Feltet.dk anvender cookies til at huske dine indstillinger, statistik og målrette annoncer. Denne information deles med tredjepart.
ACCEPTÈR COOKIES » LÆS MERE »

Feltet.dks verdensrangliste

Ranglisten medtager resultater i perioden fra d. 1/1-2017 til d. 31/12-2017

Opdateret d. 23/5-2017

NR RYTTER POINT NATION HOLD
1 Alejandro VALVERDE BELMONTE 4211    MOV 
2 Richie PORTE 2900    BMC 
3 Caleb EWAN 2423    ORS 
4 Primoz ROGLIC 2287    TLJ 
5 Nathan HAAS 2110    DDD 
6 Alberto CONTADOR VELASCO 1975    TFS 
7 Jay MCCARTHY 1948    BOH 
8 Johan Esteban CHAVES RUBIO 1932    ORS 
9 David DE LA CRUZ MELGAREJO 1812    QST 
10 Ion IZAGIRRE 1800    TBM 
11 Diego ULISSI 1590    UAD 
12 Sergio Luis HENAO MONTOYA 1584    SKY 
13 Rohan DENNIS 1418    BMC 
14 Thibaut PINOT 1380    FDJ 
15 Michal KWIATKOWSKI 1262    SKY 
16 Fernando GAVIRIA RENDON 1215    QST 
17 Patrick KONRAD 1174    BOH 
18 Michael MATTHEWS 1135    SUN 
19 Ryan GIBBONS 1121    DDD 
20 Rigoberto URAN URAN 1091    CDT 
21 Peter SAGAN 1090    BOH 
22 André GREIPEL 1080    LTS 
23 Michael WOODS 1050    CDT 
24 Nairo Alexander QUINTANA ROJAS 1035    MOV 
25 Vincenzo NIBALI 1018    TBM 
26 Louis MEINTJES 1017    UAD 
27 Jhonatan RESTREPO 960    KAT 
28 Danny VAN POPPEL 940    SKY 
29 Giovanni VISCONTI 940    TBM 
30 Michael ALBASINI 930    ORS 
31 Nacer BOUHANNI 910    COF 
32 Marcel KITTEL 910    QST 
33 Geraint THOMAS 893    SKY 
34 Domenico POZZOVIVO 885    ALM 
35 Lilian CALMEJANE 883    DEN 
36 Jasper STUYVEN 845    TFS 
37 Rafael VALLS FERRI 835    LTS 
38 Arthur VICHOT 810    FDJ 
39 Sam BENNETT 798    BOH 
40 Tom DUMOULIN 768    SUN 
41 Robert GESINK 760    TLJ 
42 Philippe GILBERT 758    QST 
43 Alexander KRISTOFF 745    KAT 
44 Romain BARDET 743    ALM 
45 Nathan EARLE 741    UKO 
46 Dylan GROENEWEGEN 733    TLJ 
47 Adam YATES 719    ORS 
48 Wilco KELDERMAN 709    SUN 
49 Egan Arley BERNAL GOMEZ 704    AND 
50 Jakub MARECZKO 695    WIL 
51 Luis Leon SANCHEZ GIL 694    AST 
52 Rui Alberto Faria COSTA 688    UAD 
53 Bob JUNGELS 680    QST 
54 Gorka IZAGIRRE INSAUSTI 672    MOV 
55 Clément VENTURINI 653    COF 
56 Ben HERMANS 653    BMC 
57 Ariel Maximiliano RICHEZE 640    QST 
58 Simon GERRANS 630    ORS 
59 Mikel LANDA MEANA 628    SKY 
60 Sacha MODOLO 625    UAD 
61 Arnaud DEMARE 615    FDJ 
62 Edvald BOASSON HAGEN 611    DDD 
63 Jonathan HIVERT 605    DEN 
64 Tiesj BENOOT 600    LTS 
65 Mauro FINETTO 579    DMP 
66 Jaime ROSON 569    CJR 
67 Daniel MARTIN 560    QST 
68 Oscar SEVILLA RIBERA 555    MED 
69 Carlos BARBERO CUESTA 541    MOV 
70 Ilnur ZAKARIN 540    KAT 
71 Michael STORER 538     
72 Simon SPILAK 532    KAT 
73 Rudiger SELIG 523    BOH 
74 Bauke MOLLEMA 523    TFS 
75 Meron TESHOME 511    BAI 
76 Julien SIMON 510    COF 
77 Mattia CATTANEO 501    AND 
78 Sean LAKE 500    IWS 
79 Aurelie HALBWACHS 500     
80 Sean DE BIE 491    LTS 
81 Sonny COLBRELLI 490    TBM 
82 Raul ALARCON GARCIA 490    W52 
83 Emanuel BUCHMANN 489    BOH 
84 Jan POLANC 486    UAD 
85 Sander ARMÉE 485    LTS 
86 Ashleigh MOOLMAN PASIO 470    CBT 
87 Elia VIVIANI 465    SKY 
88 Tony GALLOPIN 465    LTS 
89 George BENNETT 461    TLJ 
90 Tim WELLENS 460    LTS 
91 John DEGENKOLB 450    TFS 
92 Marko KUMP 445    UAD 
93 Laurent PICHON 445    FVC 
94 Sylvain CHAVANEL 443    DEN 
95 Warren BARGUIL 428    SUN 
96 Merhawi Ghebremedhin KUDUS 425    DDD 
97 Niccolo BONIFAZIO 420    TBM 
98 Kristian SBARAGLI 405    DDD 
99 Coen VERMELTFOORT 398    RNL 
100 Phil BAUHAUS 395    SUN 
101 Travis MCCABE 393    UHC 
102 Oliver NAESEN 393    ALM 
103 Silvan DILLIER 390    BMC 
104 Romain HARDY 388    FVC 
105 Adam BLYTHE 386    ABS 
106 Pieter WEENING 385    RNL 
107 Francesco GAVAZZI 376    AND 
108 Roberto FERRARI 375    UAD 
109 Willie SMIT 375     
110 Edwin Alcibiades AVILA VANEGAS 375    ILU 
111 Baptiste PLANCKAERT 375    KAT 
112 Jesus HERRADA LOPEZ 369    MOV 
113 Justin JULES 365    WVA 
114 Rodolfo Andres TORRES AGUDELO 364    AND 
115 Richard CARAPAZ 360    MOV 
116 Lukas PÖSTLBERGER 355    BOH 
117 Samuel DUMOULIN 353    ALM 
118 August JENSEN 345    TCO 
119 Enric MAS NICOLAU 345    QST 
120 Yevgeniy GIDICH 342    VAM 
121 Edward THEUNS 340    TFS 
122 Rinaldo NOCENTINI 338    STA 
123 Rudy BARBIER 338    ALM 
124 Omar FRAILE MATARRANZA 335    DDD 
125 Awet HABTOM 335    BAI 
126 Pierre-Roger LATOUR 335    ALM 
127 Enrico BATTAGLIN 331    TLJ 
128 Danilo CELANO 330    AMO 
129 Ahmed Amine GALDOUNE 329     
130 Benjamin DYBALL 328    STG 
131 Simon YATES 325    ORS 
132 Kirill POZDNYAKOV 325    BCP 
133 Andrea VENDRAME 321    AND 
134 Benjamin PRADES REVERTER 320    UKO 
135 José Joaquin ROJAS GIL 319    MOV 
136 Amaro Manuel ANTUNES 318    W52 
137 Tom Jelte SLAGTER 317    CDT 
138 Wout POELS 315    SKY 
139 Soufiane SAHBAOUI 313    VIB 
140 Pierre ROLLAND 311    CDT 
141 Marco CANOLA 311    NIP 
142 Jonathan CASTROVIEJO NICOLAS 310    MOV 
143 Matthias BRÄNDLE 308    TFS 
144 Nicolas EDET 303    COF 
145 Adrien PETIT 300    DEN 
146 Bert VAN LERBERGHE 300    SVB 
147 Rudy MOLARD 300    FDJ 
148 Jai HINDLEY 298     
149 Sang Hong PARK 298    LXC 
150 Raymond KREDER 291    RNL 
151 Stanislau BAZHKOU 291    MCC 
152 Iuri FILOSI 290    NIP 
153 Lucas HAMILTON 290    MTS 
154 Roy JANS 288    WVA 
155 Edward DUNBAR 285    AHB 
156 Eugenia BUJAK 285    BTC 
157 Maxime VANTOMME 281    WVA 
158 Meron ABRAHAM 279     
159 Jens DEBUSSCHERE 278    LTS 
160 Cameron BAYLY 275    IWS 
161 Benjamin HILL 275    ATG 
162 Ruben GUERREIRO 271    TFS 
163 Christine MAJERUS 271    DLT 
164 Mossana DEBESAY 270     
165 Giacomo NIZZOLO 265    TFS 
166 Riccardo MINALI 265    AST 
167 Frederik BACKAERT 265    WGG 
168 Sébastien REICHENBACH 263    FDJ 
169 Davide FORMOLO 260    CDT 
170 Dylan TEUNS 260    BMC 
171 Neil VAN DER PLOEG 258    IWS 
172 Dmitriy GRUZDEV 258    AST 
173 Steven KRUIJSWIJK 256    TLJ 
174 Jasper DE BUYST 255    LTS 
175 Enrico BARBIN 255    BAR 
176 Thomas BOUDAT 255    DEN 
177 Salah Eddine MRAOUNI 253    KWC 
178 Zayed Ahmed EBTISAM 250     
179 Zemenfes SOLOMON 250     
180 Maria Giulia CONFALONIERI 250    LWK 
181 Greg VAN AVERMAET 248    BMC 
182 Marianne VOS 245    WM3 
183 Annemiek VAN VLEUTEN 243    ORS 
184 Bryan COQUARD 243    DEN 
185 Cyril GAUTIER 240    ALM 
186 Manuel SENNI 240    BMC 
187 Fabio ARU 240    AST 
188 Fabio FELLINE 240    TFS 
189 Brent BOOKWALTER 238    BMC 
190 Alberto CECCHIN 238    WIL 
191 Dario CATALDO 237    AST 
192 Thi That NGUYEN 233     
193 Daniel MCLAY 230    FVC 
194 Matteo TRENTIN 228    QST 
195 Andrey AMADOR BIBKAZACOVA 228    MOV 
196 Anthony GIACOPPO 228    IWS 
197 Laurens DE PLUS 226    QST 
198 Lisa KLEIN 226    CBT 
199 Tanel KANGERT 223    AST 
200 David GAUDU 223    FDJ 
201 Hugo HOFSTETTER 223    COF 
202 Flavien DASSONVILLE 223    AUB 
203 Mekseb DEBESAY 221    DDD 
204 Rasmus GULDHAMMER 221    TVC 
205 Yousef Mohamed MIRZA BANIHAMMAD 220     
206 Islam MANSOURI 219     
207 Alexandre GENIEZ 215    ALM 
208 Juan Sebastian MOLANO 215    MZN 
209 Vasil KIRYIENKA 215    SKY 
210 Michele SCARPONI 213    AST 
211 Vicente GARCIA DE MATEOS 213    LHL 
212 Jos VAN EMDEN 211    TLJ 
213 Alex HOWES 210    CDT 
214 Nicholas SCHULTZ 210    CJR 
215 Florian SENECHAL 210    COF 
216 Guillaume VAN KEIRSBULCK 210    WGG 
217 Juan José LOBATO DEL VALLE 208    TLJ 
218 Brenton JONES 206    JLT 
219 Jonas VAN GENECHTEN 205    COF 
220 Paul MARTENS 205    TLJ 
221 Simone CONSONNI 205    UAD 
222 Jérémy LECROCQ 203    RLM 
223 Hyeong Min CHOE 203    GIC 
224 Julien EL FARES 201    DMP 
225 Stefan DE BOD 200    DDC 
226 Jean Pierre DRUCKER 200    BMC 
227 Matteo PELUCCHI 200    BOH 
228 Kimberley LE COURT DE BILLOT 200     
229 Thomas DE GENDT 200    LTS 
230 Jürgen ROELANDTS 200    LTS 
231 Aldemar REYES ORTEGA 198    MZN 
232 Dmitry STRAKHOV 198    LOK 
233 Lucas CARSTENSEN 198     
234 Nikodemus HOLLER 196    BAI 
235 Odd Christian EIKING 195    FDJ 
236 Serge PAUWELS 195    DDD 
237 Damien HOWSON 195    ORS 
238 Mads WÜRTZ SCHMIDT 193    KAT 
239 Jason CHRISTIE 193    TSC 
240 Lorrenzo MANZIN 193    FDJ 
241 Ahmet ORKEN 190    TRK 
242 Jan TRATNIK 190    CCC 
243 Tesfom OKUBAMARIAM 190    IPC 
244 Damiano CARUSO 190    BMC 
245 Ignatas KONOVALOVAS 190    FDJ 
246 Damien TOUZE 190    AUB 
247 Jesse FEATONBY 190    DPV 
248 Jan HIRT 190    CCC 
249 Matej MOHORIC 189    UAD 
250 Wilmar PAREDES 189    MZN 
251 Marco FRAPPORTI 188    AND 
252 Joeri STALLAERT 186    CIB 
253 Jasper DE LAAT 186    MET 
254 Yohann GÉNE 185    DEN 
255 Toms SKUJINŠ 185    CDT 
256 Alexis VUILLERMOZ 184    ALM 
257 Fabio JAKOBSEN 184    SEG 
258 Romain COMBAUD 181    DMP 
259 Wehazit KIDANE 180     
260 Meiyin WANG 180    TBM 
261 Alex FRAME 179    JLT 
262 Miriam BJØRNSRUD 178    HPU 
263 Nicolai BRØCHNER 176    RIW 
264 Alexander KAMP 176    TVC 
265 Jan-Willem Van SCHIP 176    RIJ 
266 Matteo MONTAGUTI 175    ALM 
267 Luke DURBRIDGE 175    ORS 
268 Garikoitz BRAVO OIARBIDE 175    EUS 
269 Manuel BELLETTI 175    WIL 
270 Kristoffer HALVORSEN 175    TJI 
271 Phetdarin SOMRAT 175    TWC 
272 Guangtong MA 175    HEN 
273 Reinardt JANSE VAN RENSBURG 175    DDD 
274 Luke ROWE 173    SKY 
275 Alan MARANGONI 173    NIP 
276 Xandro MEURISSE 173    WGG 
277 Jon ABERASTURI IZAGA 173    UKO 
278 Pim LIGTHART 173    RNL 
279 Alan BANASZEK 171    CCC 
280 Louis VERVAEKE 170    LTS 
281 Mark CAVENDISH 170    DDD 
282 Filippo POZZATO 170    WIL 
283 Jhonatan NARVAEZ 170    AHB 
284 Damien GAUDIN 168    ADT 
285 Danilo NAPOLITANO 168    WGG 
286 Andre LOOIJ 166    RNL 
287 Diego ROSA 166    SKY 
288 Jasper PHILIPSEN 166     
289 Jakob FUGLSANG 165    AST 
290 Ben SWIFT 165    UAD 
291 Sam OOMEN 165    SUN 
292 Katrin GARFOOT 165    ORS 
293 Yannis YSSAAD 165    ADT 
294 Nikola NOSKOVA 165     
295 Mikel ARISTI GARDOKI 163    DMP 
296 Davide ORRICO 161    SAN 
297 Riccardo STACCHIOTTI 160    NIP 
298 Daniel Alexander JARAMILLO DIEZ 160    UHC 
299 Nils POLITT 160    KAT 
300 Tosh VAN DER SANDE 160    LTS 
301 Magnus CORT NIELSEN 160    ORS 
302 Andreas VANGSTAD 160    TSS 
303 Kanstantin SIUTSOU 158    TBM 
304 Victor CAMPENAERTS 158    TLJ 
305 Eduard VORGANOV 158    MCC 
306 Hamish BOND 156     
307 Anthony DELAPLACE 156    FVC 
308 Tsgabu Gebremaryam GRMAY 156    TBM 
309 Patrick BEVIN 155    CDT 
310 Sergio PARDILLA BELLON 155    CJR 
311 Matthias LEGLEY 155     
312 Petr VAKOC 155    QST 
313 Mihkel RAIM 155    ICA 
314 Paolo TOTÒ 154    SAN 
315 Sebastien DELFOSSE 153    WVA 
316 Joseph ARERUYA 150    DDC 
317 Benjamin GIRAUD 150    DMP 
318 Anders SKAARSETH 150    TJI 
319 Tao GEOGHEGAN HART 150    SKY 
320 Armindo FONSECA 150    FVC 
321 King Lok CHEUNG 150    ORS 
322 Juanita VENTER 150     
323 Charlene DU PREEZ 150     
324 Matej MUGERLI 150    AMP 
325 Zhandos BIZHIGITOV 150    AST 
326 Lasse NORMAN HANSEN 148    ABS 
327 David Jai CRAWFORD 147    KIN 
328 Ondrej CINK 146    TBM 
329 Maxime BOUET 145    FVC 
330 Joseph COOPER 145    IWS 
331 Eduard PRADES REVERTE 143    CJR 
332 Natalie VAN GOGH 143    PVD 
333 Marco BENFATTO 141    AND 
334 Nicola RUFFONI 140    BAR 
335 Maxime MONFORT 140    LTS 
336 Viacheslav KUZNETSOV 140    KAT 
337 Riejanne MARKUS 140    WM3 
338 Nikias ARNDT 140    SUN 
339 Albert TORRES BARCELO 138    DCT 
340 Preben VAN HECKE 138    SVB 
341 Julien LOUBET 136    ADT 
342 Pascal ACKERMANN 135    BOH 
343 Daniel TUREK 135    ICA 
344 Nicolas MARINI 135    NIP 
345 Georg PREIDLER 134    SUN 
346 Matteo MALUCELLI 133    AND 
347 Marco MARONESE 133    BAR 
348 Nick VAN DER LIJKE 133    RNL 
349 Elise DELZENNE 131    LSL 
350 Alexey TSATEVICH 131    GAZ 
351 Joon Yong SEO 131    KSP 
352 Supaksorn NUNTANA 130    TWC 
353 Alois KANKOVSKY 130    ELA 
354 Simon CLARKE 130    CDT 
355 Johim ARIESEN 130    MET 
356 Christopher JUUL JENSEN 130    ORS 
357 Audun Brekke FLØTTEN 128    UXT 
358 Roman MAIKIN 128    GAZ 
359 Lachlan MORTON 128    DDD 
360 Kenny ELISSONDE 128    SKY 
361 Twan CASTELIJNS 126    TLJ 
362 Valentina SCANDOLARA 125    WM3 
363 Fumiyuki BEPPU 125    TFS 
364 Elizabeth DEIGNAN 125    DLT 
365 Maarten Van TRIJP 125    MET 
366 Nicola GAFFURINI 125    SAN 
367 Temesgen BURU 125     
368 Eugen WACKER 125    KCP 
369 Filippo FORTIN 125    TIR 
370 Logan OWEN 125    AHB 
371 Rory SUTHERLAND 125    MOV 
372 Jingbiao ZHAO 123    HEN 
373 Salvador GUARDIOLA TORA 123    UKO 
374 Oleksandr POLIVODA 123    KLS 
375 Edgar Miguel LEMOS PINTO 123    LAA 
376 Kenny DEHAES 123    WGG 
377 Valens NDAYISENGA 123    TIR 
378 Yonathan SALINAS 123     
379 Franck BONNAMOUR 123    FVC 
380 Muradjan KHALMURATOV 120    XDS 
381 Ricardo ESCUELA 120    AFT 
382 Christopher LAWLESS 120    AHB 
383 Joao BENTA 120    BOA 
384 Michael GOGL 120    TFS 
385 Alexandr RIABUSHENKO 120     
386 Pierre-Luc PERICHON 118    FVC 
387 Amanda SPRATT 118    ORS 
388 Alejandro Manuel MARQUE PORTO 118    STA 
389 Stan DEWULF 118     
390 Eduardo SEPULVEDA 118    FVC 
391 Jeremy LEVEAU 118    RLM 
392 Anthony MALDONADO 116    AUB 
393 Krister HAGEN 115    TCO 
394 Larry WARBASSE 115    ABS 
395 Daniele BENNATI 115    MOV 
396 Andrea PALINI 115    AND 
397 James KNOX 115    WGN 
398 Felix GROSSCHARTNER 115    CCC 
399 Eduard Michael GROSU 115    NIP 
400 Hermann PERNSTEINER 113    AMP 
401 Umberto MARENGO 113     
402 Ali NOUISRI 113     
403 Chris HARPER 113    IWS 
404 Thibault FERASSE 111    ADT 
405 Jesper ASSELMAN 110    RNL 
406 Piet ALLEGAERT 110    SVB 
407 Marc SARREAU 110    FDJ 
408 Mathias FRANK 110    ALM 
409 Henrique Madeira CASIMIRO 110    EFP 
410 Simone ANDREETTA 110    BAR 
411 Scott SUNDERLAND 110    IWS 
412 Iljo KEISSE 110    QST 
413 Tony MARTIN 110    KAT 
414 Matteo BUSATO 110    WIL 
415 Ian BOSWELL 110    SKY 
416 Hiromi KANEKO 110     
417 Timothy ROE 108    IWS 
418 Boris VALLEE 108    FVC 
419 Juan Felipe OSORIO 108    MZN 
420 Frederico FIGUEIREDO 106    STA 
421 Mykhaylo KONONENKO 106    KLS 
422 Yonatan HAILE 106     
423 Yonathan Alejandro MONSALVE PERTSINIDIS 106     
424 Fabricio FERRARI BARCELO 105    CJR 
425 Vadim PRONSKIY 105    TSE 
426 Cecilie UTTRUP LUDWIG 105    CBT 
427 Elmar REINDERS 105    RNL 
428 Alex KIRSCH 105    WVA 
429 Daniel SUMMERHILL 105    UHC 
430 Michal SCHLEGEL 105    CCC 
431 Hubert DUPONT 104    ALM 
432 Dylan PAGE 104    CJR 
433 Ian BIBBY 103    JLT 
434 Marco ZANOTTI 103    MCT 
435 Neilson POWLESS 103    AHB 
436 Sergio Andres HIGUITA 103    MZN 
437 Eva BUURMAN 103    PVD 
438 Amy PIETERS 103    DLT 
439 Mathias DE WITTE 103    CIB 
440 Julien ANTOMARCHI 101    RLM 
441 Maral-erdene BATMUNKH 101    TSG 
442 Søren KRAGH ANDERSEN 101    SUN 
443 Asbjørn KRAGH ANDERSEN 101    DMP 
444 Tobias FOSS 100    TJI 
445 Bram WELTEN 100     
446 Tsega BEYENE 100     
447 Simone PETILLI 100    UAD 
448 Burr HO 100    HKS 
449 Fabien GRELLIER 100    DEN 
450 Coryn RIVERA 100    SUN 
451 Ramunas NAVARDAUSKAS 100    TBM 
452 Maciej PATERSKI 100    CCC 
453 Kevin DE JONGHE 100    CIB 
454 Christophe LAPORTE 100    COF 
455 John Kronborg EBSEN 100    IAC 
456 Eider MERINO 100    LTK 
457 Alexander FOLIFOROV 100    GAZ 
458 Sergey CHERNETSKIY 100    AST 
459 David MENUT 100    AUB 
460 Emilie MOBERG 99    HPU 
461 Cristian RODRÍGUEZ 98    WIL 
462 Angel MADRAZO RUIZ 96    DMP 
463 John Anderson RODRIGUEZ 95    DMP 
464 Natalya SAIFUTDINOVA 95    ASA 
465 Lukasz WISNIOWSKI 95    SKY 
466 Hernan AGUIRRE 95    MZN 
467 Dries DEVENYNS 95    QST 
468 Jahir PEREZ 95    TSC 
469 Monique VAN DE REE 95    LWD 
470 Troels Rønning VINTHER 95    RIW 
471 Jonas Vingegaard RASMUSSEN 95    TCQ 
472 Mauricio ORTEGA RAMIREZ 95    RTS 
473 Wing Yee LEUNG 95     
474 Alex DOWSETT 95    MOV 
475 Boy VAN POPPEL 93    TFS 
476 Anderson Timoteo PAREDES 93     
477 Francesco Manuel BONGIORNO 93    SAN 
478 Siarhei PAPOK 93    MCC 
479 Yoann BAGOT 93    COF 
480 Ben Alexander O´CONNOR 92    DDD 
481 Jetse BOL 92    MZN 
482 Luke KEOUGH 91    UHC 
483 Cameron MEYER 90     
484 Romain CARDIS 90    DEN 
485 Bert-Jan LINDEMAN 90    TLJ 
486 Joaquim SILVA 90    W52 
487 Carla OBERHOLZER 90    BPD 
488 Davide MUCELLI 89    MKT 
489 Carl Fredrik HAGEN 88    TJI 
490 Ellen VAN DIJK 88    SUN 
491 Kévin LE CUNFF 88    AUB 
492 Bonaventure UWIZEYIMANA 87     
493 Mounir MAKHCHOUN 86    VIB 
494 Franco PELLIZOTTI 86    TBM 
495 Rodrigo ARAQUE 85    UKO 
496 Ann-Sophie DUYCK 85    DRP 
497 Mohamed Zamri SALLEH 85    TSG 
498 Tom Van ASBROECK 85    CDT 
499 Antonio SANTORO 85    MCT 
500 Lotta LEPISTÖ 85    CBT 
501 Paolo SIMION 84    BAR 
502 Thomas STEWART 83    ONE 
503 Jan BAKELANTS 83    ALM 
504 Jean Cloude UWIZEYE 81     
505 Evan HUFFMAN 81    RLY 
506 Islam RAGAEY 80     
507 Rui VINHAS 80    W52 
508 Florian VACHON 80    FVC 
509 Taco Van Der HOORN 80    RNL 
510 Peter MILOSTIC 80     
511 Ramon SINKELDAM 80    SUN 
512 Thanawut SANIKWATHI 80    TCC 
513 Giorgia BRONZINI 80    WHT 
514 Lotte KOPECKY 80    LSL 
515 Kévin REZA 80    FDJ 
516 Benjamin THOMAS 80    ADT 
517 Samuel BURSTON 80     
518 Jolien D'HOORE 80    WHT 
519 Marella Vania SALAMAT 80     
520 Hugh CARTHY 80    CDT 
521 Matthew HOLMES 80    MGT 
522 Oliver KENT-SPARK 80    DPV 
523 Nelson Ismael SANCHEZ JIMENEZ 79     
524 Simon SELLIER 79     
525 Vitaliy BUTS 79    KLS 
526 Héctor LUCERO 78    EMP 
527 Robin CARPENTER 78    HCR 
528 Daniel WHITEHOUSE 78    TSG 
529 Gregor MUHLBERGER 77    BOH 
530 Bjorg LAMBRECHT 76     
531 Arvid DE KLEIJN 76    BDC 
532 Ruben FERNANDEZ ANDUJAR 76    MOV 
533 Marco MINNAARD 75    WGG 
534 Simon MUSIE 75     
535 Edward PLANCKAERT 75    SVB 
536 Jip VAN DEN BOS 75    DLT 
537 Yukiya ARASHIRO 75    TBM 
538 Lucas Sebastian HAEDO 75    UHC 
539 Maurits LAMMERTINK 75    KAT 
540 Eyeru Tesfoam GEBRU 75     
541 Marek RUTKIEWICZ 75    WIB 
542 Jeroen MEIJERS 75    RNL 
543 Erwann CORBEL 75    FVC 
544 Alexander PORSEV 75    GAZ 
545 Ivan SAVITSKIY 75    GAZ 
546 Laureano ROSAS 75    TCT 
547 Alo JAKIN 75    AUB 
548 Amalie DIDERIKSEN 74    DLT 
549 Yimmi José BRICEÑO 74     
550 Jorge ABREU 74     
551 Fernando GRIJALBA 73    KWC 
552 Tony HUREL 73    DEN 
553 Nicola CONCI 73     
554 Diego RUBIO 73    CJR 
555 Antoine WARNIER 73    WVA 
556 Andriy VASYLYUK 73    KLS 
557 Marcus CULEY 73     
558 Tom BOHLI 73    BMC 
559 Amanuel Tsegay 71     
560 Maher HASNAOUI 71    SKD 
561 Mohd Shahrul MAT AMIN 71    TSG 
562 Thomas VAUBOURZEIX 70    NCT 
563 Twan BRUSSELMAN 70    DJP 
564 Roxane FOURNIER 70    FDJ 
565 Mark O'BRIEN 70     
566 Valerie DEMEY 70    SVE 
567 Nina KESSLER 70    HPU 
568 Thanh Tam NGUYEN 70     
569 Changpad KRITSADA 70    IAC 
570 Dennis VAN WINDEN 70    ICA 
571 Seid LIZDE 70     
572 Luka MEZGEC 70    ORS 
573 Susanne ANDERSEN 70    HPU 
574 Carlos VERONA QUINTANILLA 70    ORS 
575 Anna VAN DER BREGGEN 69    DLT 
576 Robert POWER 69    ORS 
577 Kevyn ISTA 69    WVA 
578 Adellyn CRUZ 69     
579 Magno Prado NAZARET 68    SOU 
580 Grzegorz STEPNIAK 68    WIB 
581 Rob BRITTON 68    RLY 
582 Robbie HUCKER 68    IWS 
583 Oscar PUJOL MUÑOZ 68    UKO 
584 Roland THALMANN 67    TRA 
585 Jasha SÜTTERLIN 66    MOV 
586 Adam De VOS 66    RLY 
587 Evaldas SISKEVICIUS 66    DMP 
588 David BELDA 66    BUR 
589 Ivan Ramiro SOSA CUERUO 66    AND 
590 Pier Paolo DE NEGRI 66    NIP 
591 Ricardo VILELA 66    MZN 
592 Mikael CHEREL 65    ALM 
593 Ok Cheol KIM 65    SCT 
594 Andrea GUARDINI 65    UAD 
595 Dusan RAJOVIC 65    ADR 
596 Amber VAN DER HULST 65     
597 Marc SOLER 65    MOV 
598 Jonathan DIBBEN 65    SKY 
599 Daniel HOELGAARD 65    FDJ 
600 Justin OIEN 65    CJR 
601 Christopher FROOME 65    SKY 
602 Médéric CLAIN 64     
603 Nicolás NARANJO 64    AFT 
604 Isiaka CISSE 64     
605 Ivan BALYKIN 64    TRK 
606 Javier MORENO BAZAN 63    TBM 
607 Jelle MANNAERTS 63    TIS 
608 Abderrahmane BECHLAGHEME 63     
609 Stephanie POHL 63    CBT 
610 Antonio CARVALHO 63    W52 
611 Jesus PEREZ 63     
612 Elie GESBERT 63    FVC 
613 Brice FEILLU 63    FVC 
614 Jelena ERIC 61    BTC 
615 Clint HENDRICKS 61     
616 Jhorman FLORES 61     
617 Davide REBELLIN 61    KWC 
618 Russell DOWNING 61    JLT 
619 Gavin MANNION 61    UHC 
620 Charlotte BECKER 61    HPU 
621 Emiel VERMEULEN 61    RLM 
622 Rick OTTEMA 60     
623 Ricardo MESTRE 60    W52 
624 James OGILVIE 60     
625 Gladys Grikpa TOMBRAPA 60     
626 Annalisa CUCINOTTA 60    LWK 
627 Jordan LEVASSEUR 60    ADT 
628 Vegard Stake LAENGEN 60    UAD 
629 Ryota NISHIZONO 60    BGT 
630 Tom BOONEN 60    QST 
631 Chun Wing LEUNG 60    HKS 
632 Davide CIMOLAI 60    FDJ 
633 Andrea PASQUALON 60    WGG 
634 Leigh HOWARD 60    ABS 
635 Abderrahmane MANSOURI 60     
636 Katie ARCHIBALD 60    WNT 
637 Hannah BARNES 60    LPR 
638 Evgeny KOBERNYAK 60     
639 Alexander EVTUSHENKO 60    LOK 
640 An-Li KACHELHOFFER 60    LSL 
641 Anthony TURGIS 60    COF 
642 Amaury CAPIOT 60    SVB 
643 Jarlinson PANTANO GOMEZ 60    TFS 
644 Nina BUYSMAN 60    PVD 
645 Christopher OPIE 60    BIK 
646 Zdenek STYBAR 60    QST 
647 Jeanne D'arc GIRUBUNTU 60     
648 Mohamad Izzat Hilmi ABDUL HALIL 58    TSC 
649 Colin STÜSSI 58    TRA 
650 Anna Zita Maria STRICKER 58    BTC 
651 Jelle VANENDERT 58    LTS 
652 Benoit JARRIER 58    FVC 
653 José Manuel DÍAZ GALLEGO 58    ICA 
654 Yves LAMPAERT 58    QST 
655 Sergei ROSTOVCEV 58     
656 Megan GUARNIER 58    DLT 
657 Romain SICARD 58    DEN 
658 Janier Alexis ACEVEDO COLLE 58    UHC 
659 Alex TURRIN 58    WIL 
660 Ilaria SANGUINETI 56    BPK 
661 Patrick MÜLLER 56     
662 Kamil ZIELINSKI 56     
663 Davide VILLELLA 55    CDT 
664 Kristoffer SKJERPING 55    TJI 
665 Adam STACHOWIAK 55     
666 Joao RODRIGUES 55    W52 
667 Lisa BRENNAUER 55    LPR 
668 James ORAM 55    ONE 
669 Fausto MASNADA 55    AND 
670 Asmund Romstad LØVIK 55    FIX 
671 Salvatore PUCCIO 55    SKY 
672 Jonas RICKAERT 55    SVB 
673 Mark CHRISTIAN 55    ABS 
674 Shotaro IRIBE 55    SMN 
675 Enrique SANZ UNZUE 55     
676 Rui OLIVEIRA 55    AHB 
677 Léo VINCENT 55    FDJ 
678 Vojtech HACECKY 55    ELA 
679 Mohd Hariff SALEH 55    TSG 
680 Dae-yeon KIM 55    KSP 
681 Zhao Juan MENG 55    GPC 
682 Pascal EENKHOORN 54     
683 53   
684 Arjen LIVYNS 53    PSV 
685 Christophe RIBLON 53    ALM 
686 Jelle DONDERS 53    CCD 
687 Logan GRIFFIN 53     
688 Patrik TYBOR 53    DKB 
689 Timothy DUPONT 53    VWC 
690 Daniel AUER 52    RSW 
691 Fabien CANAL 51    ADT 
692 Eliot LIETAER 50    SVB 
693 José Joao PIMENTA COSTA MENDES 50    BOH 
694 Franco German LOPEZ 50    AFT 
695 Nico DENZ 50    ALM 
696 Birhan FKADU ABRHA 50     
697 Emily NELSON 50     
698 Ivan GARCIA CORTINA 50    TBM 
699 Kaat HANNES 50    LWK 
700 Leonardo BONIFAZIO 50     
701 Alessandro BISOLTI 50    NIP 
702 Marta BASTIANELLI 50    ALE 
703 German Nicolas TIVANI PEREZ 50    UNI 
704 Elan Sutomo RIYADI 50    PCT 
705 Berden De VRIES 50    RNL 
706 Giovanni LONARDI 50     
707 Mohammad RAJABLOU 50    PKY 
708 Geoffrey SOUPE 50    COF 
709 Sergio Miguel MOREIRA PAULINHO 50    EFP 
710 Pfeiffer GEORGI 50     
711 Katrine AALERUD 50    HPU 
712 Tejay VAN GARDEREN 50    BMC 
713 Wogahta GHEBREHIWET 50     
714 Ian STANNARD 50    SKY 
715 Mouhsin ANNACHNACH 50     
716 Hideto NAKANE 50    NIP 
717 Shara GILLOW 50    FDJ 
718 Igor ANTON HERNANDEZ 49    DDD 
719 Anass Ait El ABDIA 49     
720 Dayer QUINTANA ROJAS 48    MOV 
721 Axel JOURNIAUX 48     
722 Vladislav DUYUNOV 48     
723 Rob LEEMANS 48    PSV 
724 Roniel CAMPOS 48     
725 Yannick MARTINEZ 48    DMP 
726 Matic GROSELJ 48    ROG 
727 Frantisek SISR 48    CCC 
728 Davide BALLERINI 48    AND 
729 Galym AKHMETOV 48    TSE 
730 Murilo AFFONSO 47    SOU 
731 Ken Levi EIKELAND 46    FIX 
732 Stephan RABITSCH 46    RSW 
733 Ibai SALAS 46    BUR 
734 Pauliena ROOIJAKKERS 46    PVD 
735 Simona FRAPPORTI 46    HPU 
736 Sam CROME 45    IWS 
737 Abdelkader BELMOKHTAR 45     
738 Julian HELLMANN 45     
739 Jimmy RAIBAUD 45    ADT 
740 Joey Van RHEE 45    DJP 
741 Martin Toft MADSEN 45    ABB 
742 William BARTA 45    AHB 
743 Artem OVECHKIN 45    GAZ 
744 Yuri TROFIMOV 45    CJR 
745 Riccardo ZOIDL 45    RSW 
746 Alexander EDMONDSON 45    ORS 
747 Fernando ORJUELA GUTIERREZ 45    MZN 
748 Eric YOUNG 45    RLY 
749 Rutger ROELANDTS 45     
750 Sheyla GUTIERREZ RUIZ 45    CPC 
751 Julien DUVAL 45    ALM 
752 Shiki KUROEDA 45    AIS 
753 Artem NYCH 45    GAZ 
754 Rok KOROSEC 45    AMP 
755 Jacob HENNESY 45     
756 Antonino PARRINELLO 45    GME 
757 Tanner PUTT 44    UHC 
758 Yegor DEMENTYEV 44    ISD 
759 Andriy KULYK 43    KLS 
760 Anthony ROUX 43    FDJ 
761 Fabian GIGER 43     
762 Serghei TVETCOV 43    JBC 
763 Michael HABTOM 43     
764 Ildar ARSLANOV 43    GAZ 
765 Robert STANNARD 43    RIJ 
766 Nicklas Overgaard Amdi PEDERSEN 43    TGC 
767 Adne VAN ENGELEN 43    BAI 
768 Dimitri PEYSKENS 43    WVA 
769 Morten ØLLEGAARD 43    ABB 
770 Justin MOTTIER 43     
771 Moreno HOFLAND 43    LTS 
772 Rafal MAJKA 43    BOH 
773 Mohamed BOUZIDI 43     
774 Thomas VOECKLER 43    DEN 
775 Anouska KOSTER 43    WM3 
776 Marco NEGRENTE 43     
777 Timothy STEVENS 43    PSV 
778 Kevin SEPULVEDA 42    KCP 
779 Adrien COSTA 41    AHB 
780 Ignacio Raul MALDONADO SANCHEZ 41     
781 Christophe NOPPE 41    SVB 
782 Josip RUMAC 41    BCP 
783 Arnold JEANNESSON 41    FVC 
784 Ivan SANTAROMITA 41    NIP 
785 Nazim BAKIRCI 41    TRK 
786 Jonathan MOULD 41    JLT 
787 Selam AMHA 40     
788 Anastasia IAKOVENKO 40     
789 Filippo CALDERARO 40     
790 Imerio CIMA 40     
791 Dan FLEEMAN 40     
792 Stefan KÜNG 40    BMC 
793 Fatma HAGRUS 40     
794 Samuel VOLKERS 40     
795 Sky DAVIDSON 40     
796 Andrea TONIATTI 40     
797 Martijn BUDDING 40    RNL 
798 Glenn HADEN 40     
799 Weimar Alfonso ROLDAN 40    MED 
800 Jean Bosco NSENGIMANA 40     
801 Sarah ROY 40    ORS 
802 Miguel Angel FERNANDEZ 40     
803 Kbrom HAYLAY 40     
804 Cecilie Gotaas JOHNSEN 40    HPU 
805 Marc HIRSCHI 40     
806 Mark PADUN 40     
807 Pierpaolo FICARA 40    AMO 
808 Barnabás PEÁK 40     
809 Reto HOLLENSTEIN 40    KAT 
810 Anne DE RUITER 40     
811 Muhammad Fauzan AHMAD LUTFI 40     
812 Kasper ASGREEN 40    TVC 
813 Frederik FRISON 40    LTS 
814 Emils LIEPINS 40    RBR 
815 Maxime FARAZIJN 40    SVB 
816 Harm VANHOUCKE 40     
817 Jerome BAUGNIES 40    WGG 
818 Fabian LIENHARD 39    VOL 
819 Ryu SUZUKI 39    BGT 
820 Redi HALILAJ 38    AMO 
821 Jose Daniel VIEJO REDONDO 38    UNI 
822 Oleksandr GOLOVASH 38    MCC 
823 Steven LAMPIER 38    JLT 
824 Matvey NIKITIN 38    TSE 
825 Luuc BUGTER 38    RIJ 
826 Josef CERNY 38    ELA 
827 Lars BOOM 38    TLJ 
828 Rene HOOGHIEMSTER 38    BDC 
829 Vladimir LOPEZ GIL 38    NLC 
830 Koen DE KORT 38    TFS 
831 Floortje MACKAIJ 38    SUN 
832 Frederik Rodenberg MADSEN 38    TGC 
833 Jesper HANSEN 38    AST 
834 Markus HOELGAARD 38    TJI 
835 Nils EEKHOFF 38    DSU 
836 Taylor EISENHART 38    HCR 
837 Guillaume BOIVIN 38    ICA 
838 Callum SCOTSON 37     
839 Sirak TESFOM 37     
840 Mikel NIEVE ITURRALDE 36    SKY 
841 Marjolein VAN 'T GELOOF 36     
842 Delio FERNANDEZ CRUZ 36    DMP 
843 Steele VON HOFF 36    ONE 
844 Camilla MØLLEBRO PEDERSEN 36    TVW 
845 James GULLEN 35    JLT 
846 Oscar RIESEBEEK 35    RNL 
847 Benoit COSNEFROY 35     
848 Oliviero TROIA 35    UAD 
849 Andreas STOKBRO 35    RIW 
850 Michael HEPBURN 35    ORS 
851 Thomas LEBAS 35    KIN 
852 Mitchell DOCKER 35    ORS 
853 Conor DUNNE 35    ABS 
854 Gracie ELVIN 35    ORS 
855 Hayley SIMMONDS 35    WNT 
856 Lennard HOFSTEDE 35    SUN 
857 Domen NOVAK 35    TBM 
858 Jérôme PULIDORI 35    NCT 
859 Enzo Josue MOYANO 35    EMP 
860 Moniek TENNIGLO 35    WM3 
861 Demi DE JONG 35    PVD 
862 Cyrus MONK 35    DPV 
863 Alexandre PICHOT 35    DEN 
864 Pawel FRANCZAK 35     
865 Przemyslaw KASPERKIEWICZ 35    SKT 
866 Christopher JONES 35    UHC 
867 Rodrigo ARAUJO MELO 34     
868 Joshua HUPPERTZ 34    LKH 
869 Abdallah BENYOUCEF 33     
870 Stephen WILLIAMS 33    SEG 
871 Jeremy CORNU 33    DEN 
872 Nicola BAGIOLI 33    NIP 
873 Marie VILMANN 33    CBT 
874 Flavio Cardoso SANTOS 33    SOU 
875 Hayden MCCORMICK 33    ONE 
876 Mario VOGT 33    ATG 
877 Floris GERTS 33    BMC 
878 Valerio CONTI 33    UAD 
879 Jacob TIPPER 33     
880 Tim ARIESEN 33    RNL 
881 Magnus Bak KLARIS 33    TCQ 
882 Essaïd ABELOUACHE 33     
883 Alex ARANBURU 33    CJR 
884 Fernando BRICENO 32     
885 Hassen BEN NASR 31     
886 Lionel TAMINAUX 31    AAS 
887 Mauro Abel RICHEZE 31    AFT 
888 Eryk LATON 31    HUR 
889 Joey ROSSKOPF 31    BMC 
890 Ricardo GARCIA AMBROA 31    KIN 
891 Matteo DAL-CIN 31    RLY 
892 José MENDOZA 31     
893 Daniel MESTRE 31    EFP 
894 Tadej POGACAR 31    ROG 
895 Pablo ANCHIERI 30     
896 Krists NEILANDS 30    ICA 
897 Jacob HENNESSY 30     
898 Gabriel MENDOZA 30     
899 Jefferson CEPEDA 30    Boliv 
900 Oscar Eduardo SANCHEZ GUARIN 30    SCQ 
901 Jesus DEL PINO 30    EFP 
902 Pedro GONZALEZ 30    EMP 
903 Damiano CIMA 30     
904 Clement PATAT 30     
905 Dexter GARDIAS 30    BIK 
906 Casper PEDERSEN 30    TGC 
907 Ane SANTESTEBAN GONZALEZ 30    ALE 
908 Cyrille THIERY 30     
909 Ian GARRISON 30    AHB 
910 Badr IFERD 30     
911 Remi CAVAGNA 30    QST 
912 Michael FREIBERG 30     
913 Ludovic ROBEET 30    WVA 
914 Paul OURSELIN 30    DEN 
915 Melanie KLEMENT 30     
916 Olivier Le GAC 30    FDJ 
917 Maxime DANIEL 30    FVC 
918 Robert JENKO 30     
919 Wenhui BI 30    MTS 
920 Mirsamad POURSEYEDI 30    TST 
921 Theodore YATES 30    DPV 
922 Kristijan DURASEK 30    UAD 
923 Alessio TALIANI 30    AND 
924 Andreas Lorentz KRON 30    RIW 
925 Chloe HOSKING 30    ALE 
926 Amund GRØNDAHL JANSEN 30    TLJ 
927 Tom WIRTGEN 30    LPC 
928 Michiel DIELEMAN 30    CIB 
929 Yohan TESFAY 30     
930 Loes ADEGEEST 30     
931 Javier MONTOYA 30    MED 
932 Branislau SAMOILAU 30    CCC 
933 Sjoerd KOUWENHOVEN 30    MET 
934 Quentin PACHER 29    DMP 
935 Michael SCHWARZMANN 28    BOH 
936 Damien SHAW 28    SKT 
937 Jack BURKE 28    AVE 
938 Jeremy MAISON 28    FDJ 
939 Thomas ROSTOLLAN 28    ADT 
940 Dominik HRINKOW 28    HAC 
941 Dinmukhammed ULYSBAYEV 28    TSE 
942 Francesco ROMANO 28     
943 Rafael de Mattos ANDRIATO 28    WIL 
944 Gasper KATRASNIK 28    ADR 
945 Víctor DE LA PARTE 28    MOV 
946 Massimo ROSA 28     
947 Bryan ALAPHILIPPE 28    ADT 
948 Sergey FIRSANOV 28    GAZ 
949 Chien-liang CHEN 28    ACT 
950 Damiano CUNEGO 28    NIP 
951 Brad EVANS 28     
952 Leszek PLUCINSKI 28    CCC 
953 Alan Matias PRESA 28     
954 Rasmus QUAADE 28    TGC 
955 David DE LA FUENTE RASILLA 28    LHL 
956 Martin HARING 28    DKB 
957 Egoitz FERNÁNDEZ 28    UKO 
958 Aksel NOMMELA 27    LPC 
959 Marcelo FELIPE 26    7RP 
960 Steven TRONET 26    ADT 
961 Jerome MAINARD 26    ADT 
962 Danique BRAAM 26     
963 Jose Vicente TORIBIO ALCOLEA 26    MTR 
964 Edgar NOHALES NIETO 26    7RP 
965 Adam JAMIESON 26    SKT 
966 Paolo LUNARDON 25     
967 Aaron GATE 25    ABS 
968 Liam BERTAZZO 25    WIL 
969 Lennert TEUGELS 25     
970 Meron MUSIE 25     
971 Lucy GARNER 25    WHT 
972 David LOPEZ GARCIA 25    SKY 
973 Shoko KASHIKI 25     
974 Yann GUYOT 25    ADT 
975 Jacques JANSE VAN RENSBURG 25    DDD 
976 Charlie MEREDITH 25     
977 Rafael Ferreira REIS 25    CJR 
978 Benjamin DECLERCQ 25    SVB 
979 Edmund BRADBURY 25    JLT 
980 Daniel PEARSON 25    ABS 
981 Hanna SOLOVEY 25    PVD 
982 Michael BRESCIANI 25     
983 Silvio HERKLOTZ 25    BOH 
984 Clement PENVEN 25     
985 Colin JOYCE 25    RLY 
986 Yuzuru SUZUKI 25    BLZ 
987 Torkil VEYHE 25    TCQ 
988 Simone PONZI 25    CCC 
989 Romain SEIGLE 25     
990 Arianna FIDANZA 25    ASA 
991 Rasmus TILLER 25    TJI 
992 Mattia DE MORI 25     
993 Stef KRUL 25    MET 
994 Soraya PALADIN 25    ALE 
995 Ahmet AKDILEK 25    TRK 
996 Luca PACIONI 25    AND 
997 Matteo FABBRO 25     
998 Jordan KERBY 25     
999 Mehari TESFATSION 25     
1000 Byron Patricio GUAMA DE LA CRUZ 25     
1001 Michel PICCOT 25     
1002 Yauhen SOBAL 25    MCC 
1003 Samuel José Rodriges CALDEIRA 25    W52 
1004 Jessica ROBERTS 25     
1005 Ivan ROVNY 25    GAZ 
1006 Martijn TUSVELD 25    RNL 
1007 Jean Paul Rene UKINIWABO 25     
1008 Daryl IMPEY 25    ORS 
1009 Maxime CAM 25     
1010 Christian MAGER 24    SVL 
1011 Jarl SALOMEIN 23    SVB 
1012 an Ping HSU 23    ACT 
1013 Azzedine LAGAB 23     
1014 Héctor SAEZ 23    CJR 
1015 Matija KVASINA 23    RSW 
1016 Fernando BARCELO 23     
1017 Winner ANACONA 23    MOV 
1018 Bartosz WARCHOL 23    HUR 
1019 Chantal BLAAK 23    DLT 
1020 Vincent GRACZYK 23     
1021 Rob RUIJGH 23    TIS 
1022 Suleiman KANGANGI 23    BAI 
1023 Pieter SERRY 23    QST 
1024 João ALMEIDA 23    UNI 
1025 Rudy KOWALSKI 23     
1026 Anatoliy BUDYAK 23     
1027 Yusuke HATANAKA 23    UKO 
1028 Matti MANNINEN 23    FIX 
1029 Jose Alfredo AGUIRRE INFANTE 23     
1030 Michael CARBEL SVENDGAARD 23    TVC 
1031 Anton MUZYCHKIN 23    MCC 
1032 Polina KIRILLOVA 23     
1033 Mattia VIEL 23    UNI 
1034 Dennis BAKKER 22    RIJ 
1035 Alexander KRIEGER 22    LPC 
1036 Sixto NÚÑEZ 22     
1037 Bernardo SUAZA ARANGO 21    MZN 
1038 Roberto PINHEIRO DA SILVA 21    SOU 
1039 Pawel BERNAS 21     
1040 Dimitri CLAEYS 21    COF 
1041 Franklin SIX 21    AAS 
1042 Leon ROHDE 21    DSU 
1043 Nikolai SHUMOV 21     
1044 Patrick CLAUSEN 21    RIW 
1045 Philip DEIGNAN 21    SKY 
1046 Jack BAUER 20    QST 
1047 Phuchong SAI-UDOMSIN 20    TCC 
1048 Christoph PFINGSTEN 20    BOH 
1049 Davide MARTINELLI 20    QST 
1050 Alessandro De MARCHI 20    BMC 
1051 Torstein TRAEEN 20    UXT 
1052 Loic VLIEGEN 20    BMC 
1053 Richard Eustaquio MASCARANAS GRANADA 20     
1054 Roxane KNETEMANN 20    FDJ 
1055 Domingos GONÇALVES 20    BOA 
1056 Nicola BOEM 20    BAR 
1057 Tobias LUDVIGSSON 20    FDJ 
1058 Martin LAAS 20    DMP 
1059 Sean BENNETT 20    JBC 
1060 Nolan HOFFMAN 20     
1061 Julian ARREDONDO MORENO 20    NIP 
1062 Luis Guillermo MAS BONET 20    CJR 
1063 Matteo SOBRERO 20     
1064 Sean WHITFIELD 20     
1065 Nikolas MAES 20    LTS 
1066 Hamid POURHASHEMI 20    TST 
1067 Dion BEUKEBOOM 20    DJP 
1068 Rory TOWNSEND 20    BIK 
1069 Jeanne KOREVAAR 20    WM3 
1070 Floris De TIER 20    TLJ 
1071 José Alfredo RODRÍGUEZ 20     
1072 Dries Van GESTEL 20    SVB 
1073 William CLARKE 20    CDT 
1074 Lawrence NAESEN 20    WVA 
1075 Sofie DE VUYST 20    LWD 
1076 Rylee FIELD 20     
1077 Enrico GASPAROTTO 20    TBM 
1078 Atsushi OKA 20    BLZ 
1079 Alexander GUTIERREZ 20     
1080 Jack HAIG 20    ORS 
1081 Rubén PLAZA MOLINA 20    ORS 
1082 Nicolas ROCHE 20    BMC 
1083 Mirco MAESTRI 20    BAR 
1084 Tomas KALOJIROS 20     
1085 Olivier PARDINI 20    WVA 
1086 Nelson OLIVEIRA 20    MOV 
1087 Ryohei KOMORI 20    AIS 
1088 Sergey SHILOV 20    LOK 
1089 Jonas KOCH 20     
1090 Victor MANAKOV 20     
1091 Tetyana RIABCHENKO 20    LWK 
1092 Patrick SCHELLING 20    VOL 
1093 Christina SIGGAARD 20    TVW 
1094 Derek GEE 20     
1095 Conor MURTAGH 20     
1096 Marcin BIALOBLOCKI 20    CCC 
1097 Victor LAFAY 20     
1098 Michael SCHÄR 20    BMC 
1099 Luis MENDONÇA 20    LHL 
1100 Lukas RUEGG 20     
1101 Nans PETERS 20    ALM 
1102 Matias PEREZ 20     
1103 Eugert ZHUPA 20    WIL 
1104 Marta LACH 20     
1105 Lelizaveta OSHURKOVA 20     
1106 Adrian KUREK 20    CCC 
1107 Michael MØRKØV 20    KAT 
1108 Daniel SAVINI 20     
1109 Mikel BIZKARRA ETXEGUIBEL 20    EUS 
1110 Cameron BEARD 20    CCB 
1111 Konrad GESSNER 20    RNR 
1112 Daniil FOMINYKH 20    AST 
1113 Simon LAIB 20     
1114 Mohamed Hasan ALMURAWWI 20     
1115 Pavel SIVAKOV 20     
1116 Robin STENUIT 20    WGG 
1117 Miguel Armando UBETO 19     
1118 Mikkel Frolich HONORE 19     
1119 Dimitri ILONGO 19     
1120 Britt KNAVEN 18     
1121 Aurelien PARET-PEINTRE 18     
1122 Tiago MACHADO 18    KAT 
1123 Dong Hyeon CHA 18    LXC 
1124 Alexandr KULIKOVSKIY 18     
1125 Bjørn Tore Nilsen HOEM 18    TJI 
1126 Davide PACCHIARDO 18    GME 
1127 Oleksandr PREVAR 18    KLS 
1128 Luca RAGGIO 18     
1129 Gabriele BONECHI 18     
1130 Dorian GODON 18    COF 
1131 Julen AMEZQUETA MORENO 18    WIL 
1132 Giordano SIZURQUI 18     
1133 Carlos TORRES 18     
1134 Stefano PIRAZZI 18    BAR 
1135 Tino THÖMEL 18    BAI 
1136 Dawit Araya HAILE 18     
1137 Kota SUMIYOSHI 18    AIS 
1138 Pieter VANSPEYBROUCK 18    WGG 
1139 Jackson RODRIGUEZ 18     
1140 Alessio BRUGNA 18     
1141 Mouhssine LAHSAINI 18     
1142 Lorena WIEBES 18     
1143 Markus EIBEGGER 18    RSW 
1144 Emiel PLANCKAERT 17     
1145 Stepan ASTAFYEV 17    VAM 
1146 Lucinda BRAND 17    SUN 
1147 Kyle MURPHY 16    CPC 
1148 Jesper SCHULTZ 16    TCQ 
1149 Wilson HARO 16    ECU 
1150 Christopher LATHAM 16    WGN 
1151 Nicolas PIETRULA 16     
1152 Mohamed Amine BELABESSI 16     
1153 Mikel ITURRIA SEGUROLA 16    EUS 
1154 Leonie LUBBINGE 16     
1155 Sylwester JANISZEWSKI 15    WIB 
1156 Peter KENNAUGH 15    SKY 
1157 Ziga JERMAN 15    ROG 
1158 Evgeny SHALUNOV 15    GAZ 
1159 Helmut TRETTWER 15    WSA 
1160 Raffaello BONUSI 15    AND 
1161 Wilmer BRAVO 15     
1162 Loïc CHOPIER 15     
1163 Joni BRANDÃO 15    STA 
1164 Jesse ANTHONY 15    RLY 
1165 Ryan MACANALLY 15    NCT 
1166 Gabriele GIANNELLI 15     
1167 Matvey ZUBOV 15     
1168 Lachlan NORRIS 15    UHC 
1169 Lukas SCHLEMMER 15    RSW 
1170 Marco MARCATO 15    UAD 
1171 Paulius SISKEVICIUS 15    SIT 
1172 Nikita RAZUMOV 15     
1173 Lukas SPENGLER 15    WVA 
1174 Steven LAMMERTINK 15    TLJ 
1175 Alexis GUERIN 15     
1176 Edward WALSH 15     
1177 Rolly WEAVER 15     
1178 Kelly DRUYTS 15    SVE 
1179 Stephane ROSSETTO 15    COF 
1180 Ludovic TURPIN 15     
1181 Federico CANUTI 15    AZT 
1182 Kakeru MIZUTAMI 15    SMN 
1183 Elchin ASADOV 15    BCP 
1184 Hernan Luis VILLALOBOS 15    AVE 
1185 Stefano MORO 15     
1186 Florian MAITRE 15     
1187 Jonathan McEVOY 15    MGT 
1188 Adriaan JANSSEN 15    SEG 
1189 Elisa BALSAMO 15    VAL 
1190 Alex WEST 15     
1191 Steff CRAS 15     
1192 Daniel Alexandre Loureiro Silva FREITAS 15    W52 
1193 Ha Jeon JUNG 15    SCT 
1194 Fabio DO REGO PEREIRA 15     
1195 Martin MORTENSEN 15    TCQ 
1196 Adil JELLOUL 15    SKD 
1197 Sung Baek PARK 15    KSP 
1198 Florian SMITS 15     
1199 Antonio BARAC 15     
1200 Matthew TEGGART 15    SKT 
1201 Bastien DUCULTY 15    ADT 
1202 Clément ORCEAU 15     
1203 Peter KONING 15    ABS 
1204 Maximilian BEYER 15    RNR 
1205 Tomas OKROUHLICKY 15     
1206 José HERRADA LOPEZ 15    MOV 
1207 Daniele CAZZOLA 15     
1208 Hartthijs DE VRIES 15    SEG 
1209 Rasa LELEIVYTE 15    VAI 
1210 Danilo WYSS 15    BMC 
1211 Morgan KNEISKY 15    ADT 
1212 Rens Te STROET 15    DJP 
1213 Carmelo FOTI 15    LPC 
1214 Cristian EGIDIO 15     
1215 Lara VIECELI 15    ASA 
1216 Alberto RAMOS 15     
1217 Szymon REKITA 15    LPC 
1218 Chanpeng NONTASIN 15    TWC 
1219 Ben HETHERINGTON 15    MPC 
1220 Benjamin STAUDER 15     
1221 Francesco MANCINI 14     
1222 Julius VAN DEN BERG 13    SEG 
1223 Gianni MOSCON 13    SKY 
1224 Eric MARCOTTE 13    CPC 
1225 Zahiri ABDERRAHIM 13    UNI 
1226 Wajdi HOMRANI 13     
1227 Summer MOAK 13     
1228 Ronald Javier GONZALES ESCALANTE 13     
1229 Yunus Emre YILMAZ 13     
1230 Miles SCOTSON 13    BMC 
1231 Manuele MORI 13    UAD 
1232 Kevin GENIETS 13     
1233 Tomasz MARCZYNSKI 13    LTS 
1234 Johan HEMROULLE 13     
1235 Alistair DONOHOE 13    ATG 
1236 Luke MUDGWAY 13     
1237 Omar Salis AZZEM 13    CEA 
1238 Matt BOYS 13    KWC 
1239 Ivan SELEDKOV 13     
1240 Aidis KRUOPIS 13    VWC 
1241 Milan MENTEN 13     
1242 Aurore VERHOEVEN 13     
1243 Aron DEBRETSION BARANCEAL 13     
1244 Matteo ROTONDI 13    GME 
1245 Stanimir CHOLAKOV 13    UNI 
1246 Glory ODIASE 13     
1247 Katarzyna PAWLOWSKA 13    DLT 
1248 Rafael SILVA 13    EFP 
1249 Bryan GOMEZ 13     
1250 Jonas Gregaard WILSLY 13    RIW 
1251 Richard HAUGHTON 13     
1252 Julen IRIZAR LASKURAIN 13    EUS 
1253 Bilker CASTRO 13     
1254 Cristian TORRES 12     
1255 Gerardo FERNANDEZ 12     
1256 Clara COPPONI 11     
1257 Wellington CAPELLAN 11     
1258 Gian FRIESECKE 11    VOL 
1259 Sepp KUSS 11    RLY 
1260 Alice BARNES 11    DRP 
1261 Stef CLEMENT 11    TLJ 
1262 Rémy DI GREGORIO 11    DMP 
1263 Miguel Luis ÁLVAREZ 11     
1264 Tanguy TURGIS 11     
1265 David RIVIERE 11     
1266 Diego MILAN JIMENEZ 11    DCT 
1267 Jiri POLNICKY 11    ELA 
1268 Sam BASSETTI 11     
1269 Fredrik Strand GALTA 11    TCO 
1270 Susanna ZORZI 10    DRP 
1271 Daniel Ricardo DIAZ 10    DMP 
1272 Quentin JAUREGUI 10    ALM 
1273 Lise-marie HENZELIN 10     
1274 Mia RADOTIC 10    BTC 
1275 Jaka PRIMOZIC 10     
1276 Emanuel PIASKOWY 10    HUR 
1277 Beñat TXOPERENA 10    EUS 
1278 Nicolas BALDO 10    AUB 
1279 Mervin CORPUZ 10     
1280 Barbara GUARISCHI 10    LPR 
1281 Niki TERPSTRA 10    QST 
1282 Duc Tam TRINH 10    SCT 
1283 Huynh THANH 10     
1284 Suthima SOPA 10    TWC 
1285 Sebastian LANGEVELD 10    CDT 
1286 Elise MAES 10    WNT 
1287 Artem TESLER 10    LSL 
1288 Alexander COWAN 10    SPC 
1289 James SHAW 10    LTS 
1290 Matthias KRIZEK 10    TIR 
1291 Gorazd PER 10    ADR 
1292 Luca HENN 10    LKH 
1293 Afiq Huznie OTHMAN 10    IAC 
1294 Danielle KING 10    CPC 
1295 Alexander VDOVIN 10    LOK 
1296 Maksim SUKHOV 10     
1297 Jenthe BIERMANS 10    KAT 
1298 Tomohiro HAYAKAWA 10    AIS 
1299 Heinrich HAUSSLER 10    TBM 
1300 Guillaume MARTIN 10    WGG 
1301 Nathan BROWN 10    CDT 
1302 Nawuti LIPHONGYU 10    TCC 
1303 Chia Hui LIN 10     
1304 Niklas EG 10    TVC 
1305 Jan BARTA 10    BOH 
1306 Truls Engen KORSÆTH 10    AST 
1307 Dmitriy LUKYANOV 10    VAM 
1308 Alessandro PESSOT 10     
1309 Rick ZABEL 10    KAT 
1310 Théry SCHIR 10    VOL 
1311 Sofiane MÉRIGNAT 10     
1312 Marlon GAILLARD 10     
1313 Peter SCHULTING 10    DJP 
1314 Kevin PERRET 10     
1315 Karlijn SWINKELS 10    PVD 
1316 Dawit YEMANE 10     
1317 Xavier CANELLAS SANCHEZ 10     
1318 Niccolò SALVIETTI 10    SAN 
1319 Radoslav ROGINA 10    ADR 
1320 Hatim KARMOUCHI 10     
1321 Nickolas DLAMINI 10    DDC 
1322 Johann VAN ZYL 10    DDD 
1323 Jordan DAVIES 10     
1324 Diego Pablo SEVILLA LOPEZ 10     
1325 Johan LE BON 10    FDJ 
1326 Alberto BETTIOL 10    CDT 
1327 Gino MADER 10     
1328 Scott AMBROSE 10     
1329 José Luis RIVERA 10    EMP 
1330 Andrea BORSO 10    ADR 
1331 Mario SOSA 10    CEA 
1332 Enrico LOGICA 10     
1333 Jessy DRUYTS 10    SVE 
1334 Walter VARGAS 10    MED 
1335 Wouter WIPPERT 10    CDT 
1336 Nicola TOFFALI 10    CYC 
1337 Michel KREDER 10    ABS 
1338 Juan Javier MELIVILO 10    ITD 
1339 Mylene DE ZOETE 10     
1340 Victorie GUILMAN 10    FDJ 
1341 Ronan RACAULT 10     
1342 Romain FEILLU 10    AUB 
1343 Stephen BASSETT 10    SPC