Vi er dog knap så glade for at se, at du blokerer for annoncer, som gør det muligt for os at tilbyde vores indhold – helt GRATIS. Hvis du tillader annoncer fra Feltet.dk, kan vi blive ved med at servere dig gratis nyheder. Måske værd at overveje en ekstra gang?
På forhånd tak!
Feltet.dk
Patrick Clausen og hans hold Team CULT Energy er stadig førende på Mosqutio.dk's A-rangliste, inden Himmelfartsweekendens løb.
Annonce
Lidt forsinket kan vi fortælle, at Patrick Clausen stadig er førende på Mosquito.dk's A-rangliste. Martin Mortensen (Concordia Forsikring-Riwal) er også stadig nummer to. Rolf Broge (Designa Køkken-Knudsgaard) er rykket op på tredjepladsen, hvilket er to pladser højere end i sidste uge.
Med lørdagens sejr rykkede Troels Vinther (Team CULT Energy) fra ottende- til fjerdepladsen, mens Constantino Zaballa (Christina Watches-Onfone) og Lasse Norman Hansen (Blue Water Cycling) begge er faldet to pladser og er henholdsvis nummer fem og seks.
Også Rasmus Guldhammer (Blue Water Cycling) er rykket tilbage, dog kun en enkelt plads, og er nu nummer syv. Dennis Herforth (Bornholm Pro Cycling) er rykket fire pladser op efter søndagens sejr, så han nu er nummer otte. Nikola Asitrup (Concordia Forsikring-Riwal) er rykket to pladser op til niendepladsen, mens Jesper Hansen (i mandags stadig Odder CK) er faldet til tiendepladsen, en plads ned.
Holdranglisten
Der er ikke de store ændringer på holdranglisten. Team CULT Energy fører stadig klart med Blue Water Cycling og Concordia Forsikring-Riwal som henholdsvis to og tre. Der er to ændringer i top 10. Designa Køkken-Knudsgaard overhaler Christina Watches-Onfone er nu nummer fem, mens Team Netcompany-Cycling Culture er rykket fire pladser frem og nu runder top 10 af i stedet for Esbjerg CR.
I dag arrangerer Hvidovre løb, mens der i søndagens Post Cup i Vejen er mange point på spil til A-ranglisten.
Mosquito.dk's A-rangliste pr. 6. maj 2013
1 Patrick Clausen - Team CULT Energy 187
2 Martin Mortensen - Concordia Forsikring-Riwal 132
3 Rolf Nyborg Broge - Designa Køkken-Knudsgaard 120
4 Troels Rønning Vinther - Team CULT Energy 116
5 Constantino Zaballa - Christina Watches-Onfone 112
6 Lasse Norman Hansen - Blue Water Cycling 111
7 Rasmus Guldhammer - Blue Water Cycling 107
8 Dennis Herforth - Bornholm Pro Cycling 103
9 Nikola Aistrup - Concordia Forsikring-Riwal 96
10 Jesper Hansen - Odder CK 95
11 Morten Øllegaard - Blue Water Cycling 91
12 Magnus Cort Nielsen - Team CULT Energy 80
13 Simon Bigum - Christina Watches-Onfone 64
14 Jesper Odgaard Nielsen - Designa Køkken-Knudsgaard 55
15 Nicklas Overgaard Pedersen - Team ScaffCo Stilladser 52
16 André Steensen - Team CULT Energy 50
16 Heine Hansen - Bornholm Pro Cycling 50
18 Rasmus Mygind - Team TREFOR 49
19 Stig Hemmingsen - J. Jensen-Ramirent 48
20 Martin Lind - Concordia Forsikring-Riwal 45
20 Mathias Holm Hemmsen - Team TREFOR 45
20 Rasmus Quaade - Team TREFOR 45
20 Mikkel Black Christensen - Odder CK 45
24 Michael Reihs - Team CULT Energy 43
25 Asbjørn Kragh Andersen - Team TREFOR 42
26 Aske Louring Vorre - Blue Water Cycling 40
26 Daniel Foder - Blue Water Cycling 40
26 Alexander Mørk - Designa Køkken-Knudsgaard 40
29 Nicklas Bøje-Pedersen - Team TREFOR 39
30 Mads Würtz Schmidt - Team CULT Energy 38
30 Casper Folsach - Team TREFOR 38
32 Jimmi Sørensen - Christina Watches-Onfone 35
32 Martin Toft Madsen - Bornholm Pro Cycling 35
34 Kaspar Schjønnemann Larsen - Team TREFOR 32
34 Jeppe Lykke Hartvig Nielsen - Esbjerg CR 32
36 Martin Grøn - Concordia Forsikring-Riwal 31
36 Michael Johansen - ABC 31
38 Daniele Aldegheri - Christina Watches-Onfone 28
38 Jacob Gye Madsen - Designa Køkken-Knudsgaard 28
40 Johan Svensson - J. Jensen-Ramirent 27
41 Simon Holm Jacobsen Eiby - Netcompany-Cycling Culture 26
41 Stefan Ravn Olsen - Netcompany-Cycling Culture 26
43 Mathias Møller Nielsen - Blue Water Cycling 25
43 Martin Hammer Larsen - Sydkystens Cycling 25
45 Alexander Kamp Egested - Team CULT Energy 23
46 Jesper Hansen - Team CULT Energy 22
47 Christofer Stevenson - Concordia Forsikring-Riwal 21
47 Steffen Munk Christiansen - Odder CK 21
47 Mads Hardahl - Aalborg CR 21
50 Christian Moberg Jørgensen - Team CULT Energy 19
50 Søren Kragh Andersen - Team TREFOR 19
50 Rasmus Juliussen - Bornholm Pro Cycling 19
53 Emil Wårsøe - Designa Køkken-Knudsgaard 18
53 Niki Byrgesen - J. Jensen-Ramirent 18
55 Mathis Johansson - Designa Køkken-Knudsgaard 17
56 Michael Valgren Andersen - Team CULT Energy 16
57 Rasmus Roegarth - Netcompany-Cycling Culture 15
57 Frederik Rasmussen - Netcompany-Cycling Culture 15
57 Jimmi Peder Klitgaard Purkær - Aalborg CR 15
60 Nichlas Eberhardt - Cycling Team Rungsted CK 13
60 Jonas Rasmussen - Middelfart CC 13
62 Lars Andersson - Concordia Forsikring-Riwal 11
62 Patrick Olesen - Team TREFOR 11
62 Nicolai Steensen - J. Jensen-Ramirent 11
62 Mads Christensen - Aalborg CR 11
62 Emil Arvid Olsen - CK Fix 11
67 Kasper Klostergaard Larsen - Concordia Forsikring-Riwal 10
67 Mike Lauge Jensen - J. Jensen-Ramirent 10
67 Sebastian Juul - ABC 10
70 Christian Jersild Jensen - Blue Water Cycling 9
70 Mathias Dam Westergaard - Designa Køkken-Knudsgaard 9
72 Angelo Furlan - Christina Watches-Onfone 8
72 Jacob Nielsen - Blue Water Cycling 8
74 Anders Holm - Bornholm Pro Cycling 7
74 Alexander Brøchner - Odder CK 7
76 Stefan Schumacher - Christina Watches-Onfone 6
76 Mikkel Mortensen - Concordia Forsikring-Riwal 6
76 Mark Sehested Pedersen - Blue Water Cycling 6
79 Joakim Bukdal - Designa Køkken-Knudsgaard 5
79 Lasse Bøchman - J. Jensen-Ramirent 5
79 Andreas Dall-Jepsen - Netcompany-Cycling Culture 5
79 Christian Carlsbæk Møller - Odder CK 5
79 Torkil Veyhe - Odder CK 5
79 Henrik Scharling - Sydkystens Cycling 5
85 Kasper Linde Jørgensen - Team CULT Energy 4
85 Frederik Plesner - Team TREFOR 4
87 Magnus Damsbo Lund - Netcompany-Cycling Culture 3
87 Christian Juul Andreasen - Bornholm Pro Cycling 3
89 Jonas Nordkroggaard - Designa Køkken-Knudsgaard 2
89 Jesper Juul Andreasen - Bornholm Pro Cycling 2
89 Claus Crone - Cycling Team Rungsted CK 2
92 Emil Nygaard Vinjebo - Team TREFOR 1
92 Asger Kolding - Aalborg CR 1
92 Nikolaj Sørensen - Hammel CK 1
Holdranglisten pr. 6. maj 2013
1 Team CULT Energy 598
2 Blue Water Cycling 437
3 Concordia Forsikring-Riwal 352
4 Team TREFOR 325
5 Designa Køkken-Knudsgaard 294
6 Christina Watches-Onfone 253
7 Bornholm Pro Cycling 219
8 Odder CK 178
9 J. Jensen-Ramirent 119
10 Netcompany-Cycling Culture 90
11 Team ScaffCo Stilladser 52
12 Aalborg CR 48
13 ABC 41
14 Esbjerg CR 32
15 Sydkystens Cycling 30
16 Cycling Team Rungsted CK 15
17 Middelfart CC 13
18 CK Fix 11
19 Hammel CK 1
Annonce
Annonce
Ronde van Vlaanderen(1.WWT) 31/03
Ronde van Vlaanderen(1.UWT) 31/03
La Route Adélie de VItré(1.1) 29/03
Volta Limburg Classic(1.1) 30/03
Volta Limburg Classic(1.1) 30/03
Ronde van Vlaanderen(1.WWT) 31/03
Ronde van Vlaanderen(1.UWT) 31/03
Itzulia Basque Country(2.UWT) 01/04-06/04
Tour of Thailand(2.1) 01/04-06/04
Région Pays de la Loire ...(2.1) 02/04-05/04
Paris-Roubaix Femmes(1.WWT) 06/04
Paris-Roubaix(1.UWT) 07/04
Giro della Città Metropo...(1.1) 07/04
Annonce
Annonce
Alpecin-Deceuninck |
Arkéa - B&B Hotels |
Astana Qazaqstan |
Bahrain Victorious |
Bora-Hansgrohe |
Cofidis |
Decathlon AG2R La Mondiale |
EF Education - EasyPost |
Groupama-FDJ |
INEOS Grenadiers |
Intermarché - Wanty |
Lidl - Trek |
Movistar Team |
Soudal - Quick Step |
Team DSM-Firmenich PostNL |
Team Jayco AlUla |
Team Visma | Lease a Bike |
UAE Team Emirates |
Annonce