Feltet.dk anvender cookies til at huske dine indstillinger, statistik og målrette annoncer. Denne information deles med tredjepart.
ACCEPTÈR COOKIES » LÆS MERE »

« Forrige|Næste » Foto: Faber Fotos

A-ranglisten: Kragh-brødrene nu Kamps nærmeste forfølgere

Del på Twitter
Del på Facebook
Udskriv artikel

23.06.2015 kl. 16:38 af Emil Brix Christensen.

Efter DM i holdløb og Post Cup i Thy er Alexander Kamp fortsat solidt i spidsen af Feltet.dk's A-rangliste. Asbjørn Kragh Andersen har dog spist lidt af forspringet. Sejr i holdløbet bidrager til, at Team TREFOR - Blue Water vipper Team coloQuick af pinden på holdranglisten.

Med kun seks elitehold til start ved lørdagens DM i holdtidskørsel giver det sig selv, at der ikke kunne skabes afgørende pointforskelle holdene imellem her. Team TREFOR - Blue Waters tredje DM-titel i træk betyder dog, at holdet henter 20 points på Team coloQuick, der måtte tage til takke med fjerdepladsen. Sammenholdt med Emil Nygaard Vinjebos sejr i Ordup sidste søndag der først tæller med i denne uges opdatering, rykker Team TREFOR - Blue Water atter op på holdranglistens øverste trin.

 

På den individuelle rangliste giver den kollektive DM-sejr et lille udslag i retning af TREFOR - Blue Water-rytterne, uden det for alvor batter noget i toppen af listen. Den giver dog lige præcis Søren Kragh Andersen points nok til at smutte forbi Rune Almindsø Andersen.

 

Post Cuppens tredje afdeling blev som bekendt vundet af en vis udenlandsdansker i australsk tjeneste(Magnus Cort, red.). Flere ryttere uden for A-ranglistens absolutte top blandede sig ligeledes i topstriden, og gør, at kun Asbjørn Kraghs tredjeplads skubber lidt til stillingen i toppen. Han er nu kun 78 points efter Alexander Kamp mod 123 i sidste uge.

 

Mange ting kan have ændret sig efter den kommende weekend, hvor der er store points på spil, når DM i enkeltstart, torsdag, og linieløb, søndag, skal afvikles.

 

Rytterranglisten

1 Alexander KAMP Team coloQuick 293
2 Asbjørn KRAGH ANDERSEN Team TREFOR - Blue Water 215
3 Søren KRAGH ANDERSEN Team TREFOR - Blue Water 125
4 Rune ALMINDSØ ANDERSEN Team coloQuick 124
5 Martin TOFT MADSEN Team Almeborg-Bornholm 120
6 Mads WÜRTZ SCHMIDT Team coloQuick 115
7 Casper FOLSACH Riwal Platform Cycling Team 114
8 Andreas HYLDGAARD JEPPESEN Team TREFOR - Blue Water 97
9 Jonas GREGAARD WILSLY Team TREFOR - Blue Water 86
10 Daniel FODER Team TREFOR - Blue Water 83
10 Mads BAADGAARD RAHBEK Team TREFOR - Blue Water 83
12 Rasmus GULDHAMMER CULT Energy Pro Cycling 82
13 Magnus CORT Orica-Greenedge 80
14 Lars CARSTENSEN Team Almeborg-Bornholm 75
15 Anders HARDAHL Team TREFOR - Blue Water 72
16 Patrick CLAUSEN Team TREFOR - Blue Water 68
16 Mathias DAM WESTERGAARD Team Almeborg-Bornholm 68
18 Jesper ODGAARD NIELSEN Team coloQuick 66
18 Morten ØLLEGAARD Riwal Platform Cycling Team 66
20 Emil NYGAARD VINJEBO Team TREFOR - Blue Water 61
21 Rolf NYBORG BROGE Team coloQuick 57
21 Jimmi SØRENSEN Team coloQuick 57
23 Christoffer LISSON Team Almeborg-Bornholm 56
24 Mark SEHESTED PEDERSEN Team Trefor - Blue Water 53
25 Steffen MUNK CHRISTIANSEN Team Jutlander Bank 51
26 Stefan DJURHUUS Team Almeborg-Bornholm 45
26 Nicolai BRØCHNER Riwal Platform Cycling Team 45
28 Heine WINDING Team Almeborg-Bornholm 44
29 Christian MOBERG JØRGENSEN Team coloQuick 43
30 Christian NYVANG LUND Team coloQuick 39
31 Mads CORELL Team coloQuick 37
31 Sebastian LANDER Team TREFOR - Blue Water 37
33 Mathias SKOV-JENSEN Team Soigneur - FBL 33
34 Emil WANG Team ABC Elite 31
34 Jesper JUUL ANDREASEN Team Almeborg-Bornholm 31
36 Mathias KRIGBAUM Lotto - Soudal U23 30
37 Martin GRØN Riwal Platform Cycling Team 29
38 Emil BÆKHØJ HALVORSEN Riwal Platform Cycling Team 27
38 Casper PEDERSEN Riwal Platform Cycling Team 27
40 Marc HESTER One Pro Cycling 26
40 Anders HOLM Team Almeborg-Bornholm 26
42 Dennis HERFORTH JENSEN Team coloQuick 25
42 Mads CHRISTENSEN Riwal Platform Cycling Team 25
42 Rasmus ANDERSEN Team IBT Isolering - Ridley 25
45 Thomas NYBO RIIS Team TREFOR - Blue Water 23
45 Nikola AISTRUP Riwal Platform Cycling Team 23
47 Martin HAMMER LARSEN Team IBT Isolering - Ridley 21
47 Magnus BAK KLARIS SEG Racing 21
49 Michael VALGREN Tinkoff - Saxo 20
49 Neofytos SAKELLARIDIS MANGOURAS(GRÆ) Team IBT Isolering - Ridley 20
49 Aske LOURING VORRE Team coloQuick 20
49 Alex RASMUSSEN Team TREFOR - Blue Water 20
49 Jesper SCHULTZ Team Jutlander Bank 20
54 Emil RAVNSHOLT Team Almeborg-Bornholm 18
54 Marcus BØNLYKKE Kalundborg CC 18
56 Rasmus MYGIND Riwal Platform Cycling Team 16
57 Kasper ASGREEN MLP Team Bergstrasse 14
57 Jacob GYE MADSEN Team coloQuick 14
59 Kaspar SCHJØNNEMANN LARSEN Riwal Platform Cycling Team 13
59 Mads LILHOLM MEYER Odder CK 13
59 Simon BIGUM Team Almeborg-Bornholm 13
62 Torkil VEYHE Odder CK 12
62 Michael OLSSON(SVE) Team TREFOR - Blue Water 12
62 Troels VINTHER CULT Energy Pro Cycling 12
62 Michael JÆGER Team Almeborg-Bornholm 12
62 Michael REIHS CULT Energy Pro Cycling 12
67 Jesper MØRKØV Riwal Platform Cycling Team 11
67 Anders DREYER FROST Team IBT Isolering - Ridley 11
67 Jonas NORDKROGGÅRD Team ABC Elite 11
67 Nicolaj STEEN Team Jutlander Bank 11
71 Nils Eigil BRADTBERG Team ABC Elite 10
72 Michael CARBEL SVENDGAARD CULT Energy Pro Cycling 9
72 Nils Lau NYBORG BROGE Randers CK 9
72 Jesper BUNDGAARD VINKEL Team Jutlander Bank 9
72 Kasper ANDERSEN MØLGAARD Team Jutlander Bank 9
76 Daniel HENNING HARTVIG Team IBT Isolering - Ridley 8
76 Frederik ZEUNER Herning CK 8
76 Morten GADGAARD CCT p/b Champion System 8
76 Emil DAM SØRENSEN Team Soigneur - FBL 8
76 Kasper MALMKJÆR Team ABC Elite 8
76 Daniel BLIGAARD LYHNE Team Jutlander Bank 8
76 Michael GAMST ABC 8
83 Nicklas OVERGAARD AMDI PEDERSEN Team Jutlander Bank 7
83 Mads PEDERSEN CULT Energy Pro Cycling 7
83 Louis BENDIXEN Team ABC Elite 7
86 Mads HARDAHL Aalborg CR 6
87 Nicolai JØRGENSEN Odder CK 5
87 Jes STENGAARD Team WeBike-CK Aarhus 5
87 Morten HØBERG Team Soigneur - FBL 5
87 Niklas LARSEN Team Kel-berg Roskilde Junior 5
87 Thomas BUNDGAARD JENSEN Frederikshøj Cycling Club 5
87 Peter VISBY Team IBT Isolering - Ridley 5
87 Morten RISBERG HANSEN Team IBT Isolering - Ridley 5
87 Rasmus BØGH WALLIN Amager CR 5
87 Kristian ARNTH SØRENSEN Herning CK 5
96 Frederik BJØRKE SCHWARTZ Team Ltech 4
96 Mikkel BAHNSEN Randers CK 4
96 Mathias BREGNHØJ Odder CK 4
96 Jeppe NORUP DAL Team WeBike-CK Aarhus 4
100 Anders KROGH JENSEN Randers CK 3
100 Nicklas BØJE PEDERSEN Team ABC Elite 3
102 Mikkel BLACK CHRISTENSEN Team WeBike-CK Aarhus 2
102 Rasmus GINNERUP Randers CK 2
102 Mark PETERSEN Team Soigneur - FBL 2
102 Nichlas EBERHARDT SØRENSEN Hvidovre CK 2
102 Jes STEENGAARD Team WeBike-CK Aarhus 2
102 Jannik HYLDTOFT HANSEN Team IBT Isolering - Ridley 2
108 Erik LAHM Odder CK 1
108 Christian JUUL ANDREASEN Team Almeborg-Bornholm 1
108 Mathias LISSON Team Almeborg-Bornholm 1
108 Mathias LINDBERG MORTENSEN Team Ltech 1
108 Jakob FRANDSEN Team Jutlander Bank 1
108 Kasper LINDE JØRGENSEN Riwal Platform Cycling Team 1
108 Sebastian CARLSBÆK MØLLER Randers CK 1
108 Marius THERKILDSEN Herning CK 1
108 Tobias MØRCH KONGSTAD Riwal Platform Cycling Team 1
108 Joakim BUKDAL Team ABC Elite 1
108 Frederik MUFF Team WeBike-CK Aarhus 1
108 Joakim MIKKEL SVENSSON C.C. Gladsaxe 1
108 Nikolaj HENNING Team Jutlander Bank 1
108 Rasmus FJORDSIDE LEHRMANN Frederikshøj Cycling Club 1
108 Lasse MORTENSGAARD Team ABC Elite 1
108 Chris Anker SØRENSEN Tinkoff - Saxo 1
108 David WEDERKINCK ANDERSEN Team Soigneur - FBL 1

 

Holdranglisten

1 Team TREFOR - Blue Water 885
2 Team coloQuick 840
3 Team Almeborg-Bornholm 410
4 Riwal Platform Cycling Team 323
5 CULT Energy Pro Cycling 122
6 Team Jutlander Bank 82
7 Team IBT Isolering - Ridley 72
7 Team ABC Elite 72
9 Team Soigneur - FBL 49
10 Odder CK 35
11 Randers CK 19
12 Kalundborg CC 18
13 Team WeBike-CK Aarhus 14
13 Herning CK 14
15 ABC 8
16 Aalborg CR 6
16 Frederikshøj Cycling Club 6
18 Amager CR 5
18 Team Kel-berg Roskilde Junior 5
18 Team Ltech 5
21 Hvidovre CK 2
22 C.C. Gladsaxe 1

 

SENESTE

Vis valgte

TIRSDAG

Vis valgte

MANDAG

Vis valgte

SØNDAG

Vis valgte

SENESTE: TOUR DE FRANCE

Vis valgte | Se hele artikelarkivet

SENESTE: FELTET.DK HOLDNINGER

Vis valgte | Se hele artikelarkivet

SENESTE: NYT OM TINKOFF-SAXO

Vis valgte | Se hele artikelarkivet

SENESTE: VUELTA A ESPAÑA

Vis valgte | Se hele artikelarkivet

SENESTE: NYT OM WORLD TOUR HOLD

Vis valgte | Se hele artikelarkivet

SENESTE: NYT OM DE DANSKE HOLD

Vis valgte | Se hele artikelarkivet

SENESTE: MATERIALE OG UDSTYR

Vis valgte | Se hele artikelarkivet

SENESTE: NYT OM DE DANSKE PROFFER

Vis valgte | Se hele artikelarkivet

SENESTE: FORÅRSKLASSIKERNE

Vis valgte | Se hele artikelarkivet

SENESTE: GIRO D'ITALIA

Vis valgte | Se hele artikelarkivet

Feltet.dk

Åsvinget 5

9800 Hjørring

Tlf. 5155 8966

info@feltet.dk