Feltet.dk anvender cookies til at huske dine indstillinger, statistik og målrette annoncer. Denne information deles med tredjepart.
ACCEPTÈR COOKIES » LÆS MERE »

« Forrige|Næste » Foto: Feltet.dk

A-ranglisten: Status quo i top 10

Del på Twitter
Del på Facebook
Udskriv artikel

01.09.2015 kl. 12:42 af Emil Brix Christensen.

Ingen forskydninger i A-ranglistens top 10 efter weekendens løb.

De to A-løb lørdag og søndag i henholdsvis Vejle og København afføder ingen rokeringer blandt de første 15 på Feltet.dk's A-rangliste. De helt store aktører på denne var hverken til start på sjælland eller i det jyske, hvor Mads Rahbek kørte sejren og 20 lunende A-ranglistepoints hjem. Han rykker dermed fra 26. til 18. pladsen. Med sejren skærer Rahbeks Team TREFOR - Blue Water lidt af Team coloQuicks forspring på holdranglinsten. Det er nu på 54 points mod 86 i sidste uge.

I søndagens DeFeet-løb triumferede Marc Hester(ONE Pro Cycling), og kørte sig til 30 points, som bringer ham 18 pladser frem til en aktuel 38. plads.

 

Der mangler blot at blive kørt ni løb, før vi kan gøre endeligt status over A-ranglisten anno 2015. 

 

Rytterranglisten

1 Christopher JUUL JENSEN Tinkoff - Saxo 498
2 Alexander KAMP Team coloQuick 478
3 Mads WÜRTZ SCHMIDT Team coloQuick 395
4 Matti BRESCHEL Tinkoff - Saxo 380
5 Lars BAK Lotto Soudal 370
6 Rasmus GULDHAMMER CULT Energy Pro Cycling 291
7 Asbjørn KRAGH ANDERSEN Team TREFOR - Blue Water 275
8 Magnus CORT Orica-Greenedge 253
9 Søren KRAGH ANDERSEN Team TREFOR - Blue Water 245
10 Chris Anker SØRENSEN Tinkoff - Saxo 154
11 Michael MØRKØV Tinkoff - Saxo 152
12 Martin TOFT MADSEN Team Almeborg-Bornholm 128
13 Rune ALMINDSØ ANDERSEN Team coloQuick 124
14 Casper FOLSACH Riwal Platform Cycling Team 122
15 Morten ØLLEGAARD Riwal Platform Cycling Team 114
16 Patrick CLAUSEN Team TREFOR - Blue Water 112
17 Martin MORTENSEN CULT Energy Pro Cycling 107
18 Daniel FODER Team TREFOR - Blue Water 104
18 Mads BAADGAARD RAHBEK Team TREFOR - Blue Water 104
20 Andreas HYLDGAARD JEPPESEN Team TREFOR - Blue Water 100
21 Troels VINTHER CULT Energy Pro Cycling 99
22 Mark SEHESTED PEDERSEN Team Trefor - Blue Water 96
23 Michael VALGREN Tinkoff - Saxo 94
24 Stefan DJURHUUS Team Almeborg-Bornholm 91
25 Emil NYGAARD VINJEBO Team TREFOR - Blue Water 89
26 Jonas GREGAARD WILSLY Team TREFOR - Blue Water 86
27 Mathias DAM WESTERGAARD Team Almeborg-Bornholm 79
28 Lars CARSTENSEN Team Almeborg-Bornholm 75
28 Anders HARDAHL Team TREFOR - Blue Water 75
30 Michael CARBEL SVENDGAARD CULT Energy Pro Cycling 74
30 Nicolai BRØCHNER Riwal Platform Cycling Team 74
32 Rolf NYBORG BROGE Team coloQuick 71
33 Jesper ODGAARD NIELSEN Team coloQuick 67
33 Rasmus Christian QUAADE CULT Energy Pro Cycling 67
35 Jakob FUGLSANG Astana Pro Team 65
36 Jimmi SØRENSEN Team coloQuick 60
37 Christoffer LISSON Team Almeborg-Bornholm 59
38 Marc HESTER One Pro Cycling 56
39 Jonas AAEN Riwal Platform Cycling Team 55
40 Steffen MUNK CHRISTIANSEN Team Jutlander Bank 53
41 Nicolaj STEEN Team Jutlander Bank 52
42 Martin GRØN Riwal Platform Cycling Team 51
43 Alex RASMUSSEN Team TREFOR - Blue Water 50
44 Heine WINDING Team Almeborg-Bornholm 44
45 Christian MOBERG JØRGENSEN Team coloQuick 43
46 Mads PEDERSEN CULT Energy Pro Cycling 42
48 Sebastian LANDER Team TREFOR - Blue Water 41
49 Christian NYVANG LUND Team coloQuick 39
50 Mads CORELL Team coloQuick 38
51 Rasmus MYGIND Riwal Platform Cycling Team 35
46 Rasmus BØGH WALLIN Team Soigneur - FBL 42
52 Mathias SKOV-JENSEN Team Soigneur - FBL 34
53 Mathias KRIGBAUM Lotto - Soudal U23 33
54 Emil WANG Team ABC Elite 31
54 Jesper JUUL ANDREASEN Team Almeborg-Bornholm 31
56 Emil BÆKHØJ HALVORSEN Riwal Platform Cycling Team 30
57 Casper PEDERSEN Riwal Platform Cycling Team 29
58 Thomas NYBO RIIS Team TREFOR - Blue Water 27
59 Anders HOLM Team Almeborg-Bornholm 26
59 Rasmus ANDERSEN Team IBT Isolering - Ridley 26
59 Michael REIHS CULT Energy Pro Cycling 26
62 Dennis HERFORTH JENSEN Team coloQuick 25
62 Mads CHRISTENSEN Riwal Platform Cycling Team 25
64 Nikola AISTRUP Riwal Platform Cycling Team 23
65 Jesper SCHULTZ Team Jutlander Bank 22
66 Aske LOURING VORRE Team coloQuick 21
66 Martin HAMMER LARSEN Team IBT Isolering - Ridley 21
66 Magnus BAK KLARIS SEG Racing 21
69 Neofytos SAKELLARIDIS MANGOURAS(GRÆ) Team IBT Isolering - Ridley 20
69 Nils Eigil BRADTBERG Team ABC Elite 20
69 Mads LILHOLM MEYER Odder CK 20
72 Emil RAVNSHOLT Team Almeborg-Bornholm 19
72 Marcus BØNLYKKE Kalundborg CC 19
74 Michael OLSSON(SVE) Team TREFOR - Blue Water 17
75 Emil DAM SØRENSEN Team Soigneur - FBL 16
76 Kasper ASGREEN MLP Team Bergstrasse 15
77 Jacob GYE MADSEN Team coloQuick 14
78 Kaspar SCHJØNNEMANN LARSEN Riwal Platform Cycling Team 13
78 Simon BIGUM Team Almeborg-Bornholm 13
80 Mikkel BAHNSEN Randers CK 12
80 Torkil VEYHE Odder CK 12
80 Michael JÆGER Team Almeborg-Bornholm 12
80 Lasse NORMAN HANSEN Team Cannondale - Garmin 12
84 Jesper MØRKØV Riwal Platform Cycling Team 11
84 Anders DREYER FROST Team IBT Isolering - Ridley 11
84 Jonas NORDKROGGÅRD Team ABC Elite 11
87 Nicklas OVERGAARD AMDI PEDERSEN Team Jutlander Bank 10
87 Nils Lau NYBORG BROGE Randers CK 10
87 Jesper BUNDGAARD VINKEL Team Jutlander Bank 10
90 Jeppe NORUP DAL Team WeBike-CK Aarhus 9
90 Kasper ANDERSEN MØLGAARD Team Jutlander Bank 9
92 Daniel HENNING HARTVIG Team IBT Isolering - Ridley 8
92 Frederik ZEUNER Herning CK 8
92 Morten GADGAARD CCT p/b Champion System 8
92 Kasper MALMKJÆR Team ABC Elite 8
92 Daniel BLIGAARD LYHNE Team Jutlander Bank 8
92 Michael GAMST ABC 8
92 Jannik HYLDTOFT HANSEN Team IBT Isolering - Ridley 8
99 Rasmus GINNERUP Randers CK 7
99 Louis BENDIXEN Team ABC Elite 7
101 Mathias LISSON Team Almeborg-Bornholm 6
101 Jakob FRANDSEN Team Jutlander Bank 6
101 Mads HARDAHL Aalborg CR 6
101 Mathias LINDBERG MORTENSEN Team Ltech 6
105 Nicolai JØRGENSEN Odder CK 5
105 Jes STENGAARD Team WeBike-CK Aarhus 5
105 Morten HØBERG Team Soigneur - FBL 5
105 Niklas LARSEN Team Kel-berg Roskilde Junior 5
105 Thomas BUNDGAARD JENSEN Frederikshøj Cycling Club 5
105 Peter VISBY Team IBT Isolering - Ridley 5
105 Morten RISBERG HANSEN Team IBT Isolering - Ridley 5
105 Kristian ARNTH SØRENSEN Herning CK 5
113 Frederik BJØRKE SCHWARTZ Team Ltech 4
113 Anders KROGH JENSEN Randers CK 4
113 Mathias BREGNHØJ Odder CK 4
113 Frederik MUFF Team WeBike-CK Aarhus 4
117 Nicklas BØJE PEDERSEN Team ABC Elite 3
117 Stefan LINNE JØRGENSEN Team IBT Isolering - Ridley 3
119 Mikkel BLACK CHRISTENSEN Team WeBike-CK Aarhus 2
119 Mark PETERSEN Team Soigneur - FBL 2
119 Nichlas EBERHARDT SØRENSEN Hvidovre CK 2
119 Jes STEENGAARD Team WeBike-CK Aarhus 2
119 Joakim MIKKEL SVENSSON C.C. Gladsaxe 2
119 Lasse MORTENSGAARD Team ABC Elite 2
119 Erik LAHM Odder CK 2
126 Christian JUUL ANDREASEN Team Almeborg-Bornholm 1
126 Kasper LINDE JØRGENSEN Riwal Platform Cycling Team 1
126 Sebastian CARLSBÆK MØLLER Randers CK 1
126 Marius THERKILDSEN Herning CK 1
126 Tobias MØRCH KONGSTAD Riwal Platform Cycling Team 1
126 Joakim BUKDAL Team ABC Elite 1
126 Nikolaj HENNING Team Jutlander Bank 1
126 Rasmus FJORDSIDE LEHRMANN Frederikshøj Cycling Club 1
126 David WEDERKINCK ANDERSEN Team Soigneur - FBL 1
126 Kristoffer STAMPE Team Soigneur - FBL 1
126 Jacques STILLING Randers CK 1
126 Thomas EDEMANN JENSEN Team Jutlander Bank 1
126 Frederik BRENDBORG RASMUSSEN Team Almeborg-Bornholm 1

 

Holdranglisten

1 Team coloQuick 1325
2 Team TREFOR - Blue Water 1271
3 CULT Energy Pro Cycling 706
4 Riwal Platform Cycling Team 509
5 Team Almeborg-Bornholm 485
6 Team Jutlander Bank 137
7 Team Soigneur - FBL 93
8 Team ABC Elite 83
9 Team IBT Isolering - Ridley 82
10 Odder CK 43
11 Randers CK 35
12 Team WeBike-CK Aarhus 22
13 Kalundborg CC 19
14 Herning CK 14
15 Team Ltech 10
16 Amager CR 8
16 ABC 8
18 Aalborg CR 6
18 Frederikshøj Cycling Club 6
20 Team Kel-berg Roskilde Junior 5
21 Hvidovre CK 2
21 C.C. Gladsaxe 2

 

Tællende løb til A-ranglisten

28-03-2015 Rund um Ascheffel
29-03-2015 Giro Nortorf
11-04-2015 Sparekassen Vendsyssel - CCH Linieløbet
12-04-2015 Sparekassen Vendsyssel - Aalborg CR
18-04-2015 NBC - LexJuris Tempoløbet
18-04-2015 Hobro-løbet 
19-04-2015 NBC - LOXAM-løbet
25-04-2015 GP Herning / Post Cup 1. afd.
26-04-2015 Team Cycling Ringsted - Ringsted kommune - Midt i Sporten
26-04-2015 Agro Top Løbet
01-05-2015 GP Viborg
02-05-2015 GP Himmerland Rundt - Made in Aars
03-05-2015 Rent Liv Løbet Skive
03-05-2015 Skoda Løbet
09-05-2015 ABC
09-05-2015 Jysk/fynske mesterskaber - enkeltstart
10-05-2015 Sjællandske mesterskaber - linieløb
10-05-2015 Jysk/fynske mesterskaber - linieløb
17-05-2015 DGI Stjerneløb
23-05-2015 Sydkysten Cycling Team
23-05-2015 Designa Løbet / 1. afd. Marcello Bergamo Cup
24-05-2015 JE.dk Herning løbet / 2. afd. Marcello Bergamo Cup
25-05-2015 Lindberg Sport Løbet - Hammel / 3. afd. Marcello Bergamo Cup
30-05-2015 Nakskov CC - Enkeltstart / Post Cup 2. afd.
31-05-2015 LFCK - CP Entreprises åbne landevejsløb 2015
31-05-2015 Grenå CC
05-06-2015 U23 DM Enkeltstart
06-06-2015 Nishiki-løbet 2015
07-06-2015 U23 DM
13-06-2015 CK Aarhus
13-06-2015 GP Horsens Posten
14-06-2015 Ordrup CC Åbne Løb
14-06-2015 Fyn Rundt
20-06-2015 DM Holdløb
21-06-2015 Sparekassen Thy Løbet / Post Cup 3. afd.
25-06-2015 DM Enkeltstart
28-06-2015 DM Linieløb
30-07-2015 - 02-08-2015 Randers Bike Week

04-08-2015 - 08-08-2015 Post Danmark Rundt

15-08-2015 Amager Cykelrings jubilæumsløb

15-08-2015 Poul Erik Bech Løbet 2015
16-08-2015 NCC Løbet 2015
23-08-2015 Sønderborg CK / Post Cup 4. afd.
29-08-2015 Vejle CK*
30-08-2015 DeFeet Løbet, Politiets CA*

05-09-2015 Lyngby CC
06-09-2015 Roskilde Cykle Ring
13-09-2015 CC Hillerød / Post Cup Finale
19-09-2015 CC Gladsaxe
19-09-2015 Rødekro CC
20-09-2015 Kvickly Odder Løbet 2015
26-09-2015 Tønder ACR Sapa Løbet 2015
27-09-2015 BOV LØBET 2015
03-10-2015 Greve CC's åbne Seniorløb 2015

 

*Senest opdateret

 

TIRSDAG

Vis valgte

MANDAG

Vis valgte

SENESTE: OPTAKTER

Vis valgte | Se hele artikelarkivet

SENESTE: GIRO D'ITALIA

Vis valgte | Se hele artikelarkivet

SENESTE: FELTET.DK HOLDNINGER

Vis valgte | Se hele artikelarkivet

SENESTE: TOUR DE FRANCE

Vis valgte | Se hele artikelarkivet

SENESTE: VUELTA A ESPAÑA

Vis valgte | Se hele artikelarkivet

SENESTE: NYT OM DE DANSKE KONTI-HOLD

Vis valgte | Se hele artikelarkivet

SENESTE: NYT OM WORLD TOUR HOLD

Vis valgte | Se hele artikelarkivet

SENESTE: MATERIALE OG UDSTYR

Vis valgte | Se hele artikelarkivet

SENESTE: NYT OM DE DANSKE PROFFER

Vis valgte | Se hele artikelarkivet

SENESTE: FORÅRSKLASSIKERNE

Vis valgte | Se hele artikelarkivet

Feltet.dk

Åsvinget 5

9800 Hjørring

Tlf. 5155 8966

info@feltet.dk