Vi er dog knap så glade for at se, at du blokerer for annoncer, som gør det muligt for os at tilbyde vores indhold – helt GRATIS. Hvis du tillader annoncer fra Feltet.dk, kan vi blive ved med at servere dig gratis nyheder. Måske værd at overveje en ekstra gang?
På forhånd tak!
Feltet.dk
Weekenden bød på cykelløb på Aarhus Cyklebane, hvor William Rimkratt-Milkowski vandt Jørgen Leths Æresløb.
Annonce
Den danske mester William Rimkratt-Milkowski var tilbage på Aarhus Cyklebane, hvor han tidligere i år vandt DM. Det samme var hans modstander fra finalen, den lokale Morten Abel.
I kvalifikationen var det Abel, der havde været hurtigst med en 200 meter tid på 11,309 sekunder mod Milkowskis 11,343. Dermed var det muligt, at de to kunne mødes i finalen, men sådan blev det ikke.
Lokal overraskelse
Aftenens helt store overraskelse var den lokale Rasmus Søgaard. I kvartfinalen besejrede han hollænderen Michael Veen med en lang spurt. I semifinalen mod Morten Abel startede Abel bedst med at vinde den første duel, men Søgaard kom igen med sejre i deres anden og tredje duel og gik dermed i finalen.
I finalen ventede den danske mester, William Rimkratt-Milkowski, der i semifinalen havde slået hollandske Stijn Geluk i to dueller. Søgaard forsøgte to gange at køre en lang spurt mod Milkowski, men begge gange kom Milkowski forbi på de sidste meter og vandt dermed Jørgen Leths Æresløb.
Morten Abel fik tredjepladsen. Geluk vandt ganske vist deres første duel, men i de følgende to kørte Abel sejren hjem fra spids.
Resultat af Jørgen Leths Æresløb
1 William Rimkratt-Milkowski
2 Rasmus Søgaard
3 Morten Høgh Abel Jensen
4 Stijn Geluk - Holland
5 Johan Tiedemann Langballe
6 Danny Bak Pedersen
7 Michael Veen - Holland
8 Jon Even Corneliussen - Norge
9 Jeppe Aaskov Pallesen
10 Svend Helleshøj Buch
11 Jørgen Sneisen - Norge
12 Jakob Frandsen
13 Nikolaj Frank Duffy Elbyhoej
14 Remon Kneist - Holland
15 Jazper van den Ende - Holland
16 Morten Østerkjærhus
DNF Jakob Joensen
Finale
Løb 1
1 William Rimkratt-Milkowski
2 Rasmus Søgaard
Løb 2
1 William Rimkratt-Milkowski
2 Rasmus Søgaard
Finale om 3.-pladsen
Løb 1
1 Stijn Geluk - Holland
2 Morten Høgh Abel Jensen
Løb 2
1 Morten Høgh Abel Jensen
2 Stijn Geluk - Holland
Løb 3
1 Morten Høgh Abel Jensen
2 Stijn Geluk - Holland
Semifinaler
Heat 1 - løb 1
1 Morten Høgh Abel Jensen
2 Rasmus Søgaard
Heat 1 - løb 2
1 Rasmus Søgaard
2 Morten Høgh Abel Jensen
Heat 1 - løb 3
1 Rasmus Søgaard
2 Morten Høgh Abel Jensen
Rasmus Søgaard vinder 2-0
Heat 2 - løb 1
1 William Rimkratt-Milkowski
2 Stijn Geluk - Holland
Heat 2 - løb 2
1 William Rimkratt-Milkowski
2 Stijn Geluk - Holland
William Rimkratt-Milkowski vinder 2-0
Kvartfinaler
Heat 1
1 Morten Høgh Abel Jensen
2 Jon Even Corneliussen - Norge
Heat 2
1 William Rimkratt-Milkowski
2 Danny Bak Pedersen
Heat 3
1 Stijn Geluk - Holland
2 Johan Tiedemann Langballe
Heat 4
1 Rasmus Søgaard
2 Michael Veen - Holland
Løb om 5.-pladsen
Heat 1
1 Johan Tiedemann Langballe
2 Danny Bak Pedersen
3 Michael Veen - Holland
Heat 2
1 Michael Veen - Holland
2 Danny Bak Pedersen
3 Johan Tiedemann Langballe
Heat 3
1 Johan Tiedemann Langballe
2 Danny Bak Pedersen
3 Michael Veen - Holland
Samlet
1 Johan Tiedemann Langballe 7 point
2 Danny Bak Pedersen 6 point
3 Michael Veen - Holland 5 point
1/8 - Finaler
Heat 1
1 Morten Høgh Abel Jensen
2 Morten Østerkjærhus
Heat 2
1 William Rimkratt-Milkowski
2 Jazper van den Ende - Holland
Heat 3
1 Stijn Geluk - Holland
2 Remon Kneist - Holland
Heat 4
1 Michael Veen - Holland
2 Nikolaj Frank Duffy Elbyhoej
Heat 5
1 Rasmus Søgaard
2 Jakob Frandsen
Heat 6
1 Johan Tiedemann Langballe
2 Jørgen Sneisen - Norge
Heat 7
1 Danny Bak Pedersen
2 Jeppe Aaskov Pallesen
Heat 8
1 Jon Even Corneliussen - Norge
2 Svend Helleshøj Buch
Kvalifikation
1 Morten Høgh Aben Jensen 11,309
2 William Rimkratt-Milkowski 11,343
3 Jakob Joensen 11,399
4 Stijn Geluk - Holland 11,580
5 Michael Veen - Holland 11,987
6 Rasmus Søgaard 12,198
7 Johan Tiedemann Langballe 12,254
8 Jeppe Aaskov Pallesen 12,255
9 Jon Even Corneliussen - Norge 12,268
10 Svend Helleshøj Buch 12,493
11 Danny Bak Pedersen 12,534
12 Jørgen Sneisen - Norge 12,599
13 Jakob Frandsen 12,623
14 Nikolaj Frank Duffy Elbyhoej 12,650
15 Remon Kneist - Holland 12,801
16 Jazper van den Ende - Holland 12,810
17 Morten Østerkjærhus 13,358
Annonce
Annonce
La Route Adélie de VItré(1.1) 29/03
Volta Limburg Classic(1.1) 30/03
La Route Adélie de VItré(1.1) 29/03
Volta Limburg Classic(1.1) 30/03
Ronde van Vlaanderen(1.WWT) 31/03
Ronde van Vlaanderen(1.UWT) 31/03
Itzulia Basque Country(2.UWT) 01/04-06/04
Tour of Thailand(2.1) 01/04-06/04
Région Pays de la Loire ...(2.1) 02/04-05/04
Paris-Roubaix Femmes(1.WWT) 06/04
Paris-Roubaix(1.UWT) 07/04
Giro della Città Metropo...(1.1) 07/04
Annonce
Annonce
Alpecin-Deceuninck |
Arkéa - B&B Hotels |
Astana Qazaqstan |
Bahrain Victorious |
Bora-Hansgrohe |
Cofidis |
Decathlon AG2R La Mondiale |
EF Education - EasyPost |
Groupama-FDJ |
INEOS Grenadiers |
Intermarché - Wanty |
Lidl - Trek |
Movistar Team |
Soudal - Quick Step |
Team DSM-Firmenich PostNL |
Team Jayco AlUla |
Team Visma | Lease a Bike |
UAE Team Emirates |
Annonce