Vi er dog knap så glade for at se, at du blokerer for annoncer, som gør det muligt for os at tilbyde vores indhold – helt GRATIS. Hvis du tillader annoncer fra Feltet.dk, kan vi blive ved med at servere dig gratis nyheder. Måske værd at overveje en ekstra gang?
På forhånd tak!
Feltet.dk
Der er tre danskere blandt de 39 ryttere, der skal køre 6-dagesfinale på Mallorca næste lørdag.
Annonce
I denne sæson har 6-dagesløbene i London, Amsterdam, Berlin og København udgjort en løbsserie - både herre- og damerytterne har kunnet kvalificere sig til den store finale på Mallorca, som køres næste lørdag. De deltagende ryttere er blevet offentliggjort, og fra Danmark er Jesper Mørkøv og Marc Hester med i herrernes par-omnium, mens Amalie Dideriksen deltager i damernes løb.
Hos herrernes indledes der med et parløb over 20 minutter, inden der køres 15 km pointløb, udskilningsløb og til slut 60 minutters parløb. Damerne kører et omnium bestående af scratch, udskilningsløb og pointløb.
Dideriksen er favorit - Mørkøv/Hester outsidere
I damernes omnium er Amalie Dideriksen blandt favoritterne til sejren sammen med briterne Katie Archibald og Elinor Barker. Endelig skal man nok ikke helt afskrive den tidligere pointløbs-verdensmester, tyske Stephanie Pohl. Også norske Anita Stenberg er med og kan formentlig slutte pænt fremme.
Hos herrerne ligger favoritværdigheden nok hos belgierne Kenny De Ketele og Moreno De Pauw, der sikkert vandt den samlede serie af de fire løb. Hollænderne Yoeri Havik og Wim Stroetinga, som vandt i Berlin, samt tyskerne Leif Lampater og Marcel Kalz indtager rollerne som førsteudfordere. Marc Hester og Jesper Mørkøv er outsidere, men de er ikke uden chancer for en topplacering, hvis de rammer deres topniveau.
Startliste - herrer
Kenny De Ketele - Moreno De Pauw (Belgien)
Yoeri Havik - Wim Stroetinga (Holland)
Leif Lampater - Marcel Kalz (Tyskland)
Andreas Graf - Andreas Müller (Østrig)
Pim Ligthart - Jens Mouris (Holland)
Jesper Mørkøv - Marc Hester (Danmark)
Chistian Grasmann - Maximilian Beyer (Tyskland)
Morgan Kneisky - Benjamin Thomas (Frankrig)
Tristan Marguet - Claudio Imhoff (Schweiz)
Callum Scotson - Cameron Meyer (Australien)
Nico Hesslich - Achim Burkart (Tyskland)
Andrew Tennant - Chris Latham (Storbritannien)
Albert Torres - Sebastian Mora (Spanien)
Startliste - damer
Katie Archibald (Storbritannien)
Amalie Diderksen (Danmark)
Elinor Barker (Storbritannien)
Anita Stenberg (Norge)
Maria Confalonieri (Italien)
Neah Evans (Storbritannien)
Tatjana Paller (Tyskland)
Alzbeta Pavlendova (Slovakiet)
Gudrun Stock (Tyskland)
Anna Knauer (Tyskland)
Kelly Markus (Tyskland)
Ema Kankovska (Tjekkiet)
Stephanie Pohl (Tyskland)
Lisa Küllmer (Tyskland)
Annonce
Annonce
Liège-Bastogne-Liège Fe...(1.WWT) 21/04
EPZ Omloop van Borsele(2.NCUPJW) 19/04-21/04
Liège-Bastogne-Liège(1.UWT) 21/04
Giro della Romagna(1.1) 21/04
Liège-Bastogne-Liège Fe...(1.WWT) 21/04
Liège-Bastogne-Liège(1.UWT) 21/04
Giro della Romagna(1.1) 21/04
Tour de Romandie(2.UWT) 23/04-28/04
Vuelta Asturias Julio Alv...(2.1) 26/04-28/04
Lotto Famenne Ardenne Cla...(1.1) 28/04
La Vuelta Femenina(2.WWT) 29/04-05/05
Annonce
Annonce
Alpecin-Deceuninck |
Arkéa - B&B Hotels |
Astana Qazaqstan |
Bahrain Victorious |
Bora-Hansgrohe |
Cofidis |
Decathlon AG2R La Mondiale |
EF Education - EasyPost |
Groupama-FDJ |
INEOS Grenadiers |
Intermarché - Wanty |
Lidl - Trek |
Movistar Team |
Soudal - Quick Step |
Team DSM-Firmenich PostNL |
Team Jayco AlUla |
Team Visma | Lease a Bike |
UAE Team Emirates |
Annonce