Det nye etapeløb, Heino/Mermaid-løbet, på den nedlagte Flyvestation Værløse fik i dag en god start med efterfølgende succes til flere hold.
Team Designa Køkken-Blue Water rytteren Rasmus Quaade vandt suverænt den seks kilometer lange prolog i morges, da han med tiden 7.48 minutter var hele 23 sekunder hurtigere end unge Mark Sehested fra Team Reelight-CUBE, mens Heine Hansen fra Team Designbrokers-Elite var yderligere et sekund efter på tredjepladsen.
Efter en længere pause skulle rytterne ud på en 91 kilometer lang etape. Rytterne skulle syv omgange på en 13 kilometer lang rute og allerede ude på anden omgang stak Michael Jæger (Team ABC) af sammen med Heine Hansen (Team Designbrokers) og Claus Crone (DMK).
Gruppen fik hurtigt oparbejdet et stort forspring grundet uenighed blandt forfølgerne og godt samarbejde foran. Det betød at afstanden på et tidspunkt var oppe på over tre minutter. Etapen endte med at de forreste skulle afgøre etapesejren imellem sig, og her var Michael Jæger helt suveræn.
”Jeg sad med overskud hele
vejen og åbnede spurten allerede omkring 400 meter fra mål,” fortæller vinderen om løbet, der blev kørt i et ekstremt blæsende og kedeligt forårsvejr.
”Sæsonmålet var en sejr, så med den i hus kan jeg jo køre lidt mere frit i de næste løb,” tilføjer Michael Jæger, der nu ligger nummer to i den samlede stilling små 17 sekunder efter Heine Hansen, som Designbroker-rytteren kørte fra Michael Jæger på prologen. De to ryttere har et forspring på mere end to minutter til de nærmeste forfølgere i den samlede stilling.
Anden og sidste etape køres i morgen, hvor A-klassen skal køre seks omgange på en 25,7 kilometer lange rute.
Resultater fra PrologenA
1 Rasmus Christian Quaade - Team Designa Køkken - Blue Water 7:48.057
2 Mark Sehested Pedersen - Team Reelight - CUBE 8:11.517
3 Heine Hansen - Team Designbrokers - Elite 8:12.870
4 Jacob Kollerup - Team Designa Køkken - Blue Water 8:14.000
5 Stig Hemmingsen - Team Designbrokers - Elite 8:16.287
6 Mike Lauge Jensen - Team Designbrokers - Elite 8:24.523
7 Martin Hammer Larsen - Team Designbrokers - Elite 8:27.367
8 Michael Johansen - Team
ABC 8:27.587
9 Rasmus Boje Vendelbo Juliussen - Team ABC 8:27.610
10 Michael Ellermann Jæger - Team ABC 8:29.043
11 Patrik Ericsson - CK Ringen 8:34.880
12 Jacob Christiansen - Team ABC 8:36.467
13 Sead Mujacevic - CK Ringen 8:39.550
14 Christian Juul Andreassen - Odder CK 8:39.767
15 Michael Smith Larsen - Team Stenca Trading /M1 8:39.830
16 Guytan Lilholt - Team Designbrokers - Elite 8:44.817
17 Jesper Juul Andreassen - Odder CK 8:47.067
18 Marc Hester - Sorø BC 8:51.203
19 Danny Skovgren - Team ABC 8:58.437
20 Anders Dellien - CK Ringen 8:58.530
21 Rasmus Jessing - Team T-bikes 9:00.950
22 Andreas Thell - CK Ringen 9:05.767
23 Jonas Fredborg - Team Designbrokers - Elite 9:10.000
24 Mads Bugge Andersen - Team ABC 9:11.423
25 Jack Rasmussen - Team Designbrokers - Elite 9:11.723
26 Michael Kaiser - Team Designbrokers - Elite 9:18.547
27 Lars Frydenlund Enevoldsen Jensen - Team Reelight - CUBE 9:20.940
9999 Rasmus Andersen - Team Designbrokers - Elite DNS
9999 Sebastian Bidstrup Andersen - ABC DNS
B
1 Sebastian Refsgaard - DCR Ballerup 8:16.877
2 Kenth Westergaard - Holte Cykel Klub 8:25.580
3 Simon Holm Jacobsen Eiby - Lyngby CC 8:27.883
4 Claus Holm - Holte Cykel Klub 8:32.530
5 Magnus Damsbo Lund - Lyngby CC 8:33.073
6 Morten Christensen - Sorø BC 8:39.587
7 Martin Toft Madsen - Lyngby CC 8:40.727
8 Tommy N. S. Cramer - Greve CC 8:42.097
9 Tommy Moberg Nielsen - CK Kronborg 8:46.070
10 Tomas Louis Millung - Holte Cykel Klub 9:01.487
11 Erik Bergholdt - Cykling
Odense 9:18.180
12 Anders Lawaetz - Hvidovre CK 9:21.803
13 Thomas Christian Bonne - Team Rivette - DMK 9:25.057
14 Kennet Hansen - Lyngby CC 10:38.100
15 Patrick Wonsyld - ABC 12:09.683
9999 Jesper Thomsen - CK Kronborg DNS
9999 Martin Pedersen - Hvidovre CK DNS
9999 Søren Terkelsen - Lyngby CC DNS
C
1 Morten Tillquist Nielsen - Sorø BC 8:39.030
2 Kristian Slot Pedersen - Hvidovre CK 8:47.103
3 Kasper Bergstein Nielsen - Hvidovre CK 8:56.557
4 Anders Holm - Hvidovre CK 8:57.503
5 Christian Jensby - Holbæk CR 8:58.160
6 Ryan Stavnslev - CK Kronborg 8:59.823
7 Lars Liljeroth - DCR Ballerup 9:01.710
8 Gustav Karlsson - CK Ringen 9:07.790
9 Jens Kristian Kiilerich - CC Gladsaxe 9:12.940
10 Nicolaj Schmidt - Næstved BC 9:12.990
11 Chris Skaarup Mortensen - Roskilde CR 9:15.000
12 Benjamin Ter-Borch - Holbæk CR 9:19.203
13 Kasper Storgaard Andersen - Hvidovre CK 9:20.863
14 Christian Brandt Pedersen - FBL 9:22.743
15 Nichlas Eberhardt Sørensen - DBC 9:25.543
16 Heino Rønne Kolberg - Sorø BC 9:30.243
17 Morten Sommer Espensen - ABC 9:30.860
18 Mikkel Strøm - CC Hillerød 9:42.643
19 Jens Noppenau - FBL 9:42.807
20 Jakob Steen-Petersen - CC Hillerød 9:47.000
21 Rasmus Bjørn Lauridsen - ABC 9:49.317
22 Niels Jakob Thomsen - CC Gladsaxe 9:50.507
23 Pontus Jönsson - CK Ringen 9:51.853
24 James Svarre - HFCK 9:52.030
25 Jon Fuglsang - JC Cykelklub 9:53.517
26 Mark Petersen - Hvidovre CK 9:55.787
27 Nikolaj Rønhede - Hvidovre CK 9:57.977
28 Andreas Brasen Kidmose -
Silkeborg IF Cykling 9:59.270
29 Henrik Truelsen - Kalundborg CC 10:01.167
30 Kristian Israelsen Olsen - ABC 10:01.190
31 Nicolas Møller Henschel - Politiets CA 10:09.030
32 Mikkel Christiansen - Roskilde CR 10:16.777
33 Florian Corradi - ABC 10:20.153
34 Mads Lorentzen - CC Hillerød 10:50.333
35 Andreas Carenelli - CK Ringen 12:07.000
9999 Morten Husted Permin - Ordrup CC DNF
Junior
1 Casper Folsach - DCR Ballerup 8:19.313
2 Dion Jimmy Hansen - Team RCR Odense Junior 8:24.427
3 Steffen Thomsen - DCR Ballerup 8:38.877
4 Frederik Bjørke Schwartz - DCR Ballerup 8:41.310
5 Morten Søgaard Madsen - Roskilde CR 8:47.003
6 Anders Bjerremand - Team Designbrokers - Junior 8:49.767
7 Rasmus Lenvig Havskov Hansen - DCR Ballerup 8:53.927
8 Simon Egebjerg Jensen - Lyngby CC 8:56.590
9 Stefan Ravn Olsen - Lyngby CC 9:03.000
10 Kevin Nyberg Simper - ABC 9:13.240
11 Daniel Mielke - Team RCR Odense Junior 9:19.380
12 Frederik Nyvang Bacher - Hvidovre CK 9:20.043
13 Sebastian Juul - ABC 9:21.953
14 Agge Pedersen Hagstrøm -
Køge CR 9:24.067
15 Kristian Krog - Team Cycling Ringsted 9:25.547
16 Troels Christensen - ABC 9:26.137
17 Mathias Lindberg Mortensen - DCR Ballerup 9:27.263
18 Christian Skovlund Christiansen - ABC 9:29.783
19 Michel Sandstød - ABC 9:30.953
20 Dennis Daniel Christensen - ABC 9:35.980
21 Rasmus Correl Roesgarth - Team Designbrokers - Junior 9:42.277
22 Jakob Bertelsen - Team Designbrokers - Junior 9:49.000
23 Filip Sørensen - CC Gladsaxe 10:41.647
24 Sebastian ES Lauritzen - Holbæk CR 11:06.260
9999 Frederik Frimer Hellesen - ABC DNS
9999 Jannick Berg - DCR Ballerup DNS
9999 Michael Brønnum Schultz -
Amager CR DNS
9999 Sebastian Hirsch - Team Designbrokers - Junior DNS
D
1 Nick Lundstrøm - Hvidovre CK 9:09.123
2 Søren Poulsen - Hvidovre CK 9:11.373
3 Nickolai Buchtrup - Team Cycling Ringsted 9:19.043
4 Filip Fogh - DCR Ballerup 9:20.657
5 Ricki Clausen - Hvidovre CK 9:22.180
6 Brian Olander Hjort - Næstved BC 9:22.200
7 Stefan Sommer - FBL 9:31.460
8 Anders Spøhr - Politiets CA 9:38.000
9 Steen Christensen - Lyngby CC 9:40.413
10 Jørn Christiansen - Ordrup CC 9:48.803
11 Thomas Rodtwitt - JC Cykelklub 9:49.970
12 Dan Hermansson - CK Fix 9:58.327
13 Stefan H. Lezuik - JC Cykelklub 10:01.437
14 Martin Esberg - Hvidovre CK 10:02.227
15 Peter B Thorsted - CK Kronborg 10:02.547
16 Louis Lind Plesner - Lyngby CC 10:03.743
17 Brian Jørgensen - Team Cycling Ringsted 10:06.327
18 Jens Peter Larsen - Slagelse CR 10:07.357
19 Páll Skaale Didriksen - Amager CR 10:07.567
20 Jens Capion - Næstved BC 10:08.113
21 Søren Jensen - FBL 10:09.327
22 Ulrich Feldfos - Greve CC 10:09.597
23 Karsten Lund Andresen - HFCK 10:11.000
24 Tommy Hass - DCR Ballerup 10:16.813
25 Kasper Westergaard - Hvidovre CK 10:17.080
26 Mads Søgaard - FBL 10:20.667
27 Henrik Brohus - Greve CC 10:20.903
28 Nicolai Holm Frederiksen - Amager CR 10:20.977
29 Christian Henrik Hedegaard - Roskilde CR 10:27.267
30 Michael Madirazza - FBL 10:28.677
31 Martin Hausle Ebbesen - ABC 10:30.643
32 Kenneth Knudsen - Greve CC 10:31.370
33 Peter Utzon Berg - Ordrup CC 10:33.753
34 Emil Dam Sørensen - FBL 10:34.270
35 Robin Andreasson - CK Fix 10:36.667
36 René Ravnsholt Olsen - Køge CR 10:44.677
37 Jimmy Kim Larsen - Amager CR 10:47.377
38 Bastian Lyster Kjøller - CK Fix 11:02.637
39 Lars Skouboe - Hellerup Cykelklub 11:04.173
40 Thomas Richard Jensen - Køge CR 11:05.913
41 Mogens O. Jensen - Næstved BC 11:13.713
42 Kim Gundersen - CK Fix 11:20.043
43 Martin Carlsen - Køge CR 11:21.630
44 Lars Almind - CK Fix 11:22.877
45 David Brandt - Hvidovre CK 11:42.430
46 Lasse Jakobsen - Ordrup CC 17:32.000
9999 Christian Jensen - Holbæk CR DNS
9999 Hans Flensted-Jensen - FBL DNS
9999 Kenneth L. Hansen - HFCK DNS
9999 Michael Hyldgaard Salomonsson - CC Hillerød DNS
H40
1 Tonni Wittenborg - Holte Cykel Klub 8:37.710
2 Christian Clausen Mathiesen - Politiets CA 8:41.933
3 Boris Erlefred Arnskov Hansen - ABC 8:46.433
4 Jørgen Hertz - CC Gladsaxe 8:46.893
5 Michael Baunsgaard - DCR Ballerup 8:49.953
6 Søren Svenningsen - Holte Cykel Klub 8:53.000
7 Lars Schmidt - Hvidovre CK 8:55.640
8 Steen Parmo - Greve CC 8:57.003
9 Morten Ryan Hansen - DBC 8:59.170
10 Claus Jørgensen - Sorø BC 9:00.227
11 René Nielsen - Kalundborg CC 9:00.597
12 Claus Toftegaard Hansen - Hvidovre CK 9:01.577
13 Jesper Bødker Buchtrup - Team Cycling Ringsted 9:04.597
14 Bo Simonsen - Køge CR 9:05.127
15 Mads Nicolaysen - Holte Cykel Klub 9:06.117
16 Henrik Bandsholm - Holte Cykel Klub 9:11.600
17 Michael Kristensen - KCK Herlev 9:12.857
18 Jimmi Andersen - Amager CR 9:16.233
19 steen michael Petersen - Holte Cykel Klub 9:20.000
20 Torben Møller-Hansen - Holte Cykel Klub 9:21.153
21 Henrik Olsen - CC Hillerød 9:22.807
22 Stig Andersen - Sorø BC 9:34.267
23 Ulrich Møllnitz - Holte Cykel Klub 9:48.717
24 Bo Wacker - Roskilde CR 9:50.753
25 Frank Peter Sørensen - CC Gladsaxe 10:02.837
26 Jan Bo Pedersen - Næstved BC 10:12.620
27 Allan Kaagaard Krestensen - Brøndby CC 10:15.470
28 Morten Gildberg Flittner - Sorø BC 10:15.540
29 Rune Rasmussen - HMTBK 10:24.597
30 Martin Lohmann - KCK Herlev 10:29.993
31 Michael Buck Kesby - DCR Ballerup 10:43.137
32 Peter Bayer - KCK Herlev 11:01.977
9999 Carsten Bo Petersen - Holte Cykel Klub DNS
9999 Jens Frøslev-Nielsen - Værløse Farum CK DNS
9999 Jesper Höök - Ordrup CC DNS
9999 Johnny Faust - DCR Ballerup DNS
9999 Michael Elmstrøm - Roskilde CR DNS
H50
1 Henrik Parbst - Rungsted CK 8:30.920
2 Frank Reuter - Politiets CA 8:42.843
3 Michael Barfoed - Hvidovre CK 8:47.250
4 Jan Ryan Hansen - DBC 9:01.723
5 Sven Olav Lund - Lyngby CC 9:07.467
6 Michael Bornak - CC Hillerød 9:09.420
7 Erik Madsby - Politiets CA 9:10.570
8 Thomas Kyng - ABC 9:15.790
9 Erik Madsen - ABC 9:34.540
10 Mads Bødker - JC Cykelklub 9:55.197
11 Per Nielsen - HFCK 9:58.340
12 Anders Christoffersen - Køge CR 10:16.927
13 Jan Eberhardt Sørensen - Politiets CA 10:18.300
14 Lars Gustafsson - CC Hillerød 10:20.977
15 Jimmi Johansen - Lyngby CC 10:26.487
16 Lars Christoffersen - Køge CR 10:40.287
17 Torben Lynge Jacobsen - Kalundborg CC 10:42.243
18 Rene Søberg - ABC 11:36.917
19 Klaus Pedersen - Greve CC 11:36.917
9999 Frank Larsen - Ordrup CC DNS
9999 Steen Byskov Thomsen - Greve CC DNS
H60
1 John Larsen - Amager CR 9:33.027
2 Johannes Risbjerg - Politiets CA 9:44.303
3 Ole Vinge Olsen - CC Hillerød 10:01.013
4 John Helleskov - HFCK 10:03.483
5 Rene Højvang Jensen - HFCK 10:09.887
6 John Hansen - Næstved BC 10:20.327
7 Ib Malm - Team Cycling Ringsted 10:38.137
8 Thomas Spread Campion - CC Hillerød 10:45.917
9 kell Wohlert - Greve CC 11:02.700
10 Frank Garfeldt Kofoed - CC Hillerød 11:16.780
11 Torben Søegaard - ABC 11:20.140
12 Tommy Røder -
Nakskov CC 11:31.210
13 Ole Glargaard - CC Hillerød 11:42.640
14 Leif Aage Nielsen - Politiets CA 11:49.877
15 Anders Høj - Skive CK 11:54.013
16 Michael Ostenfeldt Andersen - Politiets CA 12:18.497
9999 Jan Høegh - Politiets CA DNS
9999 Jørgen Bengtsen - ABC DNS
9999 Svend Erik Pedersen - Greve CC DNS
Dame Cup
1 Julie Leth - Odder CK 9:30.603
2 Betina Cramer - Greve CC 9:46.380
3 Kamilla Sofie Vallin - CC Hillerød 9:50.287
4 Henriette Christensen - Alriksson Go:Green 9:56.200
5 Anette Berg - Odder CK 10:00.160
6 Mia Eskebjerg - Odder CK 10:04.577
7 Trine Lorentzen - Odder CK 10:11.360
8 Mette Andersen - Odder CK 10:11.673
9 Bente Jensen - Hvidovre CK 10:13.733
10 Julie Lykke - Odder CK 10:16.650
11 Christina Siggaard - Team Designa Køkken - Blue Water Ladies 10:25.120
12 Iben Bohé - CC Hillerød 10:31.097
13 Nina Schultz Nielsen - Team Designa Køkken - Blue Water Ladies 10:32.960
14 Fie Degn Larsen - Team Designa Køkken - Blue Water Ladies 10:34.490
15 Mette Vesterager Petersen - ABC 10:38.320
16 Henriette Frederiksen - Team Designa Køkken - Blue Water Ladies 10:46.437
17 Tilina Levin - Svanesunds GIF 10:52.660
18 Alexandra Nessmar - FK Trampen 10:54.097
19 Heidi Christiansen - Team Designa Køkken - Blue Water Ladies 11:06.850
20 Camilla Larsen - ABC 11:09.677
21 Pernille Ott Frendorf - Greve CC 11:13.660
22 Helle Sejersen Jepsen - Hvidovre CK 11:19.453
23 Julie Appel - ABC 11:21.413
24 Vibeke Overgaard Madsen - Politiets CA 11:23.510
25 Ditte Clausen - ABC 11:27.217
26 Line Eriksen - ABC 11:28.600
27 Louise Elmskov - Ordrup CC 11:32.473
28 Trine Frilund Jacobsen - CC Hillerød 11:37.467
29 Heidi Gabriel Hansen - ABC 11:38.917
30 Line Belling Sørensen - Odder CK 11:42.327
31 Malene Regitze Hansen - ABC 11:43.133
32 Anne Eiby - Lyngby CC 11:45.833
33 Maja Lind Ovesen - Bornholm CC 12:04.987
34 Amalie Winther Olsen - Cykling Odense 12:15.793
35 Anna Pålsson - FK Trampen 12:16.267
36 Katrine Bjaler - CK Fix 13:24.520
37 Amalie Watt Sundstrup -
Sønderborg CK 13:24.520
9999 Mette Lilholm Meyer - Cykling Odense DNS
9999 Tina Nielsen - Horsens AC DNS
U17
1 Emil Nygaard Vinjebo - Team Cycling Ringsted 9:26.460
2 Nicklas Parbst - Hvidovre CK 9:35.803
3 Mathias Wickmann Krigbaum - Hvidovre CK 9:39.483
4 Alexander Hjortnæs - Hvidovre CK 9:43.457
5 Emil Ravnsholt Olsen - Køge CR 9:53.053
6 Fredrik Lind Plesner - Lyngby CC 9:55.957
7 Jeppe Tølløse - Lyngby CC 9:57.017
8 Thomas Juel Ammitsøe - Lyngby CC 9:58.963
9 Jonas Poulsen - DCR Ballerup 9:59.703
10 Daniel Rehn - Næstved BC 10:05.417
11 Jakob Olsen - HFCK 10:09.533
12 Simon Gaál - Næstved BC 10:13.743
13 Jonas Nordkroggaard - Roskilde CR 10:16.783
14 Christoffer Lisson - Tissø Cykel Ring 10:20.837
15 Alexander Atzen Sacht - Næstved BC 10:26.187
16
Mathis Johansson - Nakskov CC 10:31.527
17 Andreas Rifsdal Jedig - DCR Ballerup 10:32.837
18 Jonathan Nilsson - FK Trampen, Sverige 10:35.947
19 Kristian Holm - DCR Ballerup 10:48.640
20 Kasper Dahl Thygesen - DCR Ballerup 10:49.437
21 Mathias Vestergaard Christensen - Hvidovre CK 10:51.677
22 Mikkel Engelbrecht Nielsen - HFCK 10:52.933
23 Andreas Serop Larsen - Næstved BC 10:53.093
24
Alexandar Lander - Køge CR 10:54.387
25 Marcus Bønlykke - Roskilde CR 10:57.943
26 Patrick Olesen - Roskilde CR 11:13.330
27 Morten Rytgaard - Lyngby CC 11:20.187
28 Kasper Trier Jørgensen - CC Gladsaxe 11:20.577
29 Mads Krog - Herning CK 11:25.487
30 Frederik Hagn-Meinche Gundersen - CK Fix 11:26.117
31 Lasse Mott - Amager CR 11:27.737
32 Lasse Mortensgaard - CK Fix 11:29.850
33 Rune Almindsø Andersen - Næstved BC 11:36.230
34 Lars Krygermeier - Nakskov CC 11:37.707
35 Nicolai Stegmann - Næstved BC 11:39.590
36 Daniel Kæstel Larsen - HFCK 11:40.507
37 Oliver Maunsbach - CC Hillerød 11:56.927
38 Kristian Dahl - CK Fix 11:57.217
9999 Oliver Jensen - Team Cycling Ringsted DNS
9999 Sebastian Nilsson - FK Trampen, Sverige DNS
Resultat af 1. etape
A 1 Michael Ellermann Jæger - Team ABC 02:22:12
2 Heine Hansen - Team Designbrokers - Elite st.
3 Claus Crone - DMK st.
4 Guytan Lilholt - Team Designbrokers - Elite +02:16
5 Peder Jacobsen - CC Hillerød +03:00
6 Mads Bugge Andersen - Team ABC st.
7 Danny Skovgren - Team ABC st.
8 Jack Rasmussen - Team Designbrokers - Elite st.
9 Patrik Ericsson - CK Ringen st.
10 Sead Mujacevic - CK Ringen st.
11 Michael Johansen - Team ABC st.
12 Lars Frydenlund Enevoldsen Jensen - Team Reelight - CUBE st.
13 Jacob Kollerup - Team Designa Køkken - Blue Water st.
14 Jacob Christiansen - Team ABC +03:14
15 Jesper Juul Andreassen - Odder CK +04:15
16 Rasmus Boje Vendelbo Juliussen - Team ABC st.
17 Jonas Fredborg - Team Designbrokers - Elite st.
18 Andreas Thell - CK Ringen +06:38
19 Martin Hammer Larsen - Team Designbrokers - Elite st.
20 Rasmus Jessing - Team T-bikes st.
21 Mike Lauge Jensen - Team Designbrokers - Elite st.
22 Michael Smith Larsen - Team Stenca Trading /M1 st.
23 Anders Dellien - CK Ringen st.
24 Rasmus Christian Quaade - Team Designa Køkken - Blue Water st.
25 Mark Sehested Pedersen - Team Reelight - CUBE st.
26 Stig Hemmingsen - Team Designbrokers - Elite st.
27 Michael Kaiser - Team Designbrokers - Elite st.
28 Christian Juul Andreassen - Odder CK st.
29 Marc Hester - Sorø BC +06:47
Sebastian Bidstrup Andersen - ABC DNF
Rasmus Andersen - Team Designbrokers - Elite DNS
B
1 Sebastian Refsgaard - DCR Ballerup 02:25:12
2 Peter Moll Hjort - ABC +00:03
3 Kenth Westergaard - Holte Cykel Klub st.
4 Esben Tange - Hvidovre CK +00:06
5 Simon Holm Jacobsen Eiby - Lyngby CC +03:12
6 Magnus Damsbo Lund - Lyngby CC +03:37
7 Jesper Thomsen - CK Kronborg st.
8 Martin Toft Madsen - Lyngby CC st.
9 Erik Bergholdt - Cykling Odense st.
10 Martin Pedersen - Hvidovre CK st.
11 Niels Hedekær Olsen - Roskilde CR st.
12 Tommy Moberg Nielsen - CK Kronborg st.
Thomas Christian Bonne - Team Rivette - DMK DNF
Claus Holm - Holte Cykel Klub DNF
Henrik Veiergang - JC Cykelklub DNF
Morten Christensen - Sorø BC DNF
Sten Schmidt - ABC DNF
Morten Ellegaard Andersen - CC Hillerød DNF
Tommy N. S. Cramer - Greve CC DNF
Anders Lawaetz - Hvidovre CK DNF
Christian Hamburger Larsen - Amager CR DNF
Patrick Wonsyld - ABC DNF
Kennet Hansen - Lyngby CC DNS
Søren Terkelsen - Lyngby CC DNS
Christian Poulsen - DCR Ballerup DNS
Tomas Louis Millung - Holte Cykel Klub DNS
Lenni Helleskov Busk - DCR Ballerup DNS
C
1 Lars Liljeroth - DCR Ballerup 01:47:17
2 Heino Rønne Kolberg - Sorø BC +00:30
3 Kasper Bergstein Nielsen - Hvidovre CK st.
4 Anders Holm - Hvidovre CK st.
5 Andreas Carenelli - CK Ringen st.
6 Ryan Stavnslev - CK Kronborg st.
7 Nicolaj Schmidt - Næstved BC st.
8 Mikkel Strøm - CC Hillerød st.
9 Nichlas Eberhardt Sørensen - DBC st.
10 Mikkel Christiansen - Roskilde CR st.
11 Benjamin Ter-Borch - Holbæk CR st.
12 Mark Petersen - Hvidovre CK st.
13 Henrik Truelsen - Kalundborg CC st.
14 claus Birk - Hvidovre CK st.
15 Kristian Slot Pedersen - Hvidovre CK st.
16 Niels Jakob Thomsen - CC Gladsaxe st.
17 Kristian Israelsen Olsen - ABC st.
18 Nikolaj Rønhede - Hvidovre CK st.
19 Nicolas Møller Henschel - Politiets CA +03:09
20 Lasse Kristian Hansen - ABC st.
21 Christian Brandt Pedersen - FBL st.
22 Jon Fuglsang - JC Cykelklub +03:16
23 Chris Skaarup Mortensen - Roskilde CR +03:27
24 Jens Kristian Kiilerich - CC Gladsaxe +06:48
25 Morten Tillquist Nielsen - Sorø BC +07:11
Michael Grønbech - JC Cykelklub DNF
Florian Corradi - ABC DNF
Gustav Karlsson - CK Ringen DNF
Henrik Wichmann Lund - Cykling Odense DNF
Jacob Mørkøv - ABC DNF
Niels Mogensen - DBC DNF
Rasmus Bjørn Lauridsen - ABC DNF
Pontus Jönsson - CK Ringen DNF
Jens Noppenau - FBL DNF
Kasper Storgaard Andersen - Hvidovre CK DNF
Andreas Brasen Kidmose - Silkeborg IF Cykling DNF
Mads Lorentzen - CC Hillerød DNF
Morten Sommer Espensen - ABC DNF
James Svarre - HFCK DNF
Christian Jensby - Holbæk CR DNF
Jakob Steen-Petersen - CC Hillerød DNS
Morten Husted Permin - Ordrup CC DNS
Junior
1 Simon Egebjerg Jensen - Lyngby CC 01:49:19
2 Daniel Mielke - Team RCR Odense Junior st.
3 Sebastian Hirsch - Team Designbrokers - Junior st.
4 Casper Folsach - DCR Ballerup st.
5 Anders Bjerremand - Team Designbrokers - Junior +02:49
6 Sebastian Juul - ABC st.
7 Frederik Bjørke Schwartz - DCR Ballerup st.
8 Kevin Nyberg Simper - ABC +03:53
9 Dion Jimmy Hansen - Team RCR Odense Junior +04:25
10 Kristian Krog - Team Cycling Ringsted st.
11 Rasmus Correl Roesgarth - Team Designbrokers - Junior st.
12 Troels Christensen - ABC +04:33
13 Steffen Thomsen - DCR Ballerup +04:36
14 Morten Søgaard Madsen - Roskilde CR st.
15 Jakob Bertelsen - Team Designbrokers - Junior +04:41
16 Frederik Nyvang Bacher - Hvidovre CK st.
17 Rasmus Lenvig Havskov Hansen - DCR Ballerup st.
18 Mathias Lindberg Mortensen - DCR Ballerup st.
19 Christian Skovlund Christiansen - ABC +09:42
20 Dennis Daniel Christensen - ABC +28:11
Agge Pedersen Hagstrøm - Køge CR DNF
Stefan Ravn Olsen - Lyngby CC DNF
Filip Sørensen - CC Gladsaxe DNF
Michael Brønnum Schultz - Amager CR DNS
Michel Sandstød - ABC DNS
Sebastian ES Lauritzen - Holbæk CR DNS
Lukas Meltorn Eeken - ABC DNS
Frederik Frimer Hellesen - ABC DNS
Jannick Berg - DCR Ballerup DNS
D
1 Søren Poulsen - Hvidovre CK 01:25:43
2 Stefan H. Lezuik - JC Cykelklub +00:11
3 Louis Lind Plesner - Lyngby CC +00:15
4 Jimmy Kim Larsen - Amager CR +01:10
5 Ricki Clausen - Hvidovre CK st.
6 René Ravnsholt Olsen - Køge CR st.
7 Michael Hyldgaard Salomonsson - CC Hillerød st.
8 Emil Dam Sørensen - FBL st.
9 Lars Almind - CK Fix st.
10 Danny Troest Petersen - HFCK st.
11 Steen Christensen - Lyngby CC st.
12 Brian Jørgensen - Team Cycling Ringsted st.
13 Páll Skaale Didriksen - Amager CR st.
14 Peter Utzon Berg - Ordrup CC st.
15 Tommy Hass - DCR Ballerup st.
16 Michael Madirazza - FBL st.
17 Kenneth L. Hansen - HFCK st.
18 Kim Gundersen - CK Fix st.
19 Hasse Larsen - Ordrup CC st.
20 Dan Hermansson - CK Fix st.
21 Brian Olander Hjort - Næstved BC st.
22 Jesper Adolphsen - Ordrup CC st.
23 Thomas Rodtwitt - JC Cykelklub st.
24 Jørn Christiansen - Ordrup CC st.
25 Bastian Lyster Kjøller - CK Fix st.
26 Karsten Lund Andresen - HFCK st.
27 Laust Kruse - FBL st.
28 Lars Erik Kron - DCR Ballerup st.
29 Stefan Sommer - FBL +01:28
30 Michael Hansen - Næstved BC +01:41
31 Mogens O. Jensen - Næstved BC +02:18
32 Avishay Gaziel - Ordrup CC +03:18
33 Kenneth Knudsen - Greve CC +04:33
34 Nick Lundstrøm - Hvidovre CK st.
35 Filip Fogh - DCR Ballerup +07:36
36 Martin Carlsen - Køge CR +07:50
37 Martin Esberg - Hvidovre CK +08:03
38 Marc Jeppesen - Hvidovre CK st.
39 Peter B Thorsted - CK Kronborg +08:13
40 Lars Skouboe - Hellerup Cykelklub +08:54
41 Jens Capion - Næstved BC +10:53
42 David Brandt - Hvidovre CK +14:17
Christian Jensen - Holbæk CR DNF
Christian Henrik Hedegaard - Roskilde CR DNF
Henrik Brohus - Greve CC DNF
Nickolai Buchtrup - Team Cycling Ringsted DNF
Mads Søgaard - FBL DNF
Martin Hausle Ebbesen - ABC DNF
Jens Peter Larsen - Slagelse CR DNF
Nicolai Holm Frederiksen - Amager CR DNF
Kasper Westergaard - Hvidovre CK DNF
Jens Kruse Nielsen - FBL DNF
Jonas Søegaard - Hvidovre CK DNF
Thomas Richard Jensen - Køge CR DNF
Robin Andreasson - CK Fix DNF
Ulrich Feldfos - Greve CC DNF
Lasse Jakobsen - Ordrup CC DNF
Hans Flensted-Jensen - FBL DNS
Morten Bak - Amager CR DNS
Søren Jensen - FBL DNS
Anders Spøhr - Politiets CA DNS
H40
1 Allan Aamand - KCK Herlev 01:45:52
2 Boris Erlefred Arnskov Hansen - ABC st.
3 René Nielsen - Kalundborg CC st.
4 Jens Frøslev-Nielsen - Værløse Farum CK st.
5 Michael Broge Jensen - CC Hillerød st.
6 Henrik Bandsholm - Holte Cykel Klub st.
7 Mads Nicolaysen - Holte Cykel Klub st.
8 Bo Wacker - Roskilde CR st.
9 Michael Baunsgaard - DCR Ballerup st.
10 Søren Svenningsen - Holte Cykel Klub st.
11 Steen Parmo - Greve CC st.
12 Claus Toftegaard Hansen - Hvidovre CK +00:15
13 Henrik Zachariassen - ABC +03:50
14 Jørgen Hertz - CC Gladsaxe st.
15 Jan Roesgarth - Hvidovre CK +04:24
16 Johnny Faust - DCR Ballerup st.
17 Jesper Bødker Buchtrup - Team Cycling Ringsted +04:31
18 Frank Peter Sørensen - CC Gladsaxe st.
19 Bo Simonsen - Køge CR st.
20 Henrik Olsen - CC Hillerød +04:37
21 Michael Nielsen - Hvidovre CK st.
22 Martin Lohmann - KCK Herlev +04:41
23 Morten Ryan Hansen - DBC st.
24 Jan Bo Pedersen - Næstved BC st.
25 Lars Schmidt - Hvidovre CK st.
26 Christian Clausen Mathiesen - Politiets CA +04:54
27 Morten Gildberg Flittner - Sorø BC +09:10
28 Jørgen Sørensen - Værløse Farum CK +10:01
29 Michael Wolter - Team Cycling Ringsted st.
30 Filip Klein - Hvidovre CK st.
31 Claus Jørgensen - Sorø BC +10:07
steen michael Petersen - Holte Cykel Klub DNF
Allan Kaagaard Krestensen - Brøndby CC DNF
Steffen Høhl Quebec - CK Fix DNF
Steen Bluhm - Sorø BC DNF
Michael Kristensen - KCK Herlev DNF
Peter Bayer - KCK Herlev DNF
Stig Andersen - Sorø BC DNF
tonni Wittenborg - Holte Cykel Klub DNF
Ulrich Møllnitz - Holte Cykel Klub DNF
Rune Rasmussen - HMTBK DNF
Peter Thimmer - CC Gladsaxe DNS
Brian Wulff Frederiksen - Greve CC DNS
Torben Møller-Hansen - Holte Cykel Klub DNS
Søren Svenningsen - Holte Cykel Klub DNS
Jesper Höök - Ordrup CC DNS
Michael Elmstrøm - Roskilde CR DNS
Steen Parmo - Greve CC DNS
Michael Buck Kesby - DCR Ballerup DNS
Carsten Bo Petersen - Holte Cykel Klub DNS
Henrik Bundgaard - Sorø BC DNS
Jimmi Andersen - Amager CR DNS
H50
1 Henrik Parbst - Rungsted CK 01:49:20
2 Mads Bødker - JC Cykelklub +04:51
3 Frank Reuter - Politiets CA st.
4 Erik Madsby - Politiets CA st.
5 Michael Bornak - CC Hillerød st.
6 Michael Barfoed - Hvidovre CK st.
7 Peter Martin Stenberg - Hvidovre CK st.
8 Sven Olav Lund - Lyngby CC st.
9 Erik Madsen - ABC st.
10 Torben Lynge Jacobsen - Kalundborg CC +07:29
Klaus Pedersen - Greve CC DNF
Jan Ryan Hansen - DBC DNF
Jørgen Østerby - ABC DNF
Jimmi Johansen - Lyngby CC DNF
Rene Søberg - ABC DNF
Henrik Peter Jensen - Hvidovre CK DNF
micael Becker - ABC DNF
Anders Christoffersen - Køge CR DNF
Leo Hav - ABC DNF
Thomas Kyng - ABC DNS
Lars Christoffersen - Køge CR DNS
Steen Byskov Thomsen - Greve CC DNS
Per Nielsen - HFCK DNS
Jan Bo Hansen - CC Hillerød DNS
Lars Gustafsson - CC Hillerød DNS
Frank Larsen - Ordrup CC DNS
Jan Eberhardt Sørensen - Politiets CA DNS
H60
1 Jan Høegh - Politiets CA 01:35:29
2 Johannes Risbjerg - Politiets CA +02:51
3 John Hansen - Næstved BC st.
4 Frank Garfeldt Kofoed - CC Hillerød st.
5 Ole Vinge Olsen - CC Hillerød st.
6 Ib Malm - Team Cycling Ringsted st.
7 Thomas Spread Campion - CC Hillerød st.
8 Torben Søegaard - ABC st.
9 Ole Glargaard - CC Hillerød st.
10 John Helleskov - HFCK st.
11 John Larsen - Amager CR st.
12 Rene Højvang Jensen - HFCK st.
Peter Leedsager - Greve CC DNF
Michael Ostenfeldt Andersen - Politiets CA DNF
Leif Aage Nielsen - Politiets CA DNF
Svend Erik Pedersen - Greve CC DNS
kell Wohlert - Greve CC DNS
Tommy Røder - Nakskov CC DNS
Anders Høj - Skive CK DNS
Jørgen Bengtsen - ABC DNS
Torben Søegaard - ABC DNS
Dame Cup
1 Julie Leth - Odder CK 02:11:22
2 Nina Schultz Nielsen - Team Designa Køkken - Blue Water Ladies st.
3 Mia Eskebjerg - Odder CK st.
4 Betina Cramer - Greve CC st.
5 Trine Lorentzen - Odder CK st.
6 Christina Siggaard - Team Designa Køkken - Blue Water Ladies st.
7 Henriette Christensen - Alriksson Go:Green st.
8 Julie Appel - ABC st.
9 Trine Frilund Jacobsen - CC Hillerød st.
10 Iben Bohé - CC Hillerød st.
11 Mette Vesterager Petersen - ABC st.
12 Julie Lykke - Odder CK st.
13 Helle Sejersen Jepsen - Hvidovre CK st.
14 Tilina Levin - Svanesunds GIF st.
15 Ditte Clausen - ABC st.
16 Pernille Ott Frendorf - Greve CC st.
17 Fie Degn Larsen - Team Designa Køkken - Blue Water Ladies st.
18 Heidi Christiansen - Team Designa Køkken - Blue Water Ladies st.
19 Kamilla Sofie Vallin - CC Hillerød st.
20 Heidi Gabriel Hansen - ABC st.
21 Anette Berg - Odder CK st.
22 Vibeke Overgaard Madsen - Politiets CA +00:09
23 Alexandra Nessmar - FK Trampen st.
24 Henriette Frederiksen - Team Designa Køkken - Blue Water Ladies +00:14
25 Amalie Winther Olsen - Cykling Odense +03:10
26 Louise Elmskov - Ordrup CC +03:34
27 Camilla Larsen - ABC +04:25
28 Anne Eiby - Lyngby CC +04:54
29 Maja Lind Ovesen - Bornholm CC +13:31
30 Malene Regitze Hansen - ABC +13:35
31 Line Belling Sørensen - Odder CK +17:34
Bente Jensen - Hvidovre CK DNF
Line Eriksen - ABC DNF
Amalie Watt Sundstrup - Sønderborg CK DNF
Katrine Bjaler - CK Fix DNF
Mette Andersen - Odder CK DNS
Mette Lilholm Meyer - Cykling Odense DNS
Tina Nielsen - Horsens AC DNS
Anna Pålsson - FK Trampen DNS
U17
1 Mathias Wickmann Krigbaum - Hvidovre CK 01:28:04
2 Mathis Johansson - Nakskov CC +00:51
3 Emil Nygaard Vinjebo - Team Cycling Ringsted st.
4 Simon Gaál - Næstved BC st.
5 Nicklas Parbst - Hvidovre CK st.
6 Jonas Nordkroggaard - Roskilde CR st.
7 Jonas Poulsen - DCR Ballerup st.
8 Alexander Hjortnæs - Hvidovre CK st.
9 Daniel Rehn - Næstved BC st.
10 Jakob Olsen - HFCK st.
11 Andreas Rifsdal Jedig - DCR Ballerup st.
12 Fredrik Lind Plesner - Lyngby CC st.
13 Marcus Bønlykke - Roskilde CR st.
14 Christoffer Lisson - Tissø Cykel Ring st.
15 Patrick Olesen - Roskilde CR +01:03
16 Emil Ravnsholt Olsen - Køge CR +01:35
17 Jeppe Tølløse - Lyngby CC +02:06
18 Alexandar Lander - Køge CR +05:35
19 Martin Rune Brachér - CC Hillerød st.
20 Andreas Serop Larsen - Næstved BC +06:37
21 Kasper Dahl Thygesen - DCR Ballerup +06:40
22 Frederik Hagn-Meinche Gundersen - CK Fix st.
23 Kristian Holm - DCR Ballerup +06:55
24 Kristian Dahl - CK Fix +09:38
25 Lars Krygermeier - Nakskov CC +09:49
26 Mads Krog - Herning CK st.
27 Rune Almindsø Andersen - Næstved BC st.
28 Kasper Trier Jørgensen - CC Gladsaxe st.
29 Philip Egeberg - Amager CR st.
30 Lasse Mortensgaard - CK Fix +11:25
31 Thomas Juel Ammitsøe - Lyngby CC +12:11
32 Nicolai Stegmann - Næstved BC +12:56
Alexander Atzen Sacht - Næstved BC DNF
Morten Rytgaard - Lyngby CC DNF
Janik Gall - CK Fix DNF
Mikkel Engelbrecht Nielsen - HFCK DNF
Oliver Maunsbach - CC Hillerød DNF
Lars Jensen - Korsør CC DNF
Daniel Kæstel Larsen - HFCK DNF
Lasse Mott - Amager CR DNF
Oliver Jensen - Team Cycling Ringsted DNS
Mathias Vestergaard Christensen - Hvidovre CK DNS
Jonathan Nilsson - FK Trampen, Sverige DNS