Feltet.dk anvender cookies til at huske dine indstillinger, statistik og målrette annoncer. Denne information deles med tredjepart.
ACCEPTÈR COOKIES » LÆS MERE »

Freire tog det hele i Ruta del Sol

Del på Twitter
Del på Facebook
Udskriv artikel

22.02.2007 kl. 15:32 af Jesper Johannesen.

5. og sidste etape af Vuelta Andalucía (Ruta Ciclista del Sol) blev kørt fra Écija til Antequera over 170.9 km. På etapen satte Rabobank-rytteren Oscar Freire trumf på, da han både vandt den sidste etape og løbet samlet.

I hele løbet har der ikke været bonussekunder, derfor lignede det også en samlet sejr til Dario David Cioni (Predictor-Lotto), da etapen skulle afgøres i en massespurt. I spurten var Oscar Freire dog så stærk, at der blevet noteret en tidsforskel på 2 sekunder ned til feltet, og da Freire kun var et sekund efter samlet kunne han udråbes, som samlet vinder af løbet. Dermed tog Rabobank-rytteren altså to sejre på en dag.

I massespurten blev Koldo Fernandez (Euskaltel-Euskadi) nummer to foran Saunier Duval-rytteren Manuele Mori og Francisco Ventoso.


Resultat af 5. etape
1 Oscar Freire (Spa) Rabobank 4.34.19 (37,380 km/t)
2 Koldo Fernández (Spa) Euskaltel-Euskadi 0.02
3 Manuele Mori (Ita) Saunier Duval-Prodir
4 Francisco José Ventoso (Spa) Saunier Duval-Prodir
5 Tadej Valjavec (Slo) Lampre-Fondital
6 Roger Hammond (GBr) T-Mobile
7 Linus Gerdemann (Ger) T-Mobile
8 José Alberto Benítez (Spa) Saunier Duval-Prodir
9 Francisco Mancebo (Spa) Relax-GAM
10 Dario Cioni (Ita) Predictor-Lotto
11 Giampaolo Caruso (Ita) Lampre-Fondital
12 Leon Van Bon (Ned) Rabobank 0.06
13 Cadel Evans (Aus) Predictor-Lotto
14 José Bonilla (Crc) Fuerteventura-Canarias
15 Laurens Ten Dam (Ned) Unibet.com 0.21
16 Paul Martens (Ger) Skil-Shimano
17 Eduardo Gonzalo (Spa) Agritubel
18 Pieter Jacobs (Bel) Unibet.com
19 Alexander Khatuntsev (Rus) Unibet.com
20 Antonio Olmo (Spa) Andalucia-Cayasur
21 David Loosli (Swi) Lampre-Fondital
22 Jorge Azanza (Spa) Euskaltel-Euskadi
23 Joost Posthuma (Ned) Rabobank
24 Max Van Heeswijk (Ned) Rabobank
25 Bert Grabsch (Ger) T-Mobile
26 Iban Mayo (Spa) Saunier Duval-Prodir
27 Marcos Serrano (Spa) Karpin-Galicia
28 Damiano Cunego (Ita) Lampre-Fondital
29 Marcus Burghardt (Ger) T-Mobile
30 Riccardo Riccò (Ita) Saunier Duval-Prodir
31 David Arroyo (Spa) Caisse d'Epargne
32 David López García (Spa) Caisse d'Epargne
33 Anton Luengo (Spa) Euskaltel-Euskadi
34 José Joaquín Rojas (Spa) Caisse d'Epargne
35 José Luis Carrasco (Spa) Andalucia-Cayasur
36 Unai Etxebarria (Ven) Euskaltel-Euskadi
37 Serge Baguet (Bel) Quickstep-Innergetic
38 Eric Berthou (Fra) Caisse d'Epargne 0.29
39 Rodrigo García (Spa) Fuerteventura-Canarias 0.02
40 Manuel Lloret (Spa) Fuerteventura-Canarias
41 Johan Van Summeren (Bel) Predictor-Lotto 1.51
42 Joaquím Rodríguez (Spa) Caisse d'Epargne 2.04
43 Manuel Váquez (Spa) Andalucia-Cayasur 2.50
44 Luis Pasamontes (Spa) Unibet.com
45 Maarten Den Bakker (Ned) Skil-Shimano 5.03
46 Floris Goesinnen (Ned) Skil-Shimano 5.05
47 Markel Irizar (Spa) Euskaltel-Euskadi
48 Sergey Kolesnikov (Rus) Unibet.com 5.07
49 Isidro Nozal (Spa) Karpin-Galicia
50 Iker Flores (Spa) Fuerteventura-Canarias 5.09
51 Serafin Martinez (Spa) Karpin-Galicia 6.17
52 Jesus Rosendo (Spa) Andalucia-Cayasur
53 Andoni Aranaga (Spa) Euskaltel-Euskadi
54 Jesús Del Nero (Spa) Saunier Duval-Prodir
55 Jan Hruska (Cze) Relax-GAM
56 Juan Antonio Flecha (Spa) Rabobank
57 Manuel Calvente (Spa) Agritubel
58 Gorazd Stangelj (Slo) Lampre-Fondital
59 Eric Baumann (Ger) T-Mobile 11.28
60 David Abal Diego (Spa) Karpin-Galicia
61 Albert Timmer (Ned) Skil-Shimano 11.29
62 David Herrero (Spa) Karpin-Galicia
63 Wilfried Cretskens (Bel) Quickstep-Innergetic
64 Pedro Horrillo (Spa) Rabobank
65 Dailos Diaz Armas (Spa) Fuerteventura-Canarias
66 Christoph Meschenmoser (Ger) Skil-Shimano
67 Moisés Dueñas (Spa) Agritubel
68 Jan Boven (Ned) Rabobank
69 Jorge García (Spa) Relax-GAM
70 Oscar García-Casarrubios (Spa) Relax-GAM
71 Frantisek Rabon (Cze) T-Mobile
72 Denis Kudashev (Rus) Relax-GAM
73 Paolo Fornaciari (Ita) Lampre-Fondital
74 Kevin Hulsmans (Bel) Quickstep-Innergetic
75 Sébastien Portal (Fra) Caisse d'Epargne
76 Mathieu Perget (Fra) Caisse d'Epargne 11.34
77 Leif Hoste (Bel) Predictor-Lotto
78 Gorik Gardeyn (Bel) Unibet.com
79 Enrique Salgueiro (Spa) Karpin-Galicia
80 Kevin Van Impe (Bel) Quickstep-Innergetic
81 Aart Vierhouten (Ned) Skil-Shimano 18.13
82 Piet Rooijakkers (Ned) Skil-Shimano
83 Joaquin Sobrino Martinez (Spa) Relax-GAM
84 José Antonio López (Spa) Andalucia-Cayasur
85 Beñat Albizuri (Spa) Euskaltel-Euskadi
86 Antonio Piedra (Spa) Fuerteventura-Canarias
87 Mikel Artetxe (Spa) Fuerteventura-Canarias
88 Mikel Gaztañaga Echeverria (Spa) Agritubel 
Udgået  Marco Pinotti (Ita) T-Mobile 
Udgået Sébastien Rosseler (Bel) Quickstep-Innergetic 
Udgået David Garcia (Spa) Karpin-Galicia 
Udgået Stefano Zanini (Ita) Predictor-Lotto 
Udgået Wim Vansevenant (Bel) Predictor-Lotto 
Udgået Francisco Lara (Spa) Andalucia-Cayasur 
Udgået Tom Boonen (Bel) Quickstep-Innergetic 
Udgået Francisco Jose Martinez (Spa) Andalucia-Cayasur 
Udgået Danilo Napolitano (Ita) Lampre-Fondital


Samlet slutstilling
1 Oscar Freire (Spa) Rabobank 20.20.55 (40,455 km/h)
2 Dario Cioni (Ita) Predictor-Lotto 0.01
3 Tadej Valjavec (Slo) Lampre-Fondital 0.02
4 Francisco José Ventoso (Spa) Saunier Duval-Prodir
5 Koldo Fernández (Spa) Euskaltel-Euskadi 0.06
6 Francisco Mancebo (Spa) Relax-GAM
7 Roger Hammond (GBr) T-Mobile
8 Luis Pasamontes (Spa) Unibet.com
9 Linus Gerdemann (Ger) T-Mobile
10 Rodrigo García (Spa) Fuerteventura-Canarias
11 Manuel Lloret (Spa) Fuerteventura-Canarias
12 José Bonilla (Crc) Fuerteventura-Canarias 0.10
13 Manuele Mori (Ita) Saunier Duval-Prodir 0.15
14 José Alberto Benítez (Spa) Saunier Duval-Prodir 0.19
15 Anton Luengo (Spa) Euskaltel-Euskadi 0.21
16 José Joaquín Rojas (Spa) Caisse d'Epargne 0.23
17 Laurens Ten Dam (Ned) Unibet.com 0.25
18 Iban Mayo (Spa) Saunier Duval-Prodir
19 Alexander Khatuntsev (Rus) Unibet.com
20 Bert Grabsch (Ger) T-Mobile
21 Paul Martens (Ger) Skil-Shimano
22 Marcos Serrano (Spa) Karpin-Galicia
23 David López García (Spa) Caisse d'Epargne
24 José Luis Carrasco (Spa) Andalucia-Cayasur
25 Antonio Olmo (Spa) Andalucia-Cayasur
26 Serge Baguet (Bel) Quickstep-Innergetic
27 Jorge Azanza (Spa) Euskaltel-Euskadi 0.34
28 Unai Etxebarria (Ven) Euskaltel-Euskadi 0.40
29 Pieter Jacobs (Bel) Unibet.com 0.58
30 Joost Posthuma (Ned) Rabobank 1.17
31 David Arroyo (Spa) Caisse d'Epargne 1.19
32 Giampaolo Caruso (Ita) Lampre-Fondital 1.27
33 Max Van Heeswijk (Ned) Rabobank 1.55
34 Marcus Burghardt (Ger) T-Mobile 2.34
35 Riccardo Riccò (Ita) Saunier Duval-Prodir 2.38
36 Damiano Cunego (Ita) Lampre-Fondital 2.44
37 Manuel Váquez (Spa) Andalucia-Cayasur 2.54
38 Eric Berthou (Fra) Caisse d'Epargne 3.26
39 Cadel Evans (Aus) Predictor-Lotto 3.35
40 David Loosli (Swi) Lampre-Fondital 3.56
41 Eduardo Gonzalo (Spa) Agritubel 4.33
42 Johan Van Summeren (Bel) Predictor-Lotto 4.49
43 Markel Irizar (Spa) Euskaltel-Euskadi 5.09
44 Isidro Nozal (Spa) Karpin-Galicia 5.11
45 Joaquím Rodríguez (Spa) Caisse d'Epargne 5.20
46 Sergey Kolesnikov (Rus) Unibet.com 5.44
47 Leon Van Bon (Ned) Rabobank 6.00
48 Manuel Calvente (Spa) Agritubel 6.39
49 Andoni Aranaga (Spa) Euskaltel-Euskadi 6.49
50 Maarten Den Bakker (Ned) Skil-Shimano 6.50
51 Jan Hruska (Cze) Relax-GAM 7.05
52 Floris Goesinnen (Ned) Skil-Shimano 7.24
53 Juan Antonio Flecha (Spa) Rabobank 8.06
54 Serafin Martinez (Spa) Karpin-Galicia 8.07
55 Jesús Del Nero (Spa) Saunier Duval-Prodir 8.08
56 Jesus Rosendo (Spa) Andalucia-Cayasur 8.13
57 Gorazd Stangelj (Slo) Lampre-Fondital 8.20
58 Iker Flores (Spa) Fuerteventura-Canarias 8.22
59 Moisés Dueñas (Spa) Agritubel 11.59
60 Gorik Gardeyn (Bel) Unibet.com 12.48
61 Sébastien Portal (Fra) Caisse d'Epargne 12.58
62 Wilfried Cretskens (Bel) Quickstep-Innergetic 13.28
63 Kevin Hulsmans (Bel) Quickstep-Innergetic 14.00
64 Oscar García-Casarrubios (Spa) Relax-GAM 14.06
65 David Abal Diego (Spa) Karpin-Galicia 14.16
66 Christoph Meschenmoser (Ger) Skil-Shimano 14.31
67 Dailos Diaz Armas (Spa) Fuerteventura-Canarias 14.39
68 Frantisek Rabon (Cze) T-Mobile 14.40
69 Albert Timmer (Ned) Skil-Shimano 14.49
70 Denis Kudashev (Rus) Relax-GAM 14.52
71 Leif Hoste (Bel) Predictor-Lotto 14.54
72 Pedro Horrillo (Spa) Rabobank 15.12
73 David Herrero (Spa) Karpin-Galicia 15.27
74 Paolo Fornaciari (Ita) Lampre-Fondital 15.43
75 Mathieu Perget (Fra) Caisse d'Epargne 15.55
76 Jorge García (Spa) Relax-GAM 17.02
77 Eric Baumann (Ger) T-Mobile 17.30
78 Jan Boven (Ned) Rabobank 18.03
79 Kevin Van Impe (Bel) Quickstep-Innergetic 18.51
80 Beñat Albizuri (Spa) Euskaltel-Euskadi 20.44
81 Antonio Piedra (Spa) Fuerteventura-Canarias 21.11
82 Joaquin Sobrino Martinez (Spa) Relax-GAM 23.20
83 Mikel Gaztañaga Echeverria (Spa) Agritubel 23.49
84 José Antonio López (Spa) Andalucia-Cayasur 24.13
85 Aart Vierhouten (Ned) Skil-Shimano 24.28
86 Piet Rooijakkers (Ned) Skil-Shimano 25.25
87 Mikel Artetxe (Spa) Fuerteventura-Canarias 25.40
88 Enrique Salgueiro (Spa) Karpin-Galicia 40.36

 

LØRDAG

Vis valgte

FREDAG

Vis valgte

TORSDAG

Vis valgte

Feltet.dk

Åsvinget 5

9800 Hjørring

Tlf. 5155 8966

info@feltet.dk