Feltet.dk anvender cookies til at huske dine indstillinger, statistik og målrette annoncer. Denne information deles med tredjepart.
ACCEPTÈR COOKIES » LÆS MERE »

« Forrige|Næste » Foto: Feltet.dk

Landevejssæsonen slut: Her er den endelige A-rangliste

Del på Twitter
Del på Facebook
Udskriv artikel

02.10.2015 kl. 16:27 af Emil Brix Christensen.

En begivenhedsrig sæson på de danske veje går på hæld. Allerede i sidste uge stod det klart, at Christopher Juul-Jensen og TREFOR - Blue Water bliver årets vindere af den liste, som Feltet.dk i år har genindført og udvidet til at omfatte samtlige danske ryttere - professionelle som semiprofessionelle.  

Stribevis af topplaceringer krydret med to flotte UCI-sejre overfor sejr ved DM i enkeltstart samt samlet sejr i Post Danmark Rundt plus en andenplads på en etape i samme løb. For Alexander Kamp repræsenterende Team coloQuick var den stabile kørsel sæsonen igennem lige ved at give pote i form af sejr på A-ranglisten. Christopher Juul-Jensens lidt højere profilerede resultater giver ham dog lige akkurat førstepladsen med en hjullængde.

 

Med Mads Würtz Schmidt, nybagt u23-verdensmester og holdkammerat til Kamp, på tredjepladsen som den eneste anden ikke-professionelle rytter i top fem, giver det virkelig et fingerpeg om, hvor stor en sæson de to coloQuick-spydspidser hver især har leveret.

 

Lidt længere nede i top ti finder vi bl.a. de to Kragh Andersen-brødre og årets Post Cup-vinder Mark Sehested Pedersen, der runder de ti øverste pladser af. Team TREFOR - Blue Water understreger dermed deres store bredde ved som eneste hold at have tre mand i den endegyldige top ti.

 

Nedenfor kan du se den endelige opgørelse af årets A-rangliste efter de sidst afviklede løb i Tønder og Bov.

 

Feltet.dk's A-rangliste 2015 - slutstilling

1 Christopher JUUL-JENSEN Tinkoff - Saxo 498
2 Alexander KAMP Team coloQuick 478
3 Mads WÜRTZ SCHMIDT Team coloQuick 403
4 Matti BRESCHEL Tinkoff - Saxo 380
5 Lars BAK Lotto Soudal 370
6 Asbjørn KRAGH ANDERSEN Team TREFOR - Blue Water 360
7 Rasmus GULDHAMMER CULT Energy Pro Cycling 292
8 Magnus CORT Orica-Greenedge 255
9 Søren KRAGH ANDERSEN Team TREFOR - Blue Water 245
10 Mark SEHESTED PEDERSEN Team TREFOR - Blue Water 236
11 Chris Anker SØRENSEN Tinkoff - Saxo 154
12 Michael MØRKØV Tinkoff - Saxo 152
13 Morten ØLLEGAARD Riwal Platform Cycling Team 146
14 Martin TOFT MADSEN Team Almeborg-Bornholm 143
15 Casper FOLSACH Riwal Platform Cycling Team 141
16 Patrick CLAUSEN Team TREFOR - Blue Water 136
17 Stefan DJURHUUS Team Almeborg-Bornholm 132
18 Rune ALMINDSØ ANDERSEN Team coloQuick 124
19 Mads BAADGAARD RAHBEK Team TREFOR - Blue Water 122
20 Jonas AAEN Riwal Platform Cycling Team 118
21 Andreas HYLDGAARD JEPPESEN Team TREFOR - Blue Water 108
22 Martin MORTENSEN CULT Energy Pro Cycling 107
23 Daniel FODER Team TREFOR - Blue Water 104
24 Marc HESTER One Pro Cycling 101
25 Jonas GREGAARD WILSLY Team TREFOR - Blue Water 100
26 Troels VINTHER CULT Energy Pro Cycling 99
27 Nicolai BRØCHNER Riwal Platform Cycling Team 95
28 Michael VALGREN Tinkoff - Saxo 94
29 Alex RASMUSSEN Team TREFOR - Blue Water 93
30 Rolf NYBORG BROGE Team coloQuick 87
31 Michael CARBEL SVENDGAARD CULT Energy Pro Cycling 84
32 Casper PEDERSEN Riwal Platform Cycling Team 81
32 Rasmus BØGH WALLIN Team Soigneur - FBL 81
34 Mathias DAM WESTERGAARD Team Almeborg-Bornholm 79
35 Emil NYGAARD VINJEBO Team TREFOR - Blue Water 78
36 Lars CARSTENSEN Team Almeborg-Bornholm 77
37 Anders HARDAHL Team TREFOR - Blue Water 75
38 Jesper ODGAARD NIELSEN Team coloQuick 71
39 Rasmus Christian QUAADE CULT Energy Pro Cycling 67
40 Jakob FUGLSANG Astana Pro Team 65
41 Christoffer LISSON Team Almeborg-Bornholm 64
42 Martin GRØN Riwal Platform Cycling Team 63
43 Nicolaj STEEN Team Jutlander Bank 61
44 Jimmi SØRENSEN Team coloQuick 60
45 Rasmus MYGIND Riwal Platform Cycling Team 56
46 Steffen MUNK CHRISTIANSEN Team Jutlander Bank 53
47 Heine WINDING Team Almeborg-Bornholm 45
48 Christian MOBERG JØRGENSEN Team coloQuick 43
49 Sebastian LANDER Team TREFOR - Blue Water 42
49 Mads PEDERSEN CULT Energy Pro Cycling 42
51 Christian NYVANG LUND Team coloQuick 40
52 Mathias SKOV-JENSEN Team Soigneur - FBL 39
53 Mads CORELL Team coloQuick 38
54 Emil DAM SØRENSEN Team Soigneur - FBL 37
55 Mathias KRIGBAUM Lotto - Soudal U23 33
56 Emil WANG Team ABC Elite 31
57 Emil BÆKHØJ HALVORSEN Riwal Platform Cycling Team 30
58 Anders HOLM Team Almeborg-Bornholm 28
59 Jesper JUUL ANDREASEN Team Almeborg-Bornholm 27
59 Thomas NYBO RIIS Team TREFOR - Blue Water 27
61 Rasmus ANDERSEN Team IBT Isolering - Ridley 26
61 Michael REIHS CULT Energy Pro Cycling 26
63 Dennis HERFORTH JENSEN Team coloQuick 25
63 Mads CHRISTENSEN Riwal Platform Cycling Team 25
65 Marcus BØNLYKKE Kalundborg CC 24
65 Jesper SCHULTZ Team Jutlander Bank 24
67 Magnus BAK KLARIS SEG Racing 22
67 Aske LOURING VORRE Team coloQuick 22
69 Martin HAMMER LARSEN Team IBT Isolering - Ridley 21
69 Louis BENDIXEN Team ABC Elite 21
71 Neofytos SAKELLARIDIS MANGOURAS(GRÆ) Team IBT Isolering - Ridley 20
71 Nils Eigil BRADTBERG Team ABC Elite 20
71 Mads LILHOLM MEYER Odder CK 20
71 Emil RAVNSHOLT Team Almeborg-Bornholm 20
75 Nikola AISTRUP Riwal Platform Cycling Team 18
75 Jannik HYLDTOFT HANSEN Team IBT Isolering - Ridley 18
77 Michael OLSSON(SVE) Team TREFOR - Blue Water 17
77 Kasper ASGREEN MLP Team Bergstrasse 17
79 Joakim BUKDAL Team ABC Elite 16
80 Mikkel BAHNSEN Randers CK 15
80 Jesper BUNDGAARD VINKEL Team Jutlander Bank 15
80 Erik LAHM Odder CK 15
83 Jacob GYE MADSEN Team coloQuick 14
84 Kaspar SCHJØNNEMANN LARSEN Riwal Platform Cycling Team 13
84 Simon BIGUM Team Almeborg-Bornholm 13
86 Torkil VEYHE Odder CK 12
86 Michael JÆGER Team Almeborg-Bornholm 12
86 Lasse NORMAN HANSEN Team Cannondale - Garmin 12
86 Nils Lau NYBORG BROGE Randers CK 12
90 Anders DREYER FROST Team IBT Isolering - Ridley 11
90 Jonas NORDKROGGÅRD Team ABC Elite 11
90 Nicklas OVERGAARD AMDI PEDERSEN Team Jutlander Bank 11
93 Jesper MØRKØV Riwal Platform Cycling Team 10
94 Jeppe NORUP DAL Team WeBike-CK Aarhus 9
94 Kasper ANDERSEN MØLGAARD Team Jutlander Bank 9
96 Frederik ZEUNER Herning CK 8
96 Morten GADGAARD CCT p/b Champion System 8
96 Kasper MALMKJÆR Team ABC Elite 8
96 Daniel BLIGAARD LYHNE Team Jutlander Bank 8
96 Michael GAMST ABC 8
96 Niklas EG Herning CK 8
96 Marius THERKILDSEN Herning CK 8
103 Daniel HENNING HARTVIG Team IBT Isolering - Ridley 7
103 Rasmus GINNERUP Randers CK 7
105 Mathias LISSON Team Almeborg-Bornholm 6
105 Jakob FRANDSEN Team Jutlander Bank 6
105 Mads HARDAHL Aalborg CR 6
105 Mathias LINDBERG MORTENSEN Team Ltech 6
105 Nicklas BØJE PEDERSEN Team ABC Elite 6
110 Nicolai JØRGENSEN Odder CK 5
110 Jes STENGAARD Team WeBike-CK Aarhus 5
110 Morten HØBERG Team Soigneur - FBL 5
110 Niklas LARSEN Team Kel-berg Roskilde Junior 5
110 Thomas BUNDGAARD JENSEN Frederikshøj Cycling Club 5
110 Peter VISBY Team IBT Isolering - Ridley 5
110 Morten RISBERG HANSEN Team IBT Isolering - Ridley 5
110 Kristian ARNTH SØRENSEN Herning CK 5
110 Anders KROGH JENSEN Randers CK 5
119 Frederik BJØRKE SCHWARTZ Team Ltech 4
119 Mathias BREGNHØJ Odder CK 4
119 Frederik MUFF Team WeBike-CK Aarhus 4
122 Stefan LINNE JØRGENSEN Team IBT Isolering - Ridley 3
122 David WEDERKINCK ANDERSEN Team Soigneur - FBL 3
122 Thomas EDEMANN JENSEN Team Jutlander Bank 3
125 Mikkel BLACK CHRISTENSEN Team WeBike-CK Aarhus 2
125 Mark PETERSEN Team Soigneur - FBL 2
125 Nichlas EBERHARDT SØRENSEN Hvidovre CK 2
125 Jes STEENGAARD Team WeBike-CK Aarhus 2
125 Joakim MIKKEL SVENSSON C.C. Gladsaxe 2
125 Lasse MORTENSGAARD Team ABC Elite 2
131 Mark ELLEGAARD Team IBT Isolering - Ridley 1
131 Kasper WÜRTZ SCHMIDT Randers CK 1
131 Christian JUUL ANDREASEN Team Almeborg-Bornholm 1
131 Sebastian CARLSBÆK MØLLER Randers CK 1
131 Tobias MØRCH KONGSTAD Riwal Platform Cycling Team 1
131 Nikolaj HENNING Team Jutlander Bank 1
131 Rasmus FJORDSIDE LEHRMANN Frederikshøj Cycling Club 1
131 Kristoffer STAMPE Team Soigneur - FBL 1
131 Jacques STILLING Randers CK 1
131 Frederik BRENDBORG RASMUSSEN Team Almeborg-Bornholm 1
131 Eskil VAMMEN Team WeBike-CK Aarhus 1
131 Emil TOUDAL Team Almeborg-Bornholm 1

 

Feltet.dk's holdrangliste 2015 - slutstilling

1 Team TREFOR - Blue Water 1593
2 Team coloQuick 1355
3 Riwal Platform Cycling Team 722
4 CULT Energy Pro Cycling 717
5 Team Almeborg-Bornholm 549
6 Team Soigneur - FBL 160
7 Team Jutlander Bank 156
8 Team ABC Elite 115
9 Team IBT Isolering - Ridley 92
10 Odder CK 56
11 Randers CK 42
12 Herning CK 29
13 Kalundborg CC 24
14 Team WeBike-CK Aarhus 23
15 Team Ltech 10
16 Amager CR 8
16 ABC 8
18 Aalborg CR 6
18 Frederikshøj Cycling Club 6
20 Team Kel-berg Roskilde Junior 5
21 Hvidovre CK 2
21 C.C. Gladsaxe 2

 

Tællende løb til Feltet.dk's A-rangliste

28-03-2015 Rund um Ascheffel
29-03-2015 Giro Nortorf
11-04-2015 Sparekassen Vendsyssel - CCH Linieløbet
12-04-2015 Sparekassen Vendsyssel - Aalborg CR
18-04-2015 NBC - LexJuris Tempoløbet
18-04-2015 Hobro-løbet 
19-04-2015 NBC - LOXAM-løbet
25-04-2015 GP Herning / Post Cup 1. afd.
26-04-2015 Agro Top Løbet
01-05-2015 GP Viborg
02-05-2015 GP Himmerland Rundt - Made in Aars
03-05-2015 Rent Liv Løbet Skive
03-05-2015 Skoda Løbet
09-05-2015 ABC
09-05-2015 Jysk/fynske mesterskaber - enkeltstart
10-05-2015 Sjællandske mesterskaber - linieløb
10-05-2015 Jysk/fynske mesterskaber - linieløb
17-05-2015 DGI Stjerneløb
23-05-2015 Sydkysten Cycling Team
23-05-2015 Designa Løbet / 1. afd. Marcello Bergamo Cup
24-05-2015 JE.dk Herning løbet / 2. afd. Marcello Bergamo Cup
25-05-2015 Lindberg Sport Løbet - Hammel / 3. afd. Marcello Bergamo Cup
30-05-2015 Nakskov CC - Enkeltstart / Post Cup 2. afd.
31-05-2015 LFCK - CP Entreprises åbne landevejsløb 2015
31-05-2015 Grenå CC
05-06-2015 U23 DM Enkeltstart
06-06-2015 Nishiki-løbet 2015
07-06-2015 U23 DM
13-06-2015 CK Aarhus
13-06-2015 GP Horsens Posten
14-06-2015 Ordrup CC Åbne Løb
14-06-2015 Fyn Rundt
20-06-2015 DM Holdløb
21-06-2015 Sparekassen Thy Løbet / Post Cup 3. afd.
25-06-2015 DM Enkeltstart
28-06-2015 DM Linieløb
30-07-2015 - 02-08-2015 Randers Bike Week
04-08-2015 - 08-08-2015 Post Danmark Rundt
15-08-2015 Amager Cykelrings jubilæumsløb
15-08-2015 Poul Erik Bech Løbet 2015
16-08-2015 NCC Løbet 2015
23-08-2015 Sønderborg CK / Post Cup 4. afd.
29-08-2015 Vejle CK
30-08-2015 DeFeet Løbet, Politiets CA
05-09-2015 Lyngby CC
06-09-2015 Roskilde Cykle Ring
13-09-2015 CC Hillerød / Post Cup Finale
13-09-2015 Post Cup Samlet
20-09-2015 Kvickly Odder Løbet 2015
26-09-2015 Tønder ACR*
27-09-2015 BOV Løbet 2015*

 

*Senest opdateret

 

SENESTE

Vis valgte

TIRSDAG

Vis valgte

MANDAG

Vis valgte

SØNDAG

Vis valgte

SENESTE: TOUR DE FRANCE

Vis valgte | Se hele artikelarkivet

SENESTE: FELTET.DK HOLDNINGER

Vis valgte | Se hele artikelarkivet

SENESTE: NYT OM TINKOFF-SAXO

Vis valgte | Se hele artikelarkivet

SENESTE: VUELTA A ESPAÑA

Vis valgte | Se hele artikelarkivet

SENESTE: NYT OM WORLD TOUR HOLD

Vis valgte | Se hele artikelarkivet

SENESTE: NYT OM DE DANSKE HOLD

Vis valgte | Se hele artikelarkivet

SENESTE: MATERIALE OG UDSTYR

Vis valgte | Se hele artikelarkivet

SENESTE: NYT OM DE DANSKE PROFFER

Vis valgte | Se hele artikelarkivet

SENESTE: FORÅRSKLASSIKERNE

Vis valgte | Se hele artikelarkivet

SENESTE: GIRO D'ITALIA

Vis valgte | Se hele artikelarkivet

Feltet.dk

Åsvinget 5

9800 Hjørring

Tlf. 5155 8966

info@feltet.dk