Feltet.dk anvender cookies til at huske dine indstillinger, statistik og målrette annoncer. Denne information deles med tredjepart.
ACCEPTÈR COOKIES » LÆS MERE »

« Forrige|Næste » Foto: Team Virtu Pro - Véloconcept

Mads Würtz vinder A-ranglisten

Del på Twitter
Del på Facebook
Udskriv artikel

19.10.2016 kl. 21:56 af Nikolaj Corfitz Jensen.

Den danske landevejssæson er ovre, og dermed kan vi konstatere, at Mads Würtz Schmidt vandt Feltet.dks A-rangliste, mens Virtu Pro-Veloconcept viste sig som værende det stærkeste hold.

Efter en lang og begivenhedsrig sæson, kan de danske landevejsryttere endelig stille cyklen i skuret og tage en velfortjent pause. Nogle kommer til at gøre det med bedre samvittighed end andre, og en af dem, som sandsynligvis vil være rigtig godt tilfreds med sin sæson på dansk grund, er Mads Würtz Schmidt.

 

Virtu Pro-Veloconcept-rytteren er nemlig den endegyldige vinder af Feltet.dks A-rangliste, og det på trods af, at han inden årets to sidste løb lå på andenpladsen. På det tidspunkt havde Michael Valgren føringen, men da Tinkoff-rytteren ikke stillede op Xtreme September Cup-løbene i slutningen af september, var der mulighed for, at Mads Würtz Schmidt kunne snuppe sejren.

 

Randrusianeren leverede da også i de to løb, hvor det blev til en sejr og en andenplads, og det var altså nok til, at han fik skubbet cyklen forbi Valgrens lige inden målstregen. Med sine 716 points kontra konkurrentens 680 blev sejren endda relativt sikker, mens Magnus Cort på tredjepladsen var et godt stykke bag de to forreste med 410 points. 

 

Det er dog ikke kun den indivduelle sejr, som Würtz Schmidt kan glæde sig over. Hans hold, Virtu Pro-Veloconcept, viste sig nemlig også at være Danmarks stærkeste, efter at have forsvaret føringen siden starten af august. Det begyndte at blive tæt hen mod slutningen, hvor Riwal Platform åndede dem i nakken, men i sidste ende tog de altså sejren med 55 point ned til dem. 

 

Feltet.dks A-rangliste 2016:

1 Mads WÜRTZ SCHMIDT  -  Team Virtu Pro-Veloconcept 716
2 Michael VALGREN  -  Tinkoff (RUS) 680
3 Magnus CORT NIELSEN  -  Orica BikeExchange (AUS) 410
4 Alexander KAMP  -  Stölting Service Group (TYS) 367
5 Martin TOFT MADSEN  -  Team Almeborg-Bornholm 267
6 Troels RØNNING VINTHER  -  Riwal Platform Cycling Team 252
7 Kasper ASGREEN  -  Team Virtu Pro-Veloconcept 240
8 Stefan DJURHUUS  -  Team Almeborg-Bornholm 209
9 Rasmus BØGH WALLIN  -  Team Soigneur - Copenhagen Pro Cycling 190
10 Jonas AAEN  -  Riwal Platform Cycling Team 189
11 Torkil VEYHE  -  Team WeBike-CK Aarhus 181
12 Nicklas OVERGAARD AMDI PEDERSEN  -  Team WeBike-CK Aarhus 176
13 Lasse NORMAN HANSEN  -  Stölting Service Group (TYS) 161
14 Nicolai BRØCHNER  -  Riwal Platform Cycling Team 160
15 Rasmus GULDHAMMER  -  Stölting Service Group (TYS) 157
16 Mathias DAM WESTERGAARD  -  Team Almeborg-Bornholm 152
17 Mads PEDERSEN  -  Stölting Service Group (TYS) 149
18 Rune ALMINDSØ ANDERSEN  -  coloQuick-CULT 137
19 Jonas GREGAARD WILSLY  -  Riwal Platform Cycling Team 136
20 Andreas HYLDGAARD JEPPESEN  -  Team Virtu Pro-Veloconcept 128
21 Erik LAHM  -  Team Almeborg-Bornholm 122
21 Andreas STOKBRO  -  Riwal Platform Cycling Team 122
23 Aske LOURING VORRE  -  coloQuick-CULT 117
24 Alex RASMUSSEN  -  coloQuick-CULT 107
25 Christoffer LISSON  -  Team Almeborg-Bornholm 103
26 Mads BAADSGAARD RAHBEK  -  Team Virtu Pro-Veloconcept 102
27 Rasmus MYGIND  -  Riwal Platform Cycling Team 100
28 Lars CARSTENSEN  -  Team Almeborg-Bornholm 90
29 Mark SEHESTED PEDERSEN  -  Team Virtu Pro-Veloconcept 70
30 Niklas EG  -  Team Virtu Pro-Veloconcept 67
31 Emil BÆKHØJ HALVORSEN  -  Riwal Platform Cycling Team 66
32 Christian NYVANG LUND  -  coloQuick-CULT 64
32 Morten ØLLEGAARD  -  Riwal Platform Cycling Team 64
34 Emil RAVNSHOLT  -  Team Almeborg-Bornholm 63
35 Mathias SKOV-JENSEN  -  Team Soigneur - Copenhagen Pro Cycling 61
35 Emil NYGAARD VINJEBO  -  Team Giant Scatto U23 61
37 Jannik HYLDTOFT HANSEN  -  Team Almeborg-Bornholm 60
38 Jesper ODGAARD NIELSEN  -  coloQuick-CULT 57
38 Hampus ANDERBERG  -  coloQuick-CULT 57
40 Daniel BLIGAARD LYHNE  -  Vejle CK 56
40 Søren MALLING SIGGAARD  -  Team Soigneur - Copenhagen Pro Cycling 56
42 Christian MOBERG JØRGENSEN  -  Team Virtu Pro-Veloconcept 55
42 Casper FOLSACH  -  Riwal Platform Cycling Team 55
44 Thomas EDEMANN JENSEN  -  Team Giant Scatto U23 53
45 Daniel FODER  -  Team Virtu Pro-Veloconcept 51
46 Mads CORELL  -  Team Giant Scatto U23 50
46 Patrick CLAUSEN  -  Riwal Platform Cycling Team 50
46 Kristian HAUGAARD JENSEN  -  coloQuick-CULT 50
49 Casper PEDERSEN  -  Riwal Platform Cycling Team 49
49 Jonas VINGEGAARD  -  coloQuick-CULT 49
51 Emil TOUDAL  -  Team Almeborg-Bornholm 46
51 Nils Lau NYBORG BROGE  -  Team WeBike-CK Aarhus 46
53 Jesper JUUL ANDREASEN  -  Team Almeborg-Bornholm 45
54 Frederik BRENDBORG RASMUSSEN  -  Team Almeborg-Bornholm 42
55 Emil DAM SØRENSEN  -  Team Soigneur - Copenhagen Pro Cycling 40
55 Morten GADGAARD  -  Christina Jewelry Pro Cycling (TYS) 40
55 Søren KRAGH ANDERSEN  -  Team Giant-Alpecin (TYS) 40
58 Rasmus ESMANN GINNERUP  -  Team Soigneur - Copenhagen Pro Cycling 39
59 Michael REIHS  -  Stölting Service Group (TYS) 38
60 Michael CARBEL SVENDGAARD  -  Stölting Service Group (TYS) 37
61 Simon BIGUM  -  Team Almeborg-Bornholm 36
61 Thomas NYBO RIIS  -  Team Virtu Pro-Veloconcept 36
63 Tobias MØRCH KONGSTAD  -  Riwal Platform Cycling Team 35
64 Dennis HERFORTH JENSEN  -  coloQuick-CULT 32
65 Marius THERKILDSEN  -  Team Giant Scatto U23 31
65 Rasmus QUAADE  -  Stölting Service Group (TYS) 31
67 Jes STEENGAARD  -  Team WeBike-CK Aarhus 28
67 Joakim BUKDAL  -  Team Giant Scatto U23 28
69 Jesper SCHULTZ  -  Team Almeborg-Bornholm 27
70 Jakob FRANDSEN  -  Team WeBike-CK Aarhus 26
71 Mads LILHOLM MEYER  -  Vejle CK 25
71 Louis BENDIXEN  -  coloQuick-CULT 25
73 Matti BRESCHEL  -  Cannondale Pro Cycling Team (USA) 24
73 Mikkel HONORÉ  -  Lotto - Soudal U23 (BEL) 24
73 Anders KROGH JENSEN  -  Odder CK 24
76 Chris Anker SØRENSEN  -  Fortuneo - Vital Concept (FRA) 22
77 Rasmus BYRIEL IVERSEN  -  Team Giant Scatto U23 21
78 Gustav Erik LARSSON  -  coloQuick-CULT 20
79 Kasper WÜRTZ SCHMIDT  -  Frederikshøj CC 19
80 Peter KJÆR NIELSEN  -  Herning CK 18
80 Jesper MØRKØV  -  Riwal Platform Cycling Team 18
80 Michael MØRKØV  -  Team Katusha (RUS) 18
83 Marc HESTER  -  Sorø BC 16
84 Nicklas BØJE PEDERSEN  -  Team Giant Scatto U23 15
84 Mathias KRIGBAUM  -  Christina Jewelry Pro Cycling (TYS) 15
84 Anders HOLM  -  Team Almeborg-Bornholm 15
87 Mathias BREGNHØJ  -  Herning CK 14
88 Andreas SEROP LARSEN  -  Team NBC Elite 13
88 Nils Eigil BRADTBERG  -  Team ABC Elite 13
90 Jesper BUNDGÅRD VINKEL  -  Riwal Platform Cycling Team 11
90 Christopher JUUL-JENSEN  -  Orica BikeExchange (AUS) 11
92 Mikkel ELGAARD BAHNSEN  -  Frederikshøj CC 10
92 Tim VANG CRONQVIST  -  Team Giant Scatto U23 10
94 Niklas LARSEN  -  Team Virtu Pro-Veloconcept 9
94 Martin MORTENSEN  -  One Pro Cycling (UK) 9
94 Peter VISBY  -  Team IBT Isolering - Ridley 9
97 August MORS POULSEN  -  Team WeBike-CK Aarhus 8
97 Morten HØBERG  -  Team Soigneur - Copenhagen Pro Cycling 8
97 Jimmi SØRENSEN  -  coloQuick-CULT 8
97 Frederik ROSENBÆK  -  Odder CK 8
97 Anders FYNBO  -  Team IBT Isolering - Ridley 8
102 Nicolaj STEEN  -  Team Virtu Pro-Veloconcept 7
102 Magnus BAK KLARIS  -  SEG Racing Academy (HOL) 7
104 Michael JÆGER  -  Team Soigneur - Copenhagen Pro Cycling 6
104 Nikolaj HENNING  -  Odder CK 6
106 Mikkel SKJELLERUP  -  Odder CK 5
106 Sergio TU  -  Team Giant Scatto U23 5
108 Kasper LINDE JØRGENSEN  -  Riwal Platform Cycling Team 4
108 Maximilian HOFFMANN  -  coloQuick-CULT 4
108 Anders HARDAHL  -  Team Virtu Pro-Veloconcept 4
108 Jacob GYE MADSEN  -  coloQuick-CULT 4
108 Stig HEMMINGSEN  -  Team Soigneur - Copenhagen Pro Cycling 4
108 Steffen MUNK CHRISTIANSEN  -  Riwal Platform Cycling Team 4
108 Thomas GULDHAMMER  -  Vejle CK 4
115 Jacob KRUSE JENSEN  -  Herning CK 3
115 Daniel FALK ANDERSEN  -  Hammel CK 3
115 Andreas BRANDT AIDEL  -  Hammel CK 3
115 Frederik MUFF  -  Team WeBike-CK Aarhus 3
115 Casper MOLTKE STEEN  -  Vejle CK 3
115 Asbjørn DALGAARD  -  Vejle CK 3
115 Søren PEDERSEN  -  Vejle CK 3
115 Jeppe AASKOV PALLESEN  -  Hammel CK 3
123 Mads OLANDER HJORT  -  Team Almeborg-Bornholm 2
123 Mathias NORSGAARD JØRGENSEN  -  SEG Racing Academy (HOL) 2
123 Jonas NORDAL JAKOBSEN  -  Hammel CK 2
123 Mikkel FENNEBERG  -  Hammel CK 2
123 Mikkel DREYER NIELSEN  -  Hammel CK 2
123 Frederik LUND  -  Odder CK 2
129 Kasper ANDERSEN  -  Odder CK 1
129 Elias BUSK HELLESKOV  -  Team Soigneur - Copenhagen Pro Cycling 1
129 Joakim MIKKEL SVENSSON  -  Team NBC Elite 1
129 Simon GAÁL  -  Team Giant Scatto U23 1
129 Marcus BØNLYKKE  -  Team Soigneur - Copenhagen Pro Cycling 1
129 Mathias LINDBERG MORTENSEN  -  Team Soigneur - Copenhagen Pro Cycling 1
129 Sebastian CARLSBÆK MØLLER  -  Randers CK 1910 1
129 Nicolai CHRISTENSEN  -  Amager CR 1
129 Casper JUEL JENSEN  -  Hvidovre CK 1
129 John EBSEN  -  One Pro Cycling (UK) 1
129 Henrik ANDERSEN  -  Team IBT Isolering - Ridley 1
129 Emil WANG  -  Team ABC Elite 1
129 Kristian ARNTH SØRENSEN  -  Herning CK 1
129 Christian INGEMAN LINDQUIST  -  Team Soigneur - Copenhagen Pro Cycling 1
129 Frederik WILMANN  -  coloQuick-CULT 1
129 Mathias LISSON  -  Team Almeborg-Bornholm 1
129 Christian NYKVIST LARSEN  -  Team Giant Scatto U23 1
129 Jonas RERNBÖCK  -  Odder CK 1
 
Holdranglisten:
1  Team Virtu Pro-Veloconcept 1335
2  Riwal Platform Cycling Team 1280
3  Team Almeborg-Bornholm 1133
4  coloQuick-CULT 584
5  Team WeBike-CK Aarhus 468
6  Team Soigneur - Copenhagen Pro Cycling 356
7  Team Giant Scatto U23 193
8  Odder CK 138
9  Vejle CK 79
10  Herning CK 36
11  Frederikshøj CC 29
12  Sorø BC 16
13  Team NBC Elite 14
13  Team ABC Elite 14
15  Hammel CK 5
16  Team IBT Isolering - Ridley 2
17  Randers CK 1910 1
17  Hvidovre CK 1
17  Amager CR 1

 

Pointsystem og løbskalender

Regelsæt

 

SENESTE

Vis valgte

MANDAG

Vis valgte

SØNDAG

Vis valgte

SENESTE: TOUR DE FRANCE

Vis valgte | Se hele artikelarkivet

SENESTE: FELTET.DK HOLDNINGER

Vis valgte | Se hele artikelarkivet

SENESTE: NYT OM TINKOFF-SAXO

Vis valgte | Se hele artikelarkivet

SENESTE: VUELTA A ESPAÑA

Vis valgte | Se hele artikelarkivet

SENESTE: NYT OM WORLD TOUR HOLD

Vis valgte | Se hele artikelarkivet

SENESTE: NYT OM DE DANSKE HOLD

Vis valgte | Se hele artikelarkivet

SENESTE: MATERIALE OG UDSTYR

Vis valgte | Se hele artikelarkivet

SENESTE: NYT OM DE DANSKE PROFFER

Vis valgte | Se hele artikelarkivet

SENESTE: FORÅRSKLASSIKERNE

Vis valgte | Se hele artikelarkivet

SENESTE: GIRO D'ITALIA

Vis valgte | Se hele artikelarkivet

Feltet.dk

Åsvinget 5

9800 Hjørring

Tlf. 5155 8966

info@feltet.dk