Team Festina Vejle dominans
Team Festina Vejle besatte de fire første pladser til dagens løb Tjæreborg. Der stod dermed Vejle på det meste, og de besatte alle podiepladserne! Holdet fik faktisk 7 ryttere i top 10, så der var ikke levnet mange præmier til de øvrige deltagere.
Ricky Jørgensen vandt juniorløbet med Christopher Juul-Jensen og Kasper Christensen på de efterfølgende pladser.
Team Festina Vejle glæder sig nu til første afdeling af Bell Cuppen.
Klasse: Junior Distance: 80 km.
1 Ricky Jørgensen - Team Festina Vejle 1.50,01
2 Christopher Juul-Jensen - Team Festina Vejle 1.52,05
3 Kasper Tungesvig Christensen - Team Festina Vejle s.t.
4 Rasmus Guldhammer - Team Festina Vejle 1.52,07
5 Johannes Ollerup Sall - CK Aarhus 1.53,39
6 Rasmus Kristensen - Team Festina Vejle 1.56,08
7 Michael Kjergaard - Roskilde CR s.t.
8 Morten Gregersen - Team Festina Vejle 1.57,19
9 Jacob Gye Madsen - Team Festina Vejle s.t.
10 Christian Skadborg - CK Aarhus s.t.
Klasse: Ungdom Distance: 70 km.
1 Christian Mathiesen - Hobro CK38 1.35,30
2 Karl Magnus Larsen -
Randers CK 1910 1.37,22
3 Jesper Kousgaard - Herning CK s.t.
4 Nicklas Røssner Hansen -
Silkeborg IF Cykling 1.37,30
5 Matias Greve - Cykling
Odense 1.39,19
6 Casper Degn Larsen - Herning CK s.t.
7 Kasper Svingel Jensen - Silkeborg IF Cykling s.t.
8 Christian Carlsbæk Møller - Randers CK 1910 s.t.
9 Peter Horn Bækhøj - Hobro CK38 s.t.
10 Jacques Stilling Randers - CK 1910 s.t.
11 Steffen Schneider Jakobsen - CCH Hjørring 1.42,32
12 Søren Sølvsten Nielsen - Silkeborg IF Cykling s.t.
13 Filip Fogh Marqvard Hansen - Grenaa CC s.t.
14 Heine Børgesen - Hobro CK38 s.t.
15 Michael Friis Pedersen - Skive CK 1.42,35
16 Niclas Jørgensen - Hobro CK38 1.42,37
17 Alexander Mørk - Nr. Søby CK 1.42,40
18 Simon Kristiansen - Herning CK s.t.
19 Stefan Bødker Laustsen - Hobro CK38 s.t.
20 Lasse Haggren Hansen -
Sønderborg CK s.t.
Klasse: Ældste-drenge Distance: 50 km.
1 Lasse Zink Mortensen - Rødekro CC 1.24,20
2 Jens Møller Pedersen - Randers CK 1910 s.t.
3 Nicolai Brøchner Nielsen - Kolding BC s.t.
4 Martin Herbæk Grøn - Silkeborg IF Cykling s.t.
5 Lucas Udby - Hobro CK38 s.t.
6 Frederik Thalund Jensen - Herning CK s.t.
7 Lennart Guldberg Lauridsen - Herning CK 1.24,23
8 Aske Louring Vorre - Vejle CK 1.24,25
9 Nicolai Christensen - Randers CK 1910 s.t.
10 Mads Gregersen -
Varde CK s.t.
11 Fie Degn Larsen - Herning CK 1.24,31
12 Ask Nilou Nørgaard - Svendborg CC s.t.
13 Oliver Stausholm -
Esbjerg CR s.t.
14 Alexander Engels Ryming - Nr. Søby CK s.t.
Klasse: Mellemste Distance: 30 km.
1 Mikkel Refshøj Andersen - Nr. Søby CK 0.45,45
2 Simon Hamann Larsen - Kolding BC 0.47,24
3 Kenni H.S. Hansen - Silkeborg IF Cykling s.t.
4 Andreas Holm Gylling - CK Aarhus s.t.
5 Henrik Pedersen - Nr. Søby CK 0.48,35
6 Kasper Würtz Schmidt - Randers CK 1910 0.50,08
7 Sebastian Carlsbæk Møller - Randers CK 1910 s.t.
8 Niklas Eg - Herning CK s.t.
9 Jacob Kruse Jensen - Haderslev CK75 s.t.
10 Sune Max Køpke Bjerring - Grenaa CC 0.50,51
Klasse: Yngste Distance: 10 km.
1 Mathias Norsgaard Jørgensen - Silkeborg IF Cykling 0.20,18
2 Rasmus von der Heide - Sønderborg CK 0.21,33
3
Anthon Charmig - CK Aarhus 0.21,35
4 Simon Andreassen - Cykling Odense 0.22,10