Vi er dog knap så glade for at se, at du blokerer for annoncer, som gør det muligt for os at tilbyde vores indhold – helt GRATIS. Hvis du tillader annoncer fra Feltet.dk, kan vi blive ved med at servere dig gratis nyheder. Måske værd at overveje en ekstra gang?
På forhånd tak!
Feltet.dk
I dag afviklede Slagelse CR Georg Berg Løbet.
Annonce
Der var start for alle klasser på når Dame A, B og junior, da der køres Dame Cup i Jylland. I A-klassen sikrede Lars Andersson (Team Concordia Forsikring) sig årets anden sejr, efter han tidligere har vundet i Algeriet Rundt. - Mere om dette løb senere.
Resultaterne findes herunder.
A - 162 km
1 Lars Andersson - Team Concordia Forsikring 4.16.55
2 Stig Hemmingsen - J. Jensen - Sandstød Salg og Event
3 Michael Ellermann Jæger - J. Jensen - Sandstød Salg og Event 1.14
4 Michael Johansen - Bornholm Pro Cycling
5 Christian Juul Andreasen - Bornholm Pro Cycling 3.12
6 Simon Holm Jacobsen Eiby - Team Lyngby CC 4.51
7 Jesper Juul Andreasen - Bornholm Pro Cycling 5.13
8 Stefan Linné Jørgensen - J. Jensen - Sandstød Salg og Event 5.21
9 Sebastian Bidstrup Andersen - Bornholm Pro Cycling 5.26
10 Stefan Ravn Olsen - Team Lyngby CC 9.25
11 Børge Godejord - Nesset Ck Elite
12 Troels Christensen - J. Jensen - Sandstød Salg og Event 11.23
13 Peder Jacobsen - CC Hillerød
14 Magnus Damsbo Lund - Team Lyngby CC
15 Martin Notøy Nevstad - Nesset Ck Elite 13.36
16 Mark Petersen - J. Jensen - Sandstød Salg og Event
17 Martin Toft Madsen - Bornholm Pro Cycling
18 Mikkel Mortensen - Team Concordia Forsikring 18.10
19 Jesper Mørkøv - J. Jensen - Sandstød Salg og Event
20 Michel Sandstød - J. Jensen - Sandstød Salg og Event
21 Andreas Thell - CK Ringen
22 Mathias Øllegaard - J. Jensen - Sandstød Salg og Event
23 Patrik Eriksson - J. Jensen - Sandstød Salg og Event
24 Adrian Udesen - J. Jensen - Sandstød Salg og Event
25 Kaspar Schjønnemann Larsen - Team Concordia Forsikring
26 Kristian Eliassen - Nesset Ck Elite
27 Vegard Eliassen - Nesset Ck Elite
B - 135 km
1 Andreas Rosenberg - Næstved BC 3.29.59
2 Sebastian Juul - ABC
3 Nikolaj Richardt Jørgensen - CC Hillerød 0.47
4 Martin Hammer Larsen - Hvidovre CK 3.26
5 Nichlas Eberhardt Sørensen - DBC 3.34
6 Frederik Rasmussen - Lyngby CC 3.37
7 Ulrik Mehlby Thomsen - Cykling Odense 4.30
8 John Sunesson - CKC4 4.41
9 Patrik Rybardt - CK Ringen 5.30
10 Jesper Dünweber Darre - ABC
11 Nikolaj Rønhede - CK Fix 5.44
12 Jesper Thomsen - CK Kronborg 6.28
13 Michael Schultz - ABC 6.33
14 Stefan Djurhuus - Amager CR
15 Henrik Scharling - Greve CC
16 Jacob Bech Rasmussen - Cykling Sydfyn
17 Nicolai Clausen - Team Cycling Ringsted
18 Andreas Arvidsson - CK FIX Helsingborg
19 Morten Tillquist Nielsen - Sorø BC
20 Bo Simonsen - Køge CR
21 Kristian Gosvig - Cykling Odense
22 Morten Ellegaard Andersen - CC Hillerød 6.43
23 Rasmus E. Andersen - Rungsted CK
24 Nicolaj Amping - Cykling Odense 6.50
25 Anders Bjerremand - Hvidovre CK 7.40
26 Henrik Veiergang - JC Cykelklub 10.21
C - 108 km
1 Jacob Mørkøv - ABC 2.50.41
2 Elijus Civilis - FBL
3 Dennis Herforth Jensen - ABC 0.06
4 Steffen Thomsen - DCR Ballerup
5 Johan Mathias Håkansson - ABC 0.14
6 Joakim Mikkel Svensson - ABC 0.53
7 Mikkel Strøm - CC Hillerød 0.58
8 Rasmus Correl Roesgarth - ABC 1.08
9 Ricki Clausen - Hvidovre CK 1.17
10 Henrik Bunde - FBL 1.20
11 Lars Skovgaard Rasmussen - FBL
12 Niels Mogensen - DBC 1.24
13 Michael Hyldgaard Salomonsson - CC Hillerød 1.29
14 Stefan Nørregaard Knudsen - CC Hillerød 1.32
15 Fredrik Bengtsson - CK Ringen 1.51
16 Alan Christensen - RSC Husum 2.02
17 Deidas Vileniskis - Top Team
18 Peter Holm Rasmussen - Cykling Sydfyn 3.14
19 Andreas Dall-Jepsen - Lyngby CC 5.08
20 Nick Lundstrøm - Hvidovre CK 7.10
21 Peter Utzon Berg - FBL 8.04
22 Rogve Larsen - Holbæk CR 8.18
23 Mikkel Worm - Slagelse CR
24 Morten Samuelsen - CK FIX Helsingborg
25 Kristian Flagstad - CK Aarhus
26 Anders Thaysen Hinrichs - Tønder ACR 8.53
27 Henrik Wichmann Lund - Cykling Odense
28 Sead Mujacevic - CK Ringen
29 Jack Rasmussen - Brøndby CC
30 Dan Hermansson - CK FIX Helsinborg 10.32
31 James Svarre - HFCK 21
32 Christian Brandt Pedersen - FBL 38.22
Junior - 108 km
1 Jonas Nordkroggaard - ABC 2.56.42
2 Jakob Olsen - Team Lyngby CC, Junior 0.40
3 Anders Frost - Team Lyngby CC, Junior 3.17
4 Nikolaj Bidstrup Petersen - Amager CR 4.06
5 Frederik Hagn-Meinche Gundersen - Team Lyngby CC, Junior 6.59
6 Kasper Trier Jørgensen - CK Fix
7 Frederik Marquard Nielsen - Næstved BC 7.04
8 Rasmus Ulstrup Kunosson - Holbæk CR 7.47
9 Nicolai Christensen - Amager CR 9.54
10 Niclas weber Lau - DCR Ballerup 24.59
11 Morten Rytgaard - Team Lyngby CC, Junior
12 Lasse Lindberg Mortensen - DCR Ballerup 25.03
13 Noah Glück Kindlev - Lyngby CC 44.53
14 Jonas Emskær Nielsen - Slagelse CR 1.09.36
D - 81 km
1 Alexander Bojsen - Amager CR 2.13.31
2 Dennis Nymann Christiansen - Køge CR
3 Tommy Hass - DCR Ballerup
4 Lennart Bach Nielsen - KCK Herlev 0.52
5 Patrick Emil Grevelund - Køge CR
6 Sebastian Hartvigsen - ABC
7 Henrik Sass - Næstved BC
8 Søren Bay - Birkerød BC
9 Thomas Jørgensen - KCK Herlev
10 Mikkel Engelbrecht Nielsen - HFCK
11 Dan Andersen - Roskilde CR
12 Kim Petersen - ABC
13 Jan Engel Jensen - Ordrup CC
14 Morten Hunnerup Petersen - LFCK
15 Steen Christensen - Lyngby CC
16 Thomas Lenzing Kristensen - Team Cycling Ringsted
17 Kristian Nabe-Nielsen - Roskilde CR
18 Rasmus Refslund Thomsen - Ordrup CC
19 Jonathan Gamwell - FBL
20 Simon Persson - Roskilde CR
21 Joachim Heyn - Nakskov CC
22 Peter Brøns Christensen - Sorø BC
23 Jan Hansen - Hareskov Cykelklub
24 Henrik Andersen - FBL
25 Rune Kruse Klausen - FBL
26 Christian Bache - Ordrup CC
27 David Olsen - DBC
28 Lars Brandt Nielsen - Politiets CA
29 Thomas Jensen - Amager CR
30 Jesper Qvist - FBL
31 Morten Christoffersen - Ordrup CC
32 Peter S. Hansen - Politiets CA
33 Lasse Åkerström - DBC
34 Lasse Steen Petersen - CK Fix
35 Jesper Scharling Sørensen - Ordrup CC
36 Henrik Juhl Pedersen - CC Hillerød
37 Kenneth Mørk Chmielowski - Næstved BC
38 Henrik Voigt - FBL
39 Dennis Johansen - Roskilde CR
40 Michael Hansen - Næstved BC 1.56
41 Per Michael Nielsen - Sorø BC 8.36
42 Kim Sørensen - FBL
43 Rasmus Hinsby Petersen - Nakskov CC 10.43
H40 - 108 km
1 Christian Poulsen - DCR Ballerup 2.49.45
2 Torben Hansen - CC Hillerød
3 tonni Wittenborg - Holte Cykel Klub 0.10
4 Mads Bugge Andersen - ABC
5 Palle Bøje - Team Cycling Ringsted 0.34
6 Mads Nicolaysen - Holte Cykel Klub
7 Henrik Zachariassen - ABC
8 Allan Kaagaard Krestensen - Brøndby CC
9 Steffen Høhl Quebec - CK Fix
10 steen michael Petersen - Holte Cykel Klub
11 Jens Kasler - Roskilde CR
12 Kristian Israelsen Olsen - ABC
13 Lars Liljeroth - DCR Ballerup
14 Ulrich Feldfos - Greve CC
15 Morten Møller Thomsen - CC Hillerød
16 claus Birk - Hvidovre CK
17 Dan Holm - ABC
18 Stig Andersen - Sorø BC 1.07
19 kenneth Iversen - KCK Herlev 1.24
20 Niels Marquard Jensen - Sorø BC 4.04
21 Kenneth Berner - Hvidovre CK 4.57
22 Peter Ott Johansen - FBL 6.54
23 Peter Kjær Steffensen - Hvidovre CK 11.10
24 Páll Skaale Didriksen - Amager CR 17.46
H50 - 81 km
1 Sven Olav Lund - Lyngby CC 2.12.15
2 Kim Ryan Hansen - DBC 0.04
3 Peter Steenberg - Hvidovre CK
4 Michael Kristensen - KCK Herlev 0.18
5 Erik Madsby - Politiets CA
6 Morten Ryan Hansen - DBC
7 Søren Kjær-Nielsen - CC Hillerød
8 Jan Ryan Hansen - DBC
9 Henrik Peter Jensen - Hvidovre CK
10 Jimmi Johansen - Lyngby CC
11 Claus Richard Larsen - ABC
12 Anders Lau Jespersen - ABC
13 Michael Bornak - CC Hillerød
14 Michael Juhl Pedersen - CC Hillerød
15 Klaus Skjoldann Nielsen - Ordrup CC
16 Jan Bo Pedersen - Næstved BC
17 Christian Skram - Ordrup CC
18 Henrik Bjarne Jensen - FBL
19 Bruce King - KCK Herlev
20 Frank Larsen - Ordrup CC
21 Lars Uffe Nielsen - Team Cycling Ringsted
22 Michael Stockfleth - FBL
23 Jan Eberhardt Sørensen - Politiets CA
24 Christian Sørensen - Lyngby CC
25 Anders Christoffersen - Køge CR
26 Rene Søberg - ABC 5.37
H60 - 81 km
1 Jan Høegh - Politiets CA 2.25.12
2 Hasse Larsen - Ordrup CC
3 Poul Petersen - CK Kronborg 4.09
4 Frank Kofoed - CC Hillerød
5 Ib Malm - Team Cycling Ringsted
6 Kjeld Ole Hansen - Nakskov CC
U17 - 81 km
1 Casper Phillip Pedersen - DCR Ballerup 2.12.10
2 Magnus Bak Klaris - Amager CR 0.23
3 Rasmus Bøgh Wallin - Amager CR 1.43
4 Mads Corell - Næstved BC 3.47
5 Marcus Høyer Hansen - Rungsted CK
6 Jonas Gregaard Wilsly - DCR Ballerup 4.08
7 Christian Nykvist Larsen - DCR Ballerup 4.29
8 Frederik Nymann Christiansen - Køge CR
9 Niklas Larsen - Slagelse CR 6.51
10 Søren Martinus Walter Engberg - CK Kronborg 6.57
11 Lasse Højlund Johansen - KCK Herlev 7.49
12 Nicklas Falk Rasmussen - Slagelse CR
13 Matias Kjeldsmark Christiansen - Roskilde CR
14 Nikolaj Jeppe - Slagelse CR
15 Oscar Bjørn-Rosager - KCK Herlev
16 Martin Printz Nielsen - Team Cycling Ringsted
17 Emil Funder - DCR Ballerup
18 Mikkel Bøje - Team Cycling Ringsted
19 Rasmus Rømer Hansen - CK Kronborg
20 Marcus Holsey Gramkow - Rungsted CK
21 Mathias Dahl Pedersen - Næstved BC
22 Sebastian Nysted Poulsen - Nakskov CC
23 Marc Sehested - Amager CR
24 Julian Suhr - Næstved BC
25 Oliver Almind - CK Fix
26 Rasmus Ambrosiusen - CC Hillerød
27 Mathias Fabian Klokholm - Lyngby CC
28 Jonas Petersen - Slagelse CR
29 Mathias Hannibal Christiansen - Slagelse CR
30 Marcus Jønsson - Køge CR
31 Thomas Brayan-Lund - CK Kronborg
32 Martin Holritz Frank - Greve CC
33 Jonathan Balsløw Sørensen - Rungsted CK
34 Henrik Nielsen - DCR Ballerup
35 Gustav Haislund Nielsen - Greve CC
36 Mathias Egebjerg Jensen - Lyngby CC
37 Tim Vang Cronqvist - Greve CC 8.05
38 Daniel Jensen - Næstved BC
39 Mads Zeller Schilling - CK Fix 8.47
40 Mark Frederiksen - CK Kronborg 10.41
41 Tino Oliver Perregaard - Lyngby CC 11.34
42 Lau Henriksen - Slagelse CR 22.21
43 Mads Damgaard Nielsen - Slagelse CR 30.00
U15 - 42,0 km
1 Frederik Rodenberg Madsen - DCR Ballerup 1.05.08
2 Mads Berg - Slagelse CR
3 Vincent Andersson - FK Trampen
4 Bjarke Andersen - DCR Ballerup 0.12
5 Søren Bidstrup Petersen - Amager CR
6 Andreas Lorentz Kron - DCR Ballerup
7 Frederik Dyrmose Jørgensen - Køge CR
8 Victor Blicher - Køge CR
9 Andreas Lund Andresen - CK Fix
10 Peter Gylling - CK Fix
11 Christian Cronval - Greve CC
12 Julius Johansen - CC Hillerød
13 Frederik Bæts Kristensen - Næstved BC
14 Christoffer Tolstøj Sichelkow - Lyngby CC
15 Rasmus Dahlmann - Greve CC
16 Kristian Kaimer Eriksen - CK Fix
17 Sander Andersen - DCR Ballerup
18 Timothy Berthol Hansen - Ordrup CC
19 Mikkel S Andersen - Amager CR
20 Anton Norup Grunnet Hansen - Team Cycling Ringsted
21 Anders Mielke - Roskilde CR
22 Rasmus Nilsson - FK Trampen
23 Martin Omarsson Mollerup - CK Kronborg
24 Luca Ryberg Lonardi - Team Cycling Ringsted
25 Eskild Rønhede - CK Fix
26 Peter Haslund - Næstved BC
27 Adam Toftemark - Roskilde CR
28 Carl Erik Schoulgin Sørensen - CK Kronborg
29 Tobias Jørgensen - Amager CR 1.18
30 Mathias Alexander E. Larsen - Roskilde CR 1.27
31 Frederik Irgens Jensen - Slagelse CR 2.38
32 Oliver Comprés Poulsen - CC Hillerød
33 Rasmus Klinge Linneberg - DCR Ballerup 3.25
34 Matis Funch Hansen - Team Cycling Ringsted 4.43
35 Nicolai Hjortstrand Luthmann - Slagelse CR 10.31
U16P - 42 km
1 Lise Martina Engberg - CK Kronborg 1.05.26
2 Caroline Bohé - CC Hillerød 10.09
U13 - 28 km
1 Magnus Fleron Juncker - CK Fix 46.39
2 Mads Høiberg Klinke - Roskilde CR
3 Matias Gunnar Malmberg - CK Fix
4 Tobias Chrone - Greve CC 0.05
5 Thorolf Rønhede - CK Fix 0.12
6 Kresten Andersen - Næstved BC 0.29
7 Peter Busk - Køge CR 3.45
8 Nicklas Ole Hansen - Tissø Cykel Ring 3.58
9 Tue Larsen - Slagelse CR 5.38
10 Magnus Travn Rost - Slagelse CR 6.55
11 Mads Pals Thomassen - Ordrup CC 7.35
12 Frederik Carstensen - Slagelse CR 10.26
13 Anton Kann Rønne - Næstved BC
U13P - 28 km
1 Mie Olander Hjort - Næstved BC 48.26
U11 - 14 km
1 Julius Christian Gulmann - Ordrup CC 19.56
2 Jonathan S. Petersen Larsen - CK Fix
3 Gustav Wang - CK Fix 0.06
4 Kasper Gylling - CK Fix 0.56
5 Tobias Lund Andresen - CK Fix 1.35
6 Oliver Lynge Hoby - Køge CR 2.02
7 Emil S. Iwersen - Amager 2.57
8 Magnus Kisum - Roskilde CR
9 Elias Martin Modest - Hvidovre CK 5.26
Annonce
Annonce
Tour de Romandie(2.UWT) 23/04-28/04
Vuelta Asturias Julio Alv...(2.1) 26/04-28/04
Vuelta Asturias Julio Alv...(2.1) 26/04-28/04
Lotto Famenne Ardenne Cla...(1.1) 28/04
La Vuelta Femenina(2.WWT) 29/04-05/05
Eschborn-Frankfurt(1.UWT) 01/05
Tour du Gévaudan Occitanie(2.NCUPJW) 04/05-05/05
Giro d'Italia(2.UWT) 04/05-26/05
Elfstedenronde Brugge(1.1) 05/05
Annonce
Annonce
Alpecin-Deceuninck |
Arkéa - B&B Hotels |
Astana Qazaqstan |
Bahrain Victorious |
Bora-Hansgrohe |
Cofidis |
Decathlon AG2R La Mondiale |
EF Education - EasyPost |
Groupama-FDJ |
INEOS Grenadiers |
Intermarché - Wanty |
Lidl - Trek |
Movistar Team |
Soudal - Quick Step |
Team DSM-Firmenich PostNL |
Team Jayco AlUla |
Team Visma | Lease a Bike |
UAE Team Emirates |
Annonce