Vi er dog knap så glade for at se, at du blokerer for annoncer, som gør det muligt for os at tilbyde vores indhold – helt GRATIS. Hvis du tillader annoncer fra Feltet.dk, kan vi blive ved med at servere dig gratis nyheder. Måske værd at overveje en ekstra gang?
På forhånd tak!
Feltet.dk
I mandags blev der kørt gadeløb arrangeret af Odrup CC, hvor profiler som Mads Würtz Schmidt, Mads Pedersen og Michael Mørkøv var til start.
Annonce
I mandags var der lagt op til en lille duel mellem Katusha-rytteren Michael Mørkøv og hans kommende WorldTour-kolleger Mads Würtz Schmidt og Mads Pedersen, da de tre ryttere var på startlisten til Ordrup CCs gadeløb. Sidstnævnte løb med sejren med næsten et minut ned til en forfølgergruppe, hvor de to førstnævnte sad.
Resultater:
A
1 Mads Pedersen - Stölting Service Group 01:11:23.635
2 Michael Mørkøv - Team KATUSHA 01:12:15.826
3 Stefan Djurhuus - Team Almeborg-Bornholm s.t.
4 Mads Würtz Schmidt - Team Virtu PRO - VéloCONCEPT s.t.
5 Magnus Bak Klaris - SEG Racing Academy 01:13:12.817
6 Simon Andreassen - Specialized Racing s.t.
7 Joakim Bukdal - Team Giant Scatto U23 s.t.
8 Jesper Mørkøv - Riwal Platform Cycling Team 01:13:50.943
9 Rasmus Bøgh Wallin - Team Soigneur - Copenhagen Pro Cycling s.t.
10 Nicklas Bøje Pedersen - Team Giant Scatto U23 s.t.
11 Christoffer Lisson - Team Almeborg-Bornholm s.t.
12 Mathias Krigbaum - Christina Jewelry Pro Cycling s.t.
13 Tobias Mørch Kongstad - Riwal Platform Cycling Team s.t.
14 Jacob Mørkøv - DCR - Ballerup 01:13:56.052
15 Emil Dam Sørensen - Team Soigneur - Copenhagen Pro Cycling s.t.
16 Mads Corell - Team Giant Scatto U23 01:14:00.436
17 Marius Therkildsen - Team Giant Scatto U23 00:39:13.054
18 Rasmus Byriel Iversen - Team Giant Scatto U23 00:29:52.519
19 Anders Bregnhøj Jensen - Team Giant Scatto U23 00:22:34.927
20 Mads Olander Hjort - Team Almeborg-Bornholm 00:22:35.613
21 Henrik Andersen - Team IBT Isolering - Ridley 00:16:55.775
22 Sergio Tu - Team Giant Scatto U23 00:18:34.074
23 Morten Øllegaard - Riwal Platform Cycling Team 00:11:09.525
24 Casper Pedersen - Riwal Platform Cycling Team 00:11:10.194
25 Christian Nykvist Larsen - Team Giant Scatto U23 00:12:38.033
26 Lasse Mortensgaard - Team ABC Elite 00:12:38.033
27 Casper Von Folsach - Riwal Platform Cycling Team 00:12:38.033
28 Marc Hester - Sorø Bicycle Club 00:12:38.033
29 Tim Vang Cronqvist - Team Giant Scatto U23 00:12:38.033
30 Søren Aronoff-Jensen - Team Soigneur - Copenhagen Pro Cycling 00:12:38.033
B
1 Dávur Magnussen - Torshavn Cykelklub (Tórshavnar Súkklefelag) 01:13:51.026
Junior
1 Mathias Larsen - Team Børkop cykler - Carl Ras Roskilde Junior 01:13:12.319
2 Eigil Nikolajsen - Team ABC Junior s.t.
3 Andreas Lorentz Kron - Pythonprocom - Velowear 01:13:16.689
4 Kristian Kaimer Eriksen - Team ABC Junior 01:13:50.993
5 Jeppe Hanssing - Amager Cykle Ring 01:13:52.267
6 Peter Haslund - Pythonprocom - Velowear s.t.
Annonce
Annonce
Classic Brugge-De Panne(1.WWT) 21/03
Volta Ciclista a Catalunya(2.UWT) 18/03-24/03
Classic Brugge-De Panne(1.UWT) 20/03
Settimana Coppi e Bartali(2.1) 19/03-23/03
Classic Brugge-De Panne(1.UWT) 20/03
Classic Brugge-De Panne(1.WWT) 21/03
E3 Saxo Classic(1.UWT) 22/03
Gent-Wevelgem(1.WWT) 24/03
Gent-Wevelgem(1.UWT) 24/03
La Roue Tourangelle Centr...(1.1) 24/03
Dwars door Vlaanderen(1.UWT) 27/03
Paris - Camembert(1.1) 27/03
La Route Adélie de VItré(1.1) 29/03
Annonce
Annonce
Alpecin-Deceuninck |
Arkéa - B&B Hotels |
Astana Qazaqstan |
Bahrain Victorious |
Bora-Hansgrohe |
Cofidis |
Decathlon AG2R La Mondiale |
EF Education - EasyPost |
Groupama-FDJ |
INEOS Grenadiers |
Intermarché - Wanty |
Lidl - Trek |
Movistar Team |
Soudal - Quick Step |
Team DSM-Firmenich PostNL |
Team Jayco AlUla |
Team Visma | Lease a Bike |
UAE Team Emirates |
Annonce