Vi er dog knap så glade for at se, at du blokerer for annoncer, som gør det muligt for os at tilbyde vores indhold – helt GRATIS. Hvis du tillader annoncer fra Feltet.dk, kan vi blive ved med at servere dig gratis nyheder. Måske værd at overveje en ekstra gang?
På forhånd tak!
Feltet.dk
Brædstrup CK arrangerede i går Sparekassen Kronjylland løbet for alle klasser undtagen A-klassen. Emma Norsgaard (Team Rytger) vandt damernes A-løb, mens Rasmus Lund (Team Kel-berg Roskilde Junior) triumferede i juniorklassen.
Annonce
B - 76 km
1 Kasper Andersen Team Jutlander Bank 01.47,44
2 Anders Fynbo Arbejdernes Bicykle Club (Abc) s.t.
3 Mikkel Møller Cykling Odense s.t.
4 August Mors Poulsen Cykle Klubben Aarhus s.t.
5 Casper Steen Horsens Amatør Cykleklub s.t.
6 Mads Christensen Racing Viborg s.t.
7 Torben Ternstrøm Tønder Amatør Cykle Ring s.t.
8 Frederik Rosenbæk Cykling Odense s.t.
9 Tore Thøgersen Cykling Odense s.t.
10 Silas Zacharias Clemmensen Aalborg Cykle-Ring s.t.
11 Sebastian Juul Næstved Bicycle Club s.t.
12 Rasmus Mejldal Cykling Odense 01.47,49
C - 57 km
1 Stefan Ryom Odder Cykel Klub 01.26,50
2 Jacob Schneevoigt Brædstrup Cykel Klub 01.26,58
3 Kristian Sørensen Racing Viborg 01.27,01
4 Ole Emil Andersen Odder Cykel Klub s.t.
5 Florian Schneider Cykle Klubben Aarhus 01.27,04
6 Sebastian Bisgaard Sauer Mikkelsen Aalborg Cykle-Ring s.t.
D - 57 km
1 Chr Just Ry Cycle Club 01.26,39
2 Jakob Kortbæk Thy Cykle Ring 01.26,43
3 Jens Lund Jørgensen Ry Cycle Club s.t.
4 Anders Bjerregaard Aalborg Cykle-Ring s.t.
5 Rasmus Cleemann Cykle Klubben Aarhus s.t.
6 Thomas Bilde-Sørensen Hammel Cykle Klub s.t.
7 Anders Bruun Give Cykelklub (elite) s.t.
8 Martin Laursen Horsens Amatør Cykleklub s.t.
9 Thomas Blichert-Toft Gl. Rye MTB s.t.
10 Simon Madsen Sønderborg Cykle Klub s.t.
11 Jan Jakob Iversen Hammel Cykle Klub s.t.
12 Nikolaj Hyldig Morsø Cykel Klub s.t.
Junior - 76 km
1 Rasmus Lund Pedersen Team Kel-berg Roskilde Junior 01.47,37
2 Rasmus Byriel Iversen Team Bravida - Georg Berg s.t.
3 Silas Toftemark Mascot WorkWear Campus Vejle 01.47,42
4 Arne Birkemose Mascot WorkWear Campus Vejle 01.47,46
5 Mathias Mortensen Hammel Cykle Klub s.t.
6 Søren Malling Siggaard Team Herning CK Junior s.t.
7 Alexander Salby Riwal-Climacell Junior 01.48,05
8 Christian Gorm Albrechtsen Team Herning CK Junior s.t.
9 Sebastian Baldtzar Rasmussen Hammel Cykle Klub s.t.
10 Asbjørn Koop Dalgaard Mascot WorkWear Campus Vejle s.t.
Dame A - 57 km
1 Emma Cecilie Norsgaard Jørgensen Team Rytger 01.31,06
Dame B - 57 km
1 Karen Hviid Christensen Hedensted Cykel Klub 01.35,45
2 Mette Line Eriksen Fredericia Cycle Club 01.36,21
H40 - 76 km
1 Bjarne Olsen Silkeborg I.F. Cykling 01.54,18
2 Finn Madsen Skive Cykle Klub s.t.
3 Michael Jensen Randers Cykleklub af 1910 01.54,20
4 Leon Vibholm Horsens Amatør Cykleklub 01.54,25
5 Flemming Steen Horsens Amatør Cykleklub 01.54,27
6 Thomas K. Thomassen Randers Cykleklub af 1910 s.t.
7 Jimmy Havmøller Cykle Klubben Aarhus s.t.
8 Robert Følbæk Brædstrup Cykel Klub s.t.
9 Morten Arild Nielsen Horsens Amatør Cykleklub s.t.
10 Morten B. Andersen Fredericia Cycle Club s.t.
H50 - 57 km
1 Torleif Røberg Fredericia Cycle Club 01.26,31
2 Danner Vedel Friis Kirkel Horsens Amatør Cykleklub 01.29,24
3 Hans Jørgen Hellerup Nr. Søby Cykel Klub 01.29,42
4 Per Christensen Hammel Cykle Klub s.t.
5 Kim Skytte Brædstrup Cykel Klub s.t.
6 Carsten Quottrup Cykle Klubben Aarhus s.t.
7 Brian Jacobsen Aarhus MTB s.t.
H60 - 57 km
1 Holger Christiansen Skive Cykle Klub 01.35,45
2 Svend Erik Pedersen Greve Cykle Club s.t.
3 Ole Jensen Hedensted Cykel Klub s.t.
4 Alan Kehlet Vejen Bicykle Club 01.36,21
5 Per Sandahl Nr. Søby Cykel Klub 01.36,25
6 Claus Ritsing Kolding Bicycle Club 01.36,56
U17 - 57 km
1 Jens-Villum Herløv Vilhelmsen Haderslev Starup Cykelklub 01.27,32
2 Jonas Haugsted Gemmer Horsens Amatør Cykleklub s.t.
3 Andreas Knudsen Silkeborg I.F. Cykling 01.28,17
4 Casper Busk Jensen Randers Cykleklub af 1910 01.29,28
5 Oliver Knudsen Silkeborg I.F. Cykling 01.29,30
6 Carl Christian Møller Thiesen Silkeborg I.F. Cykling 01.29,31
7 Lauritz Aarslev Cykel Klubben Djurs s.t.
U16 piger - 38 km
1 Mette Egtoft Jensen Aalborg Cykle-Ring 01.11,31
U15 - 38 km
1 William Blume Levy Horsens Amatør Cykleklub 01.06,00
2 Sebastian Theodor Millinge Petersen Herning Cykle Klub s.t.
3 Anders Foldager Hammel Cykle Klub 01.06,03
4 Mads Fenneberg Horsens Amatør Cykleklub s.t.
5 Frederik Knudsen Hammel Cykle Klub s.t.
6 Phillip Nyto Fisker Mølgaard Horsens Amatør Cykleklub s.t.
7 Mads Bak Bjerregaard Odder Cykel Klub 01.06,11
Annonce
Annonce
La Route Adélie de VItré(1.1) 29/03
Volta Limburg Classic(1.1) 30/03
La Route Adélie de VItré(1.1) 29/03
Volta Limburg Classic(1.1) 30/03
Ronde van Vlaanderen(1.WWT) 31/03
Ronde van Vlaanderen(1.UWT) 31/03
Itzulia Basque Country(2.UWT) 01/04-06/04
Tour of Thailand(2.1) 01/04-06/04
Région Pays de la Loire ...(2.1) 02/04-05/04
Paris-Roubaix Femmes(1.WWT) 06/04
Paris-Roubaix(1.UWT) 07/04
Giro della Città Metropo...(1.1) 07/04
Annonce
Annonce
Alpecin-Deceuninck |
Arkéa - B&B Hotels |
Astana Qazaqstan |
Bahrain Victorious |
Bora-Hansgrohe |
Cofidis |
Decathlon AG2R La Mondiale |
EF Education - EasyPost |
Groupama-FDJ |
INEOS Grenadiers |
Intermarché - Wanty |
Lidl - Trek |
Movistar Team |
Soudal - Quick Step |
Team DSM-Firmenich PostNL |
Team Jayco AlUla |
Team Visma | Lease a Bike |
UAE Team Emirates |
Annonce