Feltet.dk anvender cookies til at huske dine indstillinger, statistik og målrette annoncer. Denne information deles med tredjepart.
ACCEPTÈR COOKIES » LÆS MERE »

Resultatet fra Odder og Lolland Falster

Del på Twitter
Del på Facebook
Udskriv artikel

23.04.2006 kl. 21:50 af Feltet.dk.

Herrernes A-klasse kørte i dag løb i Odder, mens kørte A-løb både på Lolland Falster og i Jylland. På Lolland Falster sejrede Mie Bekker Lacota foran holdkammeraten Trine Schmidt. Imens Karina Hegelund Nielsen fra Esbjerg CR sejrede foran Annette Dam fra Team Odense Energi i Odder.

I Post Cuppen sejrede Jimmy Hansen fra Team GLS foran holdkammeraten Lars Høg Thomsen og Velo Club Roubaix rytteren Martin Mortensen blev nummer 3.

I Bell Cuppen blev det også til sejr til Morten Høberg Nielsen fra Team GLS foran Jesper Mørkøv fra CK Fix og Jesper Thomsen fra Esbjerg CR. Samlet føres Bell Cuppen dog fortsat af Morten Reckweg.

Læs mere om Bell Cuppen og Post Cuppen i de selvstændige nyheder på forsiden, hvor der også kan findes billeder fra løbene.


Lolland Falster løbet



Klasse C 110 km.
1 Keld Fjord - CK Kronborg 03:33:32
2 Jannik van Dijk Nielsen - Ordrup CC s.t
3 Christian Poulsen - DCR Ballerup 03:33:50
4 Ulrik Christensen - Hillerød CK s.t
5 Philip Nicholas Nielsen - CK Fix 03:24:20
6 Morten Ellegard Andersen - Hillerød CK s.t
7 Thomas Schlüter - Roskilde CR s.t
8 Stéffen Outzen - ABC s.t
9 Rasmus Sjørup - ABC s.t
10 Daniel Vestergaard - Viborg s.t
11 Thomas Holmgård Dalsted - ABC s.t


Klasse begynder 83 km.
1 Nicolai Karlsen - ABC 02:19:10
2 Per Mertz - LFCK s.t
3 Niels Mogensen - Køge CR s.t
4 Christian Moore - Amager CR s.t
5 Rasmus Olsen - Præstø Cyklisterne s.t
6 Darrin Street - Amager CR s.t
7 Henrik Veiergang - Johnny Cash Cykelklub s.t
8 Kenny Jensen - Kalundborg CC s.t
9 Morten Husted Permin - Ordrup CC s.t
10 Jess Hansen - LFCK s.t
11 Kim Jensen - Team Cycling Ringsted s.t


Klasse H40 110 km
1 Jørgen Sørensen - Værløse Farum CK 02:55:35
2 Lars Uffe Nielsen - Team Cycling Ringsted s.t
3 Frank Reuter - Politiets CA s.t
4 Jan Roesgarth - Hvidovre CK s.t
5 Martin Lohmann - KCK Herlev s.t
6 Erik Madsen - CC Gladsaxe s.t
7 Morten Strøm - CC Gladsaxe s.t
8 Peter Riber-Sellebjerg - Amager CR s.t
9 Steen Parmo - Greve CC s.t
10 Christian Faber - RG Hamburg s.t
11 Jens Christian Melchiorsen - Roskilde CR s.t
12 Sven Magnussen - RG Hamburg s.t
13 Jimmy Darre - Hvidovre CK s.t

Klasse H50 83 km.
1 Henrik Bjarne Jensen - FBL 02:11:42
2 Jørgen Christensen - Ordrup CC 02:13:55
3 Anders Høj - Skive s.t
4 Niels O, Kristensen - Randers CK s.t
5 Henrik Rasmussen - Team HFCK & Ko s.t
6 Jørgen Andersen - Sorø BC s.t
7 Per Nielsen - Team HFCK & Ko s.t
8 Jørgen Østerby - ABC s.t
9 Frank Garfeldt Kofoed - Lyngby CC s.t
10 Claus August Van Der Goot - Team Cycling Ringsted s.t
11 John Larsen - Team HFCK & Ko s.t


Klasse H60 83 km.
1 Ole Hammelsvang - Team HFCK & Ko 02:20:15
2 John Helleskov - Team HFCK & Ko 02:20:25
3 Leif Aage Nielsen - Politiets CA s.t
4 Ib Malm - Team Cycling Ringsted s.t
5 Børge Christensen - Nakskov CC 02:24:09
6 Jørgen Bengtsen - ABC s.t
7 Rene Højvang Jensen - Team HFCK & Ko 02:26:35


Klasse DA 110 km.
1 Mie Bekker Lacota - Team Mermaid 02:55:35
2 Trine Schmidt - Team Mermaid s.t
3 Anette Berg - Team Mermaid 03:20:22


Klasse DB 83 km.
1 Lotte Bak - Politiets CA 02:20:25
2 Vibeke Overgaard Madsen - Politiets CA 02:40:35


Klasse dame Junior 83 km.
1 Margriet Helena Kloppenburg - Holbæk CR 02:24:09
2 Rie Strand Olsen - Greve CC s.t
3 Inge K. Baumgarten - Roskilde CR 02:43:22


Klasse D45 83 km.
1 Linda Søstrup Andersen - Holbæk CR 02:50:40


Klasse Ungdom 55 km.
1 Patrick Clausen - CK Fix 01:24:15
2 Stefan Claes Dahl Olsen - Køge CR s.t
3 Lars F. E. Jensen - DCR Ballerup s.t
4 Niki Byrgesen - DCR Ballerup 01:25:20
5 Niels Hedekær Olsen - Roskilde CR s.t
6 Samuel Rytter Ravn - Roskilde CR s.t
7 Sebastian Lander - Køge CR s.t
8 Thorvald Larsen - Slagelse CR s.t
9 Kristoffer Schjønnemann Larsen - Køge CR s.t
10 Stefan Reinert Djurhuus - Amager CR s.t
11 Mark Sehested Pedersen - Kalundborg CC s.t
12 Rasmus Christian Quaade - CK Fix s.t
13 Lenni Helleskov Busk - DCR Ballerup s.t
14 Nicolai Tøttrup Clausen - Team Cycling Ringsted s.t
15 Mathias Lisson - Roskilde CR s.t
16 Philip Ankersø Sørensen - Hillerød CK s.t
17 Marc Christian Garby - Team Cycling Ringsted s.t
18 Joakim Lindboe Brüchmann - DCR Ballerup s.t
19 Mathias Mylle Dige Bach - KCK Herlev s.t
20 Morten Dyrkilde Kristiansen - Roskilde CR s.t


Klasse ældste 43 km
1 Stefan Linné Jørgensen - CK Fix 01:17:17
2 Dennis Daniel Christensen - Ordrup CC s.t
3 Sebastian Nielsen - CK Fix s.t
4 Thore Frederik Bradtberg - DCR Ballerup s.t
5 Jannick Berg - CK Fix 01:22:37
6 Jakob Bertelsen - Ordrup CC s.t
7 Lucas Cesar - Ordrup CC s.t
8 Thomas Grand Schmidt - Greve CC s.t
9 Rasmus Hestbek Lund - KCK Herlev s.t
10 Andre´ Haubroe Larsen - Slagelse CR s.t
11 Nicholas Rathmann Lerche - Roskilde CR s.t
12 Daniel Mielke - Roskilde CR s.t
13 Alex Clausen - CK Fix s.t
14 Andreas Dencker - Ordrup CC s.t
15 Dion Jimmy Hansen - HFCK s.t
16 Oliver Holm Christensen - Kalundborg CC s.t
17 Frederik Bjørke Schwartz - DCR Ballerup s.t


Klasse ældste 43 km
1 Pernille Ott Frendorf - Greve CC 01:22:45
2 Mette Meyer - Korsør CC s.t
3 Katinka Sif Grundvad Skovgaard - Bornholms CC s.t


Klasse mellemste 21 km.
1 Mathis Johansson - Nakskov CC 00:44:44
2 Elias Helleskov Busk - DCR Ballerup s.t
3 Tobias Bagger - Ordrup CC s.t
4 Jon van Dijk Nielsen - DCR Ballerup s.t
5 Mads Pedersen - Holbæk CR s.t
6 Nicklas Bøje - Team Cycling Ringsted s.t
7 Kristian Holm - CC Gladsaxe s.t
8 Jonas Nordkroggaard - Kalundborg CC s.t
9 Christoffer Lisson - Roskilde CR s.t
10 Mads Elkjær Møller - Holbæk CR s.t


Klasse mellemste 21 km.
1 Amanda Marie Dyrkilde - Roskilde CR 00:44:44
2 Nadia Pedersen - DCR Ballerup 00:45:10


Klasse Yngste 11 km.
1 Mikkel Bøje - Team Cycling Ringsted 00:21:40
2 Mathias Nikolaj Linderod Albrechtsen - CC Gladsaxe s.t
3 Jonas Wang - CK Fix s.t


Klasse Yngste 11 km.
1 Amalie Dideriksen - Amager CR 00:25:50
2 Freja Strand Olsen - Greve CC 00:31:10


Kvickly Odder løbet



Klasse: A - 1.afd. Post Cup
1 Jimmy Hansen Team GLS 4.35,39
2 Lars Høg Thomsen Team GLS 4.35,41
3 Martin Mortensen Velo Club Roubaix s.t.
4 Michael S. Larsen Herning CK - Elite s.t.
5 Thomas Riber-Sellebjerg Team GLS s.t.
6 Jacob Kollerup Team Vision-Bikes 4.35,46
7 Alex Rasmussen Team Odense Energi 4.35,51
8 Nikolaj Knudsen Herning CK - Elite s.t.
9 Janif Hecht Team Vision-Bikes 4.35,54
10 Troels R. Vinther Glud & Marstrand Horsens 4.35,57
11 Lars Werenberg Team Kvickly Odder s.t.
12 Daniel Holm Foder Team Designa Køkken 4.35,59
13 Martin Frost Lollesgaard Team Odense Energi s.t.
14 Glenn Bak UNIBET.Com 4.36,01
15 Christian Hansen Cykling Odense 4.36,06
16 Kasper Linde Jørgensen Team Odense Energi 4.36,08
17 Thomas Guldhammer Glud & Marstrand Horsens s.t.
18 Alexander Gustafsson Team Kvickly Odder 4.36,12
19 Christian Pedersen Team Kvickly Odder 4.36,19
20 Benjamin Wittrup Justesen Team Vision-Bikes s.t.


Klasse: B
1 Søren Pugdahl Pedersen Odder CK 2.55,15
2 Simon Jul Andreasen Herning CK 2.55,23
3 Anders Hilligsøe Holstebro CC 2.55,29
4 Lars Bojsen Kolding BC 2.55,44
5 Kalle K. Corneliussen Esbjerg CR 2.58,20
6 Claus Nielsen CK Aarhus s.t.
7 Jakob Bak Mølbæk Thy CR s.t.
8 Klavs Nielsen Aalborg CR 2.58,23
9 Rasmus Mejldal Cykling Odense 2.58,26
10 Dan Jensen Cykling Odense 2.58,31
11 Kasper Poulsen Cykling Odense s.t.
12 Jan Birk Oxlund Vejen BC 2.58,55


Klasse: C
1 Jens-Peder Raun Rasmussen Odder CK 2.21,19
2 Thomas Lund Herning CK s.t.
3 Andreas Pagh Silkeborg IF Cykling 2.22,24
4 Ryan Sørensen Silkeborg IF Cykling s.t.
5 Thomas Munk Veirum Randers CK10 s.t.
6 Brian Poulsen Horsens AC 2.22,26
7 Jacob Holk Cykling Odense 2.22,41
8 Thomas Gøhns Cykling Odense 2.22,46
9 Mads Kühn Aalborg CR 2.22,48
10 Peter Adrian Brouer Horsens AC 2.22,49
11 Henrik Dam Nielsen Cykling Odense s.t.
12 Kasper Bay Cykling Odense 2.22,55
13 Jesper Nielsen Herning CK 2.23,07
14 Rasmus Daugaard Kristensen Horsens AC 2.25,47
15 Toke Backmann Grøn Herning CK 2.25,51


Klasse: Junior - 2.afd. Bell Cup
1 Morten Høberg Nielsen Team GLS 3.14,48
2 Jesper Mørkøv CK Fix 3.14,50
3 Jesper Thomsen Esbjerg CR 3.15,02
4 Mark Blaabjerg Christensen Odder CK 3.15,10
5 Morten Reckweg Vejle CK 3.15,12
6 Nicolaj F. Olesen Team GLS s.t.
7 Guytan Lilholt Hvidovre CK s.t.
8 Kristian Sobota Amager CR s.t.
9 Nicolai Lykke H. Nielsen Esbjerg CR s.t.
10 Morten Brinch Jensen Herning CK s.t.
11 Morten Øllegaard Team Python Pro Næstved s.t.
12 Rasmus Guldhammer Vejle CK s.t.
13 Mikkel Lund Team GLS s.t.
14 Anders Meinecke Amager CR s.t.
15 Niki Østergaard Team GLS s.t.


Klasse: Dame A
1 Karina Hegelund Nielsen Esbjerg CR 2.35,57
2 Annette Dam Team Odense Energi s.t.


Klasse: Dame B
1 Anette Wammen Vejle CK 2.22,41


Klasse: Begynder
1 Jesper Jensen Fredericia CC 1.49,18
2 Rasmus Hvarre Randers CK10 s.t.
3 Peter Bjørn Jørgensen Randers CK10 s.t.
4 Henrik Faurholt Jensen CK Aarhus s.t.
5 Tommy Ågren CK Aarhus 1.49,22
6 Thomas Kenneth Sørensen CK Aarhus s.t.
7 Niels Graversen Aalborg CR 1.49,27
8 Lasse Lyhne Iversen Herning CK 1.49,29
9 Jonas Mikkelsen Aalborg CR s.t.
10 Torben Nørregaard Cykling Odense s.t.
11 Kurt Myhlert Olsen CK Aarhus 1.50,46
12 Michael Stick Viborg Cycling 1.50,57
13 Daniel Garne Jensen Hammel CK 1.51,01
14 Per Juel Jensen Odder CK 1.51,02


Klasse: Veteran H40
1 Hans Kristian Hoffmann Hedensted Licens CK 2.25,37
2 Henrik Elstrøm Jensen Hedensted Licens CK s.t.
3 Laurids Jeppesen Ringkøbing CC s.t.
4 Asger Navne Sørensen Cycling Langeland s.t.
5 Lars Christensen Aalborg CR s.t.
6 Hans Jørgen Christensen Silkeborg IF Cykling s.t.
7 Danner Vedel Friis Kirkel Horsens AC 2.25,41
8 Bent Pedersen Herning CK s.t.
9 Henning Sørensen Hammel CK 2.25,43
10 Poul Kjær Overgaard Herning CK 2.25,51
11 Lars Bo Marcussen Sønderborg CK 2.29,20
12 Jens Ankerstjerne Hedensted Licens CK 2.29,25
13 Jørgen Pugdahl Pedersen Thy CR 2.29,29


Klasse: Veteran H50
1 Per Sandahl Hammel CK 2.36,22
2 Benny Petersen Skive CK 2.36,24
3 Peter Hilmer Grenaa CC s.t.
4 Hans-Jørgen Pedersen Thorsager Motion Cykling 2.36,28
5 Ole Jensen Hedensted Licens CK 2.36,31
6 John Sørensen Cycling Langeland 2.36,43
7 Knud Juul-Jensen Odder CK 2.37,32


Klasse: Veteran H60
1 Helmuth Gram Fredericia CC 2.01,23
2 Villy Christensen Hammel CK 2.01,27
3 Heinz Gerhardt Munter Cykling Odense s.t.


Klasse: Dame Junior
1 Heidi Christiansen Esbjerg CR 2.11,32
2 Heidi Hald Christensen Thorsager Motion Cykling 2.33,22


Klasse: Ungdom
1 Christian Mathiesen Holstebro CC 1.49,23
2 Thomas Esmarch Kousgaard Herning CK 1.49,43
3 Kasper Sørensen Horsens AC 1.54,43
4 Jeppe Lykke Hartvig Nielsen Esbjerg CR s.t.
5 Mathias Gade Jakobsen Hobro CK38 s.t.
6 Nicki Christiansen Horsens AC s.t.
7 Nicolai Steensen Horsens AC 1.54,46
8 Dennis Skov Petersen Sønderborg CK 1.56,01
9 Nicki Rasmussen Horsens AC s.t.
10 Kenneth Hansen Haderslev CK75 s.t.
11 Karl Magnus Larsen Randers CK10 s.t.
12 Kristian Abildgaard Aalborg CR s.t.
13 Kasper Gryrdholt Pedersen Esbjerg CR s.t.
14 Sebastian T. E. Buchardt Odder CK s.t.
15 Anders Eltzholtz Hobro CK38 s.t.
16 Henrik Hasling Gade Sønderborg CK s.t.
17 Rasmus Malmkjær Hobro CK38 s.t.
18 Max Møller Elmholt Herning CK s.t.
19 Tobias Sloth Hansen Viborg Cycling s.t.
20 Kristian Haugaard Jensen Odder CK s.t.
21 Heine Børgesen Hobro CK38 s.t.
22 Kasper Skovmand Jensen Aalborg CR s.t.


Klasse: Ældste 1
1 Asbjørn Kragh Andersen Middelfart CC 0.58,31
2 Steffen Schneider Jakobsen CCH Hjørring 1.02,05
3 Casper Degn Larsen Herning CK s.t.
4 Simon Kristiansen Herning CK s.t.
5 Alexander Mørk Nr. - Søby CK s.t.
6 Mads Prangsgaard Odder CK s.t.
7 Morten Østergaard Gade Kolding BC s.t.
8 Kasper Svingel Jensen Silkeborg IF Cykling s.t.
9 Nicklas Møller Mikkelsen Silkeborg IF Cykling s.t.
10 Thomas Jespersen Beck Sønderborg CK s.t.
11 Matias Rosendal Damm Esbjerg CR s.t.
12 Ronnie Bang Pedersen Silkeborg IF Cykling s.t.
13 Matias Udby Hobro CK38 s.t.
14 Jesper Herbæk Kousgaard Herning CK s.t.


Klasse: Ældste 2
1 Jens Møller Pedersen Randers CK10 1.03,28
2 Lasse Zink Mortensen Rødekro CC s.t.
3 Jonas Lykke H. Nielsen Esbjerg CR s.t.
4 Simon Bigum Svendborg CC s.t.
5 Jacob Østergaard Markussen Horsens AC s.t.
6 Nicolai Christensen Randers CK10 1.03,36
7 Martin Herbæk Grøn Silkeborg IF Cykling 1.05,33
8 Thomas Strange Hansen Silkeborg IF Cykling s.t.
9 Frederik Thalund Jensen Herning CK 1.06,42
10 Kasper Kærsaa Jensen Sønderborg CK 1.07,44
11 Christian Olesen Ringkøbing CC 1.07,46
12 Christian Hedegaard Sørensen Randers CK10 s.t.
13 Jonas Kim Rasmussen Middelfart CC 1.07,53
14 Aske Louring Vorre Vejle CK 1.08,05


Klasse: Mellemste
1 Søren Kragh Andersen Middelfart CC 0.33,20
2 Peter Mathiesen Holstebro CC 0.34,23
3 Mikkel Refshøj Andersen Nr. - Søby CK 0.34,25
4 Mads Würtz Schmidt Randers CK10 0.34,27
5 Mathias Tholstrup Silkeborg IF Cykling 0.34,32
6 Niklas Vestergaard Eg Herning CK 0.34,34
7 Claus Kjær Jørgensen Horsens AC 0.36,33
8 Kenni H.S. Hansen Silkeborg IF Cykling 0.36,54
9 Kasper Würtz Schmidt Randers CK10 0.37,36
10 Louise Marie Olsen Silkeborg IF Cykling s.t.
11 Tobias Kjær Skannerup Ringkøbing CC s.t.
12 Anders Würgler Hansen Silkeborg IF Cykling 0.37,39
13 Mads Krog Nielsen Herning CK s.t.
14 Jakob Røberg Frandsen Thorsager Motion Cykling 0.37,42
15 Sebastian Carlsbæk Møller Randers CK10 0.37,48


Klasse: Yngste
1 Nina Krebs Ovesen Silkeborg IF Cykling 0.14,29
2 Mathias Norsgaard Jørgensen Silkeborg IF Cykling 0.14,34
3 Patrick Leth Odder CK 0.14,39
4 Jacob Kruse Jensen Haderslev CK75 0.14,48
5 Mikkel Frølich Honorè Fredericia CC 0.14,53
6 Mathias Strange Hansen Silkeborg IF Cykling 0.15,10

 

FREDAG

Vis valgte

TORSDAG

Vis valgte

Feltet.dk

Åsvinget 5

9800 Hjørring

Tlf. 5155 8966

info@feltet.dk