29458
registrede brugere
Nyheden om forlængelsen af kontrakten med Alberto Contador betyder, at Saxo Bank nu har mulighed for at hente en Grand Tour sejr i denne sæson.
Aftalen mellem Bjarne Riis og hans spanske etapeløbskaptajn betyder, at Saxo Bank vil satse maksimalt på at give Alberto Contador de bedste muligheder for at vinde årets Vuelta a España. Det betyder også, at nogle af de ryttere, som ellers ville være oplagte til en plads på Tour-holdet, formentlig vil få deres opgaver omprioriteret.
”Vi stiler efter at give Alberto så stærk en opbakning som muligt i Vueltaen, og det indebærer, at vi sparer nogle af de ryttere, som ellers ville være et naturligt valg til Touren,” siger Bjarne Riis til Politiken.
Normalt er Tour de France sæsonens altoverskyggende mål, men på grund af Contadors karantæne, har det danske hold ikke nogen kandidat til den samlede sejr i årets udgave af verdens mest prestigefyldte løb. Til gengæld vil danske Chris Anker Sørensen få en langt friere rolle, som blandt andet indebærer muligheden for at gå efter Tourens prikkede bjergtrøje, men det vil være første gang i flere år, hvor Bjarne Riis ikke har en af løbets favoritter til start.
Alberto Contadors karantæne udløber den 5. august, og det betyder, at han har mulighed for at få løbskilometer i benene i Eneco Tour, der køres fra den 6. til den 12. august. Startskuddet til årets Vuelta a España lyder den 18. august, og der er ingen tvivl om, at det bliver med en topmotiveret Contador på startstregen.
| RIIS - bog | Vælg 3 valgfrie bøger |
| Se flere gode tilbud i shoppen » | |
TV: Evaluering af de danske Giro-e...
LYD: Thor Hushovd
LYD: Taylor Phinney
TV: Dan Frost
TV: Anders Lund
LYD: Geraint Thomas
TV: Lars Bak
Feltet.dk
•
Åsvinget 5
•
9800 Hjørring
•
Tlf. 5155 8966
•
info@feltet.dk