Feltet.dk anvender cookies til at huske dine indstillinger, statistik og målrette annoncer. Denne information deles med tredjepart.
ACCEPTÈR COOKIES » LÆS MERE »

Spar Nord løbet - Alle resultater

Del på Twitter
Del på Facebook
Udskriv artikel

13.04.2006 kl. 21:08 af Feltet.dk.

Thomas Kristiansen (Team GLS) vandt første etape hos Klasse A, mens Mie Bekker Lacota kørte alene hjem hos kvinderne.

I dag blev første etape af påskens etapeløb i Holstebro-Herning, Spar Nord løbet, kørt, og det blev en kamp mellem Glud og Marstrand Horsens og Team GLS, hvor GLS rytteren, Thomas Kristiansen, trak det længste strå i spurten mod Rune Udby.

Løbet formede sig som et udskilningsløb, hvor en frontgruppe på ca. 25 ryttere kørte fra de øvrige i sidevinden på den anden af 8 omgange. Herefter faldt rytterne fra én efter én og med 25-30 km tilbage stak Udby og Kristiansen fra de øvrige.

På trods at Udby blev toer, var han tilfreds med sin indsats. "Thomas er banerytter og har noget mere hurtighed end mig, og i dag var han bare stærkere."

Også Thomas Kristiansen var naturligvis tilfreds efter løbet. "Jeg rykker 3 gange derude, men kan ikke komme af med ham, så vi må køre om det i opløbet. Jeg har mest at skyde med, og slår ham. Min holdkammerat Jonas Aaen Jørgensen tager hovedfeltets spurt og bliver samlet 3’er, og vi har både Thomas Rieber-Sellebjerg og Kasper Jebjerg med hovedfeltet hjem, fortæller Thomas Kristiansen.

Fredagens etape skal kontrolleres, men vil vil fortsat køre aggressivt, fortæller Thomas Kristiansen. Det er nu en gang vores måde at køre på. Etapen er kort så vi skal holde øjne og ører åbne, men vi satser da på at kunne forsvare føringen. Det sjællandske talentudviklingshold satset på at slutte øverst på skamlen i det uldjyske løb.

Klasse: A
1 - Thomas Kristiansen Team GLS 3.51,05
2 - Rune Udby Glud & Marstrand Horsens s.t.
3 - Jonas Aaen Jørgensen Team GLS 3.51,47
4 - Kaspar Schjønnemann Larsen Glud & Marstrand Horsens s.t.
5 - Jacob Kodrup Team Kvickly Odder s.t.
6 - Christian Knørr Herning CK - Elite s.t.
7 - Janif Hecht Team Vision-Bikes s.t.
8 - Håvard Nybø Glud & Marstrand Horsens s.t.
9 - Michael S. Larsen Herning CK - Elite s.t.
10 - Stig Hemmingsen Herning CK s.t.
11 - Alexander Gustafsson Team Kvickly Odder s.t.
12 - Nikolaj Knudsen Herning CK - Elite s.t.
13 - Simon Lerbech Jensen Team Mermaid s.t.
14 - Marc Hester Hansen Team Odense Energi s.t.
15 - Nikola Aistrup Team Python Pro Næstved s.t.
16 - Michael Berling Glud & Marstrand Horsens s.t.
17 - Dejan Aistrup Team Python Pro Næstved s.t.
18 - Thomas Riber-Sellebjerg Team GLS s.t.
19 - Kasper Jebjerg Team GLS s.t.
20 - Mads Bugge Andersen Team Vision-Bikes s.t.

Klasse: B
1 Jannik van Dijk Nielsen Ordrup CC 3.27,35
2 Thomas Holmgård Dalsted ABC s.t.
3 Søren Pugdahl Pedersen Odder CK s.t.
4 Keld Fjord CK Kronborg s.t.
5 Claus Nielsen CK Aarhus 3.30,24
6 Jan Birk Oxlund Vejen BC 3.30,53
7 Anders Hilligsøe Holstebro CC 3.32,58
8 Lars Ejaas CK Aarhus s.t.
9 Henrik Lønsmann Cykling Odense s.t.
10 Stéffen Outzen ABC s.t.
11 Daniel Vestergård Andersen Viborg Cycling s.t.
12 Klavs Nielsen Aalborg CR s.t.
13 Tom Bøttger Sønderborg CK s.t.
14 Anders Schmidt Hansen Politiets CA s.t.
15 Jesper Bechmann Olsen Hammel CK s.t.
16 Niels Hoe-Svendsen FBL 3.33,01
17 Eskil Vammen CK Aarhus 3.45,56
18 Martin Tom Hansen Hammel CK s.t.
19 Nicolaj Amping Cykling Odense 4.09,44
20 Morten Mørland CK Sør 4.10,29

Klasse: C
1 Mads Strange Rydicher Ordrup CC 3.05,02
2 Peter Ferslev Hansen Odder CK s.t.
3 Anders Krebs Ovesen Silkeborg IF Cykling s.t.
4 Jesper Nielsen Herning CK 3.05,09
5 Brian Poulsen Horsens AC 3.07,59
6 Thomas Gøhns Cykling Odense s.t.
7 Mads Tandrup Roskilde CR 3.09,08
8 Thorben Haushanh Kieler RV s.t.
9 Niels-Jørgen Jensen Cykling Odense s.t.
10 Wolfgang Francke Endspurt Herdford s.t.
11 Thomas Lund Herning CK s.t.
12 Peter Adrian Brouer Horsens AC s.t.
13 Henrik Dam Nielsen Cykling Odense s.t.
14 Søren Pedersen Odder CK s.t.
15 Toke Backmann Grøn Herning CK 3.14,39
16 Morten Mejsen Westergaard Cykling Odense s.t.
17 Finn Kenneth Rosenbæk Madsen Skive CK 3.14,41
18 Kristian Spodsberg Pedersen Cykling Odense 3.17,43
19 Morten Falk Nielsen Bov CC s.t.
20 David Dahl Madsen Aalborg CR 3.17,48

Etapen i juniorklassen ved Spar Nord løbet i Herning blev tidligt et anliggende mellem Team GLS Nicolai Olesen og Vejle CK’s Morten Reckweg. Med 20 km til mål kom de to af sted, og der var ingen til at køre dem ind. Morten Reckweg tog spurten foran Nicolai Olesen. GLS rytteren Mikkel Lund blev løbets nr. 3 da han vandt hovedfeltets spurt.

Klasse: Junior
1 - Morten Reckweg Vejle CK 3.23,26
2 - Nicolaj F. Olesen Team GLS s.t.
3 - Mikkel Lund Team GLS 3.26,09
4 - Rasmus Trøjborg Krogh Team Python Pro Næstved s.t.
5 - Sondre Sørtveit Nymark IL Sykkel s.t.
6 - Jakob Bering Randers CK10 s.t.
7 - Charlie Hultgreen Køhler Odder CK s.t.
8 - Morten Brinch Jensen Herning CK s.t.
9 - Anders Lund Nymark IL Sykkel s.t.
10 - Niki Østergaard Team GLS s.t.
11 - Christopher Juul-Jensen Odder CK s.t.
12 - Morten Høberg Nielsen Team GLS 3.26,31
13 - Thommy van der Linden Fana IL Bergen 3.28,38
14 - Rasmus Guldhammer Vejle CK 3.38,24
15 - Kristian Sobota Amager CR 3.38,27
16 - Ricky Jørgensen Vejle CK 3.38,48
17 - Kristian Lau Thomsen Vejle CK 3.38,51
18 - Morten Kruse Brink Herning CK 3.38,54
19 - Jacob Södegrann CK Hymer 3.39,08

Klasse: Dame A
1 Mie Bekker Lacota Team Mermaid 2.15,04
2 Trine Schmidt Team Mermaid 2.15,34
3 Maria Helena Bornak Team Odense Energi 2.19,00
4 Karina Hegelund Nielsen Esbjerg CR s.t.
5 Anette Berg Team Mermaid s.t.
6 Jannie Schöne Schmidt Team Odense Energi 2.19,03
7 Kamilla Ahrensbach Team Mermaid 2.19,04
8 Annette Dam Team Odense Energi 2.22,54
9 Pernille Vork Esbjerg CR s.t.
10 Jette Schlüter Roskilde CR s.t.
11 Henriette Frederiksen Esbjerg CR 2.26,20
12 Lone Drejer CC Gladsaxe 2.29,45
13 Kine Høst Denstad Arendal CC 2.31,34

Klasse: Dame B
1 Mette Specht Kristiansen Le Pedaluer de Charme 2.26,20
2 Mette Brødsgård Jensen Horsens AC 2.29,46
3 Josephine Hall DBC s.t.

Klasse: Begynder
1 Jacob Holme Randers CK10 2.39,06
2 Lasse Lyhne Iversen Herning CK 2.39,07
3 Kurt Myhlert Olsen CK Aarhus s.t.
4 Tommy Ågren CK Aarhus s.t.
5 Peter Bjørn Jørgensen Randers CK10 2.39,12
6 Daniel Garne Jensen Hammel CK 2.40,22
7 Harald Ahlmann CK UNIC Skjern 2.43,05
8 Henrik Veiergang Johnny Cash Cykelklub s.t.
9 Per Juel Jensen Odder CK 2.47,50
10 Jonas Mikkelsen Aalborg CR s.t.
11 Hans Nielsen Ebsen Holstebro CC 2.47,53
12 Helmut Ebbe Kok Aalborg CR 2.49,04
13 Morten Andersen Hammel CK s.t.
14 Carsten Ebbesen Herning CK s.t.
15 Michael Mejdal Nielsen Holstebro CC 2.49,10
16 Lars Almind CK Fix s.t.
17 Finn Bjerg Olesen Skive CK 2.49,14
18 Jimmi Andersen Amager CR 2.49,16
19 enrico Delpino Amager CR 2.49,23
20 Søren Øhlenschlæger Madsen Haderslev CK75 2.49,43

Klasse: Veteran H40
1 Hans Kristian Hoffmann Hedensted Licens CK 2.32,00
2 Lars Christensen Aalborg CR s.t.
3 Claus Christiansen Hillerød CK 2.32,04
4 Tommy Christensen Silkeborg IF Cykling 2.32,24
5 Kim Boel Holstebro CC 2.36,45
6 Kurt Sørensen Fredericia CC 2.36,48
7 Ralf Kröger USC Kiel 2.36,51
8 Jan Eberhardt Sørensen Politiets CA 2.37,08
9 Michael Bornak Hillerød CK s.t.
10 Peter Christensen Lyngby CC s.t.
11 Bent Pedersen Herning CK 2.37,12
12 Hans Jørgen Christensen Silkeborg IF Cykling 2.37,32
13 Ivan Bach Silkeborg IF Cykling 2.41,47
14 Jørgen Pugdahl Pedersen Thy CR s.t.
15 Laurids Jeppesen Ringkøbing CC s.t.
16 Mogens Falk Nielsen Bov CC s.t.
17 Johnny Faust Jacobsen DCR Ballerup s.t.
18 Bo Simonsen Køge CR 2.44,44
19 Oddmund Bekke Frederikstad Sykelklubb 2.44,46
20 Jörg Francke Harburger RG s.t.

Klasse: Veteran H50
1 Benny Petersen Skive CK 2.07,57
2 Anders Høj Skive CK 2.08,02
3 Svend Christensen Herning CK 2.08,34
4 John Larsen Team HFCK & Ko 2.10,11
5 Kurt Bredahl Nielsen Thorsager Motion Cykling 2.13,38
6 Finn Agerbo Nielsen Herning CK s.t.
7 Knud Juul-Jensen Odder CK s.t.
8 William Øhlenschlæger Madsen Haderslev CK75 2.13,40
9 Allan Hillers Skive CK 2.18,35
10 Leo Topholm Bertelsen Skive CK 2.25,08

Klasse: Veteran H60
1 Villy Christensen Hammel CK 2.57,37
2 Søren Vagtholm Cykling Odense s.t.

Klasse: Dame Junior
1 Margriet Helena Kloppenburg Holbæk CR 2.22,54
2 Janni Vestergaard Nielsen Hammel CK 2.22,59
3 Katrine Bjaler CK Fix s.t.
4 Denise Henriksen DCR Ballerup s.t.

Klasse: Ungdom-1
1 Mads Meyer Køge CR 2.04,59
2 Nicki Christiansen Horsens AC 2.06,07
3 Rasmus Christian Quaade CK Fix 2.06,08
4 Patrick Ruben Henriksen DCR Ballerup s.t.
5 Lars F. E. Jensen DCR Ballerup s.t.
6 Rasmus Holm Thomassen DCR Ballerup 2.06,14
7 Niki Byrgesen DCR Ballerup 2.06,26
8 Nicki Rasmussen Horsens AC 2.06,29
9 Stefan Claes Dahl Olsen Køge CR 2.11,40
10 Sten B Larsen Ullensaker 2.13,46
11 Auden Brekke Fløtten Moudum Cykleklubb s.t.
12 Martin Lind Aalborg CR s.t.
13 Frederik Just Jernov Horsens AC s.t.
14 Håkon Øvereeide Fana IL Bergen s.t.
15 Jimmi Sørensen Thy CR s.t.
16 Henrik Hasling Gade Sønderborg CK s.t.
17 Lenni Andersen Herning CK s.t.
18 Max Møller Elmholt Herning CK s.t.
19 Andreas Møller Jeppesen Ringkøbing CC s.t.
20 Dennis Skov Petersen Sønderborg CK s.t.

Klasse: Ungdom-2
1 Mathias Mylle Dige Bach KCK Herlev 2.10,15
2 Karl Magnus Larsen Randers CK10 2.10,20
3 Jeppe Lykke Hartvig Nielsen Esbjerg CR 2.10,33
4 Sebastian Lander Køge CR s.t.
5 Kristian Abildgaaard Aalborg CR 2.10,35
6 Jeppe Poulsen DCR Ballerup 2.10,47
7 Stian Saugstad Brumunddal CK 2.10,50
8 Simon Larsen Sønderborg CK 2.11,19
9 Kristoffer Schjønnemann Larsen Køge CR 2.13,25
10 Nikolaj Bidstrup Jørgensen Hobro CK38 2.16,38
11 Kasper Kirch Gade Thy CR 2.18,43
12 Laurits Enevoldsen Team Cycling Ringsted 2.18,45
13 Kasper Gryrdholt Pedersen Esbjerg CR 2.21,47
14 Kenneth Hansen Haderslev CK75 s.t.
15 Niclas Jørgensen Hobro CK38 2.31,16
16 Hjalte Reuss Schmidt Hobro CK38 s.t.
17 Mads Hyldal Sørensen CK UNIC Skjern s.t.
18 Anders Rude Haderslev CK75 s.t.

Klasse: Ældste Drenge 1
1 Casper Degn Larsen Herning CK 1.02,04
2 Sebastian Nielsen CK Fix s.t.
3 Morten Østergaard Gade Kolding BC s.t.
4 Jesper Herbæk Kousgaard Herning CK s.t.
5 Thomas Jespersen Beck Sønderborg CK s.t.
6 Dennis Daniel Christensen Ordrup CC s.t.
7 Kristian Linding Frederiksen Holstebro CC s.t.
8 Jannick Berg CK Fix s.t.
9 Martin Dyreborg Hansen Herning CK s.t.
10 Kasper Svingel Jensen Silkeborg IF Cykling s.t.
11 Mads Prangsgaard Odder CK s.t.
12 Christian Sommer Jensen Hobro CK38 s.t.
13 Nicolaj I. Aalbæk Hansen Kolding BC s.t.
14 Simon Kristiansen Herning CK s.t.
15 Mikkel Schertz Andersen Varde CK s.t.
16 Alexander Mørk Nr. - Søby CK s.t.
17 Frederik Bjørke Schwartz DCR Ballerup s.t.
18 Stefan Linné Jørgensen CK Fix s.t.
19 Brian Stensig Andersen CK UNIC Skjern s.t.
20 Søren Sølvsten Nielsen Silkeborg IF Cykling s.t.

Klasse: Ældste Drenge 2
1 Simon Bigum Svendborg CC 0.59,25
2 Jens Møller Pedersen Randers CK10 s.t.
3 Nicolai Christensen Randers CK10 s.t.
4 Mads Gregersen Varde CK s.t.
5 Martin Herbæk Grøn Silkeborg IF Cykling s.t.
6 Jonas Lykke H. Nielsen Esbjerg CR s.t.
7 Mads Lillelund Christiansen Esbjerg CR s.t.
8 Aske Louring Vorre Vejle CK 0.59,27
9 Mikkel Baunsgaard DCR Ballerup s.t.
10 Jesper Haahr Petersen Esbjerg CR 0.59,30
11 Casper Folsach DCR Ballerup 1.02,00
12 Lucas Udby Hobro CK38 1.02,01
13 Lennart Guldberg Lauridsen Herning CK 1.02,04
14 Simon Kjær Simonsen Herning CK 1.02,10
15 Søren Birkemose Svendborg CC 1.02,16
16 Kasper Kærsaa Jensen Sønderborg CK 1.05,18
17 Oliver Stausholm Esbjerg CR 1.05,24
18 Christian Olesen Ringkøbing CC 1.07,15
19 Jens Christian Seerup Herning CK 1.09,51
20 Andreas Østergaard Pedersen Odder CK 1.13,37

Klasse: Ældste Piger
1 Maria Grandt Petersen Esbjerg CR 1.02,07
2 Fie Degn Larsen Herning CK s.t.
3 Nicole Kølbæk Herning CK 1.02,09
4 Nina Schultz Nielsen Herning CK 1.02,11
5 Louise Bering Randers CK10 1.07,30
6 Camilla West Hansen CK Fix s.t.
7 Charlotte Feldbæk Ranneries Næstved BC 1.10,29
8 Nanna Carstens Jensen Herning CK s.t.
9 Lotte Blåbjerg Kristensen Viborg Cycling s.t.

Klasse: Mellemste Drenge
1 Mathis Johansson Nakskov CC 0.40,35
2 Elias Helleskov Busk DCR Ballerup s.t.
3 Jon van Dijk Nielsen DCR Ballerup s.t.
4 Simon Hamann Larsen Kolding BC s.t.
5 Peter Mathiesen Holstebro CC s.t.
6 Mathias Tholstrup Silkeborg IF Cykling s.t.
7 Niklas Vestergaard Eg Herning CK 0.41,41
8 Kenni H.S. Hansen Silkeborg IF Cykling s.t.
9 Rasmus Esmann Ginnerup Thy CR 0.41,47
10 Michael Svingel Jensen Silkeborg IF Cykling 0.42,03
11 Marc Rasch Jensen DCR Ballerup 0.42,37
12 Alexander Engels Ryming Skive CK 0.42,42
13 Mads Würtz Schmidt Randers CK10 0.42,56
14 Kasper Würtz Schmidt Randers CK10 s.t.
15 Aske Eg Thorn Holstebro CC 0.43,06
16 Jan Stomtzer Lok Templin 0.43,26
17 Thomas Krebs Ovesen Silkeborg IF Cykling 0.44,46
18 Mads Baadsgaard Rahbek Herning CK 0.44,51
19 Manuel Pinger Lok templin 0.45,18
20 Tim Grünther Lok Templin 0.45,21

Klasse: Mellemste Piger
1 Louise Marie Olsen Silkeborg IF Cykling 0.42,35
2 Nadia Pedersen DCR Ballerup 0.44,11
3 Anne Mette Frederiksen Esbjerg CR 0.45,10

Klasse: Yngste Drenge
1 Nico Schwichtenberg Lok Templin 0.20,48
2 Jonas Wang CK Fix 0.20,50
3 Max Wolter Lok Templin 0.20,56
4 Mathias Norsgaard Jørgensen Silkeborg IF Cykling 0.21,48
5 Patrick Leth Odder CK 0.21,52
6 Oliver Almund CK Fix s.t.
7 Max Mandrella Lok Templin s.t.
8 Jesper Sommer Jensen Hobro CK38 0.22,04
9 Rasmus Kastrup Sørensen Svendborg CC 0.22,14
10 Mathias Sarma Cykling Odense 0.22,28
11 Lasse Rangstrup Nielsen Varde CK 0.23,11
12 Mads Birkemose Svendborg CC s.t.
13 Kristian Arnth Sørensen Herning CK 0.23,44
14 Rasmus Høg Andersen Herning CK 0.25,23

Klasse: Yngste Piger
1 Nina Krebs Ovesen Silkeborg IF Cykling 0.20,47
2 Anna Lena Winkler Lok Templin 0.22,11
3 Maria Schnale Lok Templin 0.22,51
4 Pernille Mathiesen Holstebro CC 0.27,09
5 Frederikke Frydkær Hummelshøj Herning CK s.t.
 

SENESTE

Vis valgte

SØNDAG

Vis valgte

LØRDAG

Vis valgte

Feltet.dk

Åsvinget 5

9800 Hjørring

Tlf. 5155 8966

info@feltet.dk