Feltet.dk anvender cookies til at huske dine indstillinger, statistik og målrette annoncer. Denne information deles med tredjepart.
ACCEPTÈR COOKIES » LÆS MERE »

« Forrige|Næste » Foto: LaPresse - Di Alberto / Ferrari

Starttiderne til dagens Giro-enkeltstart

Del på Twitter
Del på Facebook
Udskriv artikel

16.05.2017 kl. 08:17 af Jesper Johannesen.

I dag bliver 10. etape af årets Giro d'Italia kørt, som er en enkeltstart over 39,8 kilometer fra Foligno til Montefalco. 

Nairo Quintana ville ikke vente til tredje uge og viste allerede på Blockhaus, at han er løbets bedste klatrer. Tom Dumoulin leverede imidlertid en mindre sensation ved kun at slutte 24 sekunder efter den colombianske bjergged og er dermed i pole position til at køre sig i lyserødt, når løbet efter en hviledag fortsætter med endnu en af løbets absolutte nøgleetaper, den 39 km kuperede enkeltstart mellem til Montefalco.

Læs Feltet.dks store optakt til 10. etape

Første rytter ude på dagens enkeltstart Matteo Pelucchi (Bora-Hansgrohe), som starter 12:45. Christopher Juul Jensen sendes afsted klokken 13.22, mens Mads Pedersen sendes afsted klokken 13.40, Lars Bak klokken 14.27 og Jesper Hansen 15.25.

Sidste rytter er Nairo Quintana, som starter i den lyserødeførertrøje klokken 16:24. Seks minutter tidligere er det dagens stor favorit Tom Dumoulin der sendes ud på ruten.

HUSK AT SÆTTE ET MANAGERHOLD TIL 10. ETAPE

Starttiderne
1 Matteo Pelucchi - Bora-Hansgrohe 12:45:00  
2 Giuseppe Fonzi - Wilier Triestina 12:46:00  
3 Marcin Bialoblocki - CCC Sprandi Polkowice 12:47:00  
4 Zhandos Bizhigitov - Astana Pro Team 12:48:00  
5 Ilia Koshevoy - Wilier Triestina 12:49:00  
6 Sam Bennett - Bora-Hansgrohe 12:50:00  
7 Simone Andreetta - Bardiani CSF 12:51:00  
8 Alberto Losada - Katusha-Alpecin 12:52:00  
9 Sean De Bie - Lotto Soudal 12:53:00  
10 Ivan Savitckii - Gazprom - Rusvelo 12:54:00  
11 Dmitriy Kozontchuk - Gazprom - Rusvelo 12:55:00  
12 Jan Bárta - Bora-Hansgrohe 12:56:00  
13 Jakub Mareczko - Wilier Triestina 12:57:00  
14 Evgeny Shalunov - Gazprom - Rusvelo 12:58:00  
15 Lorenzo Rota - Bardiani CSF 12:59:00  
16 Giacomo Nizzolo - Trek-Segafredo 13:00:00  
17 Daniel Martinez - Wilier Triestina 13:01:00  
18 Phil Bauhaus - Team Sunweb 13:02:00  
19 Nicola Boem - Bardiani CSF 13:03:00  
20 Maximiliano Richeze - Quick-Step Floors 13:04:00  
21 Rory Sutherland - Movistar Team 13:05:00  
22 Manuel Senni - BMC Racing Team 13:06:00  
23 Pieter Serry - Quick-Step Floors 13:07:00  
24 Twan Castelijns - Team LottoNl-Jumbo 13:08:00  
25 Maxim Belkov - Katusha-Alpecin 13:09:00  
26 Davide Martinelli - Quick-Step Floors 13:10:00  
27 Vincenzo Albanese - Bardiani CSF 13:11:00  
28 Iljo Keisse - Quick-Step Floors 13:12:00  
29 Tom Stamsnijder - Team Sunweb 13:13:00  
30 Rüdiger Selig - Bora-Hansgrohe 13:14:00  
31 Sergey Lagutin - Gazprom - Rusvelo 13:15:00  
32 Eugenio Alafaci - Trek-Segafredo 13:16:00  
33 Alexander Edmondson - Orica-Scott 13:17:00  
34 Caleb Ewan - Orica-Scott 13:18:00  
35 Johann Van Zyl - Dimension Data 13:19:00  
36 Roberto Ferrari - UAE Team Emirates 13:20:00  
37 Svein Tuft - Orica-Scott 13:21:00  
38 Christopher Juul Jensen - Orica-Scott 13:22:00  
39 Ángel Vicioso - Katusha-Alpecin 13:23:00  
40 Victor Campenaerts - Team LottoNl-Jumbo 13:24:00  
41 Martijn Keizer - Team LottoNl-Jumbo 13:25:00  
42 Moreno Hofland - Lotto Soudal 13:26:00  
43 Luka Mezgec - Orica-Scott 13:27:00  
44 Julen Amezqueta - Wilier Triestina 13:28:00  
45 Alex Howes - Cannondale-Drapac 13:29:00  
46 Manuel Quinziato - BMC Racing Team 13:30:00  
47 Joe Dombrowski - Cannondale-Drapac 13:31:00  
48 André Greipel - Lotto Soudal 13:32:00  
49 Branislau Samoilau - CCC Sprandi Polkowice 13:33:00  
50 Michal Golas - Team Sky 13:34:00  
51 William Bonnet - FDJ 13:35:00  
52 Aleksei Tcatevich - Gazprom - Rusvelo 13:36:00  
53 Mirco Maestri - Bardiani CSF 13:37:00  
54 Daniele Bennati - Movistar Team 13:38:00  
55 Enrico Barbin - Bardiani CSF 13:39:00  
56 Mads Pedersen - Trek-Segafredo 13:40:00  
57 Kristijan Koren - Cannondale-Drapac 13:41:00  
58 Jan Tratnik - CCC Sprandi Polkowice 13:42:00  
59 Vasil Kiryienka - Team Sky 13:43:00  
60 Lukasz Owsian - CCC Sprandi Polkowice 13:44:00  
61 Sacha Modolo - UAE Team Emirates 13:45:00  
62 Viacheslav Kuznetsov - Katusha-Alpecin 13:46:00  
63 Eugert Zhupa - Wilier Triestina 13:47:00  
64 Jasper De Buyst - Lotto Soudal 13:48:00  
65 Cesare Benedetti - Bora-Hansgrohe 13:49:00  
66 Michael Hepburn - Orica-Scott 13:50:00  
67 Daniel Teklehaimanot - Dimension Data 13:51:00  
68 Ivan Rovny - Gazprom - Rusvelo 13:52:00  
69 Sindre Skjøstad Lunke - Team Sunweb 13:53:00  
70 Simone Ponzi - CCC Sprandi Polkowice 13:54:00  
71 Filippo Pozzato - Wilier Triestina 13:55:00  
72 Marco Marcato - UAE Team Emirates 13:56:00  
73 Maciej Paterski - CCC Sprandi Polkowice 13:57:00  
74 Fernando Gaviria - Quick-Step Floors 13:58:00  
75 Matej Mohoric - UAE Team Emirates 13:59:00  
76 Quentin Jauregui - AG2R La Mondiale 14:00:00  
77 Jos Van Emden - Team LottoNl-Jumbo 14:01:00  
78 Kenny Elissonde - Team Sky 14:02:00  
79 Giulio Ciccone - Bardiani CSF 14:03:00  
80 Nathan Haas - Dimension Data 14:04:00  
81 Ryan Gibbons - Dimension Data 14:05:00  
82 Matteo Busato - Wilier Triestina 14:06:00  
83 Matvey Mamykin - Katusha-Alpecin 14:07:00  
84 Omar Fraile - Dimension Data 14:08:00  
85 Davide Villella - Cannondale-Drapac 14:09:00  
86 Kristian Sbaragli - Dimension Data 14:10:00  
87 Valerio Agnoli - Bahrain-Merida 14:11:00  
88 Julien Berard - AG2R La Mondiale 14:12:00  
89 Dries Devenyns - Quick-Step Floors 14:13:00  
90 Benoit Vaugrenard - FDJ 14:14:00  
91 Matthieu Ladagnous - FDJ 14:15:00  
92 Luka Pibernik - Bahrain-Merida 14:16:00  
93 Lars Ytting Bak - Lotto Soudal 14:17:00  
94 Jurgen Van Den Broeck - Team LottoNl-Jumbo 14:18:00  
95 Francisco Ventoso - BMC Racing Team 14:19:00  
96 Jasper Stuyven - Trek-Segafredo 14:20:00  
97 Jesus Hernandez - Trek-Segafredo 14:21:00  
98 Tom-Jelte Slagter - Cannondale-Drapac 14:22:00  
99 Edward Ravasi - UAE Team Emirates 14:23:00  
100 Lukas Pöstlberger - Bora-Hansgrohe 14:24:00  
101 Pavel Brutt - Gazprom - Rusvelo 14:25:00  
102 Enrico Gasparotto - Bahrain-Merida 14:26:00  
103 Bart De Clercq - Lotto Soudal 14:27:00  
104 Carlos Verona - Orica-Scott 14:28:00  
105 Pello Bilbao - Astana Pro Team 14:29:00  
106 Felix Großschartner - CCC Sprandi Polkowice 14:30:00  
107 Clement Chevrier - AG2R La Mondiale 14:31:00  
108 Paolo Tiralongo - Astana Pro Team 14:32:00  
109 Dylan Teuns - BMC Racing Team 14:33:00  
110 Simon Geschke - Team Sunweb 14:34:00  
111 Laurent Didier - Trek-Segafredo 14:35:00  
112 José Gonçalves - Katusha-Alpecin 14:36:00  
113 Andrey Zeits - Astana Pro Team 14:37:00  
114 Silvan Dillier - BMC Racing Team 14:38:00  
115 Ruben Plaza - Orica-Scott 14:39:00  
116 Adam James Hansen - Lotto Soudal 14:40:00  
117 Eros Capecchi - Quick-Step Floors 14:41:00  
118 Michal Schlegel - CCC Sprandi Polkowice 14:42:00  
119 Jérémy Roy - FDJ 14:43:00  
120 Bram Tankink - Team LottoNl-Jumbo 14:44:00  
121 Manuele Boaro - Bahrain-Merida 14:45:00  
122 Chad Haga - Team Sunweb 14:46:00  
123 Luis León Sanchez - Astana Pro Team 14:47:00  
124 Sergey Firsanov - Gazprom - Rusvelo 14:48:00  
125 Gregor Mühlberger - Bora-Hansgrohe 14:49:00  
126 Salvatore Puccio - Team Sky 14:50:00  
127 Hugh Carthy - Cannondale-Drapac 14:51:00  
128 Igor Anton - Dimension Data 14:52:00  
129 Sebastian Henao - Team Sky 14:53:00  
130 Victor De La Parte - Movistar Team 14:54:00  
131 Enrico Battaglin - Team LottoNl-Jumbo 14:55:00  
132 Diego Rosa - Team Sky 14:56:00  
133 Julien Bernard - Trek-Segafredo 14:57:00  
134 Robert Kiserlovski - Katusha-Alpecin 14:58:00  
135 Philip Deignan - Team Sky 14:59:00  
136 Jose Rojas - Movistar Team 15:00:00  
137 Giovanni Visconti - Bahrain-Merida 15:01:00  
138 Georg Preidler - Team Sunweb 15:02:00  
139 Alexander Foliforov - Gazprom - Rusvelo 15:03:00  
140 José Mendes - Bora-Hansgrohe 15:04:00  
141 Pierre Rolland - Cannondale-Drapac 15:05:00  
142 Steve Morabito - FDJ 15:06:00  
143 Joey Rosskopf - BMC Racing Team 15:07:00  
144 Tomasz Marczynski - Lotto Soudal 15:08:00  
145 François Bidard - AG2R La Mondiale 15:09:00  
146 Tobias Ludvigsson - FDJ 15:10:00  
147 Mikel Landa - Team Sky 15:11:00  
148 Matteo Montaguti - AG2R La Mondiale 15:12:00  
149 Jacques Janse Van Rensburg - Dimension Data 15:13:00  
150 Ben Gastauer - AG2R La Mondiale 15:14:00  
151 Gorka Izagirre - Movistar Team 15:15:00  
152 Laurens Ten Dam - Team Sunweb 15:16:00  
153 Jose Herrada - Movistar Team 15:17:00  
154 Winner Anacona - Movistar Team 15:18:00  
155 Stef Clement - Team LottoNl-Jumbo 15:19:00  
156 Natnael Berhane - Dimension Data 15:20:00  
157 Rudy Molard - FDJ 15:21:00  
158 Kanstantsin Siutsou - Bahrain-Merida 15:22:00  
159 Laurens De Plus - Quick-Step Floors 15:23:00  
160 Patrick Konrad - Bora-Hansgrohe 15:24:00  
161 Jesper Hansen - Astana Pro Team 15:25:00  
162 Hubert Dupont - AG2R La Mondiale 15:26:00  
163 Peter Stetina - Trek-Segafredo 15:27:00  
164 Cristian Rodriguez - Wilier Triestina 15:28:00  
165 Jan Hirt - CCC Sprandi Polkowice 15:29:00  
166 Sébastien Reichenbach - FDJ 15:30:00  
167 Franco Pellizotti - Bahrain-Merida 15:31:00  
168 Valerio Conti - UAE Team Emirates 15:32:00  
169 Michael Woods - Cannondale-Drapac 15:33:00  
170 Simone Petilli - UAE Team Emirates 15:34:00  
171 Ben Hermans - BMC Racing Team 15:35:00  
172 Maxime Monfort - Lotto Soudal 15:36:00  
173 Rui Costa - UAE Team Emirates 15:37:00  
174 Geraint Thomas - Team Sky 15:38:00  
175 Adam Yates - Orica-Scott 15:39:00  
176 Jan Polanc - UAE Team Emirates 15:42:00  
177 Dario Cataldo - Astana Pro Team 15:45:00  
178 Tejay van Garderen - BMC Racing Team 15:48:00  
179 Bob Jungels - Quick-Step Floors 15:51:00  
180 Tanel Kangert - Astana Pro Team 15:54:00  
181 Steven Kruijswijk - Team LottoNl-Jumbo 15:57:00  
182 Andrey Amador - Movistar Team 16:00:00  
183 Davide Formolo - Cannondale-Drapac 16:03:00  
184 Ilnur Zakarin - Katusha-Alpecin 16:06:00  
185 Domenico Pozzovivo - AG2R La Mondiale 16:09:00  
186 Vincenzo Nibali - Bahrain-Merida 16:12:00  
187 Bauke Mollema - Trek-Segafredo 16:15:00  
188 Tom Dumoulin - Team Sunweb 16:18:00  
189 Thibaut Pinot - FDJ 16:21:00  
190 Nairo Quintana - Movistar Team 16:24:00

 

FREDAG

Vis valgte

TORSDAG

Vis valgte

ONSDAG

Vis valgte

SENESTE: OPTAKTER

Vis valgte | Se hele artikelarkivet

SENESTE: GIRO D'ITALIA

Vis valgte | Se hele artikelarkivet

SENESTE: FELTET.DK HOLDNINGER

Vis valgte | Se hele artikelarkivet

SENESTE: TOUR DE FRANCE

Vis valgte | Se hele artikelarkivet

SENESTE: VUELTA A ESPAÑA

Vis valgte | Se hele artikelarkivet

SENESTE: NYT OM DE DANSKE KONTI-HOLD

Vis valgte | Se hele artikelarkivet

SENESTE: NYT OM WORLD TOUR HOLD

Vis valgte | Se hele artikelarkivet

SENESTE: MATERIALE OG UDSTYR

Vis valgte | Se hele artikelarkivet

SENESTE: NYT OM DE DANSKE PROFFER

Vis valgte | Se hele artikelarkivet

SENESTE: FORÅRSKLASSIKERNE

Vis valgte | Se hele artikelarkivet

Feltet.dk

Åsvinget 5

9800 Hjørring

Tlf. 5155 8966

info@feltet.dk