Feltet.dk anvender cookies til at huske dine indstillinger, statistik og målrette annoncer. Denne information deles med tredjepart.
ACCEPTÈR COOKIES » LÆS MERE »

« Forrige|Næste » Foto: Feltet.dk

Theo Bos vandt i dramatisk afslutning i Tyrkiet

Del på Twitter
Del på Facebook
Udskriv artikel

22.04.2012 kl. 15:30 af Simon Knudstrup.

Et massestyrt et par kilometer fra mål skabte drama på første etape af Tyrkiet Rundt, hvor Theo Bos spurtede sig til sejren foran Matthew Goss.

135 kilometers kørsel med både start og mål i Alanya var hvad der ventede rytterne på første etape af Tyrkiet Rundt, der i dag begyndte. En etape, der ikke indeholdt de store udfordringer, og som lagde op til sprinterne, som der i øvrigt er mange af i etapeløbet, der er kategoriseret som et 2.HC løb på UCIs kalender.

 

Tidligt på etapen kom et udbrud af sted, og i det sad Adrian Hegyvary (Unitedhealthcare), Will Routley (SpiderTech Powered by C10), Albert Timmer (Argos-Shimano), Maxim Belkov (Katusha), Gabor Kasa (Salcano-Arnavütkoy), Javier Ramirez (Andalucia) og Frederique Robert fra Lotto-Belisol.

 

Udbryderne kom hurtigt væk og opbyggede et fint forspring, men i feltet var der rigtig mange hold, der havde interesse i en massespurt, og derfor var der aldrig tvivl om, at de ville blive hentet. Blandt andre Farnese Vini – Selle Italia tog ansvar i feltet, hvilket også flere andre hold gjorde. Dette betød også, at udbryderne ikke var i nærheden af at holde hjem, og der kom samling igen.

 

Det hele skulle dermed afgøres i en massespurt. Med fem kilometer tilbage sad Omega Pharma – Quick Step forrest med deres tog for at forsøge at aflevere Francesco Chicchi i en god position. En kilometer senere skød GreenEDGE frem med deres tog, men generelt var der en voldsom positionskamp, da der var mange hold, som havde sprintere med i løbet de skulle aflevere langt fremme.

 

Et par kilometer til mål skete der desværre næsten det forudsigelige, da der i cirka midten af feltet skete et voldsomt styrt, hvor mange ryttere røg ned, og betød, at en lille gruppe skilte sig ud i front. Det gjorde spurten kaotisk, og det var ikke mange ryttere, der spurtede om sejren. Styrtet skete indenfor de sidste tre kilometer, hvorfor alle får noteret samme tid, og det er dermed blot at håbe, at ingen har pådraget sig alvorlige skader.

 

Det blev en meget tæt spurt mellem Rabobanks lynhurtige hollænder, Theo Bos, og Matthew Goss fra GreenEDGE. Det var dog Theo Bos, der løb af med sejren, og som kunne juble over at vinde i det løb, hvor han for et par år siden blev nærmest hadet af diverse cykelfans, da han rev Daryl Impey til jorden og forårsagede et voldsomt styrt. En handling, som UCI gav Bos nogle måneders karantæne for.

 

Theo Bos er naturligvis også i løbets førertrøje, som han skal forsøge at forsvare i morgen, hvor anden etape køres.

 

Resultat af 1. etape
1 Theo Bos - Rabobank Cycling Team 3.05.55
2 Matthew Harley Goss - Greenedge Cycling Team
3 Daniele Colli - Team Type 1 - Sanofi
4 Alessandro Petacchi - Lampre - ISD
5 Boy Van Poppel - Unitedhealthcare Pro Cycling Team
6 Francesco Chicchi - Omega Pharma-Quickstep
7 Takashi Miyazawa - Team Saxo Bank
8 Rafael Andriato - Farnese Vini - Selle Italia
9 Filippo Baggio - Utensilnord Named
10 Tom Veelers - Argos-Shimano
11 Valentin Iglinskiy - Astana Pro Team
12 Hilton Clarke - Unitedhealthcare Pro Cycling Team
13 Marco Zanotti - Utensilnord Named
14 James Van Landschoot - Accent Jobs - Willems Veranda's
15 Juan Pablo Forero Carrero - Colombia - Coldeportes
16 Rafaâ Chtioui - Team Europcar
17 Stiven Fanelli - Utensilnord Named
18 Dennis Van Winden - Rabobank Cycling Team
19 Filippo Fortin - Team Type 1 - Sanofi
20 Manuel Antonio Cardoso - Caja Rural
21 Brett Daniel Lancaster - Greenedge Cycling Team
22 Mark Renshaw - Rabobank Cycling Team
23 Lazlo Bodrogi - Team Type 1 - Sanofi
24 Andrea Guardini - Farnese Vini - Selle Italia
25 Alexey Tsatevitch - Katusha Team
26 Alexandr Dyachenko - Astana Pro Team
27 Romain Hardy - Bretagne - Schuller
28 Sébastien Turgot - Team Europcar
29 Sacha Modolo - Colnago - Csf Inox
30 Juan Jose Lobato Del Valle - Andalucia
31 Javier Aramendia Lorente - Caja Rural
32 Volodymir Bileka - Konya Torku Seker Spor
33 Gustavo César Veloso - Andalucia
34 Robbie Mcewen - Greenedge Cycling Team
35 Anthony Ravard - AG2R La Mondiale
36 Wim De Vocht - Accent Jobs - Willems Veranda's
37 Martijn Verschoor - Team Type 1 - Sanofi
38 Denys Kostyuk - Lampre - ISD
39 Matteo Pelucchi - Team Europcar
40 Vitaliy Buts - Lampre - ISD
41 Fabio Andrescol Duarte Arevalo - Colombia - Coldeportes
42 Jesus Rosendo Prado - Andalucia
43 Florian Vachon - Bretagne - Schuller
44 Sébastien Duret - Bretagne - Schuller
45 Mikhail Ignatyev - Katusha Team
46 Alexander Efimkin - Team Type 1 - Sanofi
47 Marek Canecky - Salcano - Arnavütkoy
48 Yuri Metlushenko - Konya Torku Seker Spor
49 Amir Zargari - AG2R La Mondiale
50 Daniel Teklehaimanot - Greenedge Cycling Team
51 Yevgeniy Nepomnyachshiy - Astana Pro Team
52 Andrew Fenn - Omega Pharma-Quickstep
53 Boris Shpilevsky - AG2R La Mondiale
54 Graeme Brown - Rabobank Cycling Team
55 Marco Coledan - Colnago - Csf Inox
56 Francesco Lasca - Caja Rural
57 Robert Förster - Unitedhealthcare Pro Cycling Team
58 Assan Bazayev - Astana Pro Team
59 Jurgen Van Goolen - Accent Jobs - Willems Veranda's
60 Sonny Colbrelli - Colnago - Csf Inox
61 Davide Ricci Bitti - Farnese Vini - Selle Italia
62 Edoardo Girardi - Utensilnord Named
63 Fabricio Ferrari - Caja Rural
64 Karol Domagalski - Caja Rural
65 Danail Andonov Petrov - Caja Rural
66 Jean-Luc Delpech - Bretagne - Schuller
67 Diego Caccia - Farnese Vini - Selle Italia
68 Vladimir Gusev - Katusha Team
69 Antonio Cabello Baena - Andalucia
70 Adrian Palomares Villaplana - Andalucia
71 Eloy Ruiz Pinto - Andalucia
72 Fatih Harmanci - Salcano - Arnavütkoy
73 Enzo Moyano - Caja Rural
74 Huseyin Ozcan - Konya Torku Seker Spor
75 Jos Van Emden - Rabobank Cycling Team
76 Marco Canola - Colnago - Csf Inox
77 Enrico Battaglin - Colnago - Csf Inox
78 Maxim Belkov - Katusha Team
79 Michal Golas - Omega Pharma-Quickstep
80 Adrian Kurek - Utensilnord Named
81 Frantisek Rabon - Omega Pharma-Quickstep
82 Aidis Kruopis - Greenedge Cycling Team
83 Mustafa Sayar - Konya Torku Seker Spor
84 Muhammet Atalay - Konya Torku Seker Spor
85 Serhy Grechyn - Konya Torku Seker Spor
86 Andre Cardoso S. Martins - Caja Rural
87 Coen Vermeltfoort - Rabobank Cycling Team
88 Jonas Jorgensen - Team Saxo Bank
89 Ahmet Akdilek - Salcano - Arnavütkoy
90 Philip Deignan - Unitedhealthcare Pro Cycling Team
91 Joey Rosskopf - Team Type 1 - Sanofi
92 Ivaïlo Gabrovski - Konya Torku Seker Spor
93 Andre Schulze - Team Netapp
94 André Greipel - Lotto Belisol Team
95 Tobias Ludvigsson - Argos-Shimano
96 Davide Vigano - Lampre - ISD
97 Victor Hugo Pena Grisales - Colombia - Coldeportes
98 Jefrry Romero Corredor - Colombia - Coldeportes
99 Juan Pablo Suarez - Colombia - Coldeportes
100 Johan Esteban Chaves Rubio - Colombia - Coldeportes
101 Armindo Fonseca - Bretagne - Schuller
102 Laurent Pichon - Bretagne - Schuller
103 Sylvain Georges - AG2R La Mondiale
104 Romain Bardet - AG2R La Mondiale
105 Tony Hurel - Team Europcar
106 Jérôme Cousin - Team Europcar
107 Bjorn Thurau - Team Europcar
108 Olivier Kaisen - Lotto Belisol Team
109 Steve Houanard - AG2R La Mondiale
110 Geoffroy Lequatre - Bretagne - Schuller
111 Javier Ramírez Abeja - Andalucia
112 Oleksandr Sheydyk - Lampre - ISD
113 Vladimir Isaychev - Katusha Team
114 Andrea Di Corrado - Colnago - Csf Inox
115 Luke Roberts - Team Saxo Bank
116 Gabor Kasa - Salcano - Arnavütkoy
117 Andrey Zeits - Astana Pro Team
118 Gabriele Bosisio - Utensilnord Named
119 Alexandre Vinokourov - Astana Pro Team
120 Jacopo Guarnieri - Astana Pro Team
121 Olekdandr Kvachuk - Lampre - ISD
122 Michael Schwarzmann - Team Netapp
123 Dmytro Krivtsov - Lampre - ISD
124 Timon Seubert - Team Netapp
125 Florian Guillou - Bretagne - Schuller
126 Damien Gaudin - Team Europcar
127 Jaroslaw Marycz - Team Saxo Bank
128 Albert Timmer - Argos-Shimano
129 Ryan Roth - Spidertech Powered By C10
130 Alfredo Balloni - Farnese Vini - Selle Italia
131 Thomas Bertolini - Farnese Vini - Selle Italia
132 Jetse Bol - Rabobank Cycling Team
133 Andy Cappelle - Accent Jobs - Willems Veranda's
134 Massimo Graziato - Lampre - ISD
135 Dmitriy Gruzdev - Astana Pro Team
136 Nikolas Maes - Omega Pharma-Quickstep
137 Matteo Trentin - Omega Pharma-Quickstep
138 Marco Bandiera - Omega Pharma-Quickstep
139 Hugo Houle - Spidertech Powered By C10
140 Cristiano Benenati - Farnese Vini - Selle Italia
141 Matteo Fedi - Utensilnord Named
142 Leonardo Giordani - Farnese Vini - Selle Italia
143 Gianfranco Visconti - Utensilnord Named
144 Stefan Van Dijk - Accent Jobs - Willems Veranda's
145 Bünyamin Ozdemir - Salcano - Arnavütkoy
146 Leif Hoste - Accent Jobs - Willems Veranda's
147 Mehdi Sohrabi - Lotto Belisol Team
148 Blaz Jarc - Team Netapp
149 Jérome Baugnies - Team Netapp
150 Andreas Schillinger - Team Netapp
151 Benjamin Noval Gonzalez - Team Saxo Bank
152 Michael Hepburn - Greenedge Cycling Team
153 Christopher Juul Jensen - Team Saxo Bank
154 Cameron Meyer - Greenedge Cycling Team
155 Thomas Leezer - Rabobank Cycling Team
156 Jens Mouris - Greenedge Cycling Team
157 William Routley - Spidertech Powered By C10
158 Karl Menzies - Unitedhealthcare Pro Cycling Team
159 David Veilleux - Team Europcar
160 Romain Lemarchand - AG2R La Mondiale
161 Ramon Sinkeldam - Argos-Shimano
162 Ronan Van Zandbeek - Argos-Shimano
163 Cheng Ji - Argos-Shimano
164 Thierry Hupond - Argos-Shimano
165 Marcel Kittel - Argos-Shimano
166 Paolo Locatelli - Colnago - Csf Inox
167 Simon Lambert Lemay - Spidertech Powered By C10
168 Jonathan Patrick Mccarty - Spidertech Powered By C10
169 Wilson Marenetes Torres - Colombia - Coldeportes
170 Sander Cordeel - Lotto Belisol Team
171 Adam Hansen - Lotto Belisol Team
172 Frederique Robert - Lotto Belisol Team
173 Jordi Simon Casulleras - Andalucia
174 Jonas Vangenechten - Lotto Belisol Team
175 Iljo Keisse - Omega Pharma-Quickstep
176 Juan Jose Haedo - Team Saxo Bank
177 Lucas Sebastien Haedo - Team Saxo Bank
178 Andrea Pasqualon - Colnago - Csf Inox
179 Kiel Reijnen - Team Type 1 - Sanofi
180 Andi Bajc - Salcano - Arnavütkoy
181 Mirac Kal - Konya Torku Seker Spor
182 Marco Haller - Katusha Team
183 Alexander Porsev - Katusha Team
184 Jay Robert Thomson - Unitedhealthcare Pro Cycling Team
185 Jacob Keough - Unitedhealthcare Pro Cycling Team
186 Adrian Hegyvary - Unitedhealthcare Pro Cycling Team
187 Ivan Stevic - Salcano - Arnavütkoy
188 Rob Goris - Accent Jobs - Willems Veranda's
189 Jimmy Casper - AG2R La Mondiale
190 Martin Gilbert - Spidertech Powered By C10
191 Mustafa Carsi - Salcano - Arnavütkoy
192 Jean-Pierre Drucker - Accent Jobs - Willems Veranda's
193 Guillaume Boivin - Spidertech Powered By C10 6.33
194 Kevin Lacombe - Spidertech Powered By C10 0.00
 

Samlet stilling
1 Theo Bos - Rabobank Cycling Team 3.05.45
2 Matthew Harley Goss - Greenedge Cycling Team 0.04
3 Daniele Colli - Team Type 1 - Sanofi 0.06
4 Alessandro Petacchi - Lampre - ISD 0.10
5 Boy Van Poppel - Unitedhealthcare Pro Cycling Team
6 Francesco Chicchi - Omega Pharma-Quickstep
7 Takashi Miyazawa - Team Saxo Bank
8 Rafael Andriato - Farnese Vini - Selle Italia
9 Filippo Baggio - Utensilnord Named
10 Tom Veelers - Argos-Shimano
11 Valentin Iglinskiy - Astana Pro Team
12 Hilton Clarke - Unitedhealthcare Pro Cycling Team
13 Marco Zanotti - Utensilnord Named
14 James Van Landschoot - Accent Jobs - Willems Veranda's
15 Juan Pablo Forero Carrero - Colombia - Coldeportes
16 Rafaâ Chtioui - Team Europcar
17 Stiven Fanelli - Utensilnord Named
18 Dennis Van Winden - Rabobank Cycling Team
19 Filippo Fortin - Team Type 1 - Sanofi
20 Manuel Antonio Cardoso - Caja Rural
21 Brett Daniel Lancaster - Greenedge Cycling Team
22 Mark Renshaw - Rabobank Cycling Team
23 Lazlo Bodrogi - Team Type 1 - Sanofi
24 Andrea Guardini - Farnese Vini - Selle Italia
25 Alexey Tsatevitch - Katusha Team
26 Alexandr Dyachenko - Astana Pro Team
27 Romain Hardy - Bretagne - Schuller
28 Sébastien Turgot - Team Europcar
29 Sacha Modolo - Colnago - Csf Inox
30 Juan Jose Lobato Del Valle - Andalucia
31 Javier Aramendia Lorente - Caja Rural
32 Volodymir Bileka - Konya Torku Seker Spor
33 Gustavo César Veloso - Andalucia
34 Robbie Mcewen - Greenedge Cycling Team
35 Anthony Ravard - AG2R La Mondiale
36 Wim De Vocht - Accent Jobs - Willems Veranda's
37 Martijn Verschoor - Team Type 1 - Sanofi
38 Denys Kostyuk - Lampre - ISD
39 Matteo Pelucchi - Team Europcar
40 Vitaliy Buts - Lampre - ISD
41 Fabio Andrescol Duarte Arevalo - Colombia - Coldeportes
42 Jesus Rosendo Prado - Andalucia
43 Florian Vachon - Bretagne - Schuller
44 Sébastien Duret - Bretagne - Schuller
45 Mikhail Ignatyev - Katusha Team
46 Alexander Efimkin - Team Type 1 - Sanofi
47 Marek Canecky - Salcano - Arnavütkoy
48 Yuri Metlushenko - Konya Torku Seker Spor
49 Amir Zargari - AG2R La Mondiale
50 Daniel Teklehaimanot - Greenedge Cycling Team
51 Yevgeniy Nepomnyachshiy - Astana Pro Team
52 Andrew Fenn - Omega Pharma-Quickstep
53 Boris Shpilevsky - AG2R La Mondiale
54 Graeme Brown - Rabobank Cycling Team
55 Marco Coledan - Colnago - Csf Inox
56 Francesco Lasca - Caja Rural
57 Robert Förster - Unitedhealthcare Pro Cycling Team
58 Assan Bazayev - Astana Pro Team
59 Jurgen Van Goolen - Accent Jobs - Willems Veranda's
60 Sonny Colbrelli - Colnago - Csf Inox
61 Davide Ricci Bitti - Farnese Vini - Selle Italia
62 Edoardo Girardi - Utensilnord Named
63 Fabricio Ferrari - Caja Rural
64 Karol Domagalski - Caja Rural
65 Danail Andonov Petrov - Caja Rural
66 Jean-Luc Delpech - Bretagne - Schuller
67 Diego Caccia - Farnese Vini - Selle Italia
68 Vladimir Gusev - Katusha Team
69 Antonio Cabello Baena - Andalucia
70 Adrian Palomares Villaplana - Andalucia
71 Eloy Ruiz Pinto - Andalucia
72 Fatih Harmanci - Salcano - Arnavütkoy
73 Enzo Moyano - Caja Rural
74 Huseyin Ozcan - Konya Torku Seker Spor
75 Jos Van Emden - Rabobank Cycling Team
76 Marco Canola - Colnago - Csf Inox
77 Enrico Battaglin - Colnago - Csf Inox
78 Maxim Belkov - Katusha Team
79 Michal Golas - Omega Pharma-Quickstep
80 Adrian Kurek - Utensilnord Named
81 Frantisek Rabon - Omega Pharma-Quickstep
82 Aidis Kruopis - Greenedge Cycling Team
83 Mustafa Sayar - Konya Torku Seker Spor
84 Muhammet Atalay - Konya Torku Seker Spor
85 Serhy Grechyn - Konya Torku Seker Spor
86 Andre Cardoso S. Martins - Caja Rural
87 Coen Vermeltfoort - Rabobank Cycling Team
88 Jonas Jorgensen - Team Saxo Bank
89 Ahmet Akdilek - Salcano - Arnavütkoy
90 Philip Deignan - Unitedhealthcare Pro Cycling Team
91 Joey Rosskopf - Team Type 1 - Sanofi
92 Ivaïlo Gabrovski - Konya Torku Seker Spor
93 Andre Schulze - Team Netapp
94 André Greipel - Lotto Belisol Team
95 Tobias Ludvigsson - Argos-Shimano
96 Davide Vigano - Lampre - ISD
97 Victor Hugo Pena Grisales - Colombia - Coldeportes
98 Jefrry Romero Corredor - Colombia - Coldeportes
99 Juan Pablo Suarez - Colombia - Coldeportes
100 Johan Esteban Chaves Rubio - Colombia - Coldeportes
101 Armindo Fonseca - Bretagne - Schuller
102 Laurent Pichon - Bretagne - Schuller
103 Sylvain Georges - AG2R La Mondiale
104 Romain Bardet - AG2R La Mondiale
105 Tony Hurel - Team Europcar
106 Jérôme Cousin - Team Europcar
107 Bjorn Thurau - Team Europcar
108 Olivier Kaisen - Lotto Belisol Team
109 Steve Houanard - AG2R La Mondiale
110 Geoffroy Lequatre - Bretagne - Schuller
111 Javier Ramírez Abeja - Andalucia
112 Oleksandr Sheydyk - Lampre - ISD
113 Vladimir Isaychev - Katusha Team
114 Andrea Di Corrado - Colnago - Csf Inox
115 Luke Roberts - Team Saxo Bank
116 Gabor Kasa - Salcano - Arnavütkoy
117 Andrey Zeits - Astana Pro Team
118 Gabriele Bosisio - Utensilnord Named
119 Alexandre Vinokourov - Astana Pro Team
120 Jacopo Guarnieri - Astana Pro Team
121 Olekdandr Kvachuk - Lampre - ISD
122 Michael Schwarzmann - Team Netapp
123 Dmytro Krivtsov - Lampre - ISD
124 Timon Seubert - Team Netapp
125 Florian Guillou - Bretagne - Schuller
126 Damien Gaudin - Team Europcar
127 Jaroslaw Marycz - Team Saxo Bank
128 Albert Timmer - Argos-Shimano
129 Ryan Roth - Spidertech Powered By C10
130 Alfredo Balloni - Farnese Vini - Selle Italia
131 Thomas Bertolini - Farnese Vini - Selle Italia
132 Jetse Bol - Rabobank Cycling Team
133 Andy Cappelle - Accent Jobs - Willems Veranda's
134 Massimo Graziato - Lampre - ISD
135 Dmitriy Gruzdev - Astana Pro Team
136 Nikolas Maes - Omega Pharma-Quickstep
137 Matteo Trentin - Omega Pharma-Quickstep
138 Marco Bandiera - Omega Pharma-Quickstep
139 Hugo Houle - Spidertech Powered By C10
140 Cristiano Benenati - Farnese Vini - Selle Italia
141 Matteo Fedi - Utensilnord Named
142 Leonardo Giordani - Farnese Vini - Selle Italia
143 Gianfranco Visconti - Utensilnord Named
144 Stefan Van Dijk - Accent Jobs - Willems Veranda's
145 Bünyamin Ozdemir - Salcano - Arnavütkoy
146 Leif Hoste - Accent Jobs - Willems Veranda's
147 Mehdi Sohrabi - Lotto Belisol Team
148 Blaz Jarc - Team Netapp
149 Jérome Baugnies - Team Netapp
150 Andreas Schillinger - Team Netapp
151 Benjamin Noval Gonzalez - Team Saxo Bank
152 Michael Hepburn - Greenedge Cycling Team
153 Christopher Juul Jensen - Team Saxo Bank
154 Cameron Meyer - Greenedge Cycling Team
155 Thomas Leezer - Rabobank Cycling Team
156 Jens Mouris - Greenedge Cycling Team
157 William Routley - Spidertech Powered By C10
158 Karl Menzies - Unitedhealthcare Pro Cycling Team
159 David Veilleux - Team Europcar
160 Romain Lemarchand - AG2R La Mondiale
161 Ramon Sinkeldam - Argos-Shimano
162 Ronan Van Zandbeek - Argos-Shimano
163 Cheng Ji - Argos-Shimano
164 Thierry Hupond - Argos-Shimano
165 Marcel Kittel - Argos-Shimano
166 Paolo Locatelli - Colnago - Csf Inox
167 Simon Lambert Lemay - Spidertech Powered By C10
168 Jonathan Patrick Mccarty - Spidertech Powered By C10
169 Wilson Marenetes Torres - Colombia - Coldeportes
170 Sander Cordeel - Lotto Belisol Team
171 Adam Hansen - Lotto Belisol Team
172 Frederique Robert - Lotto Belisol Team
173 Jordi Simon Casulleras - Andalucia
174 Jonas Vangenechten - Lotto Belisol Team
175 Iljo Keisse - Omega Pharma-Quickstep
176 Juan Jose Haedo - Team Saxo Bank
177 Lucas Sebastien Haedo - Team Saxo Bank
178 Andrea Pasqualon - Colnago - Csf Inox
179 Kiel Reijnen - Team Type 1 - Sanofi
180 Andi Bajc - Salcano - Arnavütkoy
181 Mirac Kal - Konya Torku Seker Spor
182 Marco Haller - Katusha Team
183 Alexander Porsev - Katusha Team
184 Jay Robert Thomson - Unitedhealthcare Pro Cycling Team
185 Jacob Keough - Unitedhealthcare Pro Cycling Team
186 Adrian Hegyvary - Unitedhealthcare Pro Cycling Team
187 Ivan Stevic - Salcano - Arnavütkoy
188 Rob Goris - Accent Jobs - Willems Veranda's
189 Jimmy Casper - AG2R La Mondiale
190 Martin Gilbert - Spidertech Powered By C10
191 Mustafa Carsi - Salcano - Arnavütkoy
192 Jean-Pierre Drucker - Accent Jobs - Willems Veranda's
193 Kevin Lacombe - Spidertech Powered By C10
194 Guillaume Boivin - Spidertech Powered By C10 6.43
 

Pointkonkurrencen
1 Theo Bos - Rabobank Cycling Team 15
2 Matthew Harley Goss - Greenedge Cycling Team 14
3 Daniele Colli - Team Type 1 - Sanofi 13
4 Alessandro Petacchi - Lampre - ISD 12
5 Boy Van Poppel - Unitedhealthcare Pro Cycling Team 11
6 Francesco Chicchi - Omega Pharma-Quickstep 10
7 Takashi Miyazawa - Team Saxo Bank 9
8 Rafael Andriato - Farnese Vini - Selle Italia 8
9 Filippo Baggio - Utensilnord Named 7
10 Tom Veelers - Argos-Shimano 6
11 Javier Ramírez Abeja - Andalucia 5
12 Valentin Iglinskiy - Astana Pro Team 5
13 Hilton Clarke - Unitedhealthcare Pro Cycling Team 4
14 Marco Zanotti - Utensilnord Named 3
15 Albert Timmer - Argos-Shimano 3
16 James Van Landschoot - Accent Jobs - Willems Veranda's 2
17 Juan Pablo Forero Carrero - Colombia - Coldeportes 1
18 Gabor Kasa - Salcano - Arnavütkoy 1
 

Spurtkonkurrencen
1 Frederique Robert - Lotto Belisol Team 5
2 Maxim Belkov - Katusha Team 3
3 Albert Timmer - Argos-Shimano 1
 

Holdkonkurrencen
1 Utensilnord Named 9.17.45
2 Rabobank Cycling Team
3 Team Type 1 - Sanofi
4 GreenEDGE Cycling Team
5 Unitedhealthcare Presented By Maxxis
6 Lampre - ISD
7 Team Europcar
8 Astana Pro Team
9 Farnese Vini-Selle Italia
10 Andalucia
11 Caja Rural
12 Accent Jobs - Willems Véranda's
13 Bretagne - Schuller
14 Omega Pharma-QuickStep
15 AG2R La mondiale
16 Katusha Team
17 Colnago - CSF Inox
18 Colombia - Coldeportes
19 Konya Torku Seker Spor
20 Salcano - Arnavütkoy
21 Team Saxo bank
22 Argos-Shimano
23 Team NetApp
24 Lotto-Belisol Team
25 Team Spidertech Powered by C10

SENESTE

Vis valgte

TIRSDAG

Vis valgte

MANDAG

Vis valgte

SENESTE: VUELTA A ESPAÑA

Vis valgte | Se hele artikelarkivet

SENESTE: FELTET.DK HOLDNINGER

Vis valgte | Se hele artikelarkivet

SENESTE: NYT OM TEAM SAXO BANK

Vis valgte | Se hele artikelarkivet

SENESTE: NYT OM WORLD TOUR HOLD

Vis valgte | Se hele artikelarkivet

SENESTE: NYT OM DE DANSKE HOLD

Vis valgte | Se hele artikelarkivet

SENESTE: NYT OM DE DANSKE PROFFER

Vis valgte | Se hele artikelarkivet

SENESTE: FORÅRSKLASSIKERNE

Vis valgte | Se hele artikelarkivet

SENESTE: MATERIALE OG UDSTYR

Vis valgte | Se hele artikelarkivet

SENESTE: TOUR DE FRANCE

Vis valgte | Se hele artikelarkivet

SENESTE: GIRO D'ITALIA

Vis valgte | Se hele artikelarkivet

Feltet.dk

Åsvinget 5

9800 Hjørring

Tlf. 5155 8966

info@feltet.dk