Vi er dog knap så glade for at se, at du blokerer for annoncer, som gør det muligt for os at tilbyde vores indhold – helt GRATIS. Hvis du tillader annoncer fra Feltet.dk, kan vi blive ved med at servere dig gratis nyheder. Måske værd at overveje en ekstra gang?
På forhånd tak!
Feltet.dk
I det franske endagsløb, La Poly Normande, sejrede Anthony Delaplace (Saur-Sojasun) i dag, da han kom alene til målstregen.
Annonce
Endagsløbet blev kørt fra Avranches til Saint-Martin de Landelles over 157 kilometer. Det franske prokontinentale hold Saur-Sojasun fik et wildcard til årets Tour de France, men trods flere udbrud, så blev det ikke til nogen etapesejre eller topplaceringer. Eneste lyspunkt for holdet var Jerome Coppel sluttede som nummer tre i ungdomskonkurrencen.
Saur-Sojasun mandskabet fik dog oprejsning i dag, da holdet vandt endagsløbet ved unge Anthony Delaplace, som også var repræsenteret i adskillige udbrud i årets Tour de France, men modsat udbruddene i Touren, så lykkedes det i dag.
I dagens løb kom et stort udbrud afsted bestående af Jérémy Roy og Arnaud Gérard (FDJ), Mikael Chérel og Dimitri Champion (Ag2r-La Mondiale), Yoann Bagot og Julien El Farès (Cofidis), Kevin Reza (Europcar), Anthony Delaplace og Jérémie Galland (Saur-Sojasun), Thomas Degand (Vérandas Willems), Bert Scheirlinckx (Landbouwkrediet), Sylvain Georges (BigMat-Auber 93), Florian Vachon og Renaud Dion (Bretagne-Schuller), Steven Tronet (Roubaix) og Eduardo Gonzalo (La Pomme-Marseille).
Fem ryttere rev sig løs med 40 kilometer til målstregen, det var Delaplace og Chérel, som fik følgeskab af El Farès, Vachon og Gérard. 20 kilometer senere angreb Delaplace på den sidste stigning Côte de la Pigeonnière. Delaplace kom hjem med næsten to minutters forspring til forfølgerne.
“Men indtil 300 meter før målstregen, så turde jeg ikke at tro på, at jeg ville vinde, Jeg var bange for at punktere eller at styrte indtil den sidste kilometer," forklarede Delaplace til Cyclingnews.com.
Delaplace var den yngste rytter i årets Tour de France.
Resultat
1 Anthony Delaplace - Saur-Sojasun 03.43.36
2 Julien El Fares - Cofidis 1.44
3 Arnaud Gérard - FDJ
4 Florian Vachon - Bretagne Schuller
5 Mikael Chérel - Ag2r-La Mondiale 1.48
6 Tony Gallopin - Cofidis 4.36
7 Julien Simon - Saur-Sojasun
8 Matthieu Ladagnous - FDJ
9 Jérôme Cousin - Europcar
10 Morgan Kneisky - Roubaix Lille Metropole
11 Laurent Pichon - Bretagne Schuller
12 Bert De Waele - Landbouwkrediet
13 Evert Verbist - Veranda's Willems-Accent
14 Tony Hurel - Europcar
15 Geert Verheyen - Landbouwkrediet
16 Grégory Habeaux - Veranda's Willems-Accent
17 Yukiya Arashiro - Europcar
18 Johan Le Bon - Bretagne Schuller
19 David Le Lay - Ag2r-La Mondiale
20 Guillaume Bonnet - France
21 Renaud Dion - Bretagne Schuller
22 Jonathan Thire - Auber 93
23 Cyril Lemoine - Saur-Sojasun
24 Romain Lemarchand - Ag2r-La Mondiale
25 Jean Eudes Demaret - Cofidis
26 Desriac - Roubaix Lille Metropole
27 Bellemakersdirk - Landbouwkrediet
28 Yuriy Krivtsov - Ag2r-La Mondiale
29 Tom Thill - Differdange Magic-Sportfood.de 4.42
30 Mathieu Drujon - Auber 93
31 Yohan Bagot - Cofidis
32 Pierrick Fédrigo - FDJ
33 Benjamin Giraud - La Pomme Marseille
34 Matthieu Boulo - Roubaix Lille Metropole
35 Morten Knudsen - Differdange Magic-Sportfood.de
36 Julien Antomarchi - La Pomme Marseille
37 Julien Guay - Roubaix Lille Metropole
38 Florian Le Corre - Roubaix Lille Metropole
39 Yohan Cauquil - La Pomme Marseille
40 Arnoud Van Groen - Veranda's Willems Accent
41 Helminen - Landbouwkrediet
42 Fabrice Jeandesboz - Saur-Sojasun
43 Clément Mahé - France 4.49
44 Johan Mombaerts - Auber 93
45 Julien Bérard - Ag2r-La Mondiale
46 Thomas Degand - Veranda's Willems-Accent
47 Julien Fouchard - Cofidis
48 Masaru Fukuhara - Bridgestone Anchor 4.54
49 Nicolas Edet - Cofidis
50 Jérémy Roy - FDJ 4.59
51 Toms Skujins - La Pomme Marseille
52 Sébastien Duret - Bretagne Schuller 5.01
53 Dimitri Champion - Ag2r-La Mondiale
54 Wim De Vocht - Veranda's Willems-Accent
55 Maxime Renault - France
56 Rudy Lesschaeve - Differdange Magic-Sportfood.de
57 Giovanni Bernaudeau - Europcar
58 Guillaume Levarlet - Saur-Sojasun
59 Frédéric Guesdon - FDJ
60 Lloyd Mondory - Ag2r-La Mondiale
61 Franck Bouyer - Europcar
62 Anthony Geslin - FDJ
63 Benoît Vaugrenard - FDJ
64 Christian Poos - Differdange Magic-Sportfood.de 5.10
65 Jérémie Galland - Saur-Sojasun 5.13
66 Steven Tronet - Roubaix Lille Metropole 5.24
67 Ronan Racault - Auber 93 5.30
68 Jean-Luc Delpech - Bretagne Schuller
69 Olivier Bonnaire - FDJ
70 Anthony Colin - Roubaix Lille Metropole 5.43
71 Jonas Ljungblad - Differdange Magic-Sportfood.de 5.58
72 Arnaud Molmy - Auber 93
73 Joël Zangerle - Differdange Magic-Sportfood.de
74 Kazuo Inoue - Bridgestone Anchor
75 Tomoya Kanoh - Bridgestone Anchor
76 Stéphane Bonsergent - Bretagne Schuller
77 Edouard Louyest - France
78 Thomas Vaubourzeix - La Pomme Marseille
79 Fabien Bacquet - Auber 93 9.30
80 Nicolas Vogondy - Cofidis
81 Jimmy Casper - Saur-Sojasun 9.33
82 Jempy Drucker - Veranda's Willems-Accent 9.35
83 Sylvain Georges - Auber 93 9.49
Udenfor tidsgrænsen
HD Yoshiyuki Shimizu - Bridgestone Anchor
HD Bert Scheirlinckx - Landbouwkrediet
HD Evaldas Siskevicius - La Pomme Marseille
HD Romain Bacon - Auber 93
Udgået
DNF Dieter Cappelle - Veranda's Willems-Accent
DNF Staf Scheirlinckx - Veranda's Willems-Accent
DNF Kristof Goddaert - Ag2r-La Mondiale
DNF Leonardo Duque - Cofidis
DNF Alexandre Pichot - Europcar
DNF Kévin Reza - Europcar
DNF Jonathan Hivert - Saur-Sojasun
DNF Sébastien Delfosse - Landbouwkrediet
DNF Bart Dockx - Landbouwkrediet
DNF Davy Commeyne - Landbouwkrediet
DNF Guillaume Blot - Bretagne Schuller
DNF Benoît Daeninck - Roubaix Lille Metropole
DNF Stefan Cohnen - Differdange Magic-Sportfood.de
DNF Tomoya Kaneko - Bridgestone Anchor
DNF Eduardo Gonzalo Ramirez - La Pomme Marseille
DNF Justin Jules - La Pomme Marseille
DNF Hyo Suk Gong - Geumsam Ginseng Asia
DNF Ki Hong Yoo - Geumsam Ginseng Asia
DNF Junoh Kwon - Geumsam Ginseng Asia
DNF Hyeongmin Choe - Geumsam Ginseng Asia
DNF Aurelien Passeron - Geumsam Ginseng Asia
DNF Ji Hoon Kim - Geumsam Ginseng Asia
DNF Christopher De Souza - France
DNF Meven Lebreton - France
DNF Albain Cormier - France
DNF Bob Rodriguez - France
Annonce
Annonce
Ronde van Vlaanderen(1.WWT) 31/03
Ronde van Vlaanderen(1.UWT) 31/03
La Route Adélie de VItré(1.1) 29/03
Volta Limburg Classic(1.1) 30/03
Volta Limburg Classic(1.1) 30/03
Ronde van Vlaanderen(1.WWT) 31/03
Ronde van Vlaanderen(1.UWT) 31/03
Itzulia Basque Country(2.UWT) 01/04-06/04
Tour of Thailand(2.1) 01/04-06/04
Région Pays de la Loire ...(2.1) 02/04-05/04
Paris-Roubaix Femmes(1.WWT) 06/04
Paris-Roubaix(1.UWT) 07/04
Giro della Città Metropo...(1.1) 07/04
Annonce
Annonce
Alpecin-Deceuninck |
Arkéa - B&B Hotels |
Astana Qazaqstan |
Bahrain Victorious |
Bora-Hansgrohe |
Cofidis |
Decathlon AG2R La Mondiale |
EF Education - EasyPost |
Groupama-FDJ |
INEOS Grenadiers |
Intermarché - Wanty |
Lidl - Trek |
Movistar Team |
Soudal - Quick Step |
Team DSM-Firmenich PostNL |
Team Jayco AlUla |
Team Visma | Lease a Bike |
UAE Team Emirates |
Annonce