Feltet.dk anvender cookies til at huske dine indstillinger, statistik og målrette annoncer. Denne information deles med tredjepart.
ACCEPTÈR COOKIES » LÆS MERE »

TREFOR - Blue Water styrer mod sejr på A-ranglisten

Del på Twitter
Del på Facebook
Udskriv artikel

16.09.2015 kl. 14:54 af Emil Brix Christensen.

Der er dømt vagtskifte i toppen af Feltet.dk's A-rangliste for hold. Den endelige sejr synes at kunne anes for det nye førerhold.

Med fire mand i top 10 blev årets Post Cup finale særdeles udbytterig for Team TREFOR - Blue Water, der høster 62 points til A-ranglisten. Team coloQuick scorer i savnet af de to pointslugere Alexander Kamp og Mads Würtz Schmidt ingen points. Siden Post Danmark Rundt har det været et yderst magert pointudbytte på den danske scene for det Skive-baserede hold, der har ført holdranglisten siden DM.

 

I den endelige Post Cup stilling slutter TREFOR - Blue Water med imponerende fire mand i top 10, og får her fuld valuta for den lidt større bredde, end coloQuick kan mønstre. Hos sidstnævnte figurerer således kun Würtz Schmidt i top 10. Det giver sig udslag på A-ranglisten, hvor TREFOR noterer sig for 150 points mod coloQuicks otte, og dermed stryger op på førstepladsen. Med et forspring på knap 200 points og kun seks resterende A-løb ligner det en afgørelse på holdranglisten.

 

På den individuelle rangliste er der to ændringer blandt de ti øverste. Mark Sehested rykker via andenplads i årets sidste Post Cup afdeling og dertilhørende samlet sejr fra 13. til 10. pladsen, mens Asbjørn Kragh Andersen i kraft af sin samlede andenplads i Post Cuppen går forbi Rasmus Guldhammer på sjettepladsen.

 

Feltet.dk's A-rangliste pr. 16. sep. 2015

1 Christopher JUUL JENSEN Tinkoff - Saxo 498
2 Alexander KAMP Team coloQuick 478
3 Mads WÜRTZ SCHMIDT Team coloQuick 403
4 Matti BRESCHEL Tinkoff - Saxo 380
5 Lars BAK Lotto Soudal 370
6 Asbjørn KRAGH ANDERSEN Team TREFOR - Blue Water 330
7 Rasmus GULDHAMMER CULT Energy Pro Cycling 291
8 Magnus CORT Orica-Greenedge 255
9 Søren KRAGH ANDERSEN Team TREFOR - Blue Water 245
10 Mark SEHESTED PEDERSEN Team Trefor - Blue Water 236
11 Chris Anker SØRENSEN Tinkoff - Saxo 154
11 Casper FOLSACH Riwal Platform Cycling Team 154
13 Michael MØRKØV Tinkoff - Saxo 152
14 Morten ØLLEGAARD Riwal Platform Cycling Team 149
15 Martin TOFT MADSEN Team Almeborg-Bornholm 143
16 Stefan DJURHUUS Team Almeborg-Bornholm 132
17 Rune ALMINDSØ ANDERSEN Team coloQuick 124
18 Mads BAADGAARD RAHBEK Team TREFOR - Blue Water 121
19 Jonas AAEN Riwal Platform Cycling Team 117
20 Patrick CLAUSEN Team TREFOR - Blue Water 116
21 Martin MORTENSEN CULT Energy Pro Cycling 107
22 Daniel FODER Team TREFOR - Blue Water 104
23 Jonas GREGAARD WILSLY Team TREFOR - Blue Water 101
24 Andreas HYLDGAARD JEPPESEN Team TREFOR - Blue Water 100
25 Troels VINTHER CULT Energy Pro Cycling 99
26 Michael VALGREN Tinkoff - Saxo 94
27 Emil NYGAARD VINJEBO Team TREFOR - Blue Water 90
28 Casper PEDERSEN Riwal Platform Cycling Team 81
28 Rasmus BØGH WALLIN Team Soigneur - FBL 81
30 Mathias DAM WESTERGAARD Team Almeborg-Bornholm 79
31 Lars CARSTENSEN Team Almeborg-Bornholm 77
32 Anders HARDAHL Team TREFOR - Blue Water 75
33 Michael CARBEL SVENDGAARD CULT Energy Pro Cycling 74
33 Nicolai BRØCHNER Riwal Platform Cycling Team 74
35 Rolf NYBORG BROGE Team coloQuick 72
36 Jesper ODGAARD NIELSEN Team coloQuick 69
37 Rasmus Christian QUAADE CULT Energy Pro Cycling 67
38 Jakob FUGLSANG Astana Pro Team 65
38 Alex RASMUSSEN Team TREFOR - Blue Water 65
40 Martin GRØN Riwal Platform Cycling Team 63
41 Nicolaj STEEN Team Jutlander Bank 61
42 Jimmi SØRENSEN Team coloQuick 60
43 Christoffer LISSON Team Almeborg-Bornholm 59
44 Marc HESTER One Pro Cycling 56
45 Steffen MUNK CHRISTIANSEN Team Jutlander Bank 53
46 Sebastian LANDER Team TREFOR - Blue Water 52
47 Heine WINDING Team Almeborg-Bornholm 45
48 Christian MOBERG JØRGENSEN Team coloQuick 43
49 Mads PEDERSEN CULT Energy Pro Cycling 42
50 Christian NYVANG LUND Team coloQuick 40
51 Mathias SKOV-JENSEN Team Soigneur - FBL 39
52 Mads CORELL Team coloQuick 38
53 Emil DAM SØRENSEN Team Soigneur - FBL 37
54 Rasmus MYGIND Riwal Platform Cycling Team 35
54 Jesper JUUL ANDREASEN Team Almeborg-Bornholm 35
56 Mathias KRIGBAUM Lotto - Soudal U23 33
57 Emil WANG Team ABC Elite 31
58 Emil BÆKHØJ HALVORSEN Riwal Platform Cycling Team 30
59 Thomas NYBO RIIS Team TREFOR - Blue Water 27
60 Anders HOLM Team Almeborg-Bornholm 26
60 Rasmus ANDERSEN Team IBT Isolering - Ridley 26
60 Michael REIHS CULT Energy Pro Cycling 26
63 Dennis HERFORTH JENSEN Team coloQuick 25
63 Mads CHRISTENSEN Riwal Platform Cycling Team 25
65 Marcus BØNLYKKE Kalundborg CC 24
65 Jesper SCHULTZ Team Jutlander Bank 24
67 Nikola AISTRUP Riwal Platform Cycling Team 23
68 Magnus BAK KLARIS SEG Racing 22
69 Aske LOURING VORRE Team coloQuick 21
69 Martin HAMMER LARSEN Team IBT Isolering - Ridley 21
71 Neofytos SAKELLARIDIS MANGOURAS(GRÆ) Team IBT Isolering - Ridley 20
71 Nils Eigil BRADTBERG Team ABC Elite 20
71 Mads LILHOLM MEYER Odder CK 20
71 Emil RAVNSHOLT Team Almeborg-Bornholm 20
75 Michael OLSSON(SVE) Team TREFOR - Blue Water 17
76 Joakim BUKDAL Team ABC Elite 16
77 Kasper ASGREEN MLP Team Bergstrasse 15
77 Mikkel BAHNSEN Randers CK 15
79 Jacob GYE MADSEN Team coloQuick 14
80 Kaspar SCHJØNNEMANN LARSEN Riwal Platform Cycling Team 13
80 Simon BIGUM Team Almeborg-Bornholm 13
80 Erik LAHM Odder CK 13
83 Torkil VEYHE Odder CK 12
83 Michael JÆGER Team Almeborg-Bornholm 12
83 Lasse NORMAN HANSEN Team Cannondale - Garmin 12
86 Jesper MØRKØV Riwal Platform Cycling Team 11
86 Anders DREYER FROST Team IBT Isolering - Ridley 11
86 Jonas NORDKROGGÅRD Team ABC Elite 11
86 Nicklas OVERGAARD AMDI PEDERSEN Team Jutlander Bank 11
86 Nils Lau NYBORG BROGE Randers CK 11
91 Jesper BUNDGAARD VINKEL Team Jutlander Bank 10
92 Jeppe NORUP DAL Team WeBike-CK Aarhus 9
92 Kasper ANDERSEN MØLGAARD Team Jutlander Bank 9
94 Daniel HENNING HARTVIG Team IBT Isolering - Ridley 8
94 Frederik ZEUNER Herning CK 8
94 Morten GADGAARD CCT p/b Champion System 8
94 Kasper MALMKJÆR Team ABC Elite 8
94 Daniel BLIGAARD LYHNE Team Jutlander Bank 8
94 Michael GAMST ABC 8
94 Jannik HYLDTOFT HANSEN Team IBT Isolering - Ridley 8
94 Louis BENDIXEN Team ABC Elite 8
102 Rasmus GINNERUP Randers CK 7
102 Niklas EG Herning CK 7
104 Mathias LISSON Team Almeborg-Bornholm 6
104 Jakob FRANDSEN Team Jutlander Bank 6
104 Mads HARDAHL Aalborg CR 6
104 Mathias LINDBERG MORTENSEN Team Ltech 6
104 Nicklas BØJE PEDERSEN Team ABC Elite 6
109 Nicolai JØRGENSEN Odder CK 5
109 Jes STENGAARD Team WeBike-CK Aarhus 5
109 Morten HØBERG Team Soigneur - FBL 5
109 Niklas LARSEN Team Kel-berg Roskilde Junior 5
109 Thomas BUNDGAARD JENSEN Frederikshøj Cycling Club 5
109 Peter VISBY Team IBT Isolering - Ridley 5
109 Morten RISBERG HANSEN Team IBT Isolering - Ridley 5
109 Kristian ARNTH SØRENSEN Herning CK 5
117 Frederik BJØRKE SCHWARTZ Team Ltech 4
117 Anders KROGH JENSEN Randers CK 4
117 Mathias BREGNHØJ Odder CK 4
117 Frederik MUFF Team WeBike-CK Aarhus 4
121 Stefan LINNE JØRGENSEN Team IBT Isolering - Ridley 3
121 David WEDERKINCK ANDERSEN Team Soigneur - FBL 3
121 Thomas EDEMANN JENSEN Team Jutlander Bank 3
124 Mikkel BLACK CHRISTENSEN Team WeBike-CK Aarhus 2
124 Mark PETERSEN Team Soigneur - FBL 2
124 Nichlas EBERHARDT SØRENSEN Hvidovre CK 2
124 Jes STEENGAARD Team WeBike-CK Aarhus 2
124 Joakim MIKKEL SVENSSON C.C. Gladsaxe 2
124 Lasse MORTENSGAARD Team ABC Elite 2
124 Marius THERKILDSEN Herning CK 2
131 Mark ELLEGAARD Team IBT Isolering - Ridley 1
131 Christian JUUL ANDREASEN Team Almeborg-Bornholm 1
131 Kasper LINDE JØRGENSEN Riwal Platform Cycling Team 1
131 Sebastian CARLSBÆK MØLLER Randers CK 1
131 Tobias MØRCH KONGSTAD Riwal Platform Cycling Team 1
131 Nikolaj HENNING Team Jutlander Bank 1
131 Rasmus FJORDSIDE LEHRMANN Frederikshøj Cycling Club 1
131 Kristoffer STAMPE Team Soigneur - FBL 1
131 Jacques STILLING Randers CK 1
131 Frederik BRENDBORG RASMUSSEN Team Almeborg-Bornholm 1
131 Eskil VAMMEN Team WeBike-CK Aarhus 1
131 Emil TOUDAL Team Almeborg-Bornholm 1

 

Feltet.dk's holdrangliste pr. 16. sep. 2015

1 Team TREFOR - Blue Water 1529
2 Team coloQuick 1337
3 CULT Energy Pro Cycling 706
4 Riwal Platform Cycling Team 702
5 Team Almeborg-Bornholm 550
6 Team Soigneur - FBL 160
7 Team Jutlander Bank 151
8 Team ABC Elite 102
9 Team IBT Isolering - Ridley 83
10 Odder CK 54
11 Randers CK 39
12 Kalundborg CC 24
13 Team WeBike-CK Aarhus 23
14 Herning CK 22
15 Team Ltech 10
16 Amager CR 8
16 ABC 8
18 Aalborg CR 6
18 Frederikshøj Cycling Club 6
20 Team Kel-berg Roskilde Junior 5
21 Hvidovre CK 2
21 C.C. Gladsaxe 2

 

Tællende løb til Feltet.dk's A-rangliste

28-03-2015 Rund um Ascheffel
29-03-2015 Giro Nortorf
11-04-2015 Sparekassen Vendsyssel - CCH Linieløbet
12-04-2015 Sparekassen Vendsyssel - Aalborg CR
18-04-2015 NBC - LexJuris Tempoløbet
18-04-2015 Hobro-løbet 
19-04-2015 NBC - LOXAM-løbet
25-04-2015 GP Herning / Post Cup 1. afd.
26-04-2015 Team Cycling Ringsted - Ringsted kommune - Midt i Sporten
26-04-2015 Agro Top Løbet
01-05-2015 GP Viborg
02-05-2015 GP Himmerland Rundt - Made in Aars
03-05-2015 Rent Liv Løbet Skive
03-05-2015 Skoda Løbet
09-05-2015 ABC
09-05-2015 Jysk/fynske mesterskaber - enkeltstart
10-05-2015 Sjællandske mesterskaber - linieløb
10-05-2015 Jysk/fynske mesterskaber - linieløb
17-05-2015 DGI Stjerneløb
23-05-2015 Sydkysten Cycling Team
23-05-2015 Designa Løbet / 1. afd. Marcello Bergamo Cup
24-05-2015 JE.dk Herning løbet / 2. afd. Marcello Bergamo Cup
25-05-2015 Lindberg Sport Løbet - Hammel / 3. afd. Marcello Bergamo Cup
30-05-2015 Nakskov CC - Enkeltstart / Post Cup 2. afd.
31-05-2015 LFCK - CP Entreprises åbne landevejsløb 2015
31-05-2015 Grenå CC
05-06-2015 U23 DM Enkeltstart
06-06-2015 Nishiki-løbet 2015
07-06-2015 U23 DM
13-06-2015 CK Aarhus
13-06-2015 GP Horsens Posten
14-06-2015 Ordrup CC Åbne Løb
14-06-2015 Fyn Rundt
20-06-2015 DM Holdløb
21-06-2015 Sparekassen Thy Løbet / Post Cup 3. afd.
25-06-2015 DM Enkeltstart
28-06-2015 DM Linieløb
30-07-2015 - 02-08-2015 Randers Bike Week
04-08-2015 - 08-08-2015 Post Danmark Rundt
15-08-2015 Amager Cykelrings jubilæumsløb
15-08-2015 Poul Erik Bech Løbet 2015
16-08-2015 NCC Løbet 2015
23-08-2015 Sønderborg CK / Post Cup 4. afd.
29-08-2015 Vejle CK
30-08-2015 DeFeet Løbet, Politiets CA
05-09-2015 Lyngby CC
06-09-2015 Roskilde Cykle Ring
13-09-2015 CC Hillerød / Post Cup Finale*
13-09-2015 Post Cup Samlet*
19-09-2015 CC Gladsaxe
19-09-2015 Rødekro CC
20-09-2015 Kvickly Odder Løbet 2015
26-09-2015 Tønder ACR Sapa Løbet 2015
27-09-2015 BOV LØBET 2015
03-10-2015 Greve CC's åbne Seniorløb 2015

 

*Senest opdateret

 

LØRDAG

Vis valgte

FREDAG

Vis valgte

TORSDAG

Vis valgte

ONSDAG

Vis valgte

SENESTE: TOUR DE FRANCE

Vis valgte | Se hele artikelarkivet

SENESTE: FELTET.DK HOLDNINGER

Vis valgte | Se hele artikelarkivet

SENESTE: NYT OM TINKOFF-SAXO

Vis valgte | Se hele artikelarkivet

SENESTE: VUELTA A ESPAÑA

Vis valgte | Se hele artikelarkivet

SENESTE: NYT OM WORLD TOUR HOLD

Vis valgte | Se hele artikelarkivet

SENESTE: NYT OM DE DANSKE HOLD

Vis valgte | Se hele artikelarkivet

SENESTE: MATERIALE OG UDSTYR

Vis valgte | Se hele artikelarkivet

SENESTE: NYT OM DE DANSKE PROFFER

Vis valgte | Se hele artikelarkivet

SENESTE: FORÅRSKLASSIKERNE

Vis valgte | Se hele artikelarkivet

SENESTE: GIRO D'ITALIA

Vis valgte | Se hele artikelarkivet




 

Der er pt. ingen aktive salgsannoncer i vores brugtmarked.

Feltet.dk

Åsvinget 5

9800 Hjørring

Tlf. 5155 8966

info@feltet.dk