Der var tysk sejr over hele linjen, da der i dag blev kørt Rund um die Nürnberger Altstadt i Tyskland. Hos herrerne var det Team Columbias Andre Greipel, som var hurtigst, da løbet skulle afgøres.
Greipel vandt spurten i det tyske endagsløb over 140 km foran slovenske Jure Kocjan fra Perutnina Ptuj holdet og tyske Steffen Radochla fra Elk Haus – Simplon og sikrede sig dermed sin 13. sæsonsejr.
Danske Mads Rydicher, der er stagiaire hos Differdange - Apiflo Vacances kørte et flot løb, og det resulterede i en absolut godkendt 13. plads.
Resultat
1
André Greipel - Team Columbia 3.06.41 (45.96 km/h)
2 Jure Kocjan - Perutnina Ptuj
3 Steffen Radochla - Elk Haus - Simplon
4 Dennis Pohl - Team 3C Gruppe
5 Sebastian Forke - Team 3C Gruppe
6 Marco Corsini - NGC Medical - OTC Industria Porte
7 André Schulze - PSK Whirlpool - Author
8 Hans Dekkers - Mitsubishi-Jartazi
9 Reinier Honig - P3Transfer - Batavus
10 Thomas Fothen - Gerolsteiner
11 David Hesselbarth - Team Mapei Heizomath
12
Christian Knees - Team Milram
13 Mades Rydicher - Differdange - Apiflo Vacances
14 Kristjan Fajt - Perutnina Ptuj
15 Martin Prazdnovsky -
AC Sparta Praha 16 Luke Roberts - Team Kuota - Senges
17 Tomas Hruby - AC Sparta Praha
18 Daniel Musiol - Team Volksbank
19 Nils Plötner - Thüringer Energie Team
20
Olaf Pollack - Team Volksbank
21
Wout Poels - P3Transfer - Batavus
22 Tilo Schüler - Team Sparkasse
23 Arnoud Van Groen - P3Transfer - Batavus
24 Tim Klessa - Team Kuota - Senges
25 Björn Schröder - Team Milram
26 Francesco Tizza - NGC Medical - OTC Industria Porte
27 Andreas Dietziker - Team Volksbank
28 Sebastian Siedler - Skil-Shimano
29 Stefan Ganser - Team Kuota - Senges
30 Michael Franzl - Team Mapei Heizomath
31 Mindaugas Striska - Mitsubishi-Jartazi
32
Frantisek Kloucek - PSK Whirlpool - Author
33 Sebastian May - Thüringer Energie Team
34 Karsten Volkmann - Isaac
35
Ingmar Dassler - LKT Team - Brandenburg
36 Gregor Gazvoda - Perutnina Ptuj
37 Frank Dressler - Mitsubishi-Jartazi
38 Matej Marin - Perutnina Ptuj
39 Floriann Harbig - Thüringer Energie Team
40 Timothy Vangheel - P3Transfer - Batavus
41 Alessio Signego - NGC Medical - OTC Industria Porte
42 Robert Retschke - Team Mapei Heizomath
43 Christian Leben - Team 3C Gruppe
44 Andreas Klier - Team Columbia
45 Björn Thurau - Team Volksbank
46
Yukihiro Doi - Skil-Shimano
47 Nicolas Bazin - Differdange - Apiflo Vacances
48 Robert Lauscha - Elk Haus - Simplon
49 Diego Nosotti - NGC Medical - OTC Industria Porte
50 Wouter Mol - P3Transfer - Batavus
51 Arne Hassink - Team Milram
52 Tobias Erler - Team 3C Gruppe
53 Ralf Grabsch - Team Milram
54 Sébastien Harbonnier - Differdange - Apiflo Vacances
55 Erik Köhler - LKT Team - Brandenburg
56 Erik Magnusson - Differdange - Apiflo Vacances
57 Volker Ordowski - Gerolsteiner
58 Christoph Klipp - LKT Team - Brandenburg
59 André Korff - Team Volksbank
60 Christoph Schwerdt - Team Mapei Heizomath
61
Petr Bencik - PSK Whirlpool - Author
62 Jochen Summer - Elk Haus - Simplon
63 Thierry Hupond - Skil-Shimano
64
Robin Chaigneau - Skil-Shimano
65 Ondrej Pavek - AC Sparta Praha
66 Steven Robb - Team Kuota - Senges
67 Sebastian Hans - Team Mapei Heizomath
68 Jarno Van Mingeroet - Mitsubishi-Jartazi
69 Florian Völk - Team Mapei Heizomath
70 Patrick Schubert - Isaac
71 Martin Hebik - AC Sparta Praha
72 Ondrej Zelinka - AC Sparta Praha
73
Harald Morscher - Team Volksbank
74 Markus Fothen - Gerolsteiner
75 Florian Frohn - Thüringer Energie Team
76 Peter Velits - Team Milram
77 Ronny Scholz - Gerolsteiner
78 René Weissinger - Team Volksbank
79 Björn Glasner - Team Kuota - Senges
80 Radoslav Rogina - Perutnina Ptuj
81 René Obst - Team 3C Gruppe
82 Servais Knaven - Team Columbia
83 Karsten Rieger - Isaac
84 Johannes Fröhlinger - Gerolsteiner
85 Bernhard Kohl - Gerolsteiner
86 Matija Kvasina - Perutnina Ptuj
87 Michael Kurth - Team Kuota - Senges
88 Hans Koch - Isaac
89 Marco Kiritschenko - Isaac
90 Volodymyr Zagorodny - NGC Medical - OTC Industria Porte
91 Wim Botman - P3Transfer - Batavus
92 Domenik Klemme - Team 3C Gruppe
93
Stanislav Kozubek - PSK Whirlpool - Author 0.34
94 Tomas Buchacek - PSK Whirlpool - Author
95 Stefan Cohnen - Team Sparkasse 0.36
96 Frantisek Rabon - Team Columbia
97 Martin Mares - PSK Whirlpool - Author
98
Adam Hansen - Team Columbia
99 Albert Timmer - Skil-Shimano
100 Jens Mouris - Mitsubishi-Jartazi 0.49
101 Georg Lauscha - Elk Haus - Simplon 1.56
DNF Markus Eichler - Team Milram
DNF Enrico Rossi - NGC Medical - OTC Industria Porte
DNF Harald Starzengruber - Elk Haus - Simplon
DNF Johannes Nebauer - LKT Team - Brandenburg
DNF Philipp Tutzschke - LKT Team - Brandenburg
DNF Jiri Nesveda - AC Sparta Praha
DNF Tobias Doerrer - Isaac
DNF Daniel Becke - Thüringer Energie Team
DNF Florin Monreal - Differdange Apiflo Vacances
DNF Robert Schmitt - Differdange - Apiflo Vacances
DNF Philipp Mamos - Team Sparkasse
DNF Jonas Owczarek - Team Sparkasse
DNS Maxime Vantomme - Mitsubishi-Jartazi