På 6. etape af dette års Giro d'Italia for kvinder lykkedes det Linda Villumsen at forsvare ungdomstrøjen. Dagens etape havde start og mål i Cornaredo. 128.7 km skulle rytterne køre, og det hele endte med en etapesejr til Linda Villumsens hold T-Mobile, da Judtih Arndt vandt massespurten.
Linda Villumsen forsvarede også sin 7. plads samlet, derimod har danske Maria Bornak forladt løbet, så nu er der "kun" 5 danskere tilbage i løbet.
Resultat af 6. etape
1 Judith Arndt - T-Mobile Women 3.10.00 (41.778 km/t)
2 Giorgia Bronzini - Safi - Pasta Zara Manhattan
3 Rochelle Gilmore - Menikini - Selle Italia - Gysko
4 Marianne Vos - Team DSB Bank
5 Susanne Ljungskog - Team Flexpoint
6 Grete Treier - Michela Fanini Record Rox
7 Julia Martisova - Team F.R.W. RDZ Gauss
8 Oenone Wood - T-Mobile Women
9 Kirsten Wild - AA-Drink Cycling Team
10 Monia Baccaille - Saccarelli Emu Sea Marsciano
11 Nicole Brandli -
Bigla Cycling Team
12 Andrea Bosman - Team DSB Bank
13 Loes Gunnewijk - Team Flexpoint
14 Marta Bastianelli - Safi - Pasta Zara Manhattan
15 Edita Pucinskaite - Equipe Nurnberger Versicherung
16 Anna Farina -
Top Girls Fassa Bortolo Raxy Line
17 Anna Zugno - Safi - Pasta Zara Manhattan
18 Sigrid Corneo - Menikini - Selle Italia - Gysko
19 Linda Villumsen Serup - T-Mobile Women 20 Tatsiana Sharakova - Team F.R.W. RDZ Gauss
21 Monica Holler - Bigla Cycling Team
22 Uenia Fernandes Da Souza - USC Chirio Forno D'asolo
23
Arantzazu Azpiroz - Bizkaia - Panda Soft. - Durango
24
Serena Danesi - Top Girls Fassa Bortolo Raxy Line
25 Dorte Lohse Rasmussen - Menikini - Selle Italia - Gysko 26 Chantal Beltman - T-Mobile Women
27 Fabiana Luperini - Menikini - Selle Italia - Gysko
28 Diana Ziliute - Safi - Pasta Zara Manhattan
29 Tatiana Antoshina - Fenixs - HPB - Edilsavino
30 Irene Van Den Broeck - AA-Drink Cycling Team
31 Tina Mayolo Pic - Colavita - Sutter Home
32 Leda Cox - Saccarelli Emu Sea Marsciano
33 Sara Mustonen - Michela Fanini Record Rox
34 Katy Redolini - USC Chirio Forno D'asolo
35 Noemi Cantele - Bigla Cycling Team
36 Niki Egyed - Raleigh Lifeforce Creation HB
37 Maribel Moreno Allue - Spanish National Team
38 Mirjiam Melchers - Team Flexpoint
39 Daiva Tuslaite - Michela Fanini Record Rox
40 Veronica Leal Balderas - Team F.R.W. RDZ Gauss
41 Marta Vilajosana Andreu - Cmax Dila'-Guerciotti-Cogeas
42 Svetlana Bubnenkova - Fenixs - HPB - Edilsavino
43 Bettina Kuhn - Bigla Cycling Team
44 Luisa Tamanini - Safi - Pasta Zara Manhattan
45 Josune Murillo - Bizkaia - Panda Soft. - Durango
46 Kimberly Anderson - T-Mobile Women
47 Rasa Polikeviciute - USC Chirio Forno D'asolo
48 Andrea Knecht - Bigla Cycling Team
49 Laura Camilla Lozano - USC Chirio Forno D'asolo
50 Jona Wynter - Colavita - Sutter Home
51 Lidia Arcangeli - Bigla Cycling Team
52 Jennifer Fiori - Michela Fanini Record Rox
53 Martina Corazza - Team F.R.W. RDZ Gauss
54 Tatiana Guderzo - AA-Drink Cycling Team
55 Silvia Parietti - Team F.R.W. RDZ Gauss
56 Alice Marmorini - Saccarelli Emu Sea Marsciano
57 Miyoko Karami - Saccarelli Emu Sea Marsciano
58 Maya Adamsen Watt - Cmax Dila'-Guerciotti-Cogeas 59 Loes Markerink - Team Flexpoint
60 Elena Kuchinskaya - Team F.R.W. RDZ Gauss
61 Daniela Fusar Poli - Safi - Pasta Zara Manhattan
62 Chiara Rozzini - Saccarelli Emu Sea Marsciano
63 Charlotte Becker - Equipe Nurnberger Versicherung
64 Patricia Schwager - Raleigh Lifeforce Creation HB
65 Monica Mendez - USC Chirio Forno D'asolo
66 Trine Schmidt - Team Flexpoint
67 Gintare Gaivenyte - Safi - Pasta Zara Manhattan
68 Noortje Tabak - Team DSB Bank
69 Alessandra Borchi - Safi - Pasta Zara Manhattan
70 Inge Van Den Broeck - AA-Drink Cycling Team
71 Alison Powers - Colavita - Sutter Home
72 Kettj Manfrin - Team F.R.W. RDZ Gauss
73 Monika Furrer - Bigla Cycling Team
74 Nekane Lasa - Bizkaia - Panda Soft. - Durango
75 Sanne Van Paassen - Team DSB Bank
76 Laura Pisaneschi - Top Girls Fassa Bortolo Raxy Line
77 Giovanna Troldi - Saccarelli Emu Sea Marsciano
78 Laura Basso - Top Girls Fassa Bortolo Raxy Line
79 Olga Slyussareva - Fenixs - HPB - Edilsavino
80 Rosario Rodriguez Gomez - Spanish National Team
81 Ione Mujika Sarasketa - Bizkaia - Panda Soft. - Durango
82 Francesca Tognali - Top Girls Fassa Bortolo Raxy Line
83 Emma Rickards - Raleigh Lifeforce Creation HB
84 Rosane Kirch - Michela Fanini Record Rox
85 Mette Andreasen Fischer - Cmax Dila'-Guerciotti-Cogeas 86 Karin Thurig - Raleigh Lifeforce Creation HB
87 Mireia Epelde - Bizkaia - Panda Soft. - Durango
88 Sharon Van Essen - Team DSB Bank
89 Emanuela Azzini - Cmax Dila'-Guerciotti-Cogeas
90 Agurtzane Elorriaga - Bizkaia - Panda Soft. - Durango
91 Elodie Touffet - Menikini - Selle Italia - Gysko
92 Claudia Hausler - Equipe Nurnberger Versicherung
93 Linda Van Rijen - Team DSB Bank
94 Sarah Tillontson - Colavita - Sutter Home
95 Silvia Valsecchi - Menikini - Selle Italia - Gysko
96 Eva Lutz - Equipe Nurnberger Versicherung
97 Maria Gallastegi - Bizkaia - Panda Soft. - Durango
98 Ombretta Ugolini - USC Chirio Forno D'asolo
99 Olivia Gollan - Menikini - Selle Italia - Gysko
100 Biviana Gonzalez Freire - Spanish National Team
101 Katherine Bates - T-Mobile Women
102 Andrea Dvorak - Colavita - Sutter Home
103 Deborah Mascelli - Fenixs - HPB - Edilsavino
104 Silvia Tirado Marquez - Spanish National Team
105 Zoulfia Zabirova - Bigla Cycling Team
106 Samantha Profumo - USC Chirio Forno D'asolo
107 Adrie Visser - Team DSB Bank 0.32
108 Valentina Bastianelli - Michela Fanini Record Rox
109 Regina Schleicher - Equipe Nurnberger Versicherung 0.35
110 Joanne Kiesanowski - Raleigh Lifeforce Creation HB
111 Alessandra D'ettorre - Saccarelli Emu Sea Marsciano
112 Ina Teutenberg - T-Mobile Women 1.07
113 Luidivine Henrion - Team DSB Bank
Samlet stilling efter 6. etape1 Edita Pucinskaite - Equipe Nurnberger Versicherung 16.59.05
2 Nicole Brandli - Bigla Cycling Team 0.18
3 Maribel Moreno Allue - Spanish National Team 0.28
4 Fabiana Luperini - Menikini - Selle Italia - Gysko 0.52
5 Susanne Ljungskog - Team Flexpoint 1.05
6 Judith Arndt - T-Mobile Women 1.18
7 Linda Villumsen Serup - T-Mobile Women 2.04 8 Tatiana Guderzo - AA-Drink Cycling Team 2.23
9 Marianne Vos - Team DSB Bank 2.45
10 Grete Treier - Michela Fanini Record Rox 3.06
11 Julia Martisova - Team F.R.W. RDZ Gauss 3.07
12 Veronica Leal Balderas - Team F.R.W. RDZ Gauss 3.09
13 Svetlana Bubnenkova - Fenixs - HPB - Edilsavino 3.20
14 Claudia Hausler - Equipe Nurnberger Versicherung 3.43
15 Marta Bastianelli - Safi - Pasta Zara Manhattan 4.13
16 Noemi Cantele - Bigla Cycling Team 4.43
17 Charlotte Becker - Equipe Nurnberger Versicherung 4.56
18 Monia Baccaille - Saccarelli Emu Sea Marsciano 5.24
19 Rosane Kirch - Michela Fanini Record Rox 5.49
20 Marta Vilajosana Andreu - Cmax Dila'-Guerciotti-Cogeas 6.10
21 Maya Adamsen Watt - Cmax Dila'-Guerciotti-Cogeas 6.15
22 Luisa Tamanini - Safi - Pasta Zara Manhattan 6.19
23 Patricia Schwager - Raleigh Lifeforce Creation HB 6.25
24 Silvia Valsecchi - Menikini - Selle Italia - Gysko 6.26
25 Kimberly Anderson - T-Mobile Women 6.29
26 Eva Lutz - Equipe Nurnberger Versicherung 6.34
27 Diana Ziliute - Safi - Pasta Zara Manhattan 6.41
28 Alison Powers - Colavita - Sutter Home 6.58
29 Mirjiam Melchers - Team Flexpoint 7.03
30 Karin Thurig - Raleigh Lifeforce Creation HB
31 Rasa Polikeviciute - USC Chirio Forno D'asolo 7.35
32 Luidivine Henrion - Team DSB Bank 8.01
33 Inge Van Den Broeck - AA-Drink Cycling Team
34 Tatiana Antoshina - Fenixs - HPB - Edilsavino 8.05
35 Sigrid Corneo - Menikini - Selle Italia - Gysko 8.17
36 Maria Gallastegi - Bizkaia - Panda Soft. - Durango 8.22
37 Chantal Beltman - T-Mobile Women 8.24
38 Andrea Bosman - Team DSB Bank 8.25
39 Daniela Fusar Poli - Safi - Pasta Zara Manhattan 8.35
40 Irene Van Den Broeck - AA-Drink Cycling Team 8.43
41 Oenone Wood - T-Mobile Women 8.49
42 Katy Redolini - USC Chirio Forno D'asolo 8.54
43 Andrea Knecht - Bigla Cycling Team 8.55
44 Anna Zugno - Safi - Pasta Zara Manhattan 8.57
45 Joanne Kiesanowski - Raleigh Lifeforce Creation HB 9.32
46 Loes Gunnewijk - Team Flexpoint 9.34
47 Elena Kuchinskaya - Team F.R.W. RDZ Gauss 9.40
48 Dorte Lohse Rasmussen - Menikini - Selle Italia - Gysko 9.49 49 Olivia Gollan - Menikini - Selle Italia - Gysko 9.51
50 Olga Slyussareva - Fenixs - HPB - Edilsavino 10.09
51 Silvia Parietti - Team F.R.W. RDZ Gauss 10.13
52 Monika Furrer - Bigla Cycling Team 10.14
53 Serena Danesi - Top Girls Fassa Bortolo Raxy Line 10.35
54 Kirsten Wild - AA-Drink Cycling Team 10.50
55 Francesca Tognali - Top Girls Fassa Bortolo Raxy Line 11.11
56 Uenia Fernandes Da Souza - USC Chirio Forno D'asolo 12.01
57 Tatsiana Sharakova - Team F.R.W. RDZ Gauss 12.09
58 Miyoko Karami - Saccarelli Emu Sea Marsciano 12.16
59 Martina Corazza - Team F.R.W. RDZ Gauss 12.24
60 Ombretta Ugolini - USC Chirio Forno D'asolo 12.56
61 Lidia Arcangeli - Bigla Cycling Team 14.08
62 Gintare Gaivenyte - Safi - Pasta Zara Manhattan 14.09
63 Daiva Tuslaite - Michela Fanini Record Rox 14.41
64 Mette Andreasen Fischer - Cmax Dila'-Guerciotti-Cogeas 14.51
65 Elodie Touffet - Menikini - Selle Italia - Gysko 15.04
66 Josune Murillo - Bizkaia - Panda Soft. - Durango 15.06
67 Sharon Van Essen - Team DSB Bank
68 Linda Van Rijen - Team DSB Bank 15.12
69 Nekane Lasa - Bizkaia - Panda Soft. - Durango 16.08
70 Zoulfia Zabirova - Bigla Cycling Team 16.16
71 Adrie Visser - Team DSB Bank 16.19
72 Ione Mujika Sarasketa - Bizkaia - Panda Soft. - Durango 16.48
73 Sara Mustonen - Michela Fanini Record Rox 16.51
74 Giorgia Bronzini - Safi - Pasta Zara Manhattan 17.17
75 Jennifer Fiori - Michela Fanini Record Rox 17.55
76 Sanne Van Paassen - Team DSB Bank 19.01
77 Niki Egyed - Raleigh Lifeforce Creation HB 19.02
78 Alessandra Borchi - Safi - Pasta Zara Manhattan 19.39
79 Noortje Tabak - Team DSB Bank 19.43
80 Biviana Gonzalez Freire - Spanish National Team 20.53
81 Laura Basso - Top Girls Fassa Bortolo Raxy Line
82 Tina Mayolo Pic - Colavita - Sutter Home 21.09
83 Agurtzane Elorriaga - Bizkaia - Panda Soft. - Durango 21.10
84 Rochelle Gilmore - Menikini - Selle Italia - Gysko 21.19
85 Bettina Kuhn - Bigla Cycling Team
86 Loes Markerink - Team Flexpoint 21.41
87 Chiara Rozzini - Saccarelli Emu Sea Marsciano 21.51
88 Alice Marmorini - Saccarelli Emu Sea Marsciano 21.54
89 Andrea Dvorak - Colavita - Sutter Home 22.24
90 Jona Wynter - Colavita - Sutter Home 22.34
91 Laura Camilla Lozano - USC Chirio Forno D'asolo 22.58
92 Regina Schleicher - Equipe Nurnberger Versicherung 24.45
93 Arantzazu Azpiroz - Bizkaia - Panda Soft. - Durango 24.51
94 Monica Holler - Bigla Cycling Team 24.55
95 Sarah Tillontson - Colavita - Sutter Home 25.17
96 Rosario Rodriguez Gomez - Spanish National Team 25.37
97 Katherine Bates - T-Mobile Women 25.49
98 Emanuela Azzini - Cmax Dila'-Guerciotti-Cogeas 26.36
99 Ina Teutenberg - T-Mobile Women 26.59
100 Kettj Manfrin - Team F.R.W. RDZ Gauss 27.06
101 Trine Schmidt - Team Flexpoint 27.07
102 Laura Pisaneschi - Top Girls Fassa Bortolo Raxy Line 27.22
103 Emma Rickards - Raleigh Lifeforce Creation HB 27.50
104 Valentina Bastianelli - Michela Fanini Record Rox 28.48
105 Giovanna Troldi - Saccarelli Emu Sea Marsciano 31.03
106 Leda Cox - Saccarelli Emu Sea Marsciano 34.58
107 Samantha Profumo - USC Chirio Forno D'asolo 37.15
108 Deborah Mascelli - Fenixs - HPB - Edilsavino 41.22
109 Alessandra D'ettorre - Saccarelli Emu Sea Marsciano 42.48
110 Mireia Epelde - Bizkaia - Panda Soft. - Durango 43.56
111 Silvia Tirado Marquez - Spanish National Team 44.47
112 Monica Mendez - USC Chirio Forno D'asolo 44.54
113 Anna Farina - Top Girls Fassa Bortolo Raxy Line 46.21