Vi er dog knap så glade for at se, at du blokerer for annoncer, som gør det muligt for os at tilbyde vores indhold – helt GRATIS. Hvis du tillader annoncer fra Feltet.dk, kan vi blive ved med at servere dig gratis nyheder. Måske værd at overveje en ekstra gang?
På forhånd tak!
Feltet.dk
Lindberg Sports Dame Cup startede i den forgangne weekend med to afdelinger, og efter weekendens løb er det Amalie Dideriksen fra Amager CR, der fører.
Annonce
Trods det faktum at hun kørte alene mod blandt andre ABC Ladies og Team Rytger, satte 16-årige Amalie Dideriksen, der stadig er juniorrytter, i går den danske kvindeelite til vægs, da hun vandt anden afdeling af Lindberg Sports Dame Cup. Amager Cykle Ring-rytteren fører også Dame Cuppen samlet efter weekendens løb.
Dideriksen slog i går Britt Lauenborg (ABC Ladies), mens Karina Hegelund (ABC Ladies) blev nummer fire. Kun et enkelt point skiller Dideriksen og Karina Hegelund, der blev nummer to i lørdagens løb, ad, men med en sejr i går og i alt hele 32 indkørte point i løbet, lykkedes det lige akkurat for Dideriksen at komme i front af Dame Cuppen samlet.
Dermed kunne hun efter løbet lade sig iklæde den gule og hvide førertrøje som symbol på at hun både fører den samlede stilling samt ungdomskonkurrencen. Tredje afdeling afvikles i Sønderborg den 4. maj.
Resultat af 2. afdeling
1 Amalie Dideriksen - Amager Cykle Ring 3.00.06
2 Britt Lauenborg - ABC Ladies 0.01
3 Camilla Møllebro Pedersen - Holstebro CC
4 Karina Hegelund - ABC Ladies
5 Cecilie Uttrup Ludwig - ABC Ladies
6 Mette Fugl - ABC Ladies
7 Kamila Sofie Vallin - Team Rytger
8 Karen Gjendal - FBL 4.59
9 Iben Bohé - CC Hillerød
10 Alexandra Nessmar - Cramo Go:Green
11 Amalie Winther Olsen - Team Rytger
12 Rikke Frederiksen - ABC Ladies
13 Ditte Clausen - ABC Ladies
14 Mette Larsen - ABC
15 Line Rehde - CK Aarhus
16 Anita Stenberg - ABC Ladies
17 Trine Lorentzen - ABC Ladies
18 Mette Andersen - CC Hillerød
Samlet stilling efter 2. afdeling
1 Amalie Dideriksen - Amager Cykle Ring 45
2 Karina Hegelund - ABC Ladies 44
3 Alexandra Nessmar - Cramo Go:Green 39
4 Britt Lauenborg - ABC Ladies 38
5 Camilla Møllebro Pedersen - Holstebro CC 35
6 Cecilie Uttrup Ludwig - ABC Ladies 28
7 Kamilla Sofie Vallin - Team Rytger 28
8 Amalie Winther Olsen - Team Rytger 28
9 Pernille Mathiesen - Team Rytger 26
10 Anika Rasmussen - Cykling Odense 22
11 Mette Fugl - ABC Ladies 21
12 Iben Bohé - CC Hillerød 17
13 Anita Stenberg - ABC Ladies 16
14 Maria Julie Hansen - Ordrup CC 13
15 Rikke Frederiksen - ABC Ladies 13
16 Karen Gjendal - FBL 10
17 Ditte Clausen - ABC Ladies 7
18 Christina Siggaard - Team Rytger 6
19 Line Rehde - CC Aarhus 4
20 Trine Frilund Jacobsen - CC Hillerød 4
21 Nina Gilljam - Höllviken CK 2
22 Geidi Gabriel Hansen - HFCK 2
23 Mette Andersen - CC Hillerød 2
24 Trine Lorentzen - ABC Ladies 2
25 Mette Larsen - ABC 2
26 Line Gaunø Jensen - GBL 2
27 Wickie Birkholm - ABC 2
28 Anna Pålsson - Team Rytger 0
Stilling i ungdomskonkurrencen efter 2. afdeling
1 Amalie Dideriksen - Amager Cykle Ring 45
2 Pernille Mathiesen - Team Rytger 26
3 Anika Rasmussen - Cykling Odense 22
Annonce
Annonce
Giro d'Italia(2.UWT) 04/05-26/05
Tour of Estonia(2.1) 23/05-25/05
Tour of Estonia(2.1) 23/05-25/05
Ford RideLondon Classique(2.WWT) 24/05-26/05
Marcel Kint Classic(1.1) 25/05
Rund um Köln(1.1) 26/05
Mercan Tour Classic Alpes...(1.1) 29/05
Course de la Paix GP Jese...(2.NCUP) 30/05-02/06
Annonce
Annonce
Alpecin-Deceuninck |
Arkéa - B&B Hotels |
Astana Qazaqstan |
Bahrain Victorious |
Bora-Hansgrohe |
Cofidis |
Decathlon AG2R La Mondiale |
EF Education - EasyPost |
Groupama-FDJ |
INEOS Grenadiers |
Intermarché - Wanty |
Lidl - Trek |
Movistar Team |
Soudal - Quick Step |
Team DSM-Firmenich PostNL |
Team Jayco AlUla |
Team Visma | Lease a Bike |
UAE Team Emirates |
Annonce