Vi er dog knap så glade for at se, at du blokerer for annoncer, som gør det muligt for os at tilbyde vores indhold – helt GRATIS. Hvis du tillader annoncer fra Feltet.dk, kan vi blive ved med at servere dig gratis nyheder. Måske værd at overveje en ekstra gang?
På forhånd tak!
Feltet.dk
Den danske landevejssæson sluttede i dag, hvor Bov CC afviklede Speditørløbet. I A-klassen snuppede Martin Lind (Christina Watches-Onfone) sejren.
Annonce
A-klassen skulle køre syv omgange á 19,8 kilometer (i alt 138,6 kilometer). Dette løb vandt Martin Lind, da han i en tremandsgruppe overspurtede Michael Ellermann Jæger (J. Jensen Cycling) og Andreas Høst (CK Aarhus). Denne gruppe kom ind fire sekunder foran feltet, hvor Patrick Clausen (BikeToyz U23 Racing) var bedst.
Løbet var også sidste afdeling af BikeBuster Junior Cuppen, hvor den danske mester i enkeltstart, Casper Folsach (Team RCR Odense Junior), viste sine evner til at køre alene og vandt løbet med 1.25 ned til Martin Grøn (Concordia Forsikring Himmerland – Hobro) og Patrick Holstfeldt Ude Olesen (Team RCR Odense Junior).
Der blev også kørt sidste afdeling i Dame-cuppen. Her blev det til en imponerende sejr til den blot 15-årige Amalie Dideriksen (Amager CR), som var hurtigst i en gruppe på fem. Cecilie Uttrup Ludwig (KCK Herlev) blev nummer to og Anette Berg (Odder CK) tre.
Resultater fra alle klasser kan ses herunder.
A
1 Martin Lind - Christina Watches - Onfone 3.07.03
2 Michael Ellermann Jæger - J. Jensen Cycling
3 Andreas Høst - CK Aarhus
4 Patrick Clausen - BikeToyz U23 Racing 0.04
5 Asbjørn Kragh Andersen - Team Tre-For
6 Marc Hester - Christina Watches - Onfone
7 Morten Øllegaard - Team EnergiFyn
8 Rolf Nyborg Broge - Blue Water Cycling
9 Michael Berling - Glud & Marstrand - LRØ Rådgivning
10 Morten Høberg - J. Jensen Cycling
11 Jesper Odgaard Nielsen - Christina Watches - Onfone
12 Nils Thiesen - Polizei SV Berlin
13 Ricky Enø Jørgensen - Team Concordia Forsikring
14 Casper Degn Larsen - Blue Water Cycling
15 Mark Sehested Pedersen - BikeToyz U23 Racing
16 Søren Petersen - Hvidovre CK
17 Kaspar Schjønnemann - Team Concordia Forsikring
18 Mathias Øllegaard - Hvidovre CK
19 Jesper Hansen - Team EnergiFyn
20 Stefan Linné Jørgensen - Hvidovre CK
21 Mads Moltke Steen - Christina Watches - Onfone
22 John Ebsen - Holstebro CC
23 Jacob Nielsen - Glud & Marstrand - LRØ Rådgivning
24 Michael Kaiser - Hvidovre CK
25 Mathias Lisson - Team Designa Køkken - Knudsgaard
26 Tim Peter Peter - RG Hamburg
27 Jesper Juul Andreasen - Bornholm Pro Cycling
28 Lasse Bøchman - Glud & Marstrand - LRØ Rådgivning
29 Stefan Ravn Olsen - Lyngby CC
30 Gregor Hoops - Kieler RV
31 Kasper Malmkjær - Blue Water Cycling
32 Jimmi Peder Klitgaard Purkær - Aalborg CR
33 Andreas Thell - Bornholm Pro Cycling
34 Mark Petersen - Hvidovre CK
35 Lenni Andersen - Team Designa Køkken - Knudsgaard
36 Nicolai Steensen - Team Concordia Forsikring
37 Lars Bartlau - Team Benen
38 René Jørgensen - Christina Watches - Onfone
39 Thomas W. Madsen - Team Tre-For 0.11
40 Andreas Arvidsson - J. Jensen Cycling
41 Klaus H. Stenger - Team Tre-For
42 Michael Hugener Nielsen - CK Aarhus
43 Martin Hansen - CK Aarhus
44 Johan Broberg - Epic Mölndals CK
45 Lasse Lyhne Iversen - Odder CK
46 Daniel Vestergård Andersen - Christina Watches - Onfone
47 Rudi Bredahl Nielsen - Blue Water Cycling
48 Nicolaj Foulum Olesen - Team EnergiFyn
49 Christian Juul Andreasen - Bornholm Pro Cycling
50 Jesper Nielsen - Blue Water Cycling
51 Torben Aqqalu Olsvig Andersen - Aalborg CR
52 Heine Hansen - J. Jensen Cycling 0.16
53 Morten Larsen - Blue Water Cycling 0.19
54 Mads Lilholm Meyer - Team Concordia Forsikring
55 Klaus Vorgod Kristensen - Herning CK
56 Sebastian Andersen - Bornholm Pro Cycling
57 Mikkel Black Christensen - CK Aarhus 1.31
58 Ole Garpestad - Dalane SK 11.42
59 Sveinung Klippen - Dalane CK 8.42
B
1 Kai Exner - Fichtenhang 2.44.12
2 Emil Dam Sørensen - FBL 0.24
3 Nicolai Clausen - Team Cycling Ringsted 0.31
4 Keld Fjord - Holte Cykel Klub
5 Morten Ellegaard Andersen - CC Hillerød
6 Michael Demin-Nystrup - Køge CR 0.35
7 Jan Birk Oxlund - Vejen BC 1.22
8 Thomas Lund - Herning CK
9 Lars Aagaard Hansen - Cycling Langeland 1.23
10 Jeppe Lykke Hartvig Nielsen - Esbjerg CR 1.36
11 Kasper Svingel Jensen - Bornholm CC
12 Henrik Dam Nielsen - Cykling Odense
13 Lars Bo Marcussen - Sønderborg CK
14 Alexander Brøchner Nielsen - Kolding BC
15 Tom Bøttger - Sønderborg CK
16 Aleksej Calmann - Vesthimmerland CK
17 Stefan Olgarson - Team Mumien
18 John Papsø - Silkeborg IF Cykling
19 Torben Ternstrøm - Tønder ACR
20 Emil Wårsøe - Cykling Odense
21 Lasse Søgaard - Holstebro CC
22 Jacob Bech Rasmussen - Faaborg Ski og Motionsklub
23 Jørgen Bligaard Lyhne - Skive CK
24 Bjarne Olsen - Silkeborg IF Cykling
25 Mathias Christensen - Odder CK
26 Nikolaj Henning - Middelfart CC
27 Mikkel Christiansen - Roskilde CR
28 Mathias Lindberg Mortensen - DCR Ballerup
29 Michael Broge Jensen - CC Hillerød
30 Kim Kristoffer Olsen - Herning CK 1.43
31 Christian Flindt-Larsen - Politiets CA
32 Morten B. Andersen - Fredericia CC
33 Kristian Israelsen Olsen - ABC
34 Jesper Olsen - Viborg Cycling
35 Mads Nicolaysen - Holte Cykel Klub
36 Jacques Stilling - Odder CK
37 Peter Bang - Odder CK
38 Niels Kaare Jensen - Herning CK
39 Kevin Nyberg Simper - DBC
40 Peter Faldt Jensen - Rødekro CC
41 Jesper Bechmann Olsen - Hammel CK
42 Gudmund Brændgaard - Horsens AC 1.47
43 Tommy Jacobsen - Vejen BC 3.00
44 Frederik Rasmussen - Ordrup CC 18.51
45 Anders Lawaetz - Hvidovre CK 29.00
C
1 Malte Sierwald - Harburger RG 2.20.03
2 Jesko Vietense - Harzer RSC Wernigerode 0.02
3 Mads Søgaard - FBL 0.36
4 Casper Juel Jensen - DBC 0.37
5 Nicolai Overgård - Viborg Cycling 0.50
6 Jacob Mørkøv - ABC 0.56
7 Alex Clausen - ABC
8 Ricki Clausen - Hvidovre CK
9 Michael Hyldgaard Salomonsson - CC Hillerød
10 Michael Godskesen - Silkeborg IF Cykling
11 Martin Adelfred Jensen - Vejle CK
12 Nicholas Christophersen - Greve CC
13 Jesper Nybo Riis - Herning CK
14 Nicolai Madsen - CK Aarhus
15 Johan Mathias Håkansson - ABC
16 Alexander Nielsen - Middelfart CC
17 Ole Hansen - Esbjerg CR
18 Rasmus Moth Madsen - Cykling Odense
19 Karsten Andersen - Sønderborg CK
20 Ciano Mejer - Vejle CK
21 Niklas Bohn - Kieler RV
22 Jon Fuglsang - JC Cykelklub
23 Ebbe Skals - Randers CK 1910
24 Henrik Kücken - Rødekro CC
25 René Schmidt - CK Aarhus
26 Morten Haugaard Timmermann - Odder CK
27 Asbjørn Joensen - JC Cykelklub
28 Anders Thaysen Hinrichs - Tønder ACR
29 Steen Skov Laursen - Silkeborg IF Cykling
30 Thomas Larsen Søndergaard - Haderslev Starup CK
31 Bo Boi - Herning CK
32 Claus Madsen - Cykling Odense
33 Dick Fögelstrøm - CK Ringen
34 Patrik Rybardt - CK Ringen
35 Mads Elvius - FBL
36 Søren Brøndum - Odder CK
37 Henrik Wichmann Lund - Cykling Odense
38 Christian Brandt Pedersen - FBL
39 Kristian Flagstad - CK Aarhus
40 Lars Skovgaard Rasmussen - FBL
41 Thomas Marcussen - Nyborg CK
42 Glenn Berger - CC Hillerød
43 Morten Gadgaard - Herning CK
44 Lars Isaksen - Kolding BC
45 Thomas Gøhns - Cykling Odense 1.08
46 Mikkel Worm - Slagelse CR
47 Michael Styrk Andersen - DMK 1.55.13
48 Jesper Kael Jensen - Thorsager Motion Cykling 2.10.50
D
1 Thomas Ricken Gjødsbøl - Vejle CK 2.24.16
2 Arne Asmussen - Fredericia CC
3 Cartsen Madsen - Haderslev Starup CK 2.08
4 Thomas Mikkelsen - Horsens AC 2.10
5 Christian Guttesen - Vejle CK
6 Poul Groth Jensen - Horsens AC
7 Dan Andersen - Roskilde CR
8 Flemming Nørskov - CK Aarhus
9 Henrik Staal Larsen - Kæden-Nr. Lyndelse
10 Thomas Sanderlund - Le Pedaleur de Charme
11 Mogens Jensen - Næstved BC
12 Jens Hjort Christensen - Faaborg Ski og Motionsklub
13 Anders Banke Petersen - Middelfart CC
14 Henrik Bisgaard Skovmose - Thy CR
15 Erik Zoega - Nyborg CK
16 Jesper Mortensen - Le Pedaleur de Charme
17 Christian B. S. Mikkelsen - Aalborg CR
18 Sebastian Bisgaard Sauer Mikkelsen - Aalborg CR
19 Kim Ternstrøm - Tønder ACR
20 Stefan Häuser Ryom - Odder CK
21 Henrik Sørensen - CK Kronborg
22 Christian Olesen - CK Aarhus
23 Jesper Kristensen - Roskilde CR
24 Benny Berritsgaard - Rødekro CC
25 Claus Wedel Johannsen - Tønder ACR
26 Mathias Daugaard - Middelfart CC
27 Klaus Daugaard - Middelfart CC
28 Hans Kjær Jørgensen - Horsens AC
29 Ole Møller - Nyborg CK
30 Mikkel Christian Nielsen - Nyborg CK
31 Jens Berg - Rødekro CC
32 Jesper Jonasson Madsen - Bov CC
33 Martin Bang - Svendborg CC
34 Flemming Damgaard Andersen - Horsens AC
35 Lars T. Sørensen - Horsens AC
36 Jan Hansen - Hareskov CK
37 Tonny Terndrup - Cykling Odense
38 Nicolai Christensen - Amager CR 2.18
39 Toke Karbo - Kolding BC
40 Thomas Degn - Horsens AC 2.20
41 Jesper Holst - CK Aarhus
42 Alex Kristensen - Randers CK 1910
43 Torben Lindby - Vejen BC 2.22
Junior
1 Casper Folsach - Team RCR Odense Junior 2.42.35
2 Martin Grøn - Concordia Forsikring Himmerland - Hobro 1.25
3 Patrick Holstfeldt Ude Olesen - Team RCR Odense Junior
4 Magnus Cort Nielsen - Team ABC Junior 2.02
5 Søren Kragh Andersen - Team RCR Odense Junior
6 Emil Ravnsholt - Køge CR
7 Daniel Rehn - Team Pythonpro.com
8 Fredrik Lind Plesner - Team RCR Odense Junior
9 Emil Nygaard Vinjebo - Team RCR Odense Junior
10 Alexander Kamp - Blue Water Junior
11 Lukas Kilsgaard - Lyngby CC 2.08
12 Nikolaj Rud Østergaard - CHJ Group - Comentor 2.11
13 Mads Gregersen - Team Designa Køkken - Knudsgaard Junior 2.52
14 Mads Würtz Schmidt - Blue Water Junior
15 Andreas Rifsdal Jedig - Team ABC Junior 2.54
16 Mathis Johansson - Team ABC Junior 2.58
17 Elias Helleskov Busk - Blue Water Junior 3.29
18 Jakob Frandsen - Team Designa Køkken - Knudsgaard Junior 5.52
19 Jan Brockhoff - RSC Hildesheim
20 Mads Pedersen - Team Cycling Ringsted
21 Nicklas Bøje - Team RCR Odense Junior
22 Jeppe Tølløse - Team Lyngby CC - Junior
23 Steffen Thomsen - DCR Ballerup
24 Torben Xanke - Team Hansen Werbetechnik Frankf 6.01
25 Rasmus Hestbeck Lund - Team RCR Odense Junior 8.15
26 Hubertus Quassowski - RSC 1928 Stolberg e.V
27 Jonas Nordkroggaard - Team ABC Junior
28 Mathias Holm Hemmsen - CHJ Group - Comentor
29 Simon Gaal - Team Lyngby CC - Junior
30 Anders Krogh Jensen - Randers CK 1910
31 Ask Nilou Nørgaard - Concordia Forsikring Himmerland - Hobro
32 Steffen Nielsen - Aalborg CR
33 Joakim Bukdal - Amager CR
34 Christian Nyvang Lund - Aalborg CR
35 Anders Frost - Roskilde CR
36 Nikolaj Bidstrup Petersen - Amager CR
37 Frederik Rosenbæk - Svendborg CC
38 Lasse Panduro Nielsen - Silkeborg IF Cykling 8.22
39 Michael Carbel Svendgaard - Horsens AC
40 Nicolai Stegmann - Team Pythonpro.com
41 Mathias Møller Nielsen - Blue Water Junior
42 Niklas Eg - Herning CK 8.26
43 Thomas Stenger Føhns - Blue Water Junior 9.26
44 Nikolaj Høyen Gudiksen - Nr. Søby CK 12.54
45 Jimmy Nielsen - CHJ Group - Comentor 17.09
46 Mikkel Juul-Andersen - Fredericia CC
47 Ingmar Alessio Navarette Oemig - Team Pythonpro.com
48 Jesper Sune Strodl - Amager CR
49 Patrick Behrens - Rødekro CC
50 Sebastian Andersen - Odder CK
Dame A
1 Amalie Dideriksen - Amager CR 2.06.27
2 Cecilie Uttrup Ludwig - KCK Herlev
3 Anette Berg - Odder CK
4 Ditte Clausen - ABC
5 Anika Rasmussen - Cykling Odense
6 Nina Schultz Nielsen - Blue Water Ladies 7.13
7 Julie Leth - Odder CK
8 Fie Degn Larsen - Blue Water Ladies
9 Heidi Knudsen - Odder CK
10 Iben Bohe - CC Hillerød
11 Rikke Frederiksen - ABC
12 Christina M. Siggaard - Silkeborg IF Cykling
13 Louise Marie Olsen - Silkeborg IF Cykling
14 Britt Lauenborg - ABC
15 Henriette Christensen - Odder CK
16 Mette Lilholm Meyer - Cykling Odense
17 Heidi Christiansen - Esbjerg CR
18 Alexandra Nessmar - Skånes Cykelförbund
19 Linda Jacobsson - Skånes Cykelförbund
20 Amalie Winther Olsen - Cykling Odense
21 Mette Fugl Rasmussen - ABC
22 Trine Frilund Jacobsen - CC Hillerød
23 Mette Larsen - ABC
24 Anne Mette Frederiksen - Blue Water Ladies
25 Katrine Bjaler - CK Fix 28.47
26 Diana Windfeldt-Schmidt - Aalborg CR
27 Frederikke Hummelshøj - Herning CK
28 Camilla Larsen - ABC
Veteran H40
1 Thomas Kapuste - Frankfurte RC90 2.18.18
2 Jens Lausten Hansen - Sønderborg CK 0.39
3 Roy Andersen - Randers CK 1910
4 Hans Jørgen Christensen - Silkeborg IF Cykling 0.50
5 Christian Faber - Sønderborg CK 1.03
6 Stefan Wittwer - RSV Götersloh
7 Henning Ingerslev Sørensen - Hammel CK
8 Henrik Zachariassen - ABC
9 Hans Christian Iversen - Haderslev Starup CK
10 Henrik Olsen - CC Hillerød
11 Jens-Peder Ravn Rasmussen - Horsens AC
12 Klaus Møller - Thorsager Motion Cykling
13 Lutz Schröder - Sønderborg CK
14 Erik Madsen - ABC
15 Morten Arild Nielsen - Horsens AC
16 Per Schøler - Nyborg CK
17 Claus Jørgensen - Sorø BC
18 Brian Wulff Frederiksen - Greve CC
19 Lars Ole Hansen - Viborg Cycling
20 Anders Møller - Nyborg CK
21 Jimmi Johansen - Lyngby CC
22 Johnny Lillelund - Holstebro CC
23 Henrik Dam Hansen - Silkeborg IF Cykling
24 Michael Kristensen - KCK Herlev
25 Jörn Wiegner - SV LokTermplin
26 Jesper Andersen - Cycling Langeland
27 Jesper Rasmussen - ABC
28 Erik Madsby - Politiets CA
29 Per Christensen - Odder CK
30 Kim Lambæk - Vejen BC
31 Bo Kruse - Silkeborg IF Cykling
32 Bruce King - KCK Herlev
33 Axel Petersen - SG Athletico Büdelsdorf
34 Peter Konggaard Jørgensen - Svendborg CC
35 Steffen Sørensen - Holstebro CC
36 Martin F. Young - Kolding BC
37 Jesper Bruun - CK Aarhus
38 Ole Bladt-Hansen - Esbjerg CR
39 Bo Martinsen - Esbjerg CR
40 Claus Wårsøe - Cykling Odense
41 Michael Scholz - Trenga
42 Torsten Bak - Amager CR
43 Dan Holm - ABC
44 Anders Høj - Skive CK
45 Carsten Rosenbæk - Svendborg CC
46 Bo Wacker - Roskilde CR
47 Andreas Steffens - RSG Frankfurt
48 Lars Dalgas - Odder CK
49 Tom Svith Jensen - Randers CK 1910
50 Peter André Friese Vestergaard - Faaborg Ski og Motionsklub
51 Peter Eberle - Sønderborg CK
52 Ralf Krüger - USC Kiel
53 Morten Mejsen Westergaard - Vejle CK
54 Jesper Bødker Buchtrup - Team Cycling Ringsted
55 Jesper Schack - Sønderborg CK
56 Toni Koldby - CC Hillerød
57 Allan Steen - Horsens AC
58 Michael Bornak - CC Hillerød
59 Sven Ilsemann - Turneschaft Harburg
60 Sven Magnussen - Sønderborg CK
61 Ole Mikkelsen - Sønderborg CK
62 Christian Hesthaven - Sønderborg CK
63 Torben Kristensen - Vejle CK 1.18
64 René Ravnsholt - Køge CR 2.19
Veteran H50
1 Arne Odgaard Nielsen - Morsø CK 1.56.10
2 Jørgen Nielsen - Hammel CK 0.01
3 Søren Kjær-Nielsen - CC Hillerød
4 Benny Petersen - Skive CK
5 Tommy Fugleberg - Esbjerg CR
6 Christian Sørensen - Lyngby CC
7 Jürgen Bomball - AC Leipzig
8 Jos Nederlof - De Stokwolk
9 Bent Gravgaard Skov - Haderslev Starup CK
10 Søren Vagtholm - Cykling Odense
11 Svend E. Hansen - Svendborg CC
12 John Hansen - Næstved BC
13 Håkon Persson - Cykelcity
14 Jan Eberhardt Sørensen - Politiets CA
15 Bent J. Bächler - Cykling Odense
16 Kurt Knudsen - Herning CK
17 Frank Meyer - Politiets CA
18 Kurt Andersen - Holstebro CC
19 Bjarne Andersen - Nyborg CK
20 Peter Kvist - Horsens AC
21 Leo Hav - ABC
22 Peter Kondrup - Fredericia CC
23 Ib Jørgensen - Svendborg CC
24 Ib Malm - Team Cycling Ringsted
25 Poul Petersen - CK Kronborg
26 Jürgen Zühlke - RG UNI Hamburg
27 Frank Nissen - Sønderborg CK
28 Ib Kamp - Horsens AC
29 Bent Koudal - Vejen BC
30 Allan Søndergaard - Hammel CK
31 Søren Kjærås - Middelfart CC
32 Kurt Bredahl Nielsen - Thorsager Motion Cykling
33 Frank Garfeldt Kofoed - CC Hillerød
34 Johnny Andersen - ABC
35 Preben Nørskov - Holstebro CC
36 Gert Hansen - LFCK
37 Jørn Madsen - Holstebro CC
38 Karl Heinz Volkmann - Harvesterhude RV Hamburg
39 Bjarne Brøndum - Cykling Nord Fyn
40 Finn Agerbo Nielsen - Herning CK
41 Per Sandahl - Silkeborg IF Cykling 0.13
42 Manfred Bartsch - SG Athletico Büdelsdorf 0.25
43 John Karsten Colberg Madsen - Bov CC 0.29
44 Rene Søberg - ABC 0.53
45 Thomas Spread Campion - CC Hillerød 1.10
46 Erik Pedersen - Middelfart CC 2.43
Veteran H60
1 Fred de Kinkelder - De Stokwolk 2.03.14
2 Palle Rosendahl - Værløse Farum CK 4.30
3 Manfred Wenzel - RV Hochheim
4 John Rasmussen - Silkeborg IF Cykling 4.32
5 Bent Lindstrøm - Vejen BC
6 Stephan Hohenschild - RG Uni Hamburg
7 Ejner Thorkild Petersen - Rødekro CC
8 Bjarke Lorentzen Andersen - Herning CK
9 Palle Krog Rasmussen - Faaborg Ski og Motionsklub
10 Heinz Gerhardt Terndrup - Nyborg CK
11 Odd Garpestad - Dalane CK 4.49
U17
1 Frederik Maillund Lassen - Horsens AC 1.51.40
2 Thomas Edemann Jensen - Grenaa CC
3 Kristian Arnth Sørensen - Herning CK 0.03
4 Emil Wang - DCR Ballerup 0.22
5 Alexander Kuesters - SG Kaarst e.V 0.54
6 Jesper Bundgaard Vinkel - Holstebro CC
7 Andreas Serop Larsen - Næstved BC
8 Jakob Dybdahl - Odder CK
9 Andreas Stokbro - CK Fix
10 Marcus Bønlykke - Roskilde CR
11 Andreas Holm Gylling - CK Aarhus 1.01
12 Rasmus Bøgh Wallin - Amager CR
13 Michael Hansen - Nr. Søby CK
14 Simon Hamann Larsen - Middelfart CC
15 Kasper Würtz Schmidt - Randers CK 1910
16 Kasper Trier Jørgensen - CK Fix
17 Mathias Rask Jeppesen - Vejen BC
18 Patrick Leth - Odder CK
19 Niclas Møller Kjærhus Sørensen - Horsens AC
20 Frederik Rasmussen - Roskilde CR
21 Mikkel Honorè - Middelfart CC
22 Daniel Hartvig - Greve CC
23 Mads Baadsgaard Rahbek - Herning CK
24 Tobias Mørch Kongstad - Amager CR
25 Magnus Bak Klaris - Amager CR
26 Thomas Uttrup Sandstrøm - Aalborg CR
27 Gustav Haislund Nielsen - Greve CC
28 Mathias Nikolaj Linderod Albrechtsen - DCR Ballerup
29 Mads Krog Schultz Nielsen - Herning CK
30 Andreas Juliussen - Horsens AC
31 Mathias Nørgård Villadsen - Nr. Søby CK
32 Silas Zacharias Clemmensen - Aalborg CR
33 Nicolaj Moltke Steen - Horsens AC
34 Nikolaj Fevre - Kolding BC
35 Jonas Koller Nielsen - Esbjerg CR
36 Simon Nybo Holgersen - Varde CK
37 Emil Dahl Pedersen - Middelfart CC
38 Peter Nielsen - Herning CK
39 Mads Corell - Næstved BC
40 Jesper Schultz - Vejen BC
41 Mathias Dalum - Herning CK
42 Michael Svingel Jensen - Silkeborg IF Cykling
43 Niklas Larsen - Slagelse CR
44 Marius Therkildsen - Herning CK
45 Jes Herlufsen - Fredericia CC
46 Mathias Bregnhøj - Vejle CK
47 Steffan List - Rødekro CC
48 Nicolai Just Pedersen - Cykling Odense
49 Frederik Bohé Jørgensen - CC Hillerød
50 Mikkel Møller - Vejen BC
51 Kasper Mølgaard Andersen - Varde CK
52 Anders Hardahl - Aalborg CR
53 Jesper Sommer Jensen - Hobro CK38
54 Michael Isager - Thorsager Motion Cykling
55 Mathias Brügmann Jessen - Sønderborg CK
56 Mathias Klokholm - Lyngby CC
57 Anders Amstrup Winther - Grenaa CC
58 Rasmus Oliver Mogensen - CK Aarhus
59 Andreas Bengaard - Nr. Søby CK
60 Philip Egeberg - Amager CR
61 Lasse Højlund Johansen - KCK Herlev
62 Mikkel Skjellerup - Aalborg CR
63 Nicolai Andersen - Esbjerg CR
64 Tobias Reinhold Jacobsen - Næstved BC
65 Lasse Mortensgaard - CK Fix
66 Jeppe Norup Dal - CK Aarhus
67 Ulrich Møller Nordberg Eriksen - Vejen BC
68 Andreas Hyldgaard Jeppesen - Herning CK
69 Oliver Rosenbæk - Svendborg CC
70 Christian Skalborg Jensen - Esbjerg CR
71 Helmut Wacker - Roskilde CR
72 Mathias Emil Thurup Laursen - DCR Ballerup 1.14
73 Henrik Pedersen - Nr. Søby CK 2.52
74 Christoffer Lisson - Tissø Cykel Ring
75 Jonas Rernböck - Holstebro CC 3.14
76 Daniel Bligaard Lyhne - Nr. Søby CK 5.42
77 Peter Frandsen - Cykling Odense 8.52
78 Frederik Pedersen - Thorsager Motion Cykling
79 Alexander Møller - Faaborg Ski og Motionsklub
80 Oscar Bjørn-Rosager - KCK Herlev
81 Casper Ingeberg - Odder CK 14.17
82 Magnus Andersen - Næstved BC
83 Frederik Poulsen - Holstebro CC 14.26
84 Louis Sørensen - Viborg Cycling 26.29
85 Rasmus Mønnike - CK Kronborg
U16 piger
1 Ellinor Hunsko - Skånes Cykelförbund 1.16.38
2 Maria Elstrøm Jensen - Hedensted Cykelklub
3 Ida Kragh Andersen - Middelfart CC
4 Sigrid Friberg - Skånes Cykelförbund
5 Simone Eg - Herning CK
6 Katharina Quassowski - RSC 1928 Stolberg e.V
7 Julia Anagrius - Skånes Cykelförbund
U15 drenge
1 Søren Siggaard - Herning CK 1.07.56
2 Peter Gylling - CK Fix
3 Daniel Jensen - Næstved BC
4 Nikolaj Jeppe - Slagelse CR
5 Julian Ockenfelds - SG Kaarst e.V
6 Jacob Michelsen - CK Fix
7 Casper Kragh - Silkeborg IF Cykling
8 Mads Olander Hjort - Næstved BC
9 Christian Nykvist Larsen - DCR Ballerup
10 Joakim Lisson - Tissø Cykel Ring
11 Jeppe Bender Lassen - Middelfart CC
12 Mads Mølgaard Pedersen - Herning CK
13 Marcus Jønsson - Køge CR
14 Mads Berg - Slagelse CR
15 Silas Toftemark - Roskilde CR
16 Anders Mielke - Roskilde CR
17 Aksel Schilling Andersen - Fredericia CC
18 Mads Zeller Schilling - CK Fix
19 Jakob Frydendal Donbæk Jensen - Horsens AC
20 Frederik Dyrmose Jørgensen - Roskilde CR
21 Andreas Lund Andresen - CK Fix
22 Nick Brigsted - Horsens AC
23 Nicklas Falk Rasmussen - Slagelse CR
24 Jonas Petersen - Slagelse CR
25 Carl Erik Schoulgin Sørensen - CK Kronborg
26 Kristian Svingel - Horsens AC
27 Daniel Vestergaard Villadsen - Herning CK
28 Thomas Brayan-Lund - CK Kronborg
29 Jakob Hansen - Herning CK
30 Jorn Oerlemans - Horsens AC
31 Nikolaj Holm Gylling - CK Aarhus
32 Rasmus Byriel Iversen - Haderslev Starup CK
33 Mark Frederiksen - CK Kronborg
34 Tim Vang Cronqvist - Greve CC
35 Rasmus Boelsmand - Greve CC
36 Asbjørn Koop Dalgaard - Hedensted Cykelklub
37 Sebastian Rathje Andersen - Næstved BC
38 Patrick Grønsund - Greve CC
39 Adam Toftemark - Roskilde CR
40 Morten Fredgaard - Holstebro CC 0.13
41 Gustav Moeslund Larsen - Team Cycling Ringsted 0.49
42 Emil Funder - CK Kronborg 8.25
U15 drenge-2
1 Frederik Rodenberg Madsen - DCR Ballerup 1.07.09
2 Maximilian Hoffmann - Amager CR
3 Mikkel Fenneberg - Sønderborg CK
4 Marc Sehested - Amager CR
5 Frederik Jeppesen - Nr. Søby CK
6 Nicolai Petersen - Amager CR
7 Jonas Nordal Jakobsen - Vejle CK
8 Mads Toldam Torp - Silkeborg IF Cykling
9 Thomas Vigsø Høyer Henningsen - Viborg Cycling
10 Christian Bahr - Cykling Odense
11 Søren Pedersen - Vejen BC
12 Jakob Engelund Vistisen - Odder CK
13 Anders Vestergaard Nielsen - Randers CK 1910
14 Andreas Tony Kallestrup - Viborg Cycling
15 Nikolaj Lentz - Greve CC
16 Malte Karlshøj - Bornholm CC
17 Anders Alnor Mathiesen - Vejle CK
18 Julian Suhr - Næstved BC
19 Christian Cronval - Greve CC
20 Nikolaj Vejby Møller - Thorsager Motion Cykling
21 Sebastian Edvard Jørgensen - Silkeborg IF Cykling
22 Martin Holritz Frank - Greve CC
23 Silas Holme Stage - Greve CC
24 Luca Ryberg Lonardi - Team Cycling Ringsted
25 Rasmus Stigaard - Rødekro CC
26 Jeppe Lunøe Gjerding - Hedensted Cykelklub
27 Mikkel Bonde - Viborg Cycling
28 Jakob Olsen - Silkeborg IF Cykling
29 Mikkel Thingholm - Hedensted Cykelklub 3.39
30 Jeppe Hanssing - Amager CR 5.45
31 Morten Mejer Nielsen - Hobro CK38
32 Rasmus K. Schmidt - Sønderborg CK
33 Mikkel Vendelbo Enghave - Rødekro CC 6.09
34 Karl Klinge - Middelfart CC 16.39
U13 drenge
1 Ludvig Wacker - Roskilde CR 1.04.00
2 Anders Lilliendal - Cykling Odense
3 Morten Andreas Stampe - Odder CK 0.02
4 Peter Haslund - Næstved BC
5 Aksel Bech Skot-Hansen - Thorsager Motion Cykling
6 Anton Norup Grunnet Hansen - Team Cycling Ringsted
7 Oliver Errebo - CK Fix
8 Andreas Knudsen - Silkeborg IF Cykling
9 Sebastian Theodor Millinge Petersen - Herning CK
10 David Westhoff-Wittwer - RSV Güthersloh
11 Mads Degn - Horsens AC
12 Oliver Knudsen - Silkeborg IF Cykling
13 Timo Marquard - RV Germania
14 Absalon Billehøj - Amager CR
15 Wiliam Gade Thøgersen - Silkeborg IF Cykling
16 Jens-Villum Herløv Vilhelmsen - Haderslev Starup CK
17 Robin Juel Skivild - Cykling Odense
18 Oliver Wulff Frederiksen - Greve CC
19 Jakob Bødker - Viborg Cycling
20 Johannes Quassowski - RSC 1928 Stolberg e.V
21 Vincent Elling Ferraro - Amager CR
22 Nicolai Zinck Kristensen - Hobro CK38
23 Lucas Norman Gude - KCK Herlev
24 Mads Andersen - Cykling Odense
25 Jonas Myrup Laakkonen - Cykling Odense
26 Victor Burmann - Greve CC
27 Emil Myrup Laakkonen - Cykling Odense
28 Kalle Holm Bastrup - Amager CR
29 Rasmus Amstrup Winther - Grenaa CC
30 Oliver Nielsen - Hobro CK38
31 Lukas Kirstein Nedergaard Jensen - Hobro CK38
32 Nicolai Asgreen - Kolding BC
33 Mikkel Skovgaard - CK Aarhus
U13 piger
1 Mie Olander Hjort - Næstved BC 1.11.45
2 Freja Louise Algren Nielsen - Hedensted Cykelklub
3 Caroline Bohe - CC Hillerød
4 Lærke Elstrøm Jensen - Hedensted Cykelklub 0.04
5 Victoria Elling Ferraro - Amager CR
6 Merle Schreber - SG Athletico Büdelsdorf
U11 drenge
1 Tobias Lund Andresen - CK Fix 32.14
2 Jonathan S. Petersen Larsen - CK Fix
3 Julius Christian Gulmann - Ordrup CC
4 Ansgar Billehøj - Amager CR
5 Tue Larsen - Slagelse CR
6 Nicolai Moeslund Larsen - Team Cycling Ringsted
7 Kasper Gylling - CK Fix
8 Magnus Lindberg Mortensen - DCR Ballerup 0.04
9 Ruben Zilas Larsen - CK Aarhus
10 Jeppe Thingholm - Hedensted Cykelklub
11 Mads Stokbro - CK Fix
12 Aksel Klinge - Middelfart CC
13 Frederik Stigaard - Rødekro CC
U11 piger
1 Mie Degn - Horsens AC 32.20
2 Katrine Høgild - Viborg Cycling 10.11
Annonce
Annonce
Women's Tour(2.WWT) 06/06-09/06
Critérium du Dauphiné(2.UWT) 02/06-09/06
Tour de Suisse(2.UWT) 09/06-16/06
Tour de Korea(2.1) 05/06-09/06
ZLM Tour(2.1) 05/06-09/06
Tour de Suisse(2.UWT) 09/06-16/06
Tour de Suisse Women(2.WWT) 15/06-18/06
La Route d'Occitanie(2.1) 15/06-16/06
Annonce
Annonce
Alpecin-Deceuninck |
Arkéa - B&B Hotels |
Astana Qazaqstan |
Bahrain Victorious |
Bora-Hansgrohe |
Cofidis |
Decathlon AG2R La Mondiale |
EF Education - EasyPost |
Groupama-FDJ |
INEOS Grenadiers |
Intermarché - Wanty |
Lidl - Trek |
Movistar Team |
Soudal - Quick Step |
Team DSM-Firmenich PostNL |
Team Jayco AlUla |
Team Visma | Lease a Bike |
UAE Team Emirates |
Annonce