Vi er dog knap så glade for at se, at du blokerer for annoncer, som gør det muligt for os at tilbyde vores indhold – helt GRATIS. Hvis du tillader annoncer fra Feltet.dk, kan vi blive ved med at servere dig gratis nyheder. Måske værd at overveje en ekstra gang?
På forhånd tak!
Feltet.dk
I dag blev tredje og sidste etape af det spanske 2.1 løb Vuelta a la Comunidad de Madrid afviklet.
Annonce
Rytterne skulle tilbagelægge 117,9 kilometer fra Colmenar Viejo til Puerto de la Moncuera, og der blev rykket godt og grundigt rundt i klassementet.
Giovanny Alvarez fra det lille colombianske hold EPM-UNE kørte alene i mål med fjorten sekunder til de nærmeste forfølgere, som var nummer to i klassementet Rui Costa (Movistar) og Javier Moreno (Caja Rural), der tog sig af henholdsvis anden- og tredjepladsen.
Giovanny Alvarez var før etapen langt tilbage i klassementet, men den 30-årige rytter rykkede med dagens resultat helt op på syvendepladsen.
Førertrøjen, Jonathan Castroviejo (Euskaltel), tabte 18 sekunder til Rui Costa og røg derfor ned på tredjepladsen i klassementet. Rui Costa har dermed vundet løbet foran Javier Moreno og altså Castroviejo.
Davide Rebellin sluttede godt af i sit første løb i over to år ved at slutte på en samlet sjetteplads.
Resultat af 3. etape
1 Giovanni Manuel Baez Alvarez - EPM - UNE 02.59.22
2 Rui Alberto Faria Da Costa - Movistar Team 0.14
3 Javier Moreno Bazan - Caja Rural
4 Davide Rebellin - Miche - Guerciotti 0.23
5 Adrián Palomares Villaplana - Andalucia Caja Granada
6 Jesús Herrada Lopez - Movistar Team
7 Stefan Schumacher - Miche - Guerciotti 0.27
8 Amets Txurruka - Euskaltel-Euskadi 0.29
9 Jonathan Castroviejo Nicolas - Euskaltel-Euskadi 0.32
10 Constantino Zaballa Gutierrez - Miche - Guerciotti 0.36
11 Juan Pablo Suarez Suarez - EPM - UNE 0.46
12 Fabio Felline - Geox-TMC 0.50
13 Mikel Bizkarra - Orbea Continental 0.52
14 Antonio Piedra Perez - Andalucia Caja Granada 1.10
15 Jose Vicente Toribio Alcolea - Andalucia Caja Granada
16 Rafael Infantino Abreu - EPM - UNE 1.11
17 Carlos Fernando Piamonte Rodriguez - EPM - UNE 1.17
18 Mikel Landa Meana - Euskaltel-Euskadi 1.22
19 Egoitz Garcia Echeguibel - Caja Rural 1.28
20 Hernani Broco - LA - Antarte
21 Marcos Garcia - KTM - Murcia
22 Francisco Jarley Colorado Hernandez - EPM - UNE 1.36
23 Julien Antomarchi - Velo-Club La Pomme Marseille 1.40
24 Yohan Cauquil - Velo-Club La Pomme Marseille
25 Jacques Janse Van Rensburg - Burgos 2016 - Castilla y León 1.49
26 Marco Corti - Geox-TMC
27 Pedro Merino Criado - Miche - Guerciotti
28 Asier Estevez - Spain 1.58
29 Ricardo Garcia Ambroa - Orbea Continental 2.01
30 Adrian Saez - Orbea Continental
31 Fabricio Ferrari - Caja Rural 2.12
32 Samuel Nicolas - Spain 2.18
33 Jon Izaguirre Insausti - Euskaltel-Euskadi 2.26
34 Francisco Perez Sanchez - Movistar Team 2.31
35 Carlos Verona Quintanilla - Burgos 2016 - Castilla y León 2.33
36 Daniel Diaz - Velo-Club La Pomme Marseille 2.53
37 Edward Stiver Ortiz Caro - EPM - UNE
38 Aritz Bagües - Orbea Continental 3.04
39 David Gutierrez Gutierrez - Geox-TMC 3.19
40 Miguel Gomez - Spain 3.27
41 Pablo Lechuga Rodriguez - Andalucia Caja Granada 3.43
42 Salvador Guardiola Tora - KTM - Murcia 4.21
43 Imanol Erviti Ollo - Movistar Team
44 Gorka Izagirre Insausti - Euskaltel-Euskadi
45 Javier Iriarte - Movistar Team
46 Arturo Mora Ortiz - Caja Rural
47 José Antonio Carrasco Ramirez - KTM - Murcia 4.37
48 Jaime Alberto Castaneda Ortega - EPM - UNE 4.38
49 Alan Perez Lezaun - Euskaltel-Euskadi 4.46
50 Daniele Ratto - Geox-TMC
51 Arkaitz Duran Aroca - Geox-TMC 4.48
52 José Luis Roldan Carmona - Andalucia Caja Granada 5.04
53 Hugo Sabido - LA - Antarte
54 Jesus Rosendo Prado - Andalucia Caja Granada 5.19
55 Thomas Vaubourzeix - Velo-Club La Pomme Marseille
56 Víctor De La Parte - Caja Rural
57 Christopher Jennings - Burgos 2016 - Castilla y León
58 Rubén Martinez - Caja Rural
59 Xabier Zabalo Imaz - Orbea Continental
60 Virgilio Martins Dos Santos - LA - Antarte
61 Jose D. Martinez - Spain
62 Amaro Antunes - LA - Antarte
63 Jonathan Perdiguero - Spain
64 Alexander Riabkin - Caja Rural
65 David Belda Garcia - Burgos 2016 - Castilla y León
66 Walter Fernando Pedraza Morales - EPM - UNE 5.26
67 Koldo Fernandez - Euskaltel-Euskadi 5.45
68 Oscar Garcia-Casarrubios Pintor - KTM - Murcia 5.46
69 Jaume Rovira Pous - KTM - Murcia
70 Joaquin Lopez - Spain 8.41
71 Miguel Abellan - Spain
72 Noel Martin Infante - Orbea Continental
73 Manuel Ortega Ocana - Andalucia Caja Granada 9.11
74 Justin Jules - Velo-Club La Pomme Marseille 9.45
75 José Vicente Garcia Acosta - Movistar Team 10.32
76 Enrique Sanz - Movistar Team
77 Volodymyr Zagorodny - Miche - Guerciotti
78 Jesus Herrero - Spain
79 Krzysztof Szczawinski - Miche - Guerciotti
80 Rui Vinhas - LA - Antarte
81 Miguel Angel Candil Delgado - LA - Antarte 11.07
82 Luis Mas Bonet - Burgos 2016 - Castilla y León 14.18
83 Jon Aberasturi Izaga - Orbea Continental
84 Juan Jose Lobato Del Valle - Andalucia Caja Granada
85 Evaldas Siskevicius - Velo-Club La Pomme Marseille
86 Benjamin Giraud - Velo-Club La Pomme Marseille
87 Ruben Jimenez Ventosa - Burgos 2016 - Castilla y León
88 Manuel Anton - Burgos 2016 - Castilla y León
89 Roberto Cesaro - Miche - Guerciotti
90 William Aranzazo Escobar - Miche - Guerciotti 14.21
91 Bruno Silva - LA - Antarte 19.39
92 Bruno Matos Sancho - LA - Antarte
Udgået
DNF José María Alcaraz Franco - KTM - Murcia
DNF Victor Cabedo - Orbea Continental
DNF Oscar Grau - Burgos 2016 - Castilla y León
DNF Matteo Pelucchi - Geox-TMC
DNF Joaquin Sobrino - Caja Rural
DNF José Ivan Gutierrez Palacios - Movistar Team
DNS Javier Benitez Pomares - KTM - Murcia
Samlet stilling
1 Rui Alberto Faria Da Costa - Movistar Team 05.02.43
2 Javier Moreno Bazan - Caja Rural 0.05
3 Jonathan Castroviejo Nicolas - Euskaltel-Euskadi 0.07
4 Stefan Schumacher - Miche - Guerciotti 0.14
5 Jesús Herrada Lopez - Movistar Team 0.20
6 Davide Rebellin - Miche - Guerciotti 0.22
7 Giovanni Manuel Baez Alvarez - EPM - UNE 0.31
8 Amets Txurruka - Euskaltel-Euskadi 0.37
9 Constantino Zaballa Gutierrez - Miche - Guerciotti 0.40
10 Adrián Palomares Villaplana - Andalucia Caja Granada 0.47
11 Fabio Felline - Geox-TMC 1.01
12 Jose Vicente Toribio Alcolea - Andalucia Caja Granada 1.17
13 Antonio Piedra Perez - Andalucia Caja Granada 1.20
14 Juan Pablo Suarez Suarez - EPM - UNE 1.24
15 Hernani Broco - LA - Antarte 1.27
16 Mikel Bizkarra - Orbea Continental 1.45
17 Egoitz Garcia Echeguibel - Caja Rural
18 Carlos Fernando Piamonte Rodriguez - EPM - UNE 1.59
19 Yohan Cauquil - Velo-Club La Pomme Marseille
20 Marcos Garcia - KTM - Murcia 2.05
21 Rafael Infantino Abreu - EPM - UNE 2.06
22 Ricardo Garcia Ambroa - Orbea Continental 2.09
23 Mikel Landa Meana - Euskaltel-Euskadi 2.10
24 Asier Estevez - Spain 2.14
25 Francisco Jarley Colorado Hernandez - EPM - UNE 2.18
26 Adrian Saez - Orbea Continental 2.20
27 Jon Izaguirre Insausti - Euskaltel-Euskadi 2.23
28 Julien Antomarchi - Velo-Club La Pomme Marseille 2.39
29 Pedro Merino Criado - Miche - Guerciotti 2.45
30 Carlos Verona Quintanilla - Burgos 2016 - Castilla y León 2.46
31 Francisco Perez Sanchez - Movistar Team 2.48
32 Jacques Janse Van Rensburg - Burgos 2016 - Castilla y León 2.49
33 Fabricio Ferrari - Caja Rural 2.52
34 Daniel Diaz - Velo-Club La Pomme Marseille 2.59
35 Samuel Nicolas - Spain 3.02
36 Marco Corti - Geox-TMC 3.09
37 Edward Stiver Ortiz Caro - EPM - UNE 3.25
38 Aritz Bagües - Orbea Continental 3.50
39 David Gutierrez Gutierrez - Geox-TMC 3.59
40 Pablo Lechuga Rodriguez - Andalucia Caja Granada 4.00
41 Miguel Gomez - Spain 4.19
42 Gorka Izagirre Insausti - Euskaltel-Euskadi 4.22
43 Imanol Erviti Ollo - Movistar Team 4.26
44 Javier Iriarte - Movistar Team 4.40
45 Salvador Guardiola Tora - KTM - Murcia 4.45
46 José Antonio Carrasco Ramirez - KTM - Murcia 4.51
47 Hugo Sabido - LA - Antarte 5.04
48 Alan Perez Lezaun - Euskaltel-Euskadi 5.18
49 Daniele Ratto - Geox-TMC 5.21
50 Jaime Alberto Castaneda Ortega - EPM - UNE 5.28
51 Víctor De La Parte - Caja Rural 5.30
52 José Luis Roldan Carmona - Andalucia Caja Granada 5.43
53 Jesus Rosendo Prado - Andalucia Caja Granada 5.44
54 Jose D. Martinez - Spain 5.45
55 Thomas Vaubourzeix - Velo-Club La Pomme Marseille 5.47
56 Amaro Antunes - LA - Antarte 5.49
57 Jonathan Perdiguero - Spain 5.52
58 Christopher Jennings - Burgos 2016 - Castilla y León 5.59
59 Arturo Mora Ortiz - Caja Rural 6.02
60 Alexander Riabkin - Caja Rural 6.10
61 Koldo Fernandez - Euskaltel-Euskadi 6.23
62 David Belda Garcia - Burgos 2016 - Castilla y León 6.25
63 Xabier Zabalo Imaz - Orbea Continental 6.31
64 Virgilio Martins Dos Santos - LA - Antarte 6.39
65 Oscar Garcia-Casarrubios Pintor - KTM - Murcia 6.43
66 Jaume Rovira Pous - KTM - Murcia 6.54
67 Arkaitz Duran Aroca - Geox-TMC 8.07
68 Walter Fernando Pedraza Morales - EPM - UNE 8.36
69 Rubén Martinez - Caja Rural 9.00
70 Noel Martin Infante - Orbea Continental 9.05
71 Miguel Abellan - Spain 9.22
72 Manuel Ortega Ocana - Andalucia Caja Granada 9.44
73 José Vicente Garcia Acosta - Movistar Team 10.40
74 Justin Jules - Velo-Club La Pomme Marseille 10.58
75 Volodymyr Zagorodny - Miche - Guerciotti 11.09
76 Krzysztof Szczawinski - Miche - Guerciotti
77 Jesus Herrero - Spain 11.12
78 Enrique Sanz - Movistar Team 11.22
79 Rui Vinhas - LA - Antarte 11.32
80 Joaquin Lopez - Spain 11.58
81 Miguel Angel Candil Delgado - LA - Antarte 12.29
82 Luis Mas Bonet - Burgos 2016 - Castilla y León 14.34
83 Evaldas Siskevicius - Velo-Club La Pomme Marseille 14.38
84 Benjamin Giraud - Velo-Club La Pomme Marseille 14.49
85 Juan Jose Lobato Del Valle - Andalucia Caja Granada 15.04
86 Manuel Anton - Burgos 2016 - Castilla y León
87 Roberto Cesaro - Miche - Guerciotti 15.10
88 Ruben Jimenez Ventosa - Burgos 2016 - Castilla y León 15.16
89 Jon Aberasturi Izaga - Orbea Continental 15.21
90 William Aranzazo Escobar - Miche - Guerciotti 15.28
91 Bruno Silva - LA - Antarte 20.12
92 Bruno Matos Sancho - LA - Antarte 20.38
Pointkonkurrencen
1 Rui Alberto Faria Da Costa - Movistar Team 40 pts
2 Jonathan Castroviejo Nicolas - Euskaltel-Euskadi 32
3 Javier Moreno Bazan - Caja Rural 30
4 Jesús Herrada Lopez - Movistar Team 28
5 Stefan Schumacher - Miche - Guerciotti 27
6 Giovanni Manuel Baez Alvarez - EPM - UNE 25
7 Enrique Sanz - Movistar Team 25
8 Davide Rebellin - Miche - Guerciotti 21
9 Juan Jose Lobato Del Valle - Andalucia Caja Granada 20
10 Fabio Felline - Geox-TMC 16
11 Koldo Fernandez - Euskaltel-Euskadi 16
12 Manuel Anton - Burgos 2016 - Castilla y León 14
13 Adrián Palomares Villaplana - Andalucia Caja Granada 12
14 Constantino Zaballa Gutierrez - Miche - Guerciotti 10
15 Justin Jules - Velo-Club La Pomme Marseille 10
16 Jon Izaguirre Insausti - Euskaltel-Euskadi 9
17 Daniel Diaz - Velo-Club La Pomme Marseille 9
18 Bruno Matos Sancho - LA - Antarte 9
19 Amets Txurruka - Euskaltel-Euskadi 8
20 Hernani Broco - LA - Antarte 8
21 Adrian Saez - Orbea Continental 6
22 Hugo Sabido - LA - Antarte 6
23 Juan Pablo Suarez Suarez - EPM - UNE 5
24 Gorka Izagirre Insausti - Euskaltel-Euskadi 5
25 Jon Aberasturi Izaga - Orbea Continental 5
Bjergkonkurrencen
1 Walter Fernando Pedraza Morales - EPM - UNE 20 pts
2 Giovanni Manuel Baez Alvarez - EPM - UNE 10
3 Rui Alberto Faria Da Costa - Movistar Team 9
4 Javier Moreno Bazan - Caja Rural 6
5 Enrique Sanz - Movistar Team 6
6 Víctor De La Parte - Caja Rural 5
7 Luis Mas Bonet - Burgos 2016 - Castilla y León 4
8 Davide Rebellin - Miche - Guerciotti 4
9 Jesus Rosendo Prado - Andalucia Caja Granada 4
10 Stefan Schumacher - Miche - Guerciotti 3
11 Julien Antomarchi - Velo-Club La Pomme Marseille 3
Sprintkonkurrencen
1 Luis Mas Bonet - Burgos 2016 - Castilla y León 12 pts
2 Aritz Bagües - Orbea Continental 5
3 Jesus Rosendo Prado - Andalucia Caja Granada 4
4 Walter Fernando Pedraza Morales - EPM - UNE 3
5 Alan Perez Lezaun - Euskaltel-Euskadi 2
6 Víctor De La Parte - Caja Rural 1
7 Manuel Anton - Burgos 2016 - Castilla y León 1
Ungdomskonkurrencen
1 Jesús Herrada Lopez - Movistar Team
2 Jon Izaguirre Insausti - Euskaltel-Euskadi
3 Daniel Diaz - Velo-Club La Pomme Marseille
4 Fabio Felline - Geox-TMC
5 Carlos Verona Quintanilla - Burgos 2016 - Castilla y León
6 Luis Mas Bonet - Burgos 2016 - Castilla y León
7 Pablo Lechuga Rodriguez - Andalucia Caja Granada
8 Noel Martin Infante - Orbea Continental
9 Thomas Vaubourzeix - Velo-Club La Pomme Marseille
10 Daniele Ratto - Geox-TMC
11 Jesus Herrero - Spain
Holdkonkurrencen
1 Miche - Guerciotti 15.09.25
2 Euskaltel-Euskadi 0.40
3 Movistar Team 1.32
4 Andalucia Caja Granada 2.01
5 EPM - UNE 2.22
6 Caja Rural 2.57
7 Orbea Continental 4.25
8 Velo-Club La Pomme Marseille 5.42
9 Geox-TMC 6.08
10 ESP 7.42
11 Burgos 2016 - Castilla y León 9.34
12 KTM - Murcia 10.25
13 LA - Antarte 11.04
Annonce
Annonce
Heylen Vastgoed Heistse Pijl(1.1) 01/06
Course de la Paix GP Jese...(2.NCUP) 30/05-02/06
Heylen Vastgoed Heistse Pijl(1.1) 01/06
Critérium du Dauphiné(2.UWT) 02/06-09/06
Classica Andorra Pirineus(1.1) 02/06
Women's Tour(2.WWT) 04/06-09/06
Tour de Korea(2.1) 05/06-09/06
ZLM Tour(2.1) 05/06-09/06
Grosser Preis des Kantons...(1.1) 07/06
Tour de Suisse(2.UWT) 09/06-16/06
Annonce
Annonce
Alpecin-Deceuninck |
Arkéa - B&B Hotels |
Astana Qazaqstan |
Bahrain Victorious |
Bora-Hansgrohe |
Cofidis |
Decathlon AG2R La Mondiale |
EF Education - EasyPost |
Groupama-FDJ |
INEOS Grenadiers |
Intermarché - Wanty |
Lidl - Trek |
Movistar Team |
Soudal - Quick Step |
Team DSM-Firmenich PostNL |
Team Jayco AlUla |
Team Visma | Lease a Bike |
UAE Team Emirates |
Annonce