Vi er dog knap så glade for at se, at du blokerer for annoncer, som gør det muligt for os at tilbyde vores indhold – helt GRATIS. Hvis du tillader annoncer fra Feltet.dk, kan vi blive ved med at servere dig gratis nyheder. Måske værd at overveje en ekstra gang?
På forhånd tak!
Feltet.dk
Fredag blev Cup Danmark-sæsonen skudt i gang i Aarhus, da de bedste danske baneryttere var til start på Aarhus Cyklebane.
Annonce
Cup Danmark-sæsonen er skudt i gang og markerer blandt andet opførelsen af den nye Odense Cyklebane. Første afdeling af Cup Danmark blev kørt fredag aften på den gamle Aarhus Cyklebane.
I A-klassen var Riwal-Platforms stærke banerytter Alex Rasmussen til start, og han var særdeles suveræn og vandt alle tre starter - dog ikke helt uden kamp. De yngre kræfter, Simon Bigum (Randers CK), Martin Frank (Riwal Cycling- Climacell-Junior) og Daniel Hartvig (ABC) bed alle godt fra sig og kan måske give Alex Rasmussen kamp til stregen i den samlede stilling.
B-klassen blev væsentlig mere lige. Først med sejr til Florian Schneider (CK Aarhus) i udskilningsløbet efterfulgt af to sejre til Johannes Ollerup Sall (CK Aarhus) i point og linieløb. I den samlede stilling har Michael Berling (CK Aarhus) taget teten med tre andenpladser.
C-Klassen blev domineret af en velkørende Julius Johansen (Hillerød CC), der vandt alle tre løb foran Anders Lilliendal (Cycling Odense). De lægger dermed et og to i den samlede stilling foran Svend Helleshøj Buck og Mikkel Skovgaard (begge CK Aarhus).
Resultater
A-Klassen:
Linieløb:
1 Alex Rasmussen, Rival-Platform
2 Simon Bigum, Randers C.K.
3 Martin Frank, Rival Cycling - Climacell - Junior
4 Daniel Hartvig, ABC
5 Martin Printz, ABC
Pointløb:
1 Alex Rasmussen, Rival-Platform, 24 point
2 Martin Frank, Rival Cycling - Climacell - Junior, 14 point
3 Daniel Hartvig, ABC, 11 point
4 Simon Bigum, Randers C.K., 11 point.
5 Martin Printz, ABC, 6 point.
Udskilningsløb:
1 Alex Rasmussen, Rival-Platform
2 Simon Bigum, Randers C.K.
3 Daniel Hartvig, ABC
4 Martin Frank, Rival Cycling - Climacell - Junior
5 Martin Printz, ABC
6 Emil Hekele (Tjekket), Stevens Bikes
B-Klassen:
Udskilningsløb:
1 Florian Schneider (AUT), C.K. Aarhus
2 Michael Berling, C.K. Aarhus
3 Hans Helleshøj Buch, C.K. Aarhus
4 Ulrik Thomsen, ABC
5 Jens Frederik Hesse Thomsen, C.K. Aarhus
6 Johannes Ollerup Sall, C.K. Aarhus
Linieløb:
1 Johannes Ollerup Sall, C.K. Aarhus
2 Michael Berling, C.K. Aarhus
3 Jens Frederik Hesse Thomsen, C.K. Aarhus
4 Hans Helleshøj Buch, C.K. Aarhus
5 Florian Schneider (AUT), C.K. Aarhus
6 Ulrik Thomsen, ABC
Pointløb:
1 Johannes Ollerup Sall, C.K. Aarhus, 49 point
2 Michael Berling, C.K. Aarhus, 47 point
3 Jens Frederik Hesse Thomsen, C.K. Aarhus, 22 point
4 Florian Schneider, C.K. Aarhus, 21 point
5 Hans Helleshøj Buch, C.K. Aarhus, 20 point
6 Ulrik Thomsen, ABC, -19 point
C-Klassen:
Pointløb:
1 Julius Johansen, Hillerød C.C., 55 point
2 Anders Lillendal, Cycling Odense, 49 point
3 Svend Helleshøj Buch, C.K. Aarhus, 20 point
4 Mikkel Skovgaard, C.K. Aarhus, 0 point
5 Daniel Preben, C.K. Aarhus, -40 point
Udskilningsløb:
1 Julius Johansen, Hillerød C.C.
2 Anders Lillendal, Cycling Odense
3 Mikkel Skovgaard, C.K. Aarhus
4 Svend Helleshøj Buch, C.K. Aarhus
Linieløb:
1 Julius Johansen, Hillerød C.C.
2 Anders Lillendal, Cycling Odense
3 Svend Helleshøj Buch, C.K. Aarhus
4 Mikkel Skovgaard, C.K. Aarhus
5 Daniel Preben, C.K. Aarhus
U13 Drenge/Piger:
Scratchløb:
1 Frederik Bjørn Sørensen, C.K. Aarhus
2 Mads Almstrup, C.K. Aarhus
3 Astrid Marie Bjørn Sørensen, C.K. Aarhus
Handicap over 3 omgange:
1 Mads Almstrup, C.K. Aarhus
2 Astrid Marie Bjørn Sørensen, C.K. Aarhus
3 Frederik Bjørn Sørensen, C.K. Aarhus
Udskilningsløb med handicap i meter:
1 Mads Almstrup, C.K. Aarhus
2 Astrid Marie Bjørn Sørensen, C.K. Aarhus
3 Frederik Bjørn Sørensen, C.K. Aarhus
Samlet Stilling
A-Klassen:
1 Alex Rasmussen, Riwal Platform, 24 point
2 Simon Bigum, Randers C.K., 19 point
3 Martin Frank, Riwal Cycling - Climacell - Junior, 18 point
4 Daniel Hartvig, ABC, 17 point
5 Martin Printz, ABC, 12 point
6 Emil Hekele (CZE), Stevens Bikes, 3 point
B-Klassen:
1 Michael Berling, C.K. Aarhus, 21 point
2 Johannes Ollerup Sall, C.K. Aarhus, 19 point
3 Florian Schneider (AUT), C.K. Aarhus, 17 point
4 Jens Frederik Hesse Thomsen, C.K. Aarhus, 16 point
5 Hans Helleshøj Buch, C.K. Aarhus, 15 point
6 Ulrik Thomsen, ABC, 11 point
C-Klassen:
1 Julius Johansen, Hillerød C.C., 24 point
2 Anders Lillendal, Cycling Odense, 21 point
3 Svend Helleshøj Buch, C.K. Aarhus, 17 point
4 Mikkel Skovgaard, C.K. Aarhus, 16 point
5 Daniel Preben, C.K. Aarhus, 8 point
U13 Drenge/Piger (ikke Cup Danmark):
1 Mads Almstrup, C.K. Aarhus, 13 point
2 Frederik Bjørn Sørensen, C.K. Aarhus, 9 point
3 Astrid Marie Bjørn Sørensen, C.K. Aarhus, 8 point
Annonce
Annonce
Tour de Suisse(2.UWT) 09/06-16/06
Tour de Suisse Women(2.WWT) 15/06-18/06
La Route d'Occitanie(2.1) 15/06-16/06
Annonce
Annonce
Alpecin-Deceuninck |
Arkéa - B&B Hotels |
Astana Qazaqstan |
Bahrain Victorious |
Bora-Hansgrohe |
Cofidis |
Decathlon AG2R La Mondiale |
EF Education - EasyPost |
Groupama-FDJ |
INEOS Grenadiers |
Intermarché - Wanty |
Lidl - Trek |
Movistar Team |
Soudal - Quick Step |
Team DSM-Firmenich PostNL |
Team Jayco AlUla |
Team Visma | Lease a Bike |
UAE Team Emirates |
Annonce