Vi er dog knap så glade for at se, at du blokerer for annoncer, som gør det muligt for os at tilbyde vores indhold – helt GRATIS. Hvis du tillader annoncer fra Feltet.dk, kan vi blive ved med at servere dig gratis nyheder. Måske værd at overveje en ekstra gang?
På forhånd tak!
Feltet.dk
Det lykkedes det danske landshold at vinde guldfinalen i holdforfølgelsesløb.
Annonce
I denne weekend afvikles World Cuppen i colombianske Cali, og her er der dansk deltagelse i blandt andet holdforfølgelsesløbet.
De danske ryttere havde på forhånd sikret sig mindst sølv ved kvalifikation til guldfinalen, men de endte med at løbe, eller måske rettere cykle, med det hele.
Niklas Larsen, Julius Johansen, Frederik Rodenberg og Casper Pedersen kørte nemlig finalen i en tid på 3.59,475 og det var nok til at slå Lokosphinx, som kørte i tiden 4.01,068. Danskerne tog halvanden sekunds føring efter de første 1000 meter. Mod slutningen kom Lokosphinx i perioder op på kun at være et sekund bagud, men danskerne holdt føringen hele vejen.
Rusland vandt bronze, mens Schweiz måtte tage til takke med en placering lige uden for podiet.
Bemærkelsesværdigt for det danske hold i finalen er specielt den unge alder. Casper Pedersen er alderspræsident med 20 år, mens Niklas Larsen følger efter med 19 af slagsen. Frederik Rodenberg er ligeledes 19 år, mens Julius Johansen på blot 17 år er med på dispensation. 23-årige Casper Folsach var med i kvalifikationen, men stod over i finalen for at køre omnium.
Læs om første runde
Læs om kvalifikationen
Resultat
1 Danmark
2 Lokosphinx
3 Rusland
4 Schweiz
5 Australien
6 Frankrig
7 Belgien
8 Italien
9 Polen
10 New Zealand
11 Colombia
12 Spanien
13 Kina
14 Japan
15 Chile
Diskvalificeret
DSQ Ukraine
Resultat af guldfinale
1 Danmark 3.59,475
Casper Pedersen, Julius Johansen, Frederik Rodenberg Madsen, Niklas Larsen
2 Lokosphinx 4.01,068
Alexander Evtushenko, Sergei Shilov, Dmitrii Sokolov, Mamyr Stash
Resultat af bronzefinale
1 Rusland 3.59,066
Evgeny Kovalev, Vladislav Kulikov, Alexey Kurbatov, Andrei Sazanov
2 Schweiz 4.05,569
Gael Süter, Olivier Beer, Frank Pasche, Lukas Ruegg
Resultat af første runde
1 Danmark 3.56,340 (vinder af semifinale)
Casper Folsach, Julius Johansen, Frederik Rodenberg Madsen, Niklas Larsen
2 Lokosphinx 4.00,834 (vinder af semifinale)
Alexander Evtushenko, Sergei Shilov, Dmitrii Sokolov, Mamyr Stash
3 Rusland 3.59,486
Viktor Manakov, Evgeny Kovalev, Vladislav Kulikov, Alexey Kurbatov
4 Schweiz 4.02,932
Gael Süter, Olivier Beer, Frank Pasche, Lukas Ruegg
5 Australien 4.03,281
Kelland O'Brien, Alexander Porter, Cameron Scott, Nicholas Yallouris
6 Frankrig 4.03,566
Morgan Kneisky, Thomas Denis, Adrien Garel, Florian Maitre
7 Belgien 4.04,580
Lindsay de Vylder, Robbe Ghys, Bryan Boussaer, Jonas Rickaert
8 Italien 4.06,756
Michele Scartezzini, Liam Bertazzo, Filippo Ganna, Francesco Lamon
Resultat af kvalifikationen
1 Australien 3.59,512
Leigh Howard, Alexander Porter, Rohan Wight, Nicholas Yallouris
2 Danmark 3.59,623
Casper Folsach, Julius Johansen, Frederik Rodenberg Madsen, Casper Pedersen
3 Rusland 4.00,571
Viktor Manakov, Evgeny Kovalev, Vladislav Kulikov, Alexey Kurbatov
4 Lokosphinx 4.01,930
Alexander Evtushenko, Sergei Shilov, Dmitrii Sokolov, Mamyr Stash
5 Italien 4.02,269
Michele Scartezzini, Liam Bertazzo, Filippo Ganna, Francesco Lamon
6 Schweiz 4.02,725
Gael Süter, Olivier Beer, Frank Pasche, Lukas Ruegg
7 Frankrig 4.03,168
Louis Pijourlet, Thomas Denis, Adrien Garel, Florian Maitre
8 Belgien 4.04,019
Lindsay de Vylder, Robbe Ghys, Bryan Boussaer, Jonas Rickaert
9 Polen 4.04,794
Szymon Sajnok, Alan Banaszek, Daniel Staniszewski, Adrian Teklinski
10 New Zealand 4.06,658
Nicholas Kergozou de la Boessiere, Thomas Sexton, Hugo Jones, Campbell Stewart
11 Colombia 4.06,802
Yeison Andres Chaparro, Alvaro Jose Hodeg, Juan Martin Mesa, Jordan Arley Parra
12 Spanien 4.07,519
Illart Zuazubiskar, Eloy Teruel, Julio Alberto Amores, Xavier Canñellas
13 Kina 4.07,580
Fan Yang, Qin Chenlu, Xue Sai Fei, Yuan Zhong
14 Japan 4.09,001
Chikatani Ryo, Arai Yuta, Ichimaru Shogo, Sawada Keitaro
15 Chile 4.14,482
Antonio Roberto Cabrera, Felipe Penaloza, Elias Tello, Cristian Fabian Cornejo
DSQ Ukraine diskvalificeret
Roman Gladysh, Volodymyr Fredyuk, Vitaliy Hryniv, Taras Shevchuk
Annonce
Annonce
Heylen Vastgoed Heistse Pijl(1.1) 01/06
Course de la Paix GP Jese...(2.NCUP) 30/05-02/06
Heylen Vastgoed Heistse Pijl(1.1) 01/06
Critérium du Dauphiné(2.UWT) 02/06-09/06
Classica Andorra Pirineus(1.1) 02/06
Women's Tour(2.WWT) 04/06-09/06
Tour de Korea(2.1) 05/06-09/06
ZLM Tour(2.1) 05/06-09/06
Grosser Preis des Kantons...(1.1) 07/06
Tour de Suisse(2.UWT) 09/06-16/06
Annonce
Annonce
Alpecin-Deceuninck |
Arkéa - B&B Hotels |
Astana Qazaqstan |
Bahrain Victorious |
Bora-Hansgrohe |
Cofidis |
Decathlon AG2R La Mondiale |
EF Education - EasyPost |
Groupama-FDJ |
INEOS Grenadiers |
Intermarché - Wanty |
Lidl - Trek |
Movistar Team |
Soudal - Quick Step |
Team DSM-Firmenich PostNL |
Team Jayco AlUla |
Team Visma | Lease a Bike |
UAE Team Emirates |
Annonce