Vi er dog knap så glade for at se, at du blokerer for annoncer, som gør det muligt for os at tilbyde vores indhold – helt GRATIS. Hvis du tillader annoncer fra Feltet.dk, kan vi blive ved med at servere dig gratis nyheder. Måske værd at overveje en ekstra gang?
På forhånd tak!
Feltet.dk
Danmarks Cykle Unions landstrænere Henrik Simper og Morten Bennekou samt sportschef Lars Bonde har udtaget det komplette danske hold til næste uges landevejs-VM 2014 i spanske Ponferrada.
Annonce
Danske ryttere deltager i alle de ti discipliner, hvor der køres med nationalhold og har hele seks ryttere med i den store finale, de professionelles landevejsløb søndag den 28. september.
"Matti Breschel har med sine to VM-medaljer bevist, at han altid er godt kort ved VM. Deudover håber jeg på et gennembrud fra de unge ryttere, Michael Valgren og Christopher Juul-Jensen og at Nicki Sørensen får et flot sidste VM”, lyder det fra Lars Bonde i forbindelse med udtagelsen.
Breschel, der i Ponferrada skal køre sit syvende VM som professionel, har vundet VM-bronze i Varese 2008 og VM-sølv i Australien 2010.
Chris Anker Sørensen skal køre sit professionelle VM nummer otte og har dermed rekorden blandt årets danske deltagere. Christopher Juul-Jensen og Michael Valgren er debutanter.
22. september:
U19 damer enkeltstart, 13,9 km
Pernille Mathiesen (Team Rytger)
U23 herre enkeltstart, 36,1 km
Søren Kragh Andersen (Team TreFor-Blue Water), Casper Folsach (Globeteam - Siesta Homes Group)
23. september
U19 herre enkeltstart, 29,5 km
Niklas Larsen (Team PythonPro.com), Anders Hardahl (Girodana Isaac Cycle Herning)
Dame elite enkeltstart, 29,5 km
Julie Leth (Team Hitec Products)
24. september:
Herre elite enkeltstart, 47,1 km
Rasmus Quaade (Team TreFor-Blue Water), Lasse Norman (Garmin-Sharp)
26. september
U19 damer landevejsløb, 72,8 km
Pernille Mathiesen (Team Rytger), Amalie Dideriksen (Amager CR)
U23 herre landevejsløb, 182 km
Magnus Cort (Cult Energy-Vital Water), Mads Pedersen (Cult Energy-Vital Water), Michael Carbel (Cult Energy-Vital Water), Søren Kragh Andersen (Team TreFor-Blue Water), Asbjørn Kragh-Andersen (Middelfart CC)
27. september
U19 herre landevejsløb, 127,4 km
Magnus Bak Klaris (Cycling elite Copenhagen-Amager), Casper Pedersen (Team Kel-Berg Roskilde), Niklas Larsen (Team PythonPro.com), Jonas Gregaard (Team Kel-Berg Roskilde), Jesper Schulz (Girodana Isaac Cycle Herning), Anders Hardahl (Girodana Isaac Cycle Herning).
Dame elite landevejsløb, 127,4 km
Julie Leth (Team Hitec Products)
28. september
Herre elite landevejsløb, 254,8 km
Matti Breschel (Tinkoff-Saxo), Chris Anker Sørensen (Tinkoff-Saxo), Christopher Juul-Jensen (Tinkoff-Saxo), Nicki Sørensen (Tinkoff-Saxo), Michael Mørkøv (Tinkoff-Saxo), Michael Valgren (Tinkoff-Saxo).
Annonce
Annonce
Ford RideLondon Classique(2.WWT) 24/05-26/05
Giro d'Italia(2.UWT) 04/05-26/05
Marcel Kint Classic(1.1) 25/05
Rund um Köln(1.1) 26/05
Tour of Estonia(2.1) 24/05-25/05
Rund um Köln(1.1) 26/05
Mercan Tour Classic Alpes...(1.1) 29/05
Course de la Paix GP Jese...(2.NCUP) 30/05-02/06
Heylen Vastgoed Heistse Pijl(1.1) 01/06
Critérium du Dauphiné(2.UWT) 02/06-09/06
Classica Andorra Pirineus(1.1) 02/06
Women's Tour(2.WWT) 04/06-09/06
Annonce
Annonce
Alpecin-Deceuninck |
Arkéa - B&B Hotels |
Astana Qazaqstan |
Bahrain Victorious |
Bora-Hansgrohe |
Cofidis |
Decathlon AG2R La Mondiale |
EF Education - EasyPost |
Groupama-FDJ |
INEOS Grenadiers |
Intermarché - Wanty |
Lidl - Trek |
Movistar Team |
Soudal - Quick Step |
Team DSM-Firmenich PostNL |
Team Jayco AlUla |
Team Visma | Lease a Bike |
UAE Team Emirates |
Annonce