I dag blev 2. etape af Bayern Rundfahrt kørt. Dagens etape blev vundet af Erik Zabel (Team Milram) foran holdkammeraten Sebastian Siedler.
Team CSCs Stuart O' Grady tog endnu en podieplacering i løbet, da han blev nummer 3. T-Mobiles unge U23 verdensmester Gerald Ciolek blev nummer fire.
Resultat af 2. etape1 Erik Zabel - Team Milram 4.31.07 (41.56 km/t)
2 Sebastian Siedler - Team Milram
3 Stuart O'Grady - Team CSC 4 Gerald Ciolek - T-Mobile Team
5 Steven Caethoven - Chocolade Jacques - Topsport Vlaanderen
6 Javier Benitez Pomares - Benfica
7 Alessandro Bertuola - Tenax Salmilano
8 Blazej Janiaczyk - Intel - Action
9 Marek Rutkiewicz - Intel - Action
10 Sven Renders - Chocolade Jacques - Topsport Vlaanderen
11 Harald Totschnig - Elk Haus - Simplon
12
Santo Anza - Serramenti PVC Diquigiovanni- Selle Italia
13 Christian Murro - Tenax Salmilano
14 René Weissinger - Team Volksbank
15 Gerhard Trampusch - Team Volksbank
16 Bert Grabsch - T-Mobile Team
17 Thomas Rohregger - Elk Haus - Simplon
18
Marcel Sieberg - Team Milram
19 Malte Urban - Heinz von Heiden Focus
20 Frank Schleck - Team CSC 21 Peter Velits - Team Wiesenhof Felt
22 Jens Voigt - Team CSC 23 Wolfram Wiese - Team Regiostrom - Senges
24 Elnathan Heizmann - Team 3C - Gruppe Lamonta
25 Erik Hoffmann - Team 3C - Gruppe Lamonta
26 Karsten Kroon - Team CSC 27 Andreas Klöden - Astana
28 Andreas Klier - T-Mobile Team
29
Florian Stalder - Team Volksbank
30 Stefan Schumacher - Gerolsteiner
31 Fabian Wegmann - Gerolsteiner
32
Malaya Van Ruitenbeek - Team Regiostrom - Senges
33 Sebastian Skiba - Intel - Action
34 Torsten Schmidt - Team Wiesenhof Felt
35 Mikel Pradera Rodriguez - Benfica
36 Renato Silva - Benfica
37 Ralf Grabsch - Team Milram
38 Jure Golcer - Tenax Salmilano
39 Andreas Matzbacher - Team Volksbank
40 Stephan Schreck - T-Mobile Team
41 Benoît Salmon - Agritubel
42
Mattia Turrina - Serramenti PVC Diquigiovanni- Selle Italia
43 Bart Vanheule - Chocolade Jacques - Topsport Vlaanderen
44 Bruno Miguel Castanheira Gomes - Benfica
45 Helder Miranda - Benfica
46 Nicki Sørensen - Team CSC 47
Patrik Sinkewitz - T-Mobile Team
48
Matthias Kessler - Astana
49 Steffen Wesemann - Team Wiesenhof Felt
50 Björn Glasner - Team Regiostrom - Senges
51 Corey Sweet - Team Regiostrom - Senges
52 Carlos Sastre Candil - Team CSC 53 Björn Papstein - Team 3C - Gruppe Lamonta
54 Holger Sievers - Team 3C - Gruppe Lamonta
55 Michael Schär - Astana 38.00
56 Alexey Kolessov - Astana
57 Daniel Navarro Garcia - Astana
58 Marcus Burghardt - T-Mobile Team
59 David Kopp - Gerolsteiner
60 Jan Valach - Elk Haus - Simplon
61
Rui Costa - Benfica
62 Leonardo Moser - Serramenti PVC Diquigiovanni- Selle Italia
63 René Obst - Team 3C - Gruppe Lamonta
64 Felix Gniot - Heinz von Heiden Focus
65 Enrico Poitschke - Team Milram
66 Koen Barbé - Chocolade Jacques - Topsport Vlaanderen
67 Pascal Hungerbühler - Team Volksbank
68 Harald Morscher - Team Volksbank
69 Björn Schröder - Team Milram
70 Claudio Cucinotta - Tenax Salmilano
71 Samuel Plouhinec - Agritubel
72 Maint Berkenbosch - Team Regiostrom - Senges
73 Tomas Konecny - Elk Haus - Simplon
74 Thomas Frei - Astana
75 Pieter Ghyllebert - Chocolade Jacques - Topsport Vlaanderen
76 Evgeniy Sladkov - Astana 1.56.00
77 Emilien Benoit Bergès - Agritubel
78 Denis Robin - Agritubel
79 Bartosz Huzarski - Intel - Action
80 Philippe Schnyder - Serramenti PVC Diquigiovanni- Selle Italia
81 Jörg Ludewig - Team Wiesenhof Felt
82 Konstantin Schubert - Team Regiostrom - Senges
83 Benny De Schrooder - Chocolade Jacques - Topsport Vlaanderen
84 Jochen Summer - Elk Haus - Simplon 3.11.00
85 Peter Wrolich - Gerolsteiner
86 Christoph Von Kleinsorgen - Heinz von Heiden Focus
87
Niklas Axelsson - Serramenti PVC Diquigiovanni- Selle Italia
88 André Korff - T-Mobile Team
89 Bernhard Kohl - Gerolsteiner
90 Honorio Machado Perez - Tenax Salmilano
91 Anders Lund - Team CSC 92 Lukasz Bodnar - Intel - Action
93 Hans-Jürgen Juretzek - Team Regiostrom - Senges 5.31.00
94 Pedro Miguel Lopes Goncalves - Benfica
95 Serge Herz - Heinz von Heiden Focus
96 Luca Sabatino - Tenax Salmilano
97
Aivaras Baranauskas - Agritubel
98
Gerrit Glomser - Team Volksbank
99 Martin Hebik - Heinz von Heiden Focus
100 Giairo Ermetti - Tenax Salmilano
101
Emiliano Donadello - Serramenti PVC Diquigiovanni- Selle Italia 5.49.00
102 Robert Retschke - Team Wiesenhof Felt 6.21.00
103 Sebastian Schwager - Team Milram
104 Matthias Friedemann - Team 3C - Gruppe Lamonta
105 André Schulze - Team Wiesenhof Felt
106 Alberto Loddo - Serramenti PVC Diquigiovanni- Selle Italia 9.11.00
107 Linas Balciunas - Agritubel
108
Olaf Pollack - Team Wiesenhof Felt
109
Heinrich Haussler - Gerolsteiner
110 Dariusz Rudnicki - Intel - Action
111 Tobias Erler - Team 3C - Gruppe Lamonta
112 Jason Phillips - Heinz von Heiden Focus
113 Hans Dekkers - Agritubel
114 Carlo Westphal - Gerolsteiner
115 Kenny Lisabeth - Chocolade Jacques - Topsport Vlaanderen 9.22.00
116 Wolfgang Murer - Elk Haus - Simplon 9.24.00
117 Stefan Rucker - Elk Haus - Simplon
Samlet stilling efter 2. etape1 Erik Zabel - Team Milram 9.12.48
2 Stuart O'Grady - Team CSC 3 Malaya Van Ruitenbeek - Team Regiostrom - Senges 0.01
4 Sebastian Siedler - Team Milram 0.04
5 Jens Voigt - Team CSC 0.07 6 Björn Papstein - Team 3C - Gruppe Lamonta 0.09
7 Javier Benitez Pomares - Benfica 0.10
8 Steven Caethoven - Chocolade Jacques - Topsport Vlaanderen
9 Blazej Janiaczyk - Intel - Action
10 Gerald Ciolek - T-Mobile Team
11 René Weissinger - Team Volksbank
12 Harald Totschnig - Elk Haus - Simplon
13 Gerhard Trampusch - Team Volksbank
14 Sven Renders - Chocolade Jacques - Topsport Vlaanderen
15 Bert Grabsch - T-Mobile Team
16 Stefan Schumacher - Gerolsteiner
17 Renato Silva - Benfica
18 Marcel Sieberg - Team Milram
19 Peter Velits - Team Wiesenhof Felt
20 Elnathan Heizmann - Team 3C - Gruppe Lamonta
21 Marek Rutkiewicz - Intel - Action
22 Frank Schleck - Team CSC
23 Thomas Rohregger - Elk Haus - Simplon
24 Fabian Wegmann - Gerolsteiner
25 Christian Murro - Tenax Salmilano
26 Andreas Klier - T-Mobile Team
27 Benoît Salmon - Agritubel
28 Bruno Miguel Castanheira Gomes - Benfica
29 Florian Stalder - Team Volksbank
30 Alessandro Bertuola - Tenax Salmilano
31 Torsten Schmidt - Team Wiesenhof Felt
32 Patrik Sinkewitz - T-Mobile Team
33 Santo Anza - Serramenti PVC Diquigiovanni- Selle Italia
34 Nicki Sørensen - Team CSC 35 Karsten Kroon - Team CSC 36 Malte Urban - Heinz von Heiden Focus
37 Erik Hoffmann - Team 3C - Gruppe Lamonta
38 Mikel Pradera Rodriguez - Benfica
39 Stephan Schreck - T-Mobile Team
40 Sebastian Skiba - Intel - Action
41 Matthias Kessler - Astana
42 Helder Miranda - Benfica
43 Jure Golcer - Tenax Salmilano
44 Carlos Sastre Candil - Team CSC 45 Wolfram Wiese - Team Regiostrom - Senges
46 Ralf Grabsch - Team Milram
47 Steffen Wesemann - Team Wiesenhof Felt
48 Andreas Klöden - Astana
49 Andreas Matzbacher - Team Volksbank
50 Bart Vanheule - Chocolade Jacques - Topsport Vlaanderen
51 Mattia Turrina - Serramenti PVC Diquigiovanni- Selle Italia
52 Björn Glasner - Team Regiostrom - Senges
53 Corey Sweet - Team Regiostrom - Senges
54 Holger Sievers - Team 3C - Gruppe Lamonta
55 David Kopp - Gerolsteiner 0.44
56 Marcus Burghardt - T-Mobile Team 0.46
57 Michael Schär - Astana
58 René Obst - Team 3C - Gruppe Lamonta 0.48
59 Claudio Cucinotta - Tenax Salmilano
60 Alexey Kolessov - Astana
61 Rui Costa - Benfica
62 Samuel Plouhinec - Agritubel
63 Leonardo Moser - Serramenti PVC Diquigiovanni- Selle Italia
64 Koen Barbé - Chocolade Jacques - Topsport Vlaanderen
65 Tomas Konecny - Elk Haus - Simplon
66 Thomas Frei - Astana
67 Felix Gniot - Heinz von Heiden Focus
68 Pascal Hungerbühler - Team Volksbank
69 Daniel Navarro Garcia - Astana
70 Harald Morscher - Team Volksbank
71 Pieter Ghyllebert - Chocolade Jacques - Topsport Vlaanderen
72 Jan Valach - Elk Haus - Simplon
73 Maint Berkenbosch - Team Regiostrom - Senges
74 Enrico Poitschke - Team Milram
75 Björn Schröder - Team Milram
76 Jörg Ludewig - Team Wiesenhof Felt 2.01
77 Emilien Benoit Bergès - Agritubel 2.04
78 Philippe Schnyder - Serramenti PVC Diquigiovanni- Selle Italia 2.06
79 Evgeniy Sladkov - Astana
80 Denis Robin - Agritubel
81 Konstantin Schubert - Team Regiostrom - Senges
82 Bartosz Huzarski - Intel - Action
83 Benny De Schrooder - Chocolade Jacques - Topsport Vlaanderen
84 Honorio Machado Perez - Tenax Salmilano 3.21
85 Jochen Summer - Elk Haus - Simplon
86 Christoph Von Kleinsorgen - Heinz von Heiden Focus
87 André Korff - T-Mobile Team
88 Peter Wrolich - Gerolsteiner
89 Niklas Axelsson - Serramenti PVC Diquigiovanni- Selle Italia
90 Anders Lund - Team CSC 91 Lukasz Bodnar - Intel - Action
92 Bernhard Kohl - Gerolsteiner
93 Giairo Ermetti - Tenax Salmilano 5.38
94 Pedro Miguel Lopes Goncalves - Benfica 5.39
95 Aivaras Baranauskas - Agritubel
96 Gerrit Glomser - Team Volksbank 5.41
97 Martin Hebik - Heinz von Heiden Focus
98 Hans-Jürgen Juretzek - Team Regiostrom - Senges
99 Luca Sabatino - Tenax Salmilano
100 Serge Herz - Heinz von Heiden Focus
101 Emiliano Donadello - Serramenti PVC Diquigiovanni- Selle Italia 5.59
102 André Schulze - Team Wiesenhof Felt 6.21
103 Matthias Friedemann - Team 3C - Gruppe Lamonta 6.26
104 Robert Retschke - Team Wiesenhof Felt 6.31
105 Sebastian Schwager - Team Milram
106 Hans Dekkers - Agritubel 9.21
107 Heinrich Haussler - Gerolsteiner
108 Olaf Pollack - Team Wiesenhof Felt
109 Dariusz Rudnicki - Intel - Action
110 Linas Balciunas - Agritubel
111 Tobias Erler - Team 3C - Gruppe Lamonta
112 Jason Phillips - Heinz von Heiden Focus
113 Carlo Westphal - Gerolsteiner
114 Alberto Loddo - Serramenti PVC Diquigiovanni- Selle Italia 9.31
115 Kenny Lisabeth - Chocolade Jacques - Topsport Vlaanderen 9.32
116 Wolfgang Murer - Elk Haus - Simplon 9.34
117 Stefan Rucker - Elk Haus - Simplon
Pointkonkurrencen efter 2. etape1 Malaya Van Ruitenbeek - Team Regiostrom - Senges 9 pts
2 Erik Zabel - Team Milram 7
3 Stuart O'Grady - Team CSC 7 4 André Schulze - Team Wiesenhof Felt 5
5 Matthias Friedemann - Team 3C - Gruppe Lamonta 5
6 Jörg Ludewig - Team Wiesenhof Felt 5
7 Sebastian Siedler - Team Milram 4
8 Jens Voigt - Team CSC 3
9 Giairo Ermetti - Tenax Salmilano 3
10 David Kopp - Gerolsteiner 3
11 Gerald Ciolek - T-Mobile Team 2
12 Marcus Burghardt - T-Mobile Team 2
13 Michael Schär - Astana 2
14 Emilien Benoit Bergès - Agritubel 2
15 Pedro Miguel Lopes Goncalves - Benfica 2
16 Aivaras Baranauskas - Agritubel 2
17 Björn Papstein - Team 3C - Gruppe Lamonta 1
18 Steven Caethoven - Chocolade Jacques - Topsport Vlaanderen 1
19 Honorio Machado Perez - Tenax Salmilano 1
Bjergkonkurrencen efter 2. etape1 Fabian Wegmann - Gerolsteiner 7 pts
2 Thomas Rohregger - Elk Haus - Simplon 6
3 Giairo Ermetti - Tenax Salmilano 5
4 Michael Schär - Astana 3
5 Matthias Friedemann - Team 3C - Gruppe Lamonta 3
6 Björn Papstein - Team 3C - Gruppe Lamonta 2
7 Jörg Ludewig - Team Wiesenhof Felt 2
8 Pedro Miguel Lopes Goncalves - Benfica 2
9 Malaya Van Ruitenbeek - Team Regiostrom - Senges 1
10 Matthias Kessler - Astana 1
11 Andreas Matzbacher - Team Volksbank 1
12 Niklas Axelsson - Serramenti PVC Diquigiovanni- Selle Italia 1
Holdkonkurrencen efter 2. etape1 Team Milram 27.38.05
2 Team CSC 3 Team Volksbank
4 T-Mobile Professional Cycling
5 Benfica
6 Intel-Action
7 Chocolade Jacques-Topsport Vlaanderen
8 Team Wiesenhof Felt
9 Tenax-Menikini
10 Team 3C-Gruppe Lamonta
11 Team Regiostrom-Senges
12 Gerolsteiner 0.38
13 Serramenti PVC Diquigiovanni- Selle Italia
14 Elk Haus-Simplon
15 Astana
16 Agritubel 2.34
17 Heinz von Heiden Focus 3.49