Sidste etape af
Jayco Herald Sun Tour var et gadeløb i Melbournes gader, hvor der skulle tilbagelægges 15 omgange på en 4,1 kilometer lang rute. Inden etapen førte Bradley Wiggins med fem sekunder ned til holdkammeraten Chris Sutton, som har vist sig som den suverænt hurtigste rytter i årets løb, så med masser af bonussekunder at køre om i dag, lignede det en samlet sejr til ham.
Garmin-Slipstream holdet valgte dog at køre for Bradley Wiggins i dag, hvilket blev bevist, da Sutton holdte sig væk fra de indlagte spurtkonkurrencer og heller ikke deltog i kampen om etapesejren. Dermed kunne Wiggins efter løbet kåres som den samlede vinder.
Sidste etape blev vundet af Jonathan Cantwell (Fly V Australia), som dermed tog sin anden sejr i årets løb. Samlet forsvarede han dermed også sin tredjeplads i klassementet.
Resultat af 6. etape1 Jonathan Cantwell - Fly V Australia 01:26:57
2 Michael Matthews - Jayco AIS
3 David Tanner - Rock Racing
4 Aaron Kemps - Rock Racing
5 Jaan Kirsipuu - LeTua
6 Jonny Clarke - Jelly Belly
7 Rhys Pollock - Drapac Porsche
8 Darren Rolfe - Fly V Australia
9 Bradley Wiggins - Garmin-Slipstream
10 Bernard Van Ulden - Jelly Belly
11 Ben Jacques-Maynes - Bissell Pro Cycling 00:00:04
12
Taiji Nishitani - Aisan
13 Chris Sutton - Garmin-Slipstream
14
Rohan Dennis - Jayco AIS
15 Dean Windsor - Drapac Porsche
16 Nick Aitken - Jayco Australia National
17 David Mccann - Prime Estate
18 Frank Pipp - Bissell Pro Cycling
19 Dean Downing - Rapha Condor
20 Peter Latham - Bissell Pro Cycling
21 Philip Zajicek - Fly V Australia
22
Kiel Reijnen - Jelly Belly
23 Jai Crawford - Savings & Loans
24 Svein Tuft - Garmin-Slipstream 00:00:07
25 Matthew Wilson - Jayco Australia National 00:00:10
26 Lachlan Norris - Prime Estate
27
Richie Porte - Jayco Australia National 00:00:13
28 David Pell - Savings & Loans
29 Michael England - Budget Forklifts 00:00:15
30 Ricardo Van Der Velde - Garmin-Slipstream 00:00:18
31 William Clarke - Praties
32 Cameron Jennings - Budget Forklifts
33 Simon Richardson - Rapha Condor
34 Tim Roe - Savings & Loans 00:00:20
35 Matthew Rice - Jelly Belly 00:00:24
36 Mitchell Pearson - Prime Estate 00:00:51
37 Dylan Newell - Praties
38 Paul Mach - Bissell Pro Cycling 00:00:54
39
Masahiro Shinagawa - Aisan 00:01:05
40 Herz Serge - LeTua 00:01:11
41 Luke Fetch - Prime Estate 00:01:19
42 Mitchell Docker - Jayco Australia National 00:02:15
43 David Kemp - Fly V Australia 00:03:02
44
Trent Lowe - Garmin-Slipstream 00:03:05
45 Darren Lapthorne - Rapha Condor 00:03:11
46 Joel Pearson - Savings & Loans
47 Brett Tivers - Prime Estate 00:03:35
48 Nathan Earle - Praties
49 John Anderson - Budget Forklifts 00:03:39
50
Takumi Beppu - Aisan 00:04:03
51 Tom Peterson - Garmin-Slipstream 00:04:27
52 Kristian House - Rapha Condor 00:05:06
53 Cody O'reilly - Bissell Pro Cycling 00:06:06
54
Kazuhiro Mori - Aisan 00:07:06
55 Jason Rigg - Praties
56 Adam Semple - Jayco AIS
57 Thomas Nankervis - Jayco Australia National
58 Benjamin King - Fly V Australia
59 William Dickeson - Savings & Loans
60 Jeremy Vennell - Bissell Pro Cycling
UdgåetDNF Joshua Chugg - Praties
DNF Kyle Marwood - Praties
DNF Stuart Shaw - Drapac Porsche
DNF Lars Pria - LeTua
DNF Jeremy Yates - LeTua
DNF Omer Kem - Bissell Pro Cycling
DNF Wil Routley - Jelly Belly
DNF Andrew Roe - Savings & Loans
DNF Stephen Cunningham - Savings & Loans
DNF Peter Ladd - Budget Forklifts
DNF Malcolm Rudolph - Budget Forklifts
DNF Tom Southam - Rapha Condor
DNF Benjamin Day - Fly V Australia
DNF Alex Howes - Garmin-Slipstream
DNF
Kenichi Suzuki - Aisan
DNF Mitsuhiro Matsumura - Aisan
DNF John Cornish - Prime Estate
DNF Nic Sanderson - Rock Racing
Samlet slutstilling1 Bradley Wiggins - Garmin-Slipstream 15:51:27
2 Chris Sutton - Garmin-Slipstream 00:00:11
3 Jonathan Cantwell - Fly V Australia 00:00:20
4 Svein Tuft - Garmin-Slipstream 00:00:48
5 Bernard Van Ulden - Jelly Belly 00:01:43
6 Matthew Wilson - Jayco Australia National 00:02:05
7 Ben Jacques-Maynes - Bissell Pro Cycling 00:02:08
8 Aaron Kemps - Rock Racing 00:02:12
9 Philip Zajicek - Fly V Australia
10 David Tanner - Rock Racing 00:02:23
11 Nick Aitken - Jayco Australia National 00:02:31
12 David Pell - Savings & Loans 00:03:04
13 David Mccann - Prime Estate 00:05:28
14 Peter Latham - Bissell Pro Cycling 00:05:47
15 Simon Richardson - Rapha Condor 00:06:26
16 Kiel Reijnen - Jelly Belly 00:06:47
17 Mitchell Pearson - Prime Estate 00:06:48
18 Jai Crawford - Savings & Loans 00:06:50
19 Paul Mach - Bissell Pro Cycling 00:06:55
20 Cameron Jennings - Budget Forklifts 00:06:56
21 Ricardo Van Der Velde - Garmin-Slipstream 00:07:56
22 Tom Peterson - Garmin-Slipstream 00:10:01
23 Darren Lapthorne - Rapha Condor 00:10:17
24 Michael Matthews - Jayco AIS 00:13:22
25 Rhys Pollock - Drapac Porsche 00:13:54
26 Darren Rolfe - Fly V Australia 00:14:54
27 Rohan Dennis - Jayco AIS 00:24:19
28 Jaan Kirsipuu - LeTua 00:26:38
29 Masahiro Shinagawa - Aisan 00:30:00
30 Trent Lowe - Garmin-Slipstream 00:30:10
31 Kristian House - Rapha Condor 00:31:43
32 Takumi Beppu - Aisan 00:32:45
33 Tim Roe - Savings & Loans 00:35:28
34 Dylan Newell - Praties 00:40:20
35 Jonny Clarke - Jelly Belly 00:43:19
36 Mitchell Docker - Jayco Australia National 00:43:37
37 Frank Pipp - Bissell Pro Cycling 00:45:11
38 Taiji Nishitani - Aisan 00:47:23
39 Michael England - Budget Forklifts 00:49:33
40 Dean Downing - Rapha Condor 00:49:47
41 Jeremy Vennell - Bissell Pro Cycling 00:50:30
42 Lachlan Norris - Prime Estate 00:50:59
43 Nathan Earle - Praties 00:54:04
44 Dean Windsor - Drapac Porsche 00:55:26
45 Adam Semple - Jayco AIS 00:55:33
46 Kazuhiro Mori - Aisan 00:56:41
47 Benjamin King - Fly V Australia 00:58:24
48 David Kemp - Fly V Australia 01:01:52
49 John Anderson - Budget Forklifts 01:02:52
50 Richie Porte - Jayco Australia National 01:03:47
51 Matthew Rice - Jelly Belly 01:07:49
52 Cody O'reilly - Bissell Pro Cycling 01:09:58
53 Joel Pearson - Savings & Loans 01:12:13
54 Brett Tivers - Prime Estate 01:16:23
55 Luke Fetch - Prime Estate 01:21:27
56 Herz Serge - LeTua 01:24:14
57 William Dickeson - Savings & Loans 01:27:21
58 Jason Rigg - Praties 01:28:51
59 William Clarke - Praties 01:30:46
60 Thomas Nankervis - Jayco Australia National 01:42:50
Pointkonkurrencen1 Jonathan Cantwell - Fly V Australia 76 pts
2 Chris Sutton - Garmin-Slipstream 48
3 Bradley Wiggins - Garmin-Slipstream 20
4 Michael Matthews - Jayco AIS 18
5 Tom Peterson - Garmin-Slipstream 16
6 Jaan Kirsipuu - LeTua 14
7 David Tanner - Rock Racing 14
8 Aaron Kemps - Rock Racing 12
9 Matthew Wilson - Jayco Australia National 10
10 Darren Lapthorne - Rapha Condor 6
11 David Pell - Savings & Loans 6
12 Rhys Pollock - Drapac Porsche 4
13 Dean Downing - Rapha Condor 4
14 William Clarke - Praties 4
15 Nick Aitken - Jayco Australia National 2
Bjergkonkurrencen1 Tom Peterson - Garmin-Slipstream 54 pts
2 David Mccann - Prime Estate 24
3 Kiel Reijnen - Jelly Belly 20
4 Jai Crawford - Savings & Loans 20
5 Adam Semple - Jayco AIS 20
6 Richie Porte - Jayco Australia National 8
7 Paul Mach - Bissell Pro Cycling 6
8 Rohan Dennis - Jayco AIS 6
9 Svein Tuft - Garmin-Slipstream 4
Holdkonkurrencen1 Garmin Slipstream 47:35:55
2 Fly V Australia 00:07:25
3 Bissell Pro Cycling 00:12:08
4 Rapha Condor 00:21:23
5 Jelly Belly 00:32:25
6 Prime Estate 00:38:11
7 Savings & Loans 00:40:59
8 Jayco Australian National 00:44:07
9 Jayco AIS 00:55:35
10 Aisan 01:25:42
11 Budget Forklifts 01:39:31
12 Praties 02:00:55