Vi er dog knap så glade for at se, at du blokerer for annoncer, som gør det muligt for os at tilbyde vores indhold – helt GRATIS. Hvis du tillader annoncer fra Feltet.dk, kan vi blive ved med at servere dig gratis nyheder. Måske værd at overveje en ekstra gang?
På forhånd tak!
Feltet.dk
Rasmus Guldhammer vandt Nishiki-løbet. Se resultater fra alle klasserne her.
Annonce
I dag blev DCU-løbet Nishiki-løbet afviklet for alle klasser i Randers. I A-klassen sejrede Rasmus Guldhammer (Team TREFOR-Blue Water). Han vandt foran Rolf Nyborg Broge (Team Designa Køkken-Knudsgaard), mens Alexander Kamp (Christina Watches-Kuma) tog den sidste podieplads.
Resultaterne fra alle klasser kan ses herunder.
Klasse: A Distance: 151 km.
1 Rasmus Guldhammer Poulsen - Team TREFOR - Blue Water 03.42,10
2 Rolf Nyborg Broge - Team Designa Køkken - Knudsgaard
3 Alexander Kamp - Christina Watches-KUMA
4 Rasmus Mygind - Team TREFOR - Blue Water
5 Christian Moberg Jørgensen - CULT Energy Vital Water 03.42,44
6 Michael Reihs - CULT Energy Vital Water 03.43,20
7 Marc Hester - Firefighters
8 Asbjørn Kragh Andersen - Christina Watches-KUMA
9 Jacob Gye Madsen - Team Designa Køkken - Knudsgaard 03.43,24
10 Alexander Wetterhall - Firefighters 03.45,27
11 Alex Nicki Sylvest Rasmussen - Riwal Cycling Team 03.45,30
12 Jimmi Sørensen - Christina Watches-KUMA
13 Pierre Moncorge - Firefighters 03.46,03
14 Jesper Odgaard Nielsen - Team Designa Køkken - Knudsgaard
15 Christian Nyvang Lund - Team Designa Køkken - Knudsgaard 03.46,11
16 Nikolai Tefre Lunder - Motiv3 Pro Cycling Team
17 Nils Lau Nyborg Broge - Randers Cykleklub af 1910 03.46,32
18 Lars Andersson - Firefighters 03.47,23
19 Jesper Hansen - Team Designa Køkken - Knudsgaard 03.48,56
20 Anders Krogh Jensen - Randers Cykleklub af 1910 03.49,19
21 Mathias Christensen - Odder Cykel Klub 03.50,29
22 Nicklas Overgaard Amdi Pedersen - Team Designa Køkken - Knudsgaard
23 Jimmi Purkær - Aalborg Cykle-Ring 03.50,31
24 Nikolaj Henning - Team Jutlander Bank 03.50,34
25 Thomas Nybo Riis - Team TREFOR - Blue Water
26 Mathias Dam Westergaard - Team Designa Køkken - Knudsgaard
27 Mads Hardahl - Aalborg Cykle-Ring
28 Kasper Linde Jørgensen - Riwal Cycling Team
29 Morten Hoberg - Firefighters
30 Klaus Vorgod Kristensen - Per P. Cykler 03.51,44
31 Sivert Fandrem - Motiv3 Pro Cycling Team 03.58,17
32 Jonas Abrahamsen - Motiv3 Pro Cycling Team
33 Morten Gadgaard - Herning Cykle Klub 04.07,54
34 Simon Bigum - Randers Cykleklub af 1910
Klasse: B Distance: 108 km.
1 Karsten Mikkelsen Thy Cykle Ring 02.46,59
2 Frederik Mailund Lassen Team Jutlander Bank 02.47,07
3 Kasper Asgreen Odder Cykel Klub s.t.
4 Jakob Frandsen Cykel Klubben Djurs 02.47,09
5 Thomas Edemann Jensen Team Jutlander Bank 02.47,11
6 Nicolaj Steen Horsens Amatør Cykleklub 02.47,30
7 Thomas Bundgaard Jensen Cykle Klubben Aarhus 02.47,31
8 Sebastian Møller Randers Cykleklub af 1910 02.47,33
9 Mikkel Bahnsen Randers Cykleklub af 1910 02.50,35
10 Nicolai Skou Sprenger Cykle Clubben Hjørring 02.50,40
11 Simon Hamann Larsen Herning Cykle Klub s.t.
12 Thomas Mikkelsen Brædstrup Cykel Klub 02.51,51
Klasse: C Distance: 93 km.
1 Mikkel Skjellerup Aalborg Cykle-Ring 02.25,14
2 Arturs Ansons Horsens Amatør Cykleklub s.t.
3 Mathias Villadsen Nr. Søby Cykel Klub s.t.
4 Steffen Schneider Aalborg Cykle-Ring s.t.
5 Nikolaj Fredsgaard Cykle Klubben Aarhus s.t.
6 Nikolaj Fevre Kolding Bicycle Club s.t.
7 Paw Sørensen Aalborg Cykle-Ring s.t.
8 Michael Bygvraa Viborg Cycling s.t.
9 Jacob Holme Randers Cykleklub af 1910 02.28,22
10 Florian Schneider Cykle Klubben Aarhus s.t.
11 Jesper Jensen Esbjerg Cykle Ring Sport af 1919 s.t.
Klasse: D Distance: 77 km.
1 Frederik Muff Cykle Klubben Aarhus 02.02,21
2 Carsten SKov Eriksen Grenå Cykle Club s.t.
3 Jesper Korsgaard Silkeborg I.F. Cykling s.t.
4 Kasper Thomsen Cykel Klubben Djurs 02.02,27
5 Torben Damsgaard Johansen Hammel Cykle Klub 02.02,55
6 Rasmus Wagner Hammel Cykle Klub 02.03,40
7 Simon Madsen Sønderborg Cykle Klub 02.05,26
8 kenni schmidt Grenå Cykle Club 02.06,47
9 Kasper Kirch Gade Cykle Klubben Aarhus s.t.
10 Jonas Rernböck Holstebro Cycleclub af 1960 s.t.
11 Mads Søgaard Mondrup Herning Cykle Klub s.t.
12 Rickie Quist Randers Cykleklub af 1910 s.t.
13 Brian Johnsen Silkeborg I.F. Cykling s.t.
14 Jan Jakobsen Randers Cykleklub af 1910 s.t.
15 Jakob Kortbæk Thy Cykle Ring s.t.
Klasse: Junior Distance: 108 km.
1 Rasmus Byriel Iversen Team Campus Vejle 02.50,15
2 Frederik Reinhardt Poulsen Giordana Isaac Cycle Herning 02.51,22
3 Søren Malling Siggaard Giordana Isaac Cycle Herning s.t.
4 Jesper Bundgård Vinkel Team Kel-berg Roskilde Junior s.t.
5 Mikkel Møller Team Campus Vejle 02.52,39
6 Kristoffer Kjeldmann Hammel Cykle Klub s.t.
7 Jesper Schultz Giordana Isaac Cycle Herning s.t.
8 Jacob Kruse Jensen Team Campus Vejle 02.52,42
9 Anders Hardahl Giordana Isaac Cycle Herning 02.52,59
10 Silas Zacharias Clemmensen Aalborg Cykle-Ring 02.53,33
11 Kasper Andersen Giordana Isaac Cycle Herning 02.57,29
12 Asbjørn Koop Dalgaard Hedensted Cykel Klub 02.57,31
Klasse: Dame A Distance: 93 km.
1 Julie Valgren Andersen Team Rytger 03.10,01
Klasse: Dame B Distance: 62 km.
1 Johanne Suhr Mortensen Cykle Klubben Aarhus 01.51,25
2 Annie Bay-Smidt Aalborg Cykle-Ring 01.53,45
Klasse: Dame Junior Distance: 62 km.
1 Simone Eg Team Rytger 01.51,25
Klasse: Veteran H40 Distance: 108 km.
1 Robert Følbæk Brædstrup Cykel Klub 02.51,39
2 Henrik Jensen Randers Cykleklub af 1910 s.t.
3 Lars Aagaard Hansen Cykling Odense s.t.
4 Anders Krebs Ovesen Silkeborg I.F. Cykling s.t.
5 Bo Haugaard Odder Cykel Klub 02.51,43
6 Alexander Temme RV Germania Hamburg s.t.
7 Morten Arild Nielsen Horsens Amatør Cykleklub s.t.
8 brian poulsen Horsens Amatør Cykleklub s.t.
9 jesper nielsen Herning Cykle Klub s.t.
10 Lars Gade Per P. Cykler 02.54,22
11 Jesper Langkjær Brædstrup Cykel Klub 02.54,28
12 Henrik Roland Cykle Klubben Aarhus 02.56,49
Klasse: Veteran H50 Distance: 77 km.
1 Bjarne Olsen Silkeborg I.F. Cykling 02.06,41
2 Hans Jørgen Hellerup Nr. Søby Cykel Klub s.t.
3 Lars Christensen Aalborg Cykle-Ring s.t.
4 Per Christensen Odder Cykel Klub 02.07,41
5 Morten B. Andersen Fredericia Cycle Club s.t.
6 Laurids Jeppesen Ringkøbing Cykle Club s.t.
7 Peter Faldt Jensen Fredericia Cycle Club 02.07,43
8 Laurits Thorning Jakobsen Cykle Klubben Aarhus 02.07,44
9 Gudmund Brændgaard Horsens Amatør Cykleklub 02.08,41
10 Rudy Simonsen Hammel Cykle Klub s.t.
11 Andreas Weiss SG Athletico Budelsdorf 02.08,44
Klasse: Veteran H60 Distance: 62 km.
1 allan hillers Nr. Søby Cykel Klub 01.50,08
2 Ole Jensen Hedensted Cykel Klub 01.51,15
3 Helmuth Gram Fredericia Cycle Club 01.52,25
4 Manfred Bartsch SG Athletico Büdelsdorf s.t.
5 Tommy Vibholm Horsens Amatør Cykleklub s.t.
Klasse: U17 Distance: 77 km.
1 Anthon Charmig Odder Cykel Klub 02.00,45
2 Rasmus Lund Pedersen Cykling Odense s.t.
3 Anders Peter Ellingsøe Vejle Cykel Klub 02.04,58
4 Jorn Oerlemans Horsens Amatør Cykleklub s.t.
5 Sebastian Ifversen Randers Cykleklub af 1910 02.05,00
6 Johan Tiedemann Langballe Cykle Klubben Aarhus 02.11,28
7 Joakim Kjemhus Sandnes Sykleklubb s.t.
8 Nicolai Clausen Herning Cykle Klub s.t.
9 Christian Bahr Cykling Odense s.t.
10 Mathias Mortensen Kolding Bicycle Club s.t.
11 Karl Klinge Middelfart Cykel Club s.t.
12 Jonatan Frøyland Sandnes Sykleklubb s.t.
13 Oliver Knudsen Silkeborg I.F. Cykling s.t.
14 Lasse Krejberg Nr. Søby Cykel Klub s.t.
15 Gustav Schmidt Ruager Cykling Odense s.t.
16 Andreas Knudsen Silkeborg I.F. Cykling s.t.
17 Nick Brigsted Horsens Amatør Cykleklub s.t.
18 Mikkel Sørensen Hedensted Cykel Klub s.t.
19 Mark Bisgaard Jenkins Horsens Amatør Cykleklub s.t.
20 Benjamin Irving Cykle Clubben Hjørring s.t.
21 Mikkel Beck Olsen Randers Cykleklub af 1910 s.t.
22 Anders Alnor Mathiasen Hedensted Cykel Klub s.t.
Klasse: U16 piger Distance: 46 km.
1 Lærke Elstrøm Jensen Hedensted Cykel Klub 01.30,56
Klasse: U15 drenge Distance: 46 km.
1 Niklas Spilcker Jacobsen Silkeborg I.F. Cykling 01.18,45
2 Frederik Eriksen Silkeborg I.F. Cykling s.t.
3 Aksel Bech Skot-Hansen Cykel Klubben Djurs s.t.
4 Morten Andreas Stampe Odder Cykel Klub s.t.
5 Jakob Bødker Viborg Cycling s.t.
6 Lauritz Aarslev Cykel Klubben Djurs s.t.
7 Jonas Haugsted Gemmer Horsens Amatør Cykleklub s.t.
8 jacob Hindsgaul Middelfart Cykel Club 01.18,53
9 Frederik Thomsen Cykling Odense 01.18,54
10 Lucas Wulff Andersen Odder Cykel Klub 01.19,01
11 peter friis løfstedt Herning Cykle Klub 01.21,22
12 Jonas Nybo Skive Cykle Klub 01.21,25
13 Jacob Juul Horsens Amatør Cykleklub s.t.
14 William Blume Levy Horsens Amatør Cykleklub s.t.
15 Mikkel Skovgaard Cykle Klubben Aarhus s.t.
16 Mads Fenneberg Horsens Amatør Cykleklub 01.21,33
Klasse: U13 drenge Distance: 31 km.
1 Marcus Breiner Nr. Søby Cykel Klub 01.02,51
2 Anders Toft Nielsen Esbjerg Cykle Ring Sport af 1919 s.t.
3 Casper Kaysen Hammel Cykle Klub 01.02,52
4 Alfred Rasmussen Odder Cykel Klub 01.05,41
5 Oliver B. Søndergaard Silkeborg I.F. Cykling 01.05,43
6 William Normann Silkeborg I.F. Cykling 01.05,43
7 Jeppe Anndreasen Odder Cykel Klub 01.05,45
8 Christian Spang Kjeldsen Silkeborg I.F. Cykling 01.05,46
Klasse: U13 piger Distance: 31 km.
1 Alberte Juul Horsens Amatør Cykleklub 01.13,02
Klasse: U11 drenge Distance: 15 km.
1 Kevin Biehl Esbjerg Cykle Ring Sport af 1919 00.31,08
2 Tobias Breiner Nr. Søby Cykel Klub s.t.
3 Frederik Lykke Silkeborg I.F. Cykling 00.33,58
4 Jens Bak Bjerregaard Odder Cykel Klub s.t.
Klasse: U11 piger Distance: 15 km.
1 Gullborg Guttesen Give Cykelklub (elite) 00.36,02
Annonce
Annonce
Ford RideLondon Classique(2.WWT) 24/05-26/05
Giro d'Italia(2.UWT) 04/05-26/05
Marcel Kint Classic(1.1) 25/05
Tour of Estonia(2.1) 24/05-25/05
Ford RideLondon Classique(2.WWT) 24/05-26/05
Tour of Estonia(2.1) 24/05-25/05
Marcel Kint Classic(1.1) 25/05
Rund um Köln(1.1) 26/05
Mercan Tour Classic Alpes...(1.1) 29/05
Course de la Paix GP Jese...(2.NCUP) 30/05-02/06
Heylen Vastgoed Heistse Pijl(1.1) 01/06
Critérium du Dauphiné(2.UWT) 02/06-09/06
Classica Andorra Pirineus(1.1) 02/06
Annonce
Annonce
Alpecin-Deceuninck |
Arkéa - B&B Hotels |
Astana Qazaqstan |
Bahrain Victorious |
Bora-Hansgrohe |
Cofidis |
Decathlon AG2R La Mondiale |
EF Education - EasyPost |
Groupama-FDJ |
INEOS Grenadiers |
Intermarché - Wanty |
Lidl - Trek |
Movistar Team |
Soudal - Quick Step |
Team DSM-Firmenich PostNL |
Team Jayco AlUla |
Team Visma | Lease a Bike |
UAE Team Emirates |
Annonce