Vi er dog knap så glade for at se, at du blokerer for annoncer, som gør det muligt for os at tilbyde vores indhold – helt GRATIS. Hvis du tillader annoncer fra Feltet.dk, kan vi blive ved med at servere dig gratis nyheder. Måske værd at overveje en ekstra gang?
På forhånd tak!
Feltet.dk
Team Børkop Cykler Carl Ras Roskilde Junior løb med det hele, da Jakob Egholm vandt Junior Cuppen.
Annonce
Efter at have siddet i førertrøjen siden afviklingen af 1. afdeling, tog Jakob Egholm fra Team Børkop Cykler Carl Ras Roskilde Junior i går den samlede sejr i Junior Demin Cuppen, da ottende og sidste afdeling blev afviklet i Padborg.
Egentlig var sejren hjemme allerede lørdag, hvor syvende afdeling blev kørt i Tønder, og ud af de otte kørte afdelinger sejrede den tidligere mountainbiker i tre af dem. I de øvrige holdt han sig med en enkelt undtagelse indenfor top 9. Dermed var sejren særdeles komfortabel.
Team Børkop Cykler Carl Ras Roskilde Junior gjorde i øvrigt rent bord i Cuppen. De vandt alle otte afdelinger, og i det samlede klassement optog de hele podiet. Holdets ryttere Anthon Charmig og Julius Johansen tog henholdsvis anden- og tredjepladsen, og den hvide ungdomstrøje blev tillige vundet af Julius Johansen.
Ydermere vandt holdet også holdkonkurrencen.
Slutstillingen i Junior Cuppen 2016
1 Jakob Egholm - Team Børkop Cykler - Carl Ras 124
2 Anthon Charmig - Team Børkop Cykler - Carl Ras 105
3 Julius Johansen - Team Børkop Cykler - Carl Ras 97
4 Eigil Nikolajsen - Team ABC Junior 91
5 Peter Haslund - Team Phytonpro.com - Velowear 78
6 Mikkel Beck Olsen - Team Mascort WorkWear 78
7 Mathias Larsen - Team Børkop Cykler - Carl Ras 75
8 Andreas L. Kron - Team Phytonpro.com - Velowear 73
9 Alexander Salby - Team Climacell X 70
10 Morten Hulgaard - Team ABC Junior 65
11 Frederik Rodenberg Masaen - Team Børkop Cykler - Carl Ras 59
12 Jorn Oerlemans - Team Mascort WorkWear 43
13 Mattias Skjelmose - Amager Cykle Ring 40
14 Jeppe Hanssing - Amager Cykle Ring 40
15 Christian Bahr - Climacell Xtreme Odense 39
16 Kristian Siig Hessel - Team Cycling Elite Copenhagen 38
17 Mikkel Bjerg - Team Børkop Cykler - Carl Ras 38
18 Frederik I Jensen - Team BH Fabin Sport - Slagelse 36
19 Mathias Mortensen - Team BH Fabin Sport - Slagelse 31
20 Anders Mielke - Team Børkop Cykler - Carl Ras 28
21 Mads Ø. Kristensen - Team Herning CK Junior 24
22 Oliver Wulff - Greve Cykel Club 23
23 Joakim Lisson - Team BH Fabin Sport - Slagelse 23
24 Kristian Kaimer Eriksen - Team ABC Junior 21
25 Arne Birkemose - Team Mascort WorkWear 19
26 Ludvig Wacker - RCR 18
27 Marcus Olsen - Team ABC Junior 18
28 Adam Toftemark - Team Phytonpro.com - Velowear 18
29 Andreas Lund Andreasen - Team ABC Junior 16
30 Mads S. Berg - Team BH Fabin Sport - Slagelse 16
31 Rudilph Poul - RT Berlin 16
32 Marcus Sander Hansen - Greve Cykel Club 15
33 Nikolaj V. Møller - Team Mascort WorkWear 15
34 Jakob Olsen - Team Mascort WorkWear 15
35 Malthe Munch - Greve Cykel Club 14
36 Frederik Rosenmeyer - Climacell Xtreme Odense 13
37 Casper K. Ilsø - Team Herning CK Junior 13
38 Martin Mollerup - Team BH Fabin Sport - Slagelse 13
39 Johan Price - Pejtersen - Team CK FIX Junior Elite Rødovre 13
40 Asbjørn R. Rasmussen - Hammel Cykle Klub 12
41 Jacob Hindsgaul - Middelfart CC 11
42 Christian Gorm Albrechtsen - Team Herning CK Junior 10
43 Karl Klinge - Team Mascort WorkWear 10
44 Oliver Knudsen - Team Mascort WorkWear 9
45 Benjamin S. Irving - Aalborg Cykle Ring 8
46 Morten Stampe - Cykel kluben Århus 8
47 Sander Andersen - Team ABC Junior 8
48 Nicolai Clausen - Team BH Fabin Sport - Slagelse 8
49 Rasmus Lund Pedersen - Team Børkop Cykler - Carl Ras 7
50 Andreas Handberg - Team Herning CK Junior 6
51 Mads P. Thomassen - Team CK FIX Junior Elite Rødovre 6
52 Sebastian Ryttergaard - Aalborg Cykle Ring 4
53 Jannik N. Nielsen - Team Herning CK Junior 4
54 Jannik Ljungdahl - Team Cycling Elite Copenhagen 4
55 Daniel V. Villadsen - Team Herning CK Junior 4
56 Mads Emil Gaardsvig - Climacell Xtreme Odense 2
57 Asbjørn Hellemose - Hammel Cykle Klub 2
58 Mathias B. Matz - Team ABC Junior 2
59 Nicolai Clausen - Team Herning CK Junior 2
60 Valdemar K. Krogh - Team BH Fabin Sport - Slagelse 2
61 Christoffer Wall - SWE 2
62 Jacob Eriksson - Motala 2
63 Vincent Andersson - FK Trampen 2
64 Erik Sandersson - FK Trampen 2
65 Mikkel F. Hansen - Hammel Cykle Klub 2
66 Lasse A. Andersen - Team Mascort WorkWear 2
67 Søren Bidstrup - Team Cycling Elite Copenhagen 2
68 Mechsner Josch - Berliner TSC 2
69 Philipp Plambeck - Harburger RG 2
70 Haupt Tarik - SVG Berlin 2
71 Carl Erik Sørensen - Team Phytonpro.com - Velowear 2
72 Andreas S. Kloppenborg - Team CK FIX Junior Elite Rødovre 2
73 Johan T. Langballe - Team Herning CK Junior 2
74 Sebastian Rathje Andersen - Team Phytonpro.com - Velowear 2
Holdkonkurrencen
1 Team Børkop Cykler - Carl Ras Roskilde 90
2 Team ABC Junior 68
3 Team Mascort WorkWear 56
4 Team Phytonpro.com - Velowear 55
5 Climacell Xtreme Odense 45
6 Team BH Fabin Sport - Slagelse 44
7 Team Herning CK Junior 25
8 Team Cycling Elite Copenhagen 21
9 Greve CC 16
10 Hammel Cykle Klub 12
11 Team CK FIX Junior Elite Rødovre 8
Annonce
Annonce
Tour de Suisse(2.UWT) 09/06-16/06
Tour de Suisse Women(2.WWT) 15/06-18/06
La Route d'Occitanie(2.1) 15/06-16/06
Annonce
Annonce
Alpecin-Deceuninck |
Arkéa - B&B Hotels |
Astana Qazaqstan |
Bahrain Victorious |
Bora-Hansgrohe |
Cofidis |
Decathlon AG2R La Mondiale |
EF Education - EasyPost |
Groupama-FDJ |
INEOS Grenadiers |
Intermarché - Wanty |
Lidl - Trek |
Movistar Team |
Soudal - Quick Step |
Team DSM-Firmenich PostNL |
Team Jayco AlUla |
Team Visma | Lease a Bike |
UAE Team Emirates |
Annonce