Vi er dog knap så glade for at se, at du blokerer for annoncer, som gør det muligt for os at tilbyde vores indhold – helt GRATIS. Hvis du tillader annoncer fra Feltet.dk, kan vi blive ved med at servere dig gratis nyheder. Måske værd at overveje en ekstra gang?
På forhånd tak!
Feltet.dk
Ikke kun den danske landevejssæson indledtes i denne weekend - også sæsonens første DCU-licens MTB-løb blev kørt, da Nørreskoven i dag lagde jord og rødder til Mountainbike Klub Vejles XCO-åbningsløb. Her blev det til sejr for landets to danske mestre på maratondistancen, Benjamin Justesen og Helle Haugaard Jessen, begge dog uden konkurrence fra XCO-danmarksmestrene Sebastian Fini og Annika Langvad
Annonce
Herre A / Elite Men (7 omg)
1 Benjamin Justesen 1.28.47.729
2 Klaus Nielsen 1.29.42.463
3 Niklas Petersen 1.32.03.053
4 Casper Saltoft 1.32.10.232
5 Martin Larsen 1.32.40.519
6 Christian Svendsen 1.32.56.488
7 Anders Laustsen 1.32.57.043
8 Kasper Overgaard 1.34.37.810
9 Thomas Rasmussen 1.35.23.821
10 Martin Eckerberg Bisgaard 1.36.51.050
11 Ole Jespersen 1.23.54.906
12 Carsten Pedersen 1.38.18.337
13 Mikkel Juhler 1.38.19.000
14 Jesper Trans 1.38.20.276
15 Morten Qvortrup 1.38.20.809
16 Helgi Winther Olsen 1.38.52.910
17 Thomas Wisbech Skov 1.39.04.612
18 Emil V. Brandt 1.40.39.959
19 Martin Møberg Hansen 1.41.28.829
20 Martin Weiss Hansen 1.41.29.060
21 Gert Klarskov Petersen 1.42.28.460
22 Torben Krog 1.43.09.455
23 Rasmus Søgaard 1.43.15.033
24 Asger Givskov Jørgensen 1.43.18.526
25 Esben Theibel 1.28.51.619 1 lap
26 Thomas Trans 1.29.50.257 1 lap
27 Snorre Larsen 1.29.50.802 1 lap
28 Anders Bisgaard 1.31.07.014 1 lap
29 Henrik Kirk 1.35.40.872 1 lap
DNF Kasper Seiersen 1.40.47.061 2 laps
DNF Kasper Svendsen 26.17.539 5 laps
DNF Michael Mølbæk
U19 / Junior Men (6 omg)
1 Ketil Lehm Nordestgaard 1.22.50.080
2 Jonas Lindberg 1.23.37.813
3 Malte Birch 1.25.12.926
4 Christian Duus Storgaard 1.25.39.597
5 Jeppe Toftegaard 1.26.17.428
6 Emil Ellegaard 1.27.39.649
7 Nicklas Lindby 1.28.04.970
8 Mikkel Ulriksen 1.28.39.143
9 Rasmus Olsen 1.29.58.472
10 Nikolaj Almind Møller Madsen 1.30.27.863
11 Peter Steenbach 1.31.12.635
12 Lasse Lystlund 1.32.28.000
DNF August Bystrup Johansen 1.06.50.209 2 laps
DNF Kristian Pejs Jensen 44.25.238 3 laps
DNF Frederik Damsgaard 55.02.092 3 laps
H40 (6 omg)
1 Christian Høgh 1.24.37.895
2 Thomas Nørup 1.25.42.746
3 Kasper Lundegaard 1.30.56.845
4 Henrik Johannesson 1.30.57.143
5 Jens Fisker Olesen 1.31.54.027
6 Lars Rasmussen 1.32.29.034
7 Steffen Søvsø 1.33.47.412
8 Jacob Lauritsen 1.34.12.011
9 Benni Andersen 1.34.51.175
10 Torben Jørgensen 1.36.46.060
11 Anders Foged 1.37.35.245
12 Thomas Andreassen 1.38.40.062
13 Henrik Madsen 1.41.09.681
14 Rasmus Steenbach 1.41.46.142
15 Peter Soerensen 1.25.13.764 1 lap
16 Nicolaj Brems 1.25.33.932 1 lap
17 Dan Sand Jensen 1.26.14.289 1 lap
18 Jørgen Løkkegaard 1.26.15.270 1 lap
19 Peder Goul Rosenberg 1.26.29.836 1 lap
20 Jacob Haller Clausen 1.26.35.228 1 lap
21 Martin Olesen 1.26.57.376 1 lap
22 Niels List Hansen 1.27.36.067 1 lap
23 Niels Vinter 1.27.55.188 1 lap
24 Lars Steffensen 1.30.32.710 1 lap
25 Jesper Nystrup Jørgensen 1.34.13.025 1 lap
DNF Jurgen Janssen 1.03.00.310 2 laps
DNF Allan Laumand Nielsen 1.03.45.024 3 laps
DNF Jens-Kristian Jensen 0,661435185 5 laps
DNF Morten Olsen
Herre B (6 omg)
1 Nicklas Bols 1.25.41.728
2 Michael Ker 1.26.05.665
3 Jacob Frølund 1.27.54.506
4 Ulrik Broge 1.28.49.871
5 Magnus Nørregaard Grønset 1.29.18.572
6 Thomas Schjermer 1.29.26.562
7 Jesper Kjær Nielsen 1.29.37.811
8 Mikael Aakmann Pedersen 1.29.51.570
9 Oliver Friis Sørensen 1.30.24.787
10 Thomas Hansen 1.30.35.489
11 Simon Rytoft 1.30.56.935
12 Per Gade 1.31.14.161
13 Martin Bach Thomsen 1.36.37.374
14 Mathias Hololzendorff funch 1.37.18.194
15 Kasper Sømod 1.37.20.004
16 Simon Nielsen 1.37.53.590
17 Hans Peter Egsgaard 1.38.25.988
18 Henrik Schmidt 1.39.12.520
19 Jannik kryger Jørgensen 1.39.37.782
20 Rasmus Harløv Madsen 1.42.37.954
DNF Lasse Sommer 1.21.39.674 1 lap
22 Martin Libak Hansen 1.26.57.921 1 lap
23 Nicolai Rosenkilde 1.30.37.507 1 lap
DNF Jesper Christensen 29.21.799 4 laps
DNF Kim Johannsen 0,690590278 5 laps
DNF Rasmus Sørensen
DNF Anders Riis Jensen
DNF Emil Berg
Dame A / Elite Women (6 omg)
1 Helle Haugaard Jessen 1.33.29.043
2 Lisette Rosenbeck Christensen 1.35.59.832
3 Maj Thomsen 1.40.41.347
4 Sanne Svendsen 1.44.46.492
5 Camilla Knudsen 1.44.46.511
DNF Camilla Søgaard 1.15.18.328 2 laps
U19P / Junior Women (5 omg)
1 Maria Elstrøm Jensen 1.27.05.832
2 Anne Noe Lausen 1.33.25.158
U17 (4 omg)
1 Alexander Young Andersen 55.57.200
2 Jakob Toft Pedersen 57.43.928
3 Torben Severinsen 58.31.416
4 Rasmus Hyldebrandt 59.28.441
5 Nikolaj Vinter 1.01.09.739
6 Kasper Gottlieb 1.01.16.577
7 Mathias Hanghøj Poulsen 1.01.16.775
8 Thomas Borgen Dahl 1.05.21.608
9 Mikkel Bertelsen 1.06.13.463
10 Birk Lauritzen 1.09.47.953
DNF Malthe Helbo 31.26.746 2 laps
DNF Kasper Mulvad 34.21.452 2 laps
Herre C (4 omg)
1 Rasmus Folino 57.42.219
2 Mathias Kunzendorf 58.09.594
3 Erik Aagaard 59.30.629
4 Martin Søndergaard 59.53.145
5 Kristian Bruun 1.00.19.512
6 Jonas Lemvig 1.00.21.024
7 Louis Sørensen 1.00.21.414
8 Bjørn Petrat-Melin 1.01.21.074
9 Thorbjørn Kristensen 1.01.32.368
10 Martin Hauge Hansen 1.01.34.129
11 Lars Johnsen 1.01.43.829
12 Allan Frahm Lindblad 1.01.58.552
13 Thomas Bisgaard 1.02.53.034
14 Poul Erik Lyhne 1.03.06.135
15 Mikkel Gier Larsen 1.03.07.332
16 Kenni Jørgensen 1.03.12.011
17 Jesper Pedersen 1.03.12.164
18 Jakob Holst Bak 1.03.43.030
19 Rolf Knudsen 1.03.43.923
20 Brian Voigt 1.04.05.067
21 Mathieu Feder 1.04.13.228
22 Anders B. Jensen 1.04.53.455
23 Lasse Beck Thostrup 1.04.57.645
24 Brian Skovsen 1.04.57.976
25 Bjørn Smedegaard Laursen 1.05.25.366
26 Ronni Ammitzbøll Søndergård 1.05.55.796
27 Morten Ottesen 1.06.05.400
28 Sune Rørbæk 1.06.09.793
29 Daniel Lehaci 1.06.18.290
30 Morten Buus Andersen 1.06.34.767
31 Claes Cubel 1.07.00.192
32 Dennis Kvist Rasmussen 1.07.15.760
33 Kristian Terkelsen 1.07.47.531
34 Lasse Jung Nielsen 1.08.27.698
35 Kasper Larsen 1.08.58.136
36 Mads Hoffmann 1.09.46.172
37 Mateusz Dziopa 1.10.10.637
38 Esben Nørtoft 1.10.34.014
39 Claus Lundager 1.14.41.340
DNF Mikael Skals 54.10.437 1 lap
DNF Jens Andersen 33.09.505 2 laps
DNF Stefan Larsen 35.52.809 2 laps
DNF Rasmus Kronborg Jakobsen 36.22.157 2 laps
DNF Ulrik Mikkelsen 43.05.007 2 laps
DNF Anders Lind Pedersen 0,685034722 3 laps
DNF Martin Krog 0,825358796 3 laps
DNS Frank Skov Nielsen
H50 (4 omg)
1 Lars Storgaard 1.01.09.838
2 Knud Juul Jensen 1.03.12.280
3 Kjeld Nielsen 1.03.28.700
4 Peter Andersen 1.04.06.556
5 Per Dyreborg Jensen 1.04.18.988
6 Ole Klemmensen 1.04.33.967
7 Karsten Olsen 1.06.33.970
8 Lars Post 1.07.37.305
9 Jonny Jørgensen 1.10.23.017
10 Jørgen Fuglsang 1.11.06.052
11 Torben Korstgård 1.02.00.971 1 lap
DNF Jens Elsborg 31.900 4 laps
DNS Søren Nielsen
DNS Kurt Sørensen
Dame B (4 omg)
1 Emma Lyngholm 1.11.51.147
2 Trine Øhlenschlæger 1.18.15.179
3 Sandy Vossen Rasmussen 1.20.19.182
4 Maria Brems 1.22.17.220
5 Mette Hansen 1.23.52.174
6 Ditte Wulff Rasmussen 1.24.29.991
DNF Maj Ledet Hinrichsen 1.07.27.453 1 lap
D40 (4 omg)
1 Helle Jacobsen 1.16.06.065
2 Essi Laub 1.16.27.091
3 Diana Brälye 1.23.35.268
4 Susanne Fuglsang 1.26.50.863
U15 (2 omg)
1 Jeppe Frandsen 30.22.986
2 Mikkel Terp Roed Hansen 30.59.866
3 Oliver Vedersø Sølvhøj 32.18.840
4 Alexander Andreasen 32.55.674
5 Bjørn Andreassen 33.01.036
6 Mikkel Jørgensen 33.23.134
7 Frederik T Olsen 35.33.249
8 Karl Erik Rosendahl 35.54.825
9 Magnus Friis Kamelarczyk 37.12.489
10 Nicolas Berwald Sørensen 38.18.901
11 Anders Madsen 38.24.452
12 Oscar Steffensen 45.05.002
U16P (2 omg)
1 Mie Saabye 33.53.638
2 Olivia Meier 35.20.090
3 Maria Bertelsen 39.06.168
U13 (6 omg)
1 Mikkel Aagaard Schmidt 33.10.930
2 Rasmus Duus Storgaard 33.12.753
3 Phillip Christiansen 34.41.977
4 Victor Laumand Drue Nielsen 36.35.915
5 Frede Vedersø Sølvhøj 36.39.194
6 Christian Esfelt 35.26.129 1 lap
U13P (5 omg)
1 Signe Møjbæk 32.59.686
2 Amalie Terp Roed Hansen 37.17.861
U11 (4 omg)
1 Jonas Gamborg 26.27.432
2 Hjalte Egsgaard 27.46.575
U11P (4 omg)
1 Puk Sivebaek Skou 34.53.638
U9D (3 omg)
1 Markus Gamborg 29.40.518
Annonce
Annonce
Tour de Suisse(2.UWT) 09/06-16/06
Tour de Suisse Women(2.WWT) 15/06-18/06
La Route d'Occitanie(2.1) 15/06-16/06
Annonce
Annonce
Alpecin-Deceuninck |
Arkéa - B&B Hotels |
Astana Qazaqstan |
Bahrain Victorious |
Bora-Hansgrohe |
Cofidis |
Decathlon AG2R La Mondiale |
EF Education - EasyPost |
Groupama-FDJ |
INEOS Grenadiers |
Intermarché - Wanty |
Lidl - Trek |
Movistar Team |
Soudal - Quick Step |
Team DSM-Firmenich PostNL |
Team Jayco AlUla |
Team Visma | Lease a Bike |
UAE Team Emirates |
Annonce