Vi er dog knap så glade for at se, at du blokerer for annoncer, som gør det muligt for os at tilbyde vores indhold – helt GRATIS. Hvis du tillader annoncer fra Feltet.dk, kan vi blive ved med at servere dig gratis nyheder. Måske værd at overveje en ekstra gang?
På forhånd tak!
Feltet.dk
I dag blev der kørt enkeltstart i Varde, da Cycling West-løbet blev afviklet. Hos U17-rytterne blev anden afdeling af Tornado Cuppen afviklet.
Annonce
A - 33 km.
1 Martin Toft Madsen Bornholm Pro Cycling 00.40,04.77
2 Emil Wang Christina Watches-KUMA 00.40,22.66
3 Jimmi Sørensen Christina Watches-KUMA 00.40,33:56
4 Marius Ness Haave Motiv3 Pro-Cycling Team 00.41,29:18
5 Christian Juul Andreasen Bornholm Pro Cycling 00.41,29.21
6 Lars Carstensen Bornholm Pro Cycling 00.41,30.33
7 Heine Hansen Bornholm Pro Cycling 00.41,58:24
8 Simon Eiby Globeteam - Siesta Homes Group 00.42,19.37
9 Mads Baadgaard Rahbek Team TREFOR - Blue Water 00.42,22.14
10 Lasse Iversen Odder Cykel Klub 00.42,27.42
11 Christian Jersild Jensen Team Jutlander Bank 00.42,31.17
B - 33 km.
1 Kasper Asgreen Odder Cykel Klub 00.41,44.42
2 Andreas Holm Gylling Team Jutlander Bank 00.41,51.36
3 Casper Hillstrøm Arbejdernes Bicykle Club (Abc) 00.41,54.10
4 Nicolaj Steen Horsens Amatør Cykleklub 00.42,38.91
5 Morten Hansen Roskilde Cykle Ring 00.42,40.91
6 Frederik Zeuner Herning Cykle Klub 00.42,46.31
7 Simon Hamann Larsen Herning Cykle Klub 00.42,56.88
8 Kristoffer Damberg Arbejdernes Bicykle Club (Abc) 00.42,59.41
C - 33 km.
1 Mathias Villadsen Nr. Søby Cykel Klub 00.43,32.20
2 Jesper Jensen Esbjerg Cykle Ring Sport af 1919 00.44,11.99
3 Niels-Henning Lauridsen Odder Cykel Klub 00.44,36.02
4 Lars Blirup Cykel Motion Biersted 00.45,39.11
5 Peter Carstensen Arbejdernes Bicykle Club (Abc) 00.46,29.89
6 Per Hagedorn Pallesen Nr. Søby Cykel Klub 00.46,38.26
D - 33 km.
1 Carsten SKov Eriksen Grenå Cykle Club 00.43,59.51
2 Brian Mathiesen KÆDEN - Nr. Lyndelse 00.45,00.88
3 Lars Anderson Kerteminde Cykelklub 00.45,19.04
4 Nikolaj Friis Esbjerg Cykle Ring Sport af 1919 00.45,31.91
5 Anders Rom Ordrup Cykle Club 00.45,35.37
6 Jesper Korsgaard Silkeborg I.F. Cykling 00.46,00.82
7 René Gier Vemmelund Give Cykelklub (elite) 00.46,05.96
8 Mathias Hove Thy Cykle Ring 00.46,30.19
Junior - 25 km.
1 Frederik Reinhardt Poulsen Giordana Isaac Cycle Herning 00.31,24:32
2 Anders Hardahl Giordana Isaac Cycle Herning 00.31,35.53
3 Rasmus Byriel Iversen Team Campus Vejle 00.31,52.98
4 Martin Vangen Ringerike Sykkelklubb 00.32,01.91
5 Kristoffer Kjeldmann Hammel Cykle Klub 00.32,09.72
6 Andreas Hyldgaard Jeppesen Giordana Isaac Cycle Herning 00.32,12.52
7 Nicolai Petersen Cycling Elite Copenhagen - Amager 00.32,14.96
8 Mads Torp Team Bravida - Georg Berg 00.32,20.46
9 Daniel Bligaard Lyhne Giordana Isaac Cycle Herning 00.32,23.90
10 Mathias Strange Hansen Team Campus Vejle 00.32,25.17
11 Lars Saugstad Ringerike Sykkeklubb 00.32,25.78
12 Mikkel Frølich Honoré Team Kel-berg Roskilde Junior 00.32,30.96
13 Jacob Kruse Jensen Team Campus Vejle 00.32,51.67
14 Louis Sørensen Team Bravida - Georg Berg 00.33,01.05
15 Mikkel Møller Team Campus Vejle 00.33,01.98
Maria Julie Hansen på dagens enkeltstart - Foto: Cyclingphoto.dk
Dame A - 25 km.
1 Maria Julie Hansen Team BMS Ladies 00.33,51:07
2 Kristina Morin CK Ringen 00.34,43.33
3 Christina Siggaard Firefighters Upsala CK 00.35,34.78
Dame B - 25 km.
1 Helle Sommer Sahlholdt Arbejdernes Bicykle Club (Abc) 00.37,59:80
2 Mette Andersen Cycling Club Hillerød (CC Hillerød) 00.38,19:18
Dame Junior - 25 km.
1 Pernille Mathiesen Team Rytger 00.36,24.15
2 Simone Eg Team Rytger 00.37,16.06
Veteran H40 - 33 km.
1 Jesper Nielsen Herning Cykle Klub 00.41,57.03
2 Lars Aagaard Hansen Cykling Odense 00.42,48.88
3 Anders Krebs Ovesen Silkeborg I.F. Cykling 00.43,07:35
4 Klaus Pedersen Cykel Klubben Djurs 00.43,21.07
5 Morten Tillquist Nielsen Sorø Bicycle Club 00.43,41.83
6 torben hansen Cycling Club Hillerød (CC Hillerød) 00.44,03.83
7 Thomas Lund Herning Cykle Klub 00.44,28.06
8 Michael Jepsen Cykling Sydfyn 00.44,28.28
Veteran H50 - 25 km.
1 Michael Bornak Cycling Club Hillerød (CC Hillerød) 00.32,10.49
2 Michael Barfoed Arbejdernes Bicykle Club (Abc) 00.32,19.75
3 Laurits Thorning Jakobsen Cykle Klubben Aarhus 00.32,23.79
4 Knud Thaysen Herning Cykle Klub 00.32,33.58
5 Jan Værnhøj Pedersen Ordrup Cykle Club 00.32,48.09
6 Kim Westen Nakskov Cykle Club 00.32,56.80
Veteran H60 - 25 km.
1 Svend Christensen Nr. Søby Cykel Klub 00.36,00.05
2 allan hillers Nr. Søby Cykel Klub 00.36,20.94
3 John Larsen Svendborg Cykle Club 00.36,34.93
4 Benny Jensen Per P. Cykler 00.37,05.63
5 jørgen Friis Nyborg Cykle Klub 00.37,46.19
U17 - 25 km.
1 Frederik Rodenberg Madsen D.C.R. - Ballerup 00.20,29:09
2 Julius Johansen Cycling Club Hillerød (CC Hillerød) 00.20,43.52
3 Anders Peter Ellingsøe Vejle Cykel Klub 00.20,56.88
4 Anthon Charmig Odder Cykel Klub 00.20,57.85
5 Sebastian Ifversen Randers Cykleklub af 1910 00.20,58.27
6 Bjarke Andersen D.C.R. - Ballerup 00.21,00.65
7 Rasmus Lund Pedersen Cykling Odense 00.21,19.46
8 Karl Klinge Middelfart Cykel Club 00.21,30.46
9 Johan Tiedemann Langballe Cykle Klubben Aarhus 00.21,33.02
10 Magnus Andersen Aalborg Cykle-Ring 00.21,39.00
11 Frederik Bæts Kristensen Næstved Bicycle Club 00.21,40.56
12 Joakim Lisson Tissø Cykle Ring 00.21,41.93
13 Andreas Lorentz Kron D.C.R. - Ballerup 00.21,43.65
14 Mads Vinther Aalborg Cykle-Ring 00.21,43.71
15 Anders Alnor Mathiasen Hedensted Cykel Klub 00.21,43.75
16 Mikkel Bonde Viborg Cycling 00.21,44.46
17 Nick Brigsted Horsens Amatør Cykleklub 00.21,49.91
U16 piger - 10 km.
1 Lærke Elstrøm Jensen Hedensted Cykel Klub 00.16,51.28
U15 drenge - 10 km.
1 Morten Andreas Stampe Odder Cykel Klub 00.13,52.34
2 Frederik Eriksen Silkeborg I.F. Cykling 00.13,52.74
3 Kresten Andersen Næstved Bicycle Club 00.14,05.81
4 Mikkel Vinding Grindsted Cykelmotion 00.14,11.68
5 mads andersen Hedensted Cykel Klub 00.14,21.17
6 Niklas Spilcker Jacobsen Silkeborg I.F. Cykling 00.14,27.75
7 Lauritz Aarslev Cykel Klubben Djurs 00.14,30.86
8 jacob Hindsgaul Middelfart Cykel Club 00.14,44.08
9 peter friis løfstedt Herning Cykle Klub 00.14,49.13
10 Mads Fenneberg Horsens Amatør Cykleklub 00.14,57.11
11 Emil Nykjær Vædeled Roed Cykling Odense 00.14,58.64
U13 drenge - 10 km.
1 Casper Kaysen Hammel Cykle Klub 00.15,10.66
2 Oliver B. Søndergaard Silkeborg I.F. Cykling 00.16,23.36
3 William Normann Silkeborg I.F. Cykling 00.16,27.16
4 emil andersen Hedensted Cykel Klub 00.17,23.88
5 Mathias Møller Jørgensen Give Cykelklub (elite) 00.17,34.71
Annonce
Annonce
Tour de Suisse(2.UWT) 09/06-16/06
Tour de Suisse Women(2.WWT) 15/06-18/06
La Route d'Occitanie(2.1) 15/06-16/06
Annonce
Annonce
Alpecin-Deceuninck |
Arkéa - B&B Hotels |
Astana Qazaqstan |
Bahrain Victorious |
Bora-Hansgrohe |
Cofidis |
Decathlon AG2R La Mondiale |
EF Education - EasyPost |
Groupama-FDJ |
INEOS Grenadiers |
Intermarché - Wanty |
Lidl - Trek |
Movistar Team |
Soudal - Quick Step |
Team DSM-Firmenich PostNL |
Team Jayco AlUla |
Team Visma | Lease a Bike |
UAE Team Emirates |
Annonce