Vi er dog knap så glade for at se, at du blokerer for annoncer, som gør det muligt for os at tilbyde vores indhold – helt GRATIS. Hvis du tillader annoncer fra Feltet.dk, kan vi blive ved med at servere dig gratis nyheder. Måske værd at overveje en ekstra gang?
På forhånd tak!
Feltet.dk
Værløse Farum CK afholdte lørdag et kriterium, som gav følgende resultater i de danske licensklasser.
Annonce
B - 70,0 km
1 Niels Marquard Jensen - Sorø BC 01:35:19
2 Jens Frøslev-Nielsen - Værløse Farum CK
3 Jens Møller Pedersen - Randers CK 1910
4 Morten Pedersen - LFCK
5 Nils Eigil Bradtberg - ABC
6 Simon Gaál - Næstved BC
7 Sebastian Refsgaard - DCR Ballerup
8 Andreas Brasen Kidmose - Furesø CC
9 Peder Jacobsen - CC Hillerød 00:08
10 nikolaj rønhede - CK Fix 00:11
11 Nicolai Jørgensen - Haderslev Starup CK 05:22
12 kasper kalhøj - Holstebro CC
13 Daniel Rehn - Næstved BC
14 Morten Ellegaard Andersen - CC Hillerød
15 bjarne kingo andersen - Nyborg CK 05:30
16 Steen Skov Laursen - Silkeborg IF Cykling 05:33
17 Oscar Karlsson - CK Ringen 05:37
18 Anders Frost - Lyngby CC 05:41
19 Kristian Flagstad - CK Aarhus
20 Anders Bjerremand - Hvidovre CK 05:45
21 Jeppe Tolbøll - Haderslev Starup CK 05:51
22 Stefan Olgarsson - Mumien 05:54
C - 70,0 km
1 Kasper Bergstein Nielsen - Hvidovre CK 01:39:22
2 Nicolai Christensen - Amager CR
3 David Andersen - FBL
4 Alexander Bojsen - Lyngby CC
5 Niels Leervad Lambertsen - FBL 00:07
6 Henrik Bunde - FBL 00:13
7 Anders Winsløw - Hvidovre CK 01:40
8 Nicolaj Schou Andersen - Le Pedaleur De Charme
9 morten Christoffersen - Ordrup CC
10 Michael Munch - Køge CR
11 Lars Skovgaard - FBL
12 Kenneth Stolten - Ordrup CC 02:47
13 Thomas Larsen Søndergaard - Haderslev Starup CK
14 Thomas Gjødsbøl - Give Cykelklub
15 Patrick Seemann - Hvidovre CK
16 Amalie Dideriksen - Amager CR
17 Rasmus Bjørn Jensen - DMK
18 Nicolas Møller Henschel - Politiets IF, Kbh-Cykling
19 Sebastian Bisgaard Sauer Mikkelsen - Aalborg CR
20 Cecilie Uttrup Ludwig - ABC
21 Lasse Jakobsen - Hvidovre CK
22 Mattias Larssen - Trampen
23 Ulrik Thomsen - ABC
24 Daniel Nihlén - CK Ringen 06:15
Junior - 70,0 km
1 Casper Pedersen - Team Roskilde Junior 01:36:15
2 Rune Almindsø Andersen - Team Pythonpro.com - Spar Nord
3 Andreas Serop Larsen - ABC
4 Andreas Pihl Nielsen - ABC
5 Mads Corell - Team Roskilde Junior 01:15
6 Jesper Schultz - Comentor - Ribe Cykellager
7 Tobias Mørch Kongstad - Team HH Malerentreprise 01:28
8 Niklas Larsen - Slagelse CR
9 Mathias Linderod - Team HH Malerentreprise
10 Lasse Høilund Johansen - Team Pythonpro.com - Spar Nord
11 Mads Olander Hjort - Næstved BC 01:34
12 Frederik Brendborg Rasmussen - ABC 01:44
13 Alexander Møller - Faaborg Ski og Motionsklub
14 Marcus Høyer Hansen - ABC 01:51
15 Peter Kjær Nielsen - Team Pythonpro.com - Spar Nord 02:05
16 Rasmus Bøgh Wallin - Team HH Malerentreprise 03:25
17 Lasse Mortensgaard - ABC
18 Frederik Bohè - Team HH Malerentreprise 03:42
19 Emil Ravnsholt - Comentor - Ribe Cykellager
20 Jesper Jensen - Horsens AC
21 Marcus Bønlykke - Team Pythonpro.com - Spar Nord
22 Sebastian Carlsbæk Møller - Team Designa Køkken - Knudsgaard Junior 08:36
23 Anders Fynbo - Køge Bugt Junior Team CarbonCykler.dk 12:38
24 Gustav Haislund - Køge Bugt Junior Team CarbonCykler.dk
25 Jacob Dornan - CC Hillerød 18:02
26 August Christian Nyeland Ehlers - Team Netcompany - Cycling Culture Junior 26:21:00
D - 70,0 km
1 Anders Elmholdt Pedersen - FBL 01:42:14
2 Kenni Hansen - Silkeborg IF Cykling 00:06
3 morten rask gregersen - FBL 01:13
4 Jesper Havn - CK Fix
5 jan hansen - Hareskov Cykelklub
6 Thomas Vester - Hareskov Cykelklub
7 Tomas Berg - Höllviken CK
8 Mark Ellegaard - ABC
9 Kristian Nabe-Nielsen - Roskilde CR
10 Rasmus Thomsen - Ordrup CC
11 Per Vinter - Roskilde CR
12 Gunnar Gudnason - FBL
13 Thomas Lenzing Kristensen - Team Cycling Ringsted
14 Benny Nielsen - RnG Cycling
15 David Bischoff - Team Cycling Ringsted
16 Jonathan Gamwell - FBL
17 Simon Persson - RnG Cycling
18 Tue Kristiansen - Slangerup Cykel Klub
19 Johan Svanfeldt - CK Ringen
20 Morten Hoff - FBL
21 kenneth lycik - FBL
22 Henrik Juhl Pedersen - CC Hillerød
23 Christian Bisgaard Sauer Mikkelsen - Aalborg CR
24 Jonathan Marin - Amager CR
25 Per Olsen - CK Kronborg
26 Ola Abrahamsson - CK Ringen
27 Michel Girgis - Hvidovre CK
28 Bjarke Thyrrestrup - Hvidovre CK 02:57
29 Morten Ib Nielsen - Ordrup CC 04:59
H40 - 70,0 km
1 Søren Bay - Birkerød Bicycle Club 01:37:15
2 Kristian Israelsen Olsen - ABC
3 Christian Flindt-Larsen - Politiets IF, Kbh-Cykling
4 Flemming Fisker Jensen - Hvidovre CK 01:38
5 Mads G Nicolaysen - Holte Cykel Klub
6 Morten Tillquist Nielsen - Sorø BC
7 jørgen sørensen - Værløse Farum CK
8 Henrik Sass - Team Cycling Ringsted
9 Torben Bo Knudsen - HFCK
10 Allan Kaagaard Krestensen - Sydkystens Cycling 02:02
11 Michael Bornak - CC Hillerød 03:43
12 Lars Liljeroth - DCR Ballerup
13 claus wårsøe - Cykling Odense 04:17
14 John Papsø - Silkeborg IF Cykling
15 Morten Andersen - Fredericia CC
16 Jesper Thomsen - CK Kronborg
17 Hans Christian Iversen - Haderslev Starup CK
18 Jesper Kristensen - Lyngby CC
19 Morten Møller Thomsen - CC Hillerød 04:25
20 Lars Schmidt - Hvidovre CK 04:28
21 Carsten Lundh - CC Hillerød 04:37
22 Henrik Bandsholm - Sydkystens Cycling
23 Christian Bache - Ordrup CC 04:57
24 Lars Klima - DBC 05:07
25 Kenneth Iversen - KCK Herlev 05:12
26 Jesper Falden Offersgaard - DCR Ballerup 05:31
27 Brian Wulff Frederiksen - Greve CC
28 Jesper Jensen - Furesø CC
29 Bo Wacker - Roskilde CR 05:35
30 Steen Parmo - Greve CC
31 Anders Jellhede - CK Ringen
32 páll Skaale Didriksen - Amager CR 09:26
33 Jesper Bødker Buchtrup - Team Cycling Ringsted 10:39
34 michael buck kesby - DCR Ballerup
H50 - 70,0 km
1 Rene Lynge - KCK Herlev 01:45:22
2 Frank Reuter - Politiets IF, Kbh-Cykling
3 Ken G Hansen - Politiets IF, Kbh-Cykling
4 Morten Ryan Hansen - DBC
5 Claus Larsen - ABC
6 Henrik Andersen - Politiets IF, Kbh-Cykling 00:49
7 jesper andersen - Cykling Odense
8 Torsten Bak - Amager CR
9 jan bo pedersen - Køge CR 00:56
10 Leo Hav - ABC 01:22
11 Torben Lynge Jacobsen - Kalundborg CC
12 morten durup - Politiets IF, Kbh-Cykling
13 Erik Madsby - Politiets IF, Kbh-Cykling
14 preben hørby andersen - CC Hillerød
15 Michael de Voss - Cc Grøndal
16 Jan Jönsson - Höllviken Ck
17 Klaus Skjoldann Nielsen - Ordrup CC
18 Henrik Møller - KCK Herlev
19 Jan Ryan Hansen - DBC
20 Christian Sørensen - Lyngby CC
21 Bjørn Midtgaard - Holbæk Cykelsport
22 Jan Geelmuyden - CK Kronborg
23 Peter Kondrup - Fredericia CC
24 jan høegh - Politiets IF, Kbh-Cykling
25 Thomas Ege - Sydkystens Cycling
26 Anders Christoffersen - Køge CR
27 Michael Kristensen - KCK Herlev
28 Michael Stockfleth - FBL
29 Erik Schultz Madsen - ABC
30 Ole Johansen - CC Hillerød 02:24
31 Michael Juhl Pedersen - CC Hillerød
32 Børge Bundgård Sørensen - Greve CC 06:54
H60 - 40,0 km
1 Frank Meyer - Politiets IF, Kbh-Cykling 01:04:52
2 Johannes Risbjerg - Politiets IF, Kbh-Cykling 00:30
3 Svend Erik Pedersen - Greve CC
4 John Busk - Politiets IF, Kbh-Cykling
5 Anders Høj - Skive CK 00:48
6 ludvig hemmingsen - LFCK 01:08
7 Thomas Spread Campion - CC Hillerød 01:13
8 michael ostenfeldt andersen - Politiets IF, Kbh-Cykling 04:13
9 kell wohlert - Brøndby Cykel Motion 08:38
Dame A - 40,0 km
1 Beata Sandstrøm - Mumien 01:04:09
2 Iben Bohé - CC Hillerød
3 Karen Gjendal - FBL 00:35
4 Michelle Lauge - Amager CR 02:09
5 Maria Julie Hansen - Ordrup CC
Dame B - 40,0 km
1 Janni Bormann - DBC 01:04:46
2 Wickie Birkholm - ABC 03:25
3 Lene Børgesen - Hvidovre CK
4 Line Bang Peronard - ABC
5 Trine Frilund Jacobsen - CC Hillerød
U17 - 50,0 km
1 Mathias Alexander E. Larsen - Roskilde CR 01:10:51
2 Mathias Dahl Pedersen - Næstved BC
3 Jonas Hougaard Jensen - Vejen BC
4 Jakob Egholm - HMTBK
5 marcus jønsson - Roskilde CR
6 Christian Ingeman Lindquist - Amager CR
7 Matias Kjeldsmark Christiansen - Roskilde CR
8 Marcus Olsen - HFCK
9 Nikolaj Jeppe - Slagelse CR
10 Philip Koch - Lyngby CC
11 Andreas Lund Andresen - CK Fix
12 Jacob Michelsen - DCR Ballerup
13 Jakob Olsen - Silkeborg IF Cykling 00:10
14 Timothy Berthol Hansen - Ordrup CC 01:01
15 Thomas Brayan-Lund - Lyngby CC
16 Mikkel Bækø Bjerg - DCR Ballerup
17 maximilian hoffmann - Amager CR
18 william veber - Roskilde CR
19 Sebastian Rathje Andersen - Næstved BC
20 Joakim Lisson - Tissø Cykel Ring
21 Phillip Christian Vejre - Lyngby CC 01:24
22 Nicolai petersen - Amager CR 02:36
23 Mads Schelde Berg - Slagelse CR 03:18
24 Peter Gylling - Roskilde CR
25 Kristian Kaimer Eriksen - CK Fix
26 Christian Damgaard - Lyngby CC
27 Søren Bidstrup Petersen - Amager CR
28 Eigil Nikolajsen - HFCK
29 Tobias Bang Maarfelt - Holbæk CR
30 adam toftemark - Roskilde CR
31 Mark Frederiksen - CK Kronborg
32 Rasmus Ambrosiusen - CC Hillerød
33 Carl Erik Schoulgin Sørensen - CK Kronborg
34 Viktor S. Kristensen - Lyngby CC
35 Martin Holmbo Ørneholm - ABC
36 Thor Mørup Prødel - CK Fix
37 Julian Suhr - Næstved BC
38 Anders Mielke - Roskilde CR
39 Lasse Holmgaard - Slagelse CR 07:17
40 Jannik Ljungdahl - Greve CC 09:28
41 Lasse Andersen - CC Hillerød
42 Holger Christian Ehlers - Lyngby CC 12:38
43 Rasmus Nejrup - Roskilde CR 13:04
44 Rasmus Linneberg - CK Fix 13:08
45 Christian Petersen - LFCK 16:28
9999 Frederik Dyrmose Jørgensen - Roskilde CR DNF
U15 - 30,0 km
1 Frederik Bæts Kristensen - Næstved BC 46:41:00
2 Ludvig Anton Wacker - Roskilde CR
3 Oliver Wulff Frederiksen - Greve CC
4 Frederik Irgens Jensen - Slagelse CR
5 Rasmus Dahlmann - Greve CC
6 Valdemar Kure Krogh - CK Kronborg
7 Martin Omarsson Mollerup - CK Kronborg
8 Peter Haslund - Næstved BC
9 Peter Busk - Køge CR
10 Nicolai Hjortstrand Luthmann - Slagelse CR
11 Sander Andersen - DCR Ballerup
12 kresten andersen - Næstved BC 00:29
13 Andreas Sørensen - Tissø Cykel Ring 00:35
14 eskild rønhede - CK Fix 00:43
15 Nicklas Havemose-Poulsen - DCR Ballerup 00:47
16 mads Høiberg klinke - Roskilde CR 00:51
17 Victor Fuhrmann Desimpelaere - Køge CR 00:58
18 Tobias Chrone - Køge CR
19 Mattias Skjelmose Jensen - Amager CR
20 Lucas Norman Gude - KCK Herlev 01:01
21 Magnus Fleron Juncker - CK Fix 01:33
22 Malthe Jack Hansen - Roskilde CR 02:08
23 Lucas Rishøj Nielsen - ABC 02:45
24 Thomas Rald Kaspersen - KCK Herlev
25 Noah Fitzgearld Austin - Roskilde CR
26 Malthe Munch - CK Fix 03:50
27 Matias Gunnar Malmberg - CK Fix
28 Andreas Emil Holm - Lyngby CC
29 Andreas Hougaard Holst-Kruse - CK Fix
30 Mads Rasmussen - CK Fix
31 Mads Jørgensen - SCR
32 Magnus Henneberg - Lyngby CC
33 Kaare Hansen - CK Fix
34 Andreas Sulaj Kloppenborg - Holbæk Cykelsport 03:58
35 Christoffer Sloth - Lyngby CC 05:09
36 Nicklas Ole Hansen - Tissø Cykel Ring 05:28
37 Gustav Bøgvad Levå - Næstved BC 06:59
38 Lasse Jagd Lauritsen - Køge CR 07:02
39 Anton Norup Grunnet Hansen - Team Cycling Ringsted 08:20
40 Felix Clausen - Amager CR 12:56
41 Asger Krøll Andersen - Værløse Farum CK
U16 - 30,0 km
1 Caroline Bohè - CC Hillerød 48:57:00
U13 - 20,0 km
1 Emil Vad - Ordrup CC 35:33:00
2 Frederik Wandahl - Höllviken CK
3 Tobias Lund andresen - CK Fix
4 Joshua Amos Gudnitz - CK Kronborg
5 alexander mark - Odder CK
6 Casper Tougaard Toft - Greve CC
7 Frederik Erringsø - Roskilde CR
8 thorolf rønhede - CK Fix
9 Victor Friis-Jensen - DCR Ballerup
10 Kristoffer Ingemann Jørgensen - Roskilde CR
11 August Danielsen - Køge CR
12 Luis Carl Jørgensen - Næstved BC
13 Jonathan S. Petersen Larsen - CK Fix
14 Casper Petersen - HFCK
15 Mads Bak Bjerregaard - Odder CK
16 Gustav Wang - CK Fix
17 Julius Nowak Dalner - Holbæk cr
18 Victor Burmann - Greve CC 00:55
19 Christian Lesby - CK Kronborg
20 Tue Larsen - Slagelse CR
21 Emil S Iwersen - Amager CR
22 Matthias Gøtterup - Slagelse CR
23 Oliver Heine - Næstved BC
24 Magnus Lindberg Mortensen - DCR Ballerup 01:07
25 Emil Bruun - Roskilde CR 01:45
26 Jacob Grenaa - Køge CR 01:59
27 Magnus Kisum - Roskilde CR 02:02
28 Oliver Tobias Siggaard - CK Kronborg
29 Kasper Gylling - Roskilde CR 05:03
30 Mathias Bisgaard Rambøl - Slagelse CR 06:18
31 Sebastian Vive Rasmussen - CK Fix 23:58
U11 - 10,0 km
1 Carl-Frederik Bévort - ABC 17:48
2 Pelle Køster Mikkelsen - Amager CR
3 Mads Emil Bækø Bjerg - DCR Ballerup 00:15
4 Lucas Schrøder - Køge CR 00:29
5 Rasmus Bisgaard Olsen - Greve cc 02:42
6 Gustav Lykkeberg Bruun - Holbæk cr 02:59
7 Andreas Anderskov Madsen - Slagelse cr 05:39
Annonce
Annonce
Tour de Suisse(2.UWT) 09/06-16/06
Tour de Suisse Women(2.WWT) 15/06-18/06
La Route d'Occitanie(2.1) 15/06-16/06
Annonce
Annonce
Alpecin-Deceuninck |
Arkéa - B&B Hotels |
Astana Qazaqstan |
Bahrain Victorious |
Bora-Hansgrohe |
Cofidis |
Decathlon AG2R La Mondiale |
EF Education - EasyPost |
Groupama-FDJ |
INEOS Grenadiers |
Intermarché - Wanty |
Lidl - Trek |
Movistar Team |
Soudal - Quick Step |
Team DSM-Firmenich PostNL |
Team Jayco AlUla |
Team Visma | Lease a Bike |
UAE Team Emirates |
Annonce