Vi er dog knap så glade for at se, at du blokerer for annoncer, som gør det muligt for os at tilbyde vores indhold – helt GRATIS. Hvis du tillader annoncer fra Feltet.dk, kan vi blive ved med at servere dig gratis nyheder. Måske værd at overveje en ekstra gang?
På forhånd tak!
Feltet.dk
Faaborg Ski og Motionsklub afviklede i dag Faaborg Løbet for både senior og ungdomsklasser. Se resultaterne herunde.
Annonce
B - 118,5 km
1 Eskil Vammen - Cykle Klubben Aarhus 2.58.51
2 Jakob Frandsen - Cykel Klubben Djurs 2.58.54
3 Rune Almindsø Andersen - Næstved Bicycle Club 2.58.56
4 Rasmus Esmann Ginnerup - Randers Cykleklub af 1910
5 kasper kalhøj - Odder Cykel Klub
6 Morten Banke - Silkeborg I.F. Cykling 2.59.01
7 Thomas Edemann Jensen - Team Jutlander Bank 2.59.04
8 Lasse Panduro Nielsen - Silkeborg I.F. Cykling 2.59.04
9 Simon Hamann Larsen - Herning Cykle Klub
10 Simon Nybo Holgersen - Esbjerg Cykle Ring Sport af 1919
11 Steen Skov Laursen - Silkeborg I.F. Cykling
12 Nicolaj Steen - Horsens Amatør Cykleklub
13 Mathias Bregnhøj - Odder Cykel Klub
14 Daniel Falk Andersen - Hedensted Cykel Klub
15 Martin Wang Hjørngaard - Cykle Klubben Aarhus
16 Jesper Jensen - Esbjerg Cykle Ring Sport af 1919
17 Mikkel Bahnsen - Randers Cykleklub af 1910
18 August Mors Poulsen - Team Jutlander Bank
19 Christian Vaaben - Hammel Cykle Klub
20 Henrik Bisgaard Skovmose - Thy Cykle Ring
21 Martin Gro Nygaard - Herning Cykle Klub
22 Torleif Røberg - Fredericia Cycle Club
23 Kristian Flagstad - Cykle Klubben Aarhus 2.59.30
24 bjarne kingo andersen - Nyborg Cykle Klub 2.59.36
25 Andreas Holm Gylling - Team Jutlander Bank 2.59.45
26 Frederik Rosenbæk - Cykling Odense 3.12.18
27 Thomas Mikkelsen - Brædstrup Cykel Klub 3.43.18
28 Sebastian Møller - Randers Cykleklub af 1910 3.00.02
C - 94.8 km
1 Frederik Muff - Cykle Klubben Aarhus 2.28.36
2 Nikolaj Fevre - Kolding Bicycle Club 2.28.58
3 Martin Nielsen - Cykling Odense 2.29.02
4 Christian Finnerup - Frederiksberg Bane-& Landevejsklub 2.29.13
5 Kim Sørensen - Frederiksberg Bane-& Landevejsklub 2.29.20
6 Mike Isaksen - Skive Cykle Klub 2.29.21
7 Jonas Brunholm Jensen - Silkeborg I.F. Cykling
8 Bjarke Vodder Nielsen - Agerskov Cykel Klub af 1991
9 Casper Skaarup - Fredericia Cycle Club
10 Lars Skovgaard - Frederiksberg Bane-& Landevejsklub
11 Peter Carstensen - Arbejdernes Bicykle Club (Abc)
12 Kasper Thomsen - Cykel Klubben Djurs 2.29.28
13 sebastian andersen - Odder Cykel Klub 2.29.46
14 Jonathan Larsson - CK Ringen 2.30.02
15 Niels Mogensen - Dansk Bicycle Club 2.30.19
D - 71,1 km
1 Jakob Kortbæk - Thy Cykle Ring 1.48.00
2 Nikolaj Friis - Esbjerg Cykle Ring Sport af 1919
3 Kasper Kirch Gade - Cykle Klubben Aarhus 1.53.34
4 Flemming Damgaard Andersen - Holstebro Cycleclub af 1960
5 René Jakobsen - Cykle Klubben Aarhus
6 Kim N. Skytte - Brædstrup Cykel Klub
7 René Gier Vemmelund - Give Cykelklub (elite)
8 Simon Hemmsen - Cykling Odense
9 Martin Laurits Nielsen - Cykling Odense
10 Rasmus Jensen - Cykel Klubben Djurs
11 Carsten Toftgaard Jensen - Silkeborg I.F. Cykling
12 Hans Helleshøj Buch - Cykle Klubben Aarhus
13 Ulrich Offersen - Frederiksberg Bane-& Landevejsklub
14 Carsten Christiansen - Team Taasinge
15 Patrick L. von Wildenradt - Sønderborg Cykle Klub
16 Morten Ib Nielsen - Ordrup Cykle Club
17 Anders Lyth - Cykling Odense
18 Filip Domagala - Amager Cykle Ring 1.53.41
19 Mikkel Henningsen - Arbejdernes Bicykle Club (Abc) 1.53.47
20 Thomas Theilgaard Sørensen - Esbjerg Cykle Ring Sport af 1919
21 Flemming Nielsen - Give Cykelklub (elite)
22 Rasmus Bang Poulsen - Cykling Odense 1.53.49
23 Morten Reif - Fredericia Cycle Club
24 Anders Rom - Ordrup Cykle Club
25 Erik Spleth Bazuin - Støvring Motions Cykleklub
26 Mårten Persson - CK Ringen 1.53.54
27 Thomas Heunicke - Arbejdernes Bicykle Club (Abc) 1.53.56
28 Thomas Jepsen - Sønderborg Cykle Klub 1.54.03
29 Johan Svanfelt - CK Ringen
30 Simon Persson - RnG Cycling 1.54.18
31 Simon Madsen - Sønderborg Cykle Klub 1.54.46
32 Asger Brix Pedersen - Cykel Klubben Djurs 1.57.13
33 morten eriksen - Roskilde Cykle Ring 1.57.22
34 Kim Thomsen - Give Cykelklub (elite) 1.57.26
35 Kim Gotfredsen - Kerteminde Cykelklub
36 Troels Haastrup - Herning Cykle Klub 2.09.51
37 Flemming Tolstrup - Cykel Klubben Djurs 2.10.57
Dame A 94,8 km
1 Christina Siggaard - FireFighters Upsala CK 2.38.02
2 Maria Julie Hansen - Team BMS Ladies 2.38.03
3 Rikke Lønne - Team Rytger 2.42.42
Dame B - 71,1 km
1 Marie Schousboe Vilmann - Arbejdernes Bicykle Club (Abc) 2.07.20
2 Helle Sommer Sahlholdt - Arbejdernes Bicykle Club (Abc) 2.07.22
3 Charlotte Hold - Cykel Klubben Djurs 2.07.23
4 Johanne Suhr Mortensen - Cykle Klubben Aarhus
5 Thora Ovesen - Ordrup Cykle Club
6 Mette Line Eriksen - Fredericia Cycle Club 2.07.26
7 Else Lund - Hammel Cykle Klub 2.07.49
H40 - 94,8 km
1 Bjarne Olsen - Silkeborg I.F. Cykling 2.24.39
2 brian poulsen - Horsens Amatør Cykleklub
3 jacob holk - Cykling Odense 2.24.56
4 Henrik Frederiksen - Amager Cykle Ring 2.25.14
5 Flemming Steen - Horsens Amatør Cykleklub
6 Torkil Høg - Ordrup Cykle Club
7 Bo Boi - Per P. Cykler
8 Hans Christian Iversen - Haderslev Starup Cykelklub
9 Jan Christoffersen - Cykling Odense
10 Mads G Nicolaysen - Holte Cykel Klub 2.25.19
11 Morten Arild Nielsen - Horsens Amatør Cykleklub 2.25.21
12 Carsten Rosenbæk - Ærø Cykle Motion 2.25.21
13 Christian Oldenborg - Ordrup Cykle Club
14 Henrik Dann Andersen - Hammel Cykle Klub
15 Bent Pedersen - Herning Cykle Klub
16 Kristian Israelsen Olsen - Arbejdernes Bicykle Club (Abc)
17 Henning Sørensen - Hammel Cykle Klub 2.25.23
18 Lars Gade - Per P. Cykler
19 Claus Madsen - Cykling Odense
20 Jens Hansen - Sønderborg Cykle Klub 2.25.34
21 Anders Dellien - Cykelklubben Ringen
22 Jan Birk Oxlund - Vejen Bicykle Club 2.26.24
23 Erik Zoega - Nyborg Cykle Klub 2.33.07
24 Thomas Lund - Herning Cykle Klub 2.43.29
25 Claus Vinnich Hansen - Esbjerg Cykle Ring Sport af 1919 2.45.06
26 Ole Mikkelsen - Sønderborg Cykle Klub 2.49.53
H50 - 71,1 km
1 Per Christensen - Odder Cykel Klub 1.51.34
2 Peter Faldt Jensen - Fredericia Cycle Club 1.51.37
3 Klaus Møller - Cykel Klubben Djurs 1.52.04
4 Michael allan Hansen - Ordrup Cykle Club
5 Erik Brixen - Per P. Cykler 1.52.10
6 Claus Wårsøe - Cykling Odense 1.52.17
7 jan hansen - Hareskov Cykelklub
8 Lars-Bo Marcussen - Sønderborg Cykle Klub
9 Niels Bo Søndergaard - Odense Politis Idrætsforening
10 Alex Madsen - Randers Cykleklub af 1910
11 Kent Jensen - Vejen Bicykle Club
12 Jens Pape - Hedensted Cykel Klub
13 Kurt Sørensen - Fredericia Cycle Club
14 Ulrich Jung - Randers Cykleklub af 1910
15 Anders Lau Jespersen - Arbejdernes Bicykle Club (Abc)
16 martin young - Kolding Bicycle Club
17 Michael Bornak - Cycling Club Hillerød (CC Hillerød)
18 Ole Thøgersen - Nyborg Cykle Klub
19 Klaus Skjoldann Nielsen - Ordrup Cykle Club 1.52.22
20 Tom Jensen - Grenå Cykle Club
21 Jan Birke Lyngbye - Cykle Klubben Aarhus 1.52.42
22 Jimmi Johansen - Lyngby Cycle Club 1.52.56
23 jesper hvisthule - Per P. Cykler 1.53.36
24 Ole John - Cykelmotion Viborg 2.10.01
25 Mogens Kim Johansen - Faaborg Ski- og Motionsklub Elite 2.10.14
26 Mikael Haislund - Sydkystens Cycling 2.10.49
27 Leo Hav - Arbejdernes Bicykle Club (Abc) 2.17.23
H60 - 71,1 km
1 Hasse Larsen - Ordrup Cykle Club 2.02.34
2 Ove Birk - Cykle Clubben Hjørring 2.02.36
3 Alan Kehlet - Esbjerg Cykle Ring Sport af 1919 2.02.40
4 jan høegh - Politiets IF - Kbh-Cykling
5 Svend E. Hansen - Svendborg Cykle Club 2.07.21
6 Steffen Munch Hansen - Cykle Clubben Hjørring
7 Helmuth Gram - Fredericia Cycle Club
8 Søren Vagtholm - Cykling Odense
9 Claus Westerholt - Lolland-Falsters Cykle Klub
10 Peter Kondrup - Fredericia Cycle Club
11 Johannes Risbjerg - Politiets IF - Kbh-Cykling
12 laust madsen - Horsens Amatør Cykleklub
13 Bjarne Brøndum - Cykling Nord Fyn 2.07.40
14 ib jørgensen - Svendborg Cykle Club 2.07.47
15 Svend Christensen - Nr. Søby Cykel Klub 2.08.11
16 Allan Søndergaard - Hammel Cykle Klub 2.28.00
17 chres christensen - Cykel Klubben Djurs 2.54.00
U17 - 71,1 km
1 Rasmus Lund Pedersen - Cykling Odense 1.51.04
2 Anthon Charmig - Odder Cykel Klub
3 Jorn Oerlemans - Horsens Amatør Cykleklub 2.00.06
4 Nikolaj Vejby Møller - Cykel Klubben Djurs
5 Karl Klinge - Middelfart Cykel Club
6 Søren-Hjalte Steinholm - Haderslev Starup Cykelklub
7 Luca Ryberg Lonardi - Team Cycling Ringsted
8 Gustav Schmidt Ruager - Cykling Odense
9 Rasmus Hvass Olesen - Cykle Klubben Aarhus
10 Mads-Emil Gaardsvig Christensen - Cykling Odense
11 Mikkel Tholstrup - Silkeborg I.F. Cykling
12 Jakob Olsen - Silkeborg I.F. Cykling
13 Frederik Rosenmeyer - Cykle Klubben Aarhus
14 Aksel Josiasen - Cykel Klubben Djurs
15 Daniel Kirkegaard Larsen - Cykling Odense
16 Asbjørn Hellemose - Hammel Cykle Klub
17 Rasmus Stigaard - Rødekro Cykle Club - RKCC
18 Anders Alnor Mathiasen - Hedensted Cykel Klub
19 Casper Busk Jensen - Randers Cykleklub af 1910
20 Jonas Frederik Banke - Middelfart Cykel Club
21 Tobias Wallin Hjortshøj - Odder Cykel Klub
22 Jens Raagaard - Roskilde Cykle Ring
23 Frederik Henriksen - Odder Cykel Klub
24 Nick Brigsted - Horsens Amatør Cykleklub 2.00.12
25 Rasmus Rauch Jensen - Cykling Odense
26 Jan Jakob Iversen - Hammel Cykle Klub 2.00.14
27 Asbjørn Ravn Rasmussen - Hammel Cykle Klub 2.00.19
28 Mads-Emil Juul - Horsens Amatør Cykleklub 2.00.22
29 Kasper Sørensen - Haderslev Starup Cykelklub 2.00.45
30 Lasse Pedersen - Horsens Amatør Cykleklub 2.07.14
31 Henrik Truelsen - Cykling Odense 2.20.15
32 Andreas Sørensen - Hobro Cykle Club af 1938 2.33.18
U16 piger - 35 km
1 Freja-Louise Algren Nielsen - Horsens Amatør Cykleklub 1.09.39
2 Fie Pedersen - Horsens Amatør Cykleklub 1.12.30
U15 - 35 km
1 Anders Lilliendal - Cykling Odense 1.01.55
2 Lauritz Aarslev - Cykel Klubben Djurs
3 Anders Vibsig Nielsen - Herning Cykle Klub
4 Jonas Haugsted Gemmer - Horsens Amatør Cykleklub
5 Niklas Spilcker Jacobsen - Silkeborg I.F. Cykling
6 Anders Stubberup - Holstebro Cycleclub af 1960
7 Frederik Thomsen - Cykling Odense
8 Mads Degn - Horsens Amatør Cykleklub
9 William Blume Levy - Horsens Amatør Cykleklub
10 Sebastian Theodor Millinge Petersen - Herning Cykle Klub
11 Anders Foldager - Hammel Cykle Klub
12 Robin Juel Skivild - Cykling Fyn
13 Frederik Uhre - Esbjerg Cykle Ring Sport af 1919
14 Nicolai Asgreen - Middelfart Cykel Club
15 Emil Klokkerholm - Herning Cykle Klub
16 Søren Vosgerau - Cykle Klubben Aarhus
17 Jonas Myrup Laakkonen - Cykling Odense
18 Aksel Lylloff Qvortrup - Silkeborg I.F. Cykling
19 mads andersen - Hedensted Cykel Klub
20 Svend Helleshøj Buch - Cykle Klubben Aarhus
21 jacob Hindsgaul - Middelfart Cykel Club
22 Jakob Bødker - Nr. Søby Cykel Klub
23 Mads Bak Bjerregaard - Odder Cykel Klub
24 Emil Nykjær Vædeled Roed - Cykling Odense
25 Daniel Guld - Cykel Klubben Djurs
26 Jacob Eriksen - Hammel Cykle Klub 1.02.15
27 Mikkel Skovgaard - Cykle Klubben Aarhus 1.02.34
28 Emil Myrup Laakkonen - Cykling Odense 1.02.50
29 Tom-Luca Rohde - RG Hamburg 1.08.15
30 Viktor Lindegaard - Middelfart Cykel Club 1.09.47
31 Sebastian Waldhauer - Esbjerg Cykle Ring Sport af 1919 1.10.06
32 Mads Tygesen - Esbjerg Cykle Ring Sport af 1919
33 Casper Veth Jensen - Silkeborg I.F. Cykling 1.12.28
34 Laust Sandkvist - Holstebro Cycleclub af 1960
35 Nikolaj Petterson - Cykling Odense
U13 - 21 km
1 Marcus Breiner - Nr. Søby Cykel Klub 40.07
2 Jeppe Andreasen - Odder Cykel Klub
3 Anders Toft Nielsen - Esbjerg Cykle Ring Sport af 1919
4 Aksel Klinge - Middelfart Cykel Club
5 Oliver B. Søndergaard - Silkeborg I.F. Cykling
6 Viktor Gaini - Cykling Odense
7 Emil Borg Strøm - Nr. Søby Cykel Klub
8 Dennis Lock - Kolding Bicycle Club
9 Casper Kaysen - Hammel Cykle Klub
10 Alfred Rasmussen - Odder Cykel Klub
11 Viktor Haubro Lind - Nr. Søby Cykel Klub
12 Julius Nowak Dalner - Holbæk Cykelsport
13 Christian Spang Kjeldsen - Silkeborg I.F. Cykling
14 Kasper Gylling - Roskilde Cykle Ring
15 Johan Gørtz Hørstrup - Horsens Amatør Cykleklub
16 Tobias Lillelund - Herning Cykle Klub 40.13
17 Frederik Bjørn Sørensen - Cykle Klubben Aarhus 40.16
18 Oliver Madsen Nielsen - Horsens Amatør Cykleklub 41.11
19 Benjamin Kolze Changizi - Silkeborg I.F. Cykling 42.12
20 Andreas Vejlin - Silkeborg I.F. Cykling
21 Mathias Møller Jørgensen - Give Cykelklub (elite) 44.21
22 Nicolai Veth Jensen - Silkeborg I.F. Cykling 44.45
23 Jonas Tornbjerg Eye - Horsens Amatør Cykleklub 45.30
24 Alexander Solgaard Nielsen - Kolding Bicycle Club 47.22
25 Rasmus Tækker - Sønderborg CK 48.38
26 emil andersen - Hedensted Cykel Klub 48.49
27 Rasmus Henriksen - Odder Cykel Klub 49.24
U13 piger - 21 km
1 Maria Bertelsen - Herning Cykle Klub 40.21
2 Mie Degn - Horsens Amatør Cykleklub 42.13
U11 - 14 km
1 Kevin Biehl - Esbjerg Cykle Ring Sport af 1919 26.27
2 Jens Bak Bjerregaard - Odder Cykel Klub 28.56
3 Thor Juel Skivild - Cykling Fyn
4 Oliver Juul Mortensen - Cykling Odense 30.32
5 Sebastian B. Søndergaard - Silkeborg I.F. Cykling 31.10
6 Alexander Valsted Nagstrup - Silkeborg IF 31.12
7 Jonatan Skov - Odder Cykel Klub 31.26
8 Peter Dyhr Verdi - Cykling Odense 33.26
U11 piger - 14 km
1 Gullborg Guttesen - Give Cykelklub (elite) 26.27
2 Julie Lillelund - Herning Cykle Klub 29.15
3 Astrid Marie Bjørn Sørensen - Cykle Klubben Aarhus 34.13
4 Julie Uhre - Esbjerg Cykle Ring Sport af 1919 37.23
Annonce
Annonce
Tour de Suisse(2.UWT) 09/06-16/06
Tour de Suisse Women(2.WWT) 15/06-18/06
La Route d'Occitanie(2.1) 15/06-16/06
Annonce
Annonce
Alpecin-Deceuninck |
Arkéa - B&B Hotels |
Astana Qazaqstan |
Bahrain Victorious |
Bora-Hansgrohe |
Cofidis |
Decathlon AG2R La Mondiale |
EF Education - EasyPost |
Groupama-FDJ |
INEOS Grenadiers |
Intermarché - Wanty |
Lidl - Trek |
Movistar Team |
Soudal - Quick Step |
Team DSM-Firmenich PostNL |
Team Jayco AlUla |
Team Visma | Lease a Bike |
UAE Team Emirates |
Annonce