Vi er dog knap så glade for at se, at du blokerer for annoncer, som gør det muligt for os at tilbyde vores indhold – helt GRATIS. Hvis du tillader annoncer fra Feltet.dk, kan vi blive ved med at servere dig gratis nyheder. Måske værd at overveje en ekstra gang?
På forhånd tak!
Feltet.dk
Resultater fra gårsdagens enkeltstart i Viborg.
Annonce
Viborg Cycling afholdt i går første afdeling af JF Cup, hvor Martin Toft Madsen fra Bornholm Pro Cycling sejrede i A-klassen foran Rasmus Mygind (Designa Køkken - Knudsgaard) og Christina Watches-Onfones Jimmi Sørensen.
JF Cup fortsætter i næste weekend.
A - 28 kilometer
1 Martin Toft Madsen (Bornholm Pro Cycling) 00.36,16.01.
2 Rasmus Mygind (Team Designa Køkken - Knudsgaard) 00.36,48.28.
3 Jimmi Sørensen (Christina Watches - Onfone) 00.37,11.29.
4 Anders Holm (Bornholm Pro Cycling) 00.37,19.41.
5 Klaus Vorgod Kristensen (Team Tre-For) 00.37,21.74.
6 Jimmi Peder Klitgaard Purkær (Aalborg CR) 00.37,26.22.
7 Jacob Linkis (Odder CK) 00.37,32.69.
8 Heine Hansen (Bornholm Pro Cycling) 00.37,33.73.
B - 28 kilometer
1 Christian Carlsbæk Møller (Randers CK 1910) 00.37,29.50.
2 Jonas Schultz Ingerslev (CK Aarhus) 00.38,29.14.
3 Lars Aagaard Hansen (Cycling Langeland) 00.38,45.85.
4 Joakim Mikkel Svensson (ABC) 00.38,51.63.
5 Aleksej Calmann (Vesthimmerland CK) 00.38,54.57.
6 Henrik Scharling (Greve CC) 00.38,56.33.
7 Finn R. Madsen (Skive CK) 00.39,03.75.
8 Niels Munk Asmussen (Middelfart CC) 00.39,09.64.
D - 22 kilometer
1 Sune Steiniche Kjær (Silkeborg IF Cykling) 00.32,03.
2 Nils Lau Nyborg Broge (Randers CK 1910) 00.32,15.
3 Christopher Rahbek Christensen (Viborg Cycling) 00.32,44.
4 Nikolaj Bonde (Viborg Cycling) 00.32,49.92.
5 Per Holst Menander (Thy CR) 00.32,55.96.
6 Kenneth Sørensen (Silkeborg IF) 00.33,05.97.
7 Lasse Jakobsen (Hvidovre CK) 00.33,21:00.
8 Mads Henrik Laursen (FBL) 00.33,22.70.
JUN - 28 kilometer
1 Peter Mathiesen (Blue Water Junior) 00.37,07.84.
2 Mads Würtz Schmidt (Blue Water Junior) 00.37,43.23.
3 Søren Kragh Andersen (Team Roskilde Junior) 00.37,47.76.
4 Mathias Dam Westergaard (Blue Water Junior) 00.38,14.54.
5 Niklas Eg (Blue Water Junior) 00.38,16.03.
6 Mads Baadsgaard Rahbek (Blue Water Junior) 00.38,52.38.
7 Frederik Zeuner Nielsen (Horsens AC) 00.38,55.31.
8 Andreas Holm Gylling (Team ScaffCo Stilladser) 00.38,56.21.
9 Simon Hamann Larsen (Blue Water Junior) 00.39,03.89.
10 Steffen Munk Christiansen (Concordia Forsikring Himmerland - Hobro/Randers) 00.39,14.72.
11 Anders Egsvang Rasmussen (Concordia Forsikring Himmerland - Hobro/Randers) 00.39,26.76.
12 Michael Carbel Svendgaard (Blue Water Junior) 00.39,32.46.
13 Kasper Würtz Schmidt (Concordia Forsikring Himmerland - Hobro/Randers) 00.39,40.31.
DA - 22 kilometer
1 Britt Lauenborg (Blue Water Ladies) 00.33,17.26.
2 Cecilie Uttrup Ludwig (KCK Herlev) 00.33,33.40.
DB - 22 kilometer
1 Mette Brødsgaard Jensen (Skive CK) 00.36,48.64.
2 Else Lund (Hammel CK) 00.37,21.11.
DJUN - 22 kilometer
1 Pernille Mathiesen (Holstebro CC) 00.33,56.68.
2 Amalie Winther Olsen (Bikesports - Kvickly Odder) 00.35,06.07.
H40 - 28 kilometer
1 Michael Jepsen (Cykling Sydfyn) 00.38,50.83.
2 Laurits Thorning Jakobsen (CK Aarhus) 00.39,20.61.
3 Lars Christensen (Aalborg CR) 00.39,23.39.
4 Klaus Pedersen (CK Djurs) 00.39,39.19.
5 Christian Flindt-Larsen (Politiets CA) 00.39,39.26.
6 Niels Kaare Jensen (Herning CK) 00.40,04.53.
H50 - 22 kilometer
1 Kent Jensen (Vejen BC) 00.31,55.29.
2 Poul Petersen (CK Kronborg) 00.32,37.60.
3 Peter Kvist (Horsens AC) 00.33,09.74.
4 Jimmy Alsted Ottosen (Herning CK) 00.33,12.92.
5. Jens Würtz (Aalborg CR) 00.33,26.
H60 - 22 kilometer
1 Finn Koldste (Vejle CK) 00.33,55.
2 Svend Christensen (Herning CK) 00.35,16.06.
U17 - 16 kilometer
1 Daniel Bligaard Lyhne (Nr. Søby CK) 00.23,18.96.
2 Mathias Strange Hansen (Silkeborg IF Cykling) 00.23,20.77.
3 Mikkel Fenneberg (Sønderborg CK) 00.23,37.93.
4 Kristoffer Kjeldmann (Hammel CK) 00.23,41.12.
5 Mads Olander Hjort (Næstved BC) 00.23,55.13.
6 Mathias Norsgaard Jørgensen (Herning CK) 00.23,58.48.
7 Emil Dahl Pedersen (Middelfart CC) 00.24,03.30.
8 Silas Zacharias Clemmensen (Aalborg CR) 00.24,07.42.
9 Mikkel Honorè (Middelfart CC) 00.24,11.81.
10 Frederik Poulsen (Holstebro CC) 00.24,24.16.
11 Andreas Brandt Aidel (Hammel CK) 00.24,27.50.
12 Andreas Stokbro (CK Fix) 00.24,45.26.
13 Villads Aase Ellebjerg (Cykling Odense) 00.24,47.72.
14 Christopher Posselt (Silkeborg IF Cykling) 00.24,49.01.
U15 - 16 kilometer
1 Mikkel Bonde (Viborg Cycling) 00.24,45.66.
2 Nick Brigsted (Horsens AC) 00.25,30.44.
3 Søren Friis Løfstedt (Herning CK) 00.25,40.92.
4 Frederik Sønderby Jensen (Horsens AC) 00.25,48.14.
5 Johan Tiedemann Langballe (CK Aarhus) 00.25,50.62.
6 Andreas Stenger Føhns (Herning CK) 00.26,26.35.
7 Lasse H. Krejberg (Nr. Søby CK) 00.26,43.29.
8 Peter Ravn Uberg (Cykling Nord Fyn) 00.26,53.12.
U13 - 10 kilometer
1 Peter Friss Løfstedt (Herning CK) 00.17,49.88.
2 Jakob Bødker (Viborg Cycling) 00.18,05.59.
3 Jonathan Damsgaard Hald (Vejle CK) 00.18,28.84.
4 Rasmus Amstrup Winther (Grenaa CC) 00.18,29.58.
5 William Blume Levy (Horsens AC) 00.18,38.27.
U13P - 10 kilometer
1 Mie Olander Hjort (Næstved BC) 00.19,09.33.
U11 - 10 kilometer
1 Rasmus Madsen (Herning CK) 00.19,50.58.
U11P - 10 kilometer
1 Amalie Spaabæk Schmücker (Herning CK) 00.20,02.36.
Annonce
Annonce
Women's Tour(2.WWT) 06/06-09/06
Critérium du Dauphiné(2.UWT) 02/06-09/06
Tour de Suisse(2.UWT) 09/06-16/06
Tour de Korea(2.1) 05/06-09/06
ZLM Tour(2.1) 05/06-09/06
Tour de Suisse(2.UWT) 09/06-16/06
Tour de Suisse Women(2.WWT) 15/06-18/06
La Route d'Occitanie(2.1) 15/06-16/06
Annonce
Annonce
Alpecin-Deceuninck |
Arkéa - B&B Hotels |
Astana Qazaqstan |
Bahrain Victorious |
Bora-Hansgrohe |
Cofidis |
Decathlon AG2R La Mondiale |
EF Education - EasyPost |
Groupama-FDJ |
INEOS Grenadiers |
Intermarché - Wanty |
Lidl - Trek |
Movistar Team |
Soudal - Quick Step |
Team DSM-Firmenich PostNL |
Team Jayco AlUla |
Team Visma | Lease a Bike |
UAE Team Emirates |
Annonce