I dag og imorgen bliver der kørt et etapeløb i Århus og omegn, løbet kaldes "2 dage ved Århus" og arrangeres af CK Århus.
Herunder finder du resultater fra samtlige klasser.
Klasse: B Distance: 55,8 km.1 Marian Arbold - Team Stevens 1.16,24
2 Kalle K. Corneliussen -
Esbjerg CR 1.16,35
3 Jerko Rezo - HRC Hannover 1.16,38
4 Jaco Wasserfall - Team Empolirelli 1.18,19
5 Daniel Vestergård Andersen -
Viborg Cycling s.t.
6 Allan Porsmose - Holstebro CC s.t.
7 Claus Nielsen - CK Aarhus s.t.
8 Ole Christensen - Skive CK 1.18,41
9 Tommy Jacobsen -
Vejen BC s.t.
10 Lasse Søgaard - Holstebro CC s.t.
11 Thomas Jepsen -
Sønderborg CK s.t.
12 Lars Bojsen - Kolding BC s.t.
13 Julian Blackwell - Team Emporelli s.t.
Klasse: C Distance: 46,5 km. 1 Jesper Nielsen - Herning CK 1.05,37
2 Ryan Sørensen -
Silkeborg IF Cykling s.t.
3 Ulrik Mehlby Thomsen - Cykling
Odense s.t.
4 Poul Sand - Herning s.t.
5 Thomas Munk Veirum -
Randers CK10 s.t.
6 Chris Lyman -
Hammel CK s.t.
7 Anders Krebs Ovesen - Silkeborg IF Cykling s.t.
8 Jens-Peder Raun Rasmussen - Odder CK 1.06,18
9 Michael Henneberg Jensen - Viborg Cycling 1.06,20
10 Henrik Dam Nielsen - Cykling Odense s.t.
11 Jesper Bruun Hansen - Grenaa CC s.t.
12 Søren Pedersen - Odder CK s.t.
13 Sebastian Pristl - HRC Hannover s.t.
14 Brian Poulsen - Horsens AC s.t.
Klasse: Begynder Distance: 46,5 km. 1 Johnny Brandt - Hammel CK 1.09,58
2 Søren Chr. Brahe Bohnsen - Århus MTB s.t.
3 Christian Moore -
Amager CR s.t.
4 David Tor Sigurdsson - Island s.t.
5 Michael Stick - Viborg Cycling s.t.
6 Per Juel Jensen - Odder CK s.t.
7 Jens Skannerup - Ringkøbing CC s.t.
8 Thomas Sass Lyman - Hammel CK s.t.
9 Nikolaj Sørensen - Hammel s.t.
10 Anders Steiniche Johansen - Kolding BC s.t.
11 Daniel Garne Jensen - Hammel CK s.t.
12 Tommy Ågren - CK Aarhus s.t.
Klasse: Veteran H40 Distance: 46,5 km. 1 Kurt Sørensen - Fredericia CC 1.07,22
2 Per Christensen - Skanderborg CK s.t.
3 Søren Thomsen - Ringkøbing CC s.t.
4 Jørgen Pugdahl Pedersen - Thy CR 1.07,26
5 Asger Navne Sørensen - Cycling Langeland 1.07,30
6 Danny Christensen - Thorager s.t.
7 Jørgen Nielsen - Hammel CK s.t.
8 Hans Pedersen - Thorsager s.t.
9 Hans Jørgen Christensen - Silkeborg IF Cykling s.t.
Klasse: Veteran H50 Distance: 46,5 km. 1 Svend Christensen - Herning CK 1.07,31
2 Svend Erik Hansen - Svendborg CC s.t.
3 Winfried Base - Braunschweeg s.t.
4 Ole Jensen - Hedensted Cykelklub s.t.
5 A.C. Andersen - Skive CK s.t.
Klasse: Veteran H60 Distance: 46,5 km. 1 Søren Vagtholm - Cykling Odense 1.07,31
Klasse: Ældste Distance: 27,9 km. 1 Jesper Herbæk Kousgaard - Herning CK 0.43,48
2 Mads Prangsgaard - Odder CK 0.43,52
3 Alexander Mørk - Nr. - Søby CK 0.43,55
4 Jonas Mustafa Awad - Grenaa CC s.t.
5 Lasse Zink Mortensen - Rødekro CC s.t.
6 Filip Fogh Marqvard Hansen - Grenaa CC s.t.
7 Steffen Schneider Jakobsen - CCH Hjørring s.t.
8 Matias Udby - Hobro CK38 s.t.
9 Thomas Grand Schmidt - Greve CC s.t.
10 Martin Dyreborg Hansen - Herning CK s.t.
11 Brian Stensig Andersen - CK UNIC Skjern s.t.
12 Kasper Svingel Jensen - Silkeborg IF Cykling s.t.
13 Matias Greve - Cykling Odense s.t.
14 Daniel Malmros Christiansen - Odder CK s.t.
15 Casper Degn Larsen - Herning CK s.t.
16 Thomas Jespersen Beck - Sønderborg CK s.t.
17 Mikkel Schertz Andersen -
Varde CK s.t.
18 Frederik Thalund Jensen - Herning CK s.t.
19 Martin Herbæk Grøn - Silkeborg IF Cykling s.t.
20 Simon Bigum - Svendborg CC s.t.
21 Ask Nilou Nørgaard - Svendborg CC s.t.
22 Michael Valgren Andersen - Thy CR s.t.
23 Jacob Østergaard Markussen - Horsens AC s.t.
24 Jens Møller Pedersen - Randers CK10 s.t.
25 Nicolai Christensen - Randers CK10 s.t.
26 Mads Lillelund Christiansen - Esbjerg CR s.t.
27 Søren Sølvsten Nielsen - Silkeborg IF Cykling s.t.
Klasse: Mellemste Distance: 18,6 km.1 Mikkel Refshøj Andersen - Nr. - Søby CK 0.34,12
2 Mads Pedersen - Holbæk CR s.t.
3 Mathias Tholstrup - Silkeborg IF Cykling s.t.
4 Simon Hamann Larsen - Kolding BC 0.34,38
5 Jonas Nordkroggaard - Kalundborg CC s.t.
6 Jakob Røberg Frandsen - Thorsager Motion Cykling s.t.
7 Mads Krog Nielsen - Herning CK s.t.
8 Niklas Vestergaard Eg - Herning CK s.t.
9 Nicklas Bøje - Team Cycling Ringsted s.t.
10 Kenni H.S. Hansen - Silkeborg IF Cykling s.t.
11 Christoffer Lisson - Roskilde CR s.t.
12 Alexander Engels Ryming - Skive CK s.t.
Klasse: Yngste Distance: 9,3 km.1 Mikkel Bøje - Team Cycling Ringsted 0.17,35
2 Mathias Norsgaard Jørgensen - Silkeborg IF Cykling s.t.
3 Jacob Kruse Jensen - Haderslev CK75 s.t.
4 Patrick Leth - Odder CK s.t.