Vi er dog knap så glade for at se, at du blokerer for annoncer, som gør det muligt for os at tilbyde vores indhold – helt GRATIS. Hvis du tillader annoncer fra Feltet.dk, kan vi blive ved med at servere dig gratis nyheder. Måske værd at overveje en ekstra gang?
På forhånd tak!
Feltet.dk
Der blev i dag kørt UCI-løb i cykelcross omkring Kronborg. I herrernes A-klasse vandt Morten Vogt Laustsen foran Kenneth Hansen og polakken Karol Michalski. En femmandsgruppe med ovennævnte tre samt tjekken Emil Hekele og islændingen Ingvar Omarsson lagde sig hurtigt i front i løbet, hvorefter Laustsen, Hansen og Michalski trak fra. På tredjesidste omgang rykkede Laustsen fri og vandt i tiden 1:01:35 blot 10 sekunder foran Hansen og yderligere 41 sekunder foran Michalski. Herunder er der fulde resultater fra alle klasser.
Annonce
Herrer A
1 Morten Vogt Laustsen - Carl Ras CX Team-Sydkysten Cycling 01:01:35.449
2 Kenneth Hansen - Haderslev Starup Cykelklub 01:01:45.028
3 Karol Michalski - - 01:02:36.975
4 Emil Hekele - Stevens Bikes - Emilio Sport 01:02:50.297
5 Ingvar Omarsson - KriaNovator 01:02:54.939
6 Tommy Moberg Nielsen - Carl Ras CX Team-Sydkysten Cycling 01:03:21.27
7 Joachim Parbo - Biciclista 01:05:12.097
8 Andreas Lund Andresen - Team ABC Junior 01:05:30.219
9 Adam Gustafsson - Eksjö CK 01:05:53.877
10 Axel Wannerskog - Göteborg CK 01:06:02.819
11 Carl Erik Schoulgin Sørensen - Carl Ras CX Team-Sydkysten Cycling 01:07:37.639
12 Rasmus Wulff Nørholm Gøtke - Cykling Odense 01:07:45.987
13 Thomas Nørup - Team Novo Nordisk 01:08:54.066
14 Pierre Stjernman - CK Master 01:08:55.828
15 Lars Johnsen - Aalborg Mountainbikeklub 01:08:58.192
16 Erling Mattsson - Föreningen Göteborg Cycling Team 01:09:04.027
17 Paw Ager - JC Cykelklub 01:09:09.277
18 Kim Johannsen - Holte MTB Klub 01:01:35.76
19 Peter Thidemann - Aalborg Mountainbikeklub 01:01:35.894
20 Sebastian Juul - Team NBC Elite 01:02:25.15
21 Anders Bro Bystrup - Aalborg Cykle-Ring 01:02:31.083
22 Henrik Kirk - MTB Nordsjælland 01:02:50.867
23 Felix Paul - RSG Hannover 01:03:24.457
24 Peter Elmelund Steenbach - Fredericia Cycle Club 01:04:19.528
25 John Philip Edstrand - CK Barriär 01:04:33.002
26 Martin Hammer Larsen - Carl Ras CX Team-Sydkysten Cycling 01:06:27.217
27 Jannik Kryger Jørgensen - Dansk Mountainbike Klub 01:06:45.382
28 Otto Rosenlund - CK Master 01:11:24.619
29 Martin Frank - Team ABC Elite 01:06:23.997
Damer A
1 Åsa Erlandsson - varbergs mtbteam Haibike 00:43:39.121
2 Rikke Lønne - Team Crescent DARE 00:43:57.542
3 Caroline Bohé - Cycling Club Hillerød (CC Hillerød) 00:44:41.901
4 Stefanie Paul - Stevens Racing Team 00:44:43.138
5 Angelica Edvardsson - IK Jarl Rättvik 00:46:43.805
6 Lisette Rosenbeck Christensen - MTB fo 00:47:04.346
7 Anna Persson - CK X 00:48:40.644
8 Kristina Thrane - Aarhus MTB 00:49:35.807
9 Betina Cramer - Sydkystens Cycling 00:50:37.657
10 Laila Hünersen - Dansk Mountainbike Klub 00:55:16.98
H40
1 Björn Österberg - Cykelklubben X 00:39:54.418
2 Thomas Rosendal - Gentofte CC 00:40:20.758
3 Henrik Søeberg - Holte MTB Klub 00:40:37.447
4 Henrik Veiergang - JC Cykelklub 00:40:50.497
5 Henrik Johannesson - Dansk Mountainbike Klub s.t.
6 Kenneth Lund Hansen - Hellerup Cykelklub 00:41:06.347
7 Simon Tvede - Ordrup Cykle Club 00:41:15.845
8 Søren Hütten Pedersen - CK Kronborg 00:41:52.865
9 Gunnar Gudnason - Frederiksberg Bane-& Landevejsklub 00:42:12.868
10 Henrik Skyum - JC Cykelklub 00:43:19.109
11 Mikael Jalving - Arbejdernes Bicykle Club (Abc) 00:45:06.732
12 Tom Folkmann - Dansk Mountainbike Klub 00:46:37.703
13 James Engle - Shama Cycles 00:46:48.52
14 Jacob Skovsgaard - KÆDEN Nr Lyndelse 00:47:00.299
15 Ulrich Scheibelein - Midtbyens CC - MCC 00:47:24.973
16 Mads Romild - Ordrup Cykle Club 00:51:05.01
17 Martin Salbæk - Sorø Bicycle Club 00:37:50.905
H50
1 Niels H Leist - Ordrup Cykle Club 00:40:55.484
2 Henrik Jappe - Roskilde Mountain Bike Klub 00:41:21.254
3 søren skytte-petersen - Frederiksberg Bane-& Landevejsklub 00:41:46.598
4 Ole Egeblad - Sydkystens Cycling 00:43:26.738
5 Klaus Skjoldann Nielsen - Ordrup Cykle Club 00:45:25.833
6 Stefan Methander - Cykelklubben X 00:47:23.309
7 Håkan Johansson - CK Fix Helsingborg 00:49:28.938
8 Jan Houen - Sydkystens Cycling 00:52:03.761
9 Steen Mørch - Amager Cykle Ring 00:22:29.009
H60
1 Benny Andersson - Belgian Cycling Selection 00:40:46.383
2 Jimmi Johansen - Lyngby Cycle Club 00:46:33.386
Herrer U19
1 Anders Lilliendal - Cykling Odense 00:48:07.01
2 Luca Bockelmann - Stevens Racing Team 00:48:50.456
3 David Westhoff-Wittwer - Stevens Racing Team s.t.
4 Lucas Wulff - Cykle Klubben Aarhus 00:49:43.479
5 Niklas Letholm Patino - Roskilde Mountain Bike Klub 00:50:27.857
6 Carl Ryttsén - CK Master 00:52:21.671
7 Mikkel Bertelsen - Herning Cykle Klub 00:53:17.031
8 Oliver Emil Errebo - Team CK FIX Junior Elite Rødovre s.t.
9 Mads Høiberg Klinke - Roskilde Cykle Ring 00:54:35.618
Drenge U17
1 Joshua Amos Gudnitz - Cykleklubben Fix Rødovre 00:39:37.584
2 Julius Skovmand Lomholt - Cykle Clubben Hjørring 00:40:58.726
3 Christian Lesby - Cykleklubben Fix Rødovre 00:41:26.62
4 Kasper Andersen - Sydkysten Cykling 00:43:03.677
5 Lukas Vernersson - Mölndals CK 00:43:31.464
6 Asger Blohm Clemmensen - 00:45:14.539
7 Tobias Lund andresen - Cykleklubben Fix Rødovre 00:46:00.382
Drenge U15
1 Magnus Søeberg - Holte MTB Klub 00:23:53.567
2 Alexander Arnt Hansen - Cycling Club Hillerød (CC Hillerød) 00:24:47.345
3 Gustav Wang - Cykleklubben Fix Rødovre 00:24:52.094
4 Phillip Mathiesen - Cycling Club Hillerød (CC Hillerød) 00:27:02.72
5 Felix Fog Holst Larsen - Cykleklubben Fix Rødovre 00:29:10.008
6 Oliver Mortensen - Cykling Odense s.t.
7 Mads Landbo - Holte MTB Klub s.t.
Drenge U13
1 August Birk Hundt - Næstved Bicycle Club 00:29:51.093
2 Anton Larsen - Roskilde Cykle Ring 00:24:49.646
3 Noah Wulff - Cykle Klubben Aarhus 00:26:27.638
4 Tobias Andersen - Sydkystens Cycling 00:27:48.136
Piger U16
1 Ida Johansson - Mölndals CK _Merida Sverige 00:26:41.321
2 Maria Bertelsen - Herning Cykle Klub 00:27:11.459
3 Alma Johansson - Mölndals CKMerida Sverige 00:30:09.758
Herrer motion
1 Nicolai Norrid - Coach&Bikefit 00:55:04.762
2 Mark Petersen - Velopress 00:56:32.678
3 Torben Arnt Hansen - Dansk Mountain Bike 00:58:26.445
4 Per Christoffersen - Cyclocrossdk 01:00:12.088
5 Morten Thorsteinsson - 01:01:50.423
6 Peter Larsen - 01:02:39.529
7 Tonny Jensen - Trinord 01:03:08.547
8 Nicolai Gottlieb - Slagelse MTB 01:03:27.974
9 Hans Persson - CK X 01:05:22.829
10 Andreas Hedensted - Les Bæufs 00:55:24.858
11 René Blichfeldt Andersen - tri4 00:55:25.256
12 Mads Dyssel Engel - Beat the Brit 00:58:20.531
13 Torben Bruun - CK Kronborg 00:59:33.958
14 Steffen Nielsen - Slagelse MTB 01:00:35.308
Kvinder motion
1 Susanne Mortensen - Coach&Bikefit 01:03:28.151
D40
1 Mette Andersen - Sorø Bicycle Club 00:42:48.916
H70
1 Michael Brems Nicolajsen - Aarhus MTB 00:38:24.69
2 Jan Jensen - Cycling Club Hillerød (CC Hillerød) 00:40:58.952
D50
1 Carina Börjesson - Åstorps CK 00:40:54.286
Annonce
Annonce
Tour de Suisse(2.UWT) 09/06-16/06
Tour de Suisse Women(2.WWT) 15/06-18/06
La Route d'Occitanie(2.1) 15/06-16/06
Annonce
Annonce
Alpecin-Deceuninck |
Arkéa - B&B Hotels |
Astana Qazaqstan |
Bahrain Victorious |
Bora-Hansgrohe |
Cofidis |
Decathlon AG2R La Mondiale |
EF Education - EasyPost |
Groupama-FDJ |
INEOS Grenadiers |
Intermarché - Wanty |
Lidl - Trek |
Movistar Team |
Soudal - Quick Step |
Team DSM-Firmenich PostNL |
Team Jayco AlUla |
Team Visma | Lease a Bike |
UAE Team Emirates |
Annonce