Vi er dog knap så glade for at se, at du blokerer for annoncer, som gør det muligt for os at tilbyde vores indhold – helt GRATIS. Hvis du tillader annoncer fra Feltet.dk, kan vi blive ved med at servere dig gratis nyheder. Måske værd at overveje en ekstra gang?
På forhånd tak!
Feltet.dk
I går kørtes første afdeling af Marcello Bergamo Pinse Cuppen. Den foregår over tre afdelinger i Silkeborg, Herning og Hammel. Hos herrerne blev det til sejr til Lasse Norman Hansen (Stölting) foran Torkil Veyhe (Team WeBike-CK Aarhus) og Mads Corell (Giant Scatto U23). Ved kvinderne kunne Susanne Andersen (Stavanger SK) tage sig af sejren, mens Christina Siggaard og Pernille Mathiesen (begge BMS Birn) rundede podiet af.
Annonce
Herre A:
1 Lasse Norman Hansen - Team Stölting 03.34.27
2 Torkil Veyhe - Team WeBike-CK Aarhus 03.34.55
3 Mads Corell - Team Giant Scatto U23 03.36.00
4 Mark Sehested Pedersen - Team TREFOR s.t.
5 Morten Øllegaard - Riwal Platform Cycling Team s.t.
6 Jesper Odgaard Nielsen - coloQuick - CULT s.t.
7 Morten Høberg - Team Soigneur - Copenhagen Pro Cycling s.t.
8 Kasper Würtz Schmidt - Frederikshøj Cycling Club s.t.
9 Jannik Hyldtoft Hansen - Team Almeborg-Bornholm s.t.
10 Andreas Stokbro Nielsen - Riwal Platform Cycling Team s.t.
11 Mathias Bregnhøj - Herning Cykle Klub s.t.
12 Emil Nygaard Vinjebo - Team Giant Scatto U23 s.t.
13 Nicklas Overgaard Amdi Pedersen - Team WeBike-CK Aarhus s.t.
14 Jonas Vingegaard - Odder Cykel Klub s.t.
15 Daniel Bligaard Lyhne - Vejle Cykel Klub s.t.
16 Mikkel Skjellerup - Odder Cykel Klub s.t.
17 Mikkel Bahnsen - Frederikshøj Cycling Club s.t.
18 Rasmus Mygind - Riwal Platform Cycling Team s.t.
19 Daniel Foder - Team TREFOR s.t.
20 Mathias Norsgaard Jørgensen - SEG Racing Academy s.t.
Herre B
1 Jeppe Aaskov Pallesen - Hammel Cykle Klub 02.25.45
2 Nils Eigil Bradtberg - Arbejdernes Bicykle Club (Abc) s.t.
3 Andreas Brandt Aidel - Hammel Cykle Klub 02.26.09
4 Rasmus Fjordside Lehrmann - Frederikshøj Cycling Club s.t.
5 Mads Hardahl - Aalborg Cykle-Ring s.t.
6 Casper Steen - Vejle Cykel Klub s.t.
7 Eskil Vammen - Cykle Klubben Aarhus s.t.
8 Jonas Petersen - Team ABC Elite s.t.
9 Søren Pedersen - Vejle Cykel Klub s.t.
10 Niels Leervad Lambertsen - Frederiksberg Bane-& Landevejsklub s.t.
11 Peter Roed Knudsen - Cykling Odense s.t.
12 Silas Zacharias Clemmensen - Aalborg Cykle-Ring s.t.
13 Rasmus Hvarre - Randers Cykleklub af 1910 02.26.13
14 Sebastian Baldtzar Rasmussen - Hammel Cykle Klub s.t.
15 Nicolaj Schou Andersen - Cykling Odense 02.26.38
16 Christian Nykvist Larsen - D.C.R. - Ballerup 02.26.41
17 Martin Gro Nygaard - Herning Cykle Klub s.t.
18 Sebastian Almlund - Svendborg Cykle Club - Sydfyn s.t.
19 Tore Thøgersen - Cykling Odense s.t.
20 Hafsteinn Ægir Geirsson - Reykjavik Cykle Klub s.t.
Herre C:
1 Casper Skaarup - Fredericia Cycle Club 02.35.20
2 Magnus Francois Hoffmann - Arbejdernes Bicykle Club (Abc) 02.35.29
3 Karsten Kousgaard - Randers Cykleklub af 1910 02.35.31
4 Anders Nørgaard - Aalborg Cykle-Ring 02.36.13
5 Steen Skov Laursen - Ry Cycle Club 02.37.22
6 Jakob Kortbæk - Thy Cykle Ring 02.37.42
7 Jakob Hoffmann - Politiets IF, Kbh-Cykling s.t.
8 Kalle Korneliussen - Hobro Cykle Club af 1938 s.t.
9 Ole Emil Andersen - Cykle Klubben Aarhus 02.37.45
10 Mark Frederiksen - Cycling Club Hillerød (CC Hillerød) s.t.
11 Bjarke Vodder Nielsen - Randers Cykleklub af 1910 02.38.18
12 Nikolaj Fredsgaard - Cykle Klubben Aarhus 02.38.43
13 Anders Hørslev - Cykel Klubben Djurs s.t.
14 Thomas Albertsen - Holstebro Cycleclub af 1960 s.t.
15 Matias Greve - Cykling Odense s.t.
16 Patrick Bak Nielsen - Aalborg Cykle-Ring s.t.
17 Frank Eriksen - Randers Cykleklub af 1910 s.t.
18 Simon Knudsen - Hammel Cykle Klub s.t.
19 Andreas Nielsen - Nyborg Cykle Klub s.t.
20 Lasse Kjær Hansen - Hammel Cykle Klub s.t.
Herre D:
1 Frederik Just Jernov - Cykle Klubben Aarhus 01.44.05
2 Mikkel Køster - Frederiksberg Bane-& Landevejsklub s.t.
3 Dan Wassmann - Politiets IF, Kbh-Cykling 01.44.10
4 Nikolaj Køster - Frederiksberg Bane-& Landevejsklub s.t.
5 Christian Axelsen - Arbejdernes Bicykle Club (Abc) s.t.
6 Thomas Jepsen - Sønderborg Cykle Klub s.t.
7 Tobias Bang Maarfelt - Roskilde Cykle Ring s.t.
8 Danny Bak Pedersen - Cykle Klubben Aarhus s.t.
9 Rasmus Kolmos Schmidt - Sønderborg Cykle Klub s.t.
10 Jesper Moltke Sørensen - Esbjerg Cykle Ring Sport af 1919 s.t.
11 Rasmus Højsgaard - Hobro Cykle Club af 1938 s.t.
12 Christian Wilkens - Haderslev Starup Cykelklub s.t.
13 Nis Johan Holleufer - Cykle Klubben Aarhus s.t.
14 Hjalte Vestergaard - Aalborg Cykle-Ring s.t.
15 Morten Arild Nielsen - Horsens Amatør Cykleklub s.t.
16 Martin Thimes - Frederiksberg Bane-& Landevejsklub s.t.
17 Martin Henriksen - Frederiksberg Bane-& Landevejsklub s.t.
18 Carsten Boel - Haderslev Starup Cykelklub s.t.
19 Kristian Danielsen - Give Cykelklub (elite) s.t.
20 Torben Bartholin - Brædstrup Cykel Klub s.t.
Dame:
1 Susanne Andersen - Stavanger SK 02.45.41
2 Christina Malling Siggaard - Team BMS BIRN s.t.
3 Pernille Mathiesen - Team BMS BIRN s.t.
4 Tine Rasch Hansen - Team BMS BIRN s.t.
5 Amalie Dideriksen - Boels-Dolmans Cycling Team s.t.
6 Iben Bohé - Cycling Club Hillerød (CC Hillerød) s.t.
7 Johanne Marcher - Team NBC Elite s.t.
8 Michelle Lauge Quaade - Amager Cykle Ring s.t.
9 Betina Cramer - Sydkystens Cycling s.t.
10 Rikke Lønne - Team Crescent DARE s.t.
11 Kamilla Sofie Vallin - Team Rytger s.t.
12 Pernille Larsen Feldmann - Stavanger Sykleklubb s.t.
13 Rikke Bak Dalgaard - Amager Cykle Ring s.t.
14 Simone Eg - Team BMS BIRN s.t.
15 Hanna Helamb - Mölndal CK s.t.
16 Moa Johansson - Mölndals CK s.t.
17 Emmy Andersson - Team Crescent D.A.R.E CK s.t.
18 Amalie Winther Olsen - TWC Maaslandster Zuid-Limburg s.t.
19 Cecilie Uttrup Ludwig - Team BMS BIRN 02.45.51
20 Maja Johansson - Mölndals CK 02.55.39
H40:
1 Kenth Westergaard - Holte Cykel Klub 02.30.47
2 Keld Fjord - Holte Cykel Klub 02.30.56
3 Tom Bøttger Frømling - Sønderborg Cykle Klub s.t.
4 Flemming Trøigaard - Holte Cykel Klub 02.33.09
5 claus holm - Holte Cykel Klub s.t.
6 Jan Birk Oxlund - Silkeborg I.F. Cykling 02.34.09
7 steen larsen - Horsens Amatør Cykleklub s.t.
8 Morten Moltesen Kristensen - Esbjerg Cykle Ring Sport af 1919 s.t.
9 Samir Kovacevic - Nordic Cycling Club Norderstedt 02.34.17
10 Tommy Hass - D.C.R. - Ballerup s.t.
11 Jens Frøslev-Nielsen - Værløse-Farum Cykelklub s.t.
12 Anders Krebs Ovesen - Silkeborg I.F. Cykling s.t.
13 Bo Boi - Elite Cycling Snejbjerg s.t.
14 kenni schmidt - Grenaa Cykle Club s.t.
15 janus lautrup - Frederikshøj Cycling Club s.t.
16 Søren Damgaard - Nr. Søby Cykel Klub s.t.
17 Flemming Nielsen - Give Cykelklub (elite) s.t.
18 Brian Wulff Frederiksen - Greve Cykle Club s.t.
19 Kenneth Iversen - K C K Herlev s.t.
20 Erik Zoega - Nyborg Cykle Klub s.t.
H50:
1 jesper nielsen - Herning Cykle Klub 01.40.37
2 Jan Lindberg - Birkerød Bicykel Club 01.40.45
3 Laurits Thorning Jakobsen - Cykle Klubben Aarhus s.t.
4 Peter Faldt Jensen - Fredericia Cycle Club 01.40.59
5 Stig Nylandsted Larsen - Hammel Cykle Klub 01.41.02
6 Lars Erdmann - RV Germania Hamburg s.t.
7 Morten B. Andersen - Fredericia Cycle Club s.t.
8 jimmy havmøller - Cykle Klubben Aarhus s.t.
9 Kim Skytte - Brædstrup Cykel Klub s.t.
10 Henrik Zachariassen - Arbejdernes Bicykle Club (Abc) s.t.
11 Christian Oldenborg - Ordrup Cykle Club s.t.
12 Jan Roesgarth - Sydkystens Cycling s.t.
13 Morten Møller Thomsen - Cycling Club Hillerød (CC Hillerød) s.t.
14 Kenneth Christensen - Cykelmotion Viborg s.t.
15 Carsten Quottrup - Cykle Klubben Aarhus s.t.
16 Michael allan Hansen - Ordrup Cykle Club s.t.
17 Roy Andersen - Grenaa Cykle Club s.t.
18 Ronny Herman Wisholm - Aalborg Cykle-Ring s.t.
19 Rene´ Ristau - Roadmasters cycling team s.t.
20 Klaus-Dieter Appelt - Roadmasters cycling team s.t.
H60:
1 Micael Becker - Politiets IF, Kbh-Cykling 01.54.57
2 Karsten Arnfeldt Olsen - Fredericia Cycle Club 01.55.17
3 Jens Pape - Hedensted Cykel Klub s.t.
4 Claus Larsen - Arbejdernes Bicykle Club (Abc) s.t.
5 torben flindt - Ordrup Cykle Club s.t.
H70:
1 Steffen Munch Hansen - Cykle Clubben Hjørring 01.55.19
2 Peter Kondrup - Fredericia Cycle Club s.t.
Herre Junior:
1 Jakob Egholm - Team Børkop cykler - Carl Ras Roskilde Junior 02.52.28
2 Anders Mielke - Team Børkop cykler - Carl Ras Roskilde Junior 02.53.53
3 Mathias Larsen - Team Børkop cykler - Carl Ras Roskilde Junior 02.53.55
4 Frederik Rodenberg Madsen - Team Børkop cykler - Carl Ras Roskilde Junior 02.54.22
5 RUDOLPH Poul - RT Berlin-Cöpenik s.t.
6 Alexander Salby - Climacell Xtreme Odense 02.54.46
7 Martin Omarsson Mollerup - Team BH Fabin Sport-Slagelse U19 s.t.
8 Anthon Charmig - Team Børkop cykler - Carl Ras Roskilde Junior s.t.
9 Mikkel Beck Olsen - Team Mascot WorkWear s.t.
10 Kristian Siig Hessel - Team Cycling Elite Copenhagen s.t.
11 Mathias Mortensen - Team BH Fabin Sport-Slagelse U19 s.t.
12 Peter Haslund - Pythonprocom - Velowear s.t.
13 Rasmus Lund Pedersen - Team Børkop cykler - Carl Ras Roskilde Junior 02.54.51
14 Christian Gorm Albrechtsen - Team Herning CK Junior 02.57.54
15 Arne Birkemose - Team Mascot WorkWear 02.57.55
Drenge U17:
1 Sebastian Kolze Changizi - Silkeborg I.F. Cykling 01.43.14
2 Søren Vosgerau - Cykle Klubben Aarhus s.t.
3 Robin Juel Skivild - Cykling Odense s.t.
4 Matias Gunnar Malmberg - Roskilde Cykle Ring 01.44.23
5 Mads Fenneberg - Horsens Amatør Cykleklub 01.44.29
6 Jonas Zwisler - Roskilde Cykle Ring 01.44.31
7 Marcus Sander Hansen - Greve Cykle Club 01.44.37
8 Victor Fuhrmann Desimpelaere - Køge Cykel Ring s.t.
9 Frederik Bendix Carstensen - Slagelse Cykle Ring 01.44.42
10 Peter Busk - Greve Cykle Club s.t.
Piger U16:
1 Ida Johansson - Mölndals CK 01.08.39
2 Wilma Olausson - Möldahls CK s.t.
3 Tusnelda Svanholmer - Amager Cykle Ring s.t.
4 Tuva Richter - Staffanstorp CK 01.09.49
5 Nadja Reichel - Amager Cykle Ring s.t.
Drenge U15:
1 Oskar Myrestøl Johansson - Grimstad SK 01.04.09
2 Jacob Christensen - Horsens Amatør Cykleklub s.t.
3 Andreas Vejlin - Silkeborg I.F. Cykling s.t.
4 Sebastian Andreasson - Cykleklubben Fix Rødovre s.t.
5 Anders Toft Nielsen - Esbjerg Cykle Ring Sport af 1919 s.t.
6 Frederik Erringsø - Roskilde Cykle Ring s.t.
7 Casper Petersen - Hedehusene Fløng Cykle Klub s.t.
8 Oliver Heine - Næstved Bicycle Club s.t.
9 Oliver Friis - Odder Cykel Klub s.t.
10 Anton Hermann - Ordrup Cykle Club s.t.
Piger U13:
1 Alma Johansson - Mölndals CK 00.46.21
2 Astrid Marie Bjørn Sørensen - Cykle Klubben Aarhus 00.46.51
3 Julie Uhre - Esbjerg Cykle Ring Sport af 1919 00.48.57
4 Claudia Mygdam Mikkelsen - Cykle Klubben Aarhus 00.52.51
Drenge U13:
1 Frederik Lykke - Silkeborg I.F. Cykling 00.46.20
2 Oliver Fallahpour Søholm - Horsens Amatør Cykleklub s.t.
3 August Birk Hundt - Næstved Bicycle Club s.t.
4 Noah Nielsen - Cycling Club Hillerød (CC Hillerød) s.t.
5 Conrad Haugsted - Amager Cykle Ring s.t.
6 Noah Wulff - Cykle Klubben Aarhus s.t.
7 Andreas Anderskov Madsen - Slagelse Cykle Ring s.t.
8 Kevin Biehl - Esbjerg Cykle Ring Sport af 1919 00.46.22
9 Mathias Hedevang Christensen - Horsens Amatør Cykleklub 00.46.23
10 Alfred Mørch Kongstad - Amager Cykle Ring s.t.
Piger U11:
1 Mette Kristine Tygesen - Esbjerg Cykle Ring Sport af 1919 00.27.56
2 Mathilde Cramer - Sydkystens Cycling 00.30.25
3 Julie Alberte Thinggaard Schmidt - Randers Cykleklub af 1910 s.t.
Drenge U11:
1 Peter Bheki Kring Laursen - Amager Cykle Ring 00.24.54
2 Max Oertzen - RSG Nordheide s.t.
3 Noah Bjørn Fogtmann Maurtizen - Hedehusene Fløng Cykle Klub s.t.
4 Nikolaj Ankerstjerne Klausen - Herning Cykle Klub s.t.
5 Mads Andersen - Roskilde Cykle Ring s.t.
Annonce
Annonce
Women's Tour(2.WWT) 06/06-09/06
Critérium du Dauphiné(2.UWT) 02/06-09/06
Tour de Suisse(2.UWT) 09/06-16/06
Tour de Korea(2.1) 05/06-09/06
ZLM Tour(2.1) 05/06-09/06
Tour de Suisse(2.UWT) 09/06-16/06
Tour de Suisse Women(2.WWT) 15/06-18/06
La Route d'Occitanie(2.1) 15/06-16/06
Annonce
Annonce
Alpecin-Deceuninck |
Arkéa - B&B Hotels |
Astana Qazaqstan |
Bahrain Victorious |
Bora-Hansgrohe |
Cofidis |
Decathlon AG2R La Mondiale |
EF Education - EasyPost |
Groupama-FDJ |
INEOS Grenadiers |
Intermarché - Wanty |
Lidl - Trek |
Movistar Team |
Soudal - Quick Step |
Team DSM-Firmenich PostNL |
Team Jayco AlUla |
Team Visma | Lease a Bike |
UAE Team Emirates |
Annonce