Vi er dog knap så glade for at se, at du blokerer for annoncer, som gør det muligt for os at tilbyde vores indhold – helt GRATIS. Hvis du tillader annoncer fra Feltet.dk, kan vi blive ved med at servere dig gratis nyheder. Måske værd at overveje en ekstra gang?
På forhånd tak!
Feltet.dk
I dag afviklede Hedehusene/Fløng Cykle Club et åbent kriterium, hvor også A-klassen deltog. Her blev det til sejr til Anders Holm (Bornholm Pro Cycling), som dermed sikrede weekendens anden sejr til det bornholmske hold.
Annonce
A - 69 km
1 Anders Holm - Bornholm Pro Cycling 01:32:53
2 Marc Hester - FireFighters Upsala CK
3 Jesper Juul Andreasen - Bornholm Pro Cycling
4 Sebastian Balck - Team Firefighters Continental
5 Emil Ravnsholt - Randers Cykleklub af 1910
6 Daniel Rehn - Team ABC Elite
7 Frederik Bjørke Schwartz - D.C.R. - Ballerup
8 Philip Nielsen - Globeteam - Siesta Homes Group
9 Rasmus Correl Roesgarth - Team ABC Elite
10 Emil Wang - Christina Watches-KUMA
11 Rasmus Andersen - Team Vivelo / IBT isolering
12 Jonas Nordkroggård - Team ABC Elite
13 Nicklas Bøje - Globeteam - Siesta Homes Group
14 Kjetil Johansen Amundrud - Asker CK Elite
15 Mathias Lindberg Mortensen - D.C.R. - Ballerup
16 Stefan Djurhuus - Amager Cykle Ring
17 Fredrik Dyrøy - Asker CK Elite
18 Simen Svartås - Asker CK Elite
19 Michel Sandstød - Team Vivelo / IBT isolering
20 Jeppe Tølløse - Globeteam - Siesta Homes Group
21 Kristian Sobota - Team Vivelo / IBT isolering
22 Mike Lauge - Team Vivelo / IBT isolering
23 Joakim Mikkel Svensson - C.C. Gladsaxe
24 Jørgen Hertz - Cykleklubben Fix,Rødovre
25 Martin Hammer Larsen - Team Vivelo / IBT isolering
26 Christian Juul Andreasen - Bornholm Pro Cycling
27 Håvard Brathovde Olsen - Asker CK Elite
28 Sebastian Fini Carstensen - Team Webike - DMK
29 Martin Toft Madsen - Bornholm Pro Cycling
30 Emil Dam Sørensen - Bornholm Pro Cycling
31 Heine Hansen - Bornholm Pro Cycling
32 Magnus Damsbo Lund - Globeteam - Siesta Homes Group
33 Mads Herschend - Team Vivelo / IBT isolering
34 Nichlas Eberhardt Sørensen - Team Vivelo / IBT isolering
35 Andreas Pihl Nielsen - Team ABC Elite 00:24
36 Michael Bjørn Johansen Gamst - Team ABC Elite
37 Simon Eiby - Globeteam - Siesta Homes Group
38 Jesper Mørkøv - Globeteam - Siesta Homes Group
39 Anders Røe - Asker CK Elite 00:33
40 Stig Hemmingsen - Team Vivelo / IBT isolering 00:49
41 Sebastian Refsgaard - D.C.R. - Ballerup 01:49
B - 57 km
1 Andreas Arvidsson - CK Fix Helsingborg 01:20:02
2 Anders Bjerremand Jensen - Hvidovre Cykle Klub
3 Rune Almindsø Andersen - Næstved Bicycle Club
4 Lasse Mortensgaard - Team ABC Elite
5 Mads Bang Andersen - D.C.R. - Ballerup
6 Lars Thomsen - Holte Cykel Klub
7 Andreas Serop Larsen - Team ABC Elite
8 Kristian Karstoft - Frederiksberg Bane-& Landevejsklub
9 Benjamin Hansson - Amager Cykle Ring
10 Casper Hillstrøm - Arbejdernes Bicykle Club (Abc)
11 Laust Kruse - Frederiksberg Bane-& Landevejsklub
12 Kristoffer Damberg - Arbejdernes Bicykle Club (Abc) 00:38
13 Ota Rossini - Frederiksberg Bane-& Landevejsklub 00:41
14 Stefan Hellberg -
15 Andreas Brasen Kidmose - Holbæk Cykelsport
16 Nathan Smith - Frederiksberg Bane-& Landevejsklub
17 Jacob Mørkøv - Arbejdernes Bicykle Club (Abc)
18 Michael Munch - Køge Cykel Ring
19 Simon Lund Guldbæk - Ordrup Cykle Club
20 David Wederkinck Andersen - Frederiksberg Bane-& Landevejsklub
21 Anders Dreyer Frost - Roskilde Cykle Ring
22 Kasper Bergstein Nielsen - Hvidovre Cykle Klub
23 Morten Ellegaard Andersen - Cycling Club Hillerød (CC Hillerød)
24 Andreas Tvermoes Noe - Team Cycling Ringsted
25 Nikolaj Rønhede - Cykleklubben Fix,Rødovre
26 Alexander Bojsen - Amager Cykle Ring
27 Jesper Dünweber Darre - Arbejdernes Bicykle Club (Abc)
28 Niels Leervad Lambertsen - Frederiksberg Bane-& Landevejsklub
29 Philip Moe - Holte MTB Klub 00:50
C - 48 km
1 Frederik Brendborg Rasmussen - Roskilde Cykle Ring 01:08:55
2 Jonathan Larsson - CK Ringen
3 Claus Nielsen - Roskilde Cykle Ring
4 Patrick Seemann - Hvidovre Cykle Klub
5 Kenneth Stolten - Ordrup Cykle Club
6 Christian Finnerup - Frederiksberg Bane-& Landevejsklub
7 Per Frderik Bengtsson - CK Ringen
8 Kim Bo Jensen - Slagelse Cykle Ring
9 Gustav Haislund - Arbejdernes Bicykle Club (Abc) 00:05
10 Jack Rasmussen - Sydkystens Cycling 00:12
11 Tim Bendtsen - Holbæk Cykelsport 00:24
12 Skipper Hermansen - Holbæk Cykelsport
13 Kasper Trier Jørgensen - Amager Cykle Ring
14 Amalie Dideriksen - Amager Cykle Ring
15 Jonas Molin - Klub cyklisten Malmø
16 Rasmus Brochstedt Olsen - Cycling Club Hillerød (CC Hillerød)
17 Rasmus Refslund Thomsen - Ordrup Cykle Club
18 Jesper Emil Linkis - Arbejdernes Bicykle Club (Abc)
19 Thomas Kofod - Hvidovre Cykle Klub
20 Dan Hermansson - CK Fix Helsingborg
21 Marcus Bønlykke - Kalundborg Cykle Club
22 Glenn Nielsson - CK Ringen
23 Niels Mogensen - Dansk Bicycle Club
24 Morten Rytgaard - Lyngby Cycle Club
25 Rasmus Mønnike - CK Kronborg
26 Nicklas Nissen - Arbejdernes Bicykle Club (Abc)
27 Michael Vandborg - Amager Cykle Ring
28 Lars Skovgaard - Frederiksberg Bane-& Landevejsklub
29 Pelle Sjøberg - CK Ringen
30 Peter Berg - Frederiksberg Bane-& Landevejsklub
31 Sebastian Giese - Klubben Cyklisten Malmö
32 Jannik Kryger Jørgensen - Dansk Mountainbike Klub
33 Lasse Lindberg Mortensen - D.C.R. - Ballerup
34 Jonathan Marin - Amager Cykle Ring
35 Morten Christoffersen - Ordrup Cykle Club
36 Christopher Wolfgang Thomas - D.C.R. - Ballerup 01:26
37 Robert Ekelund - Klubben Cyklisten Malmö
38 Peter Carstensen - Arbejdernes Bicykle Club (Abc) 01:57
Junior - 57 km
1 Rasmus Bøgh Wallin - Cycling Elite Copenhagen - Amager 01:20:53
2 Mathias Linderod - Cycling Elite Copenhagen - Amager
3 Marc Sehested - Cycling Elite Copenhagen - Amager
4 Maximilian Hoffmann - Team ABC Junior 00:13
5 Jacob Michelsen - Team ABC Junior
6 Nikolaj Nielsen - Team ABC Junior 00:35
7 Søren Martinus Engberg - Team ABC Junior 01:21
8 Mads Gram - Team ABC Junior 01:24
9 Daniel Henning Hartvig - Team ABC Junior 01:58
10 Christian Ingeman Lindquist - Cycling Elite Copenhagen - Amager 02:04
11 Andreas Stokbro - Cycling Elite Copenhagen - Amager
12 Oliver Almind - Cycling Elite Copenhagen - Amager
13 Magnus Bak Klaris - Cycling Elite Copenhagen - Amager 04:03
14 Mark Frederiksen - CK Kronborg 08:24
15 Tobias Bang Maarfelt - Roskilde Cykle Ring 16:58
16 Frederik Bohè - Cycling Elite Copenhagen - Amager - 1 omg.
17 Lasse Holmgaard - Team Bravida - Georg Berg - 1 omg.
18 Oliver Dornan - Cycling Club Hillerød (CC Hillerød) - 1 omg.
19 Thor Mørup Prødel - Cykleklubben Fix,Rødovre - 1 omg.
20 Rasmus Ambrosiusen - Cycling Club Hillerød (CC Hillerød) - 1 omg.
D - 45 km
1 Patrick Grevelund - Haslev Cykelmotion 01:05:35
2 Rashid F. Elkott - Frederiksberg Bane-& Landevejsklub
3 Tobias Risom - Rødekro Cykle Club, RKCC
4 Danny Troest Petersen - Aalborg Cykle-Ring
5 Mathias Skov-Jensen - Frederiksberg Bane-& Landevejsklub
6 Clas Lau - Aalborg Cykle-Ring
7 Henrik Andersen - Cycling Club Hillerød (CC Hillerød)
8 Mark Ellegaard - Arbejdernes Bicykle Club (Abc)
9 Dan Backhausen - Birkerød Bicykel Club
10 lars almind - Dansk Bicycle Club
11 Johan Svanfelt - CK Ringen
12 Dennis Egevang - Dansk Bicycle Club
13 Niclas lau - D.C.R. - Ballerup
14 Per Vinter - Roskilde Cykle Ring
15 jesper Jøhl - RnG Cycling
16 Steen Petersen - Frederiksberg Bane-& Landevejsklub
17 Kasper D. Konradsen - Frederiksberg Bane-& Landevejsklub
18 Mads Flarup - Frederiksberg Bane-& Landevejsklub
19 Morten Hoff - Frederiksberg Bane-& Landevejsklub
20 Casper Christensen - Hvidovre Cykle Klub
21 Klaus balslev Gerdes - D.C.R. - Ballerup
22 Jan Normann - Arbejdernes Bicykle Club (Abc)
23 Thomas Schou - Frederiksberg Bane-& Landevejsklub
24 Kenneth Bendtsen - Holbæk Cykelsport
25 Kenneth Lycik - Frederiksberg Bane-& Landevejsklub
26 Søren Christian Thomsen - Greve Cykle Club
27 Anders Rom - Ordrup Cykle Club
28 Andreas Kildegaard Nielsen - Holbæk Cykelsport
29 Steffen Andersen - Cykleklubben Fix,Rødovre
30 David Rasmussen - Frederiksberg Bane-& Landevejsklub
31 Søren Bak Jepsen - Birkerød Bicykel Club
32 Benny Nielsen - RnG Cycling
33 Lars Errebo - Cykleklubben Fix,Rødovre
34 Michel Girgis - Hvidovre Cykle Klub
35 Uffe Marsk Lauridsen - Frederiksberg Bane-& Landevejsklub
36 Lars Brandt Nielsen - Birkerød Bicykel Club
37 Jonas Søegaard - Hvidovre Cykle Klub 00:15
38 Bjarke Thyrrestrup - Hvidovre Cykle Klub
39 Thomas Heunicke - Arbejdernes Bicykle Club (Abc) 02:56
40 Lars Lindemose - D.C.R. - Ballerup 10:43
Dame A - 48 km
1 Karina Hegelund - Politiets IF, Kbh-Cykling 01:09:20
2 Janni Bormann - Dansk Bicycle Club
3 Karen Gjendal - Team BMS Ladies
4 Mie Lacota - Team BMS Ladies
Annonce
Annonce
Tour de Suisse(2.UWT) 09/06-16/06
Tour de Suisse Women(2.WWT) 15/06-18/06
La Route d'Occitanie(2.1) 15/06-16/06
Annonce
Annonce
Alpecin-Deceuninck |
Arkéa - B&B Hotels |
Astana Qazaqstan |
Bahrain Victorious |
Bora-Hansgrohe |
Cofidis |
Decathlon AG2R La Mondiale |
EF Education - EasyPost |
Groupama-FDJ |
INEOS Grenadiers |
Intermarché - Wanty |
Lidl - Trek |
Movistar Team |
Soudal - Quick Step |
Team DSM-Firmenich PostNL |
Team Jayco AlUla |
Team Visma | Lease a Bike |
UAE Team Emirates |
Annonce