Vi er dog knap så glade for at se, at du blokerer for annoncer, som gør det muligt for os at tilbyde vores indhold – helt GRATIS. Hvis du tillader annoncer fra Feltet.dk, kan vi blive ved med at servere dig gratis nyheder. Måske værd at overveje en ekstra gang?
På forhånd tak!
Feltet.dk
Andreas Hyldgaard (Team Virtu Pro-Veloconcept) tog sig af herrernes A-klasse til dagens Meldgaardløb arrangeret af Rødekro Cykle Club, mens Emma Norsgaard (Team Rytger) var stærkest blandt damerne.
Annonce
Klasse: Herre A
Distance: 144 km.
1 Andreas Hyldgaard Jeppesen Team Virtu PRO - VéloCONCEPT 03.20,57
2 Jakob Frandsen Team WeBike-CK Aarhus 03.21,07
3 Mads Lilholm Meyer Vejle Cykel Klub 03.21,12
4 Rasmus Byriel Iversen Team Giant Scatto U23 03.22,21
5 Daniel Foder Team Virtu PRO - VéloCONCEPT 03.23,00
6 Daniel Bligaard Lyhne Vejle Cykel Klub 03.23,36
7 Marius Therkildsen Team Giant Scatto U23 03.23,51
8 Jonas Vingegaard coloQuick - CULT 03.23,53
9 Nicklas Overgaard Amdi Pedersen Team WeBike-CK Aarhus 03.24,24
10 Nicolai Brøchner Riwal Platform Cycling Team s.t.
11 Mathias Dam Westergaard Team Almeborg-Bornholm 03.24,29
12 Kasper Linde Jørgensen Riwal Platform Cycling Team s.t.
13 Jesper Schultz Team Almeborg-Bornholm s.t.
14 Nils Lau Nyborg Broge Team WeBike-CK Aarhus 03.26,43
Klasse: Herre B
Distance: 120 km.
1 Sebastian Baldtzar Rasmussen Hammel Cykle Klub 02.54,07
2 Jonas Rernböck Odder Cykel Klub s.t.
3 Silas Zacharias Clemmensen Aalborg Cykle-Ring 02.54,10
4 Jeppe Aaskov Pallesen Hammel Cykle Klub 02.54,32
5 Søren Pedersen Vejle Cykel Klub 02.54,47
6 Rasmus Wulff Nørholm Gøtke Cykling Odense 02.57,04
7 Nicolaj Schou Andersen Cykling Odense 02.57,07
8 Rasmus Klinkgaard Cykling Odense s.t.
9 Jakob Kortbæk Thy Cykle Ring s.t.
10 Victor Skousgaard Odder Cykel Klub 02.57,09
11 Tom Bøttger Frømling Sønderborg Cykle Klub 02.57,42
Klasse: Herre C
Distance: 120 km.
1 Nis Johan Holleufer Cykle Klubben Aarhus 03.04,25
2 Tobias Risom Rødekro Cykle Club RKCC 03.05,02
3 Jakob Hoffmann Politiets IF, Kbh-Cykling 03.05,05
4 Paw Sørensen Aalborg Cykle-Ring 03.06,14
5 Ukendt Odder CK s.t.
6 Flemming Damgaard Andersen Holstebro Cycleclub af 1960 03.06,34
7 Danny Bak Pedersen Cykle Klubben Aarhus s.t.
8 Simon Knudsen Hammel Cykle Klub s.t.
9 Adam Nygård Nielsen Herning Cykle Klub s.t.
Klasse: Herre D
Distance: 72 km.
1 Hjalte Vestergaard Aalborg Cykle-Ring 01.49,09
2 Asger Brix Pedersen Cykle Klubben Aarhus s.t.
3 Simon Andrup Cykle Klubben Aarhus 01.50,07
4 Simon Madsen Cykle Klubben Aarhus s.t.
5 Nikolaj Elbyhøj Cykle Klubben Aarhus 01.50,10
6 Karl Magnus Larsen Randers Cykleklub af 1910 s.t.
7 Christian Wilkens Haderslev Starup Cykelklub s.t.
8 Stefan Abrahamsen Rødekro Cykle Club RKCC s.t.
9 Kenny Jensen Vejle Cykel Klub s.t.
10 Torben Bartholin Brædstrup Cykel Klub s.t.
11 Heino Skovbjerg Give Cykelklub (elite) s.t.
Klasse: Herre Junior
Distance: 120 km.
1 Jeppe Klein Jensen Haderslev Starup Cykelklub 02.57,45
2 Carl Christian Møller Thiesen Silkeborg I.F. Cykling s.t.
Klasse: Dame A
Distance: 120 km.
1 Emma Cecilie Norsgaard Jørgensen Team Rytger 03.06,34
Klasse: Dame B
Distance: 72 km.
1 Mette Line Eriksen Fredericia Cycle Club 02.07,11
Klasse: Herre Veteran 40
Distance: 96 km.
1 Torben Damsgaard Johansen Hammel Cykle Klub 02.19,41
2 Rasmus Mejldal Cykling Odense 02.19,45
3 Jan Birk Oxlund Silkeborg I.F. Cykling 02.21,00
4 Thomas Lund Herning Cykle Klub s.t.
5 Torleif Røberg Fredericia Cycle Club s.t.
6 Lars Ole Markvardsen Silkeborg I.F. Cykling 02.21,04
7 kenni schmidt Grenaa Cykle Club 02.21,07
8 Flemming Steen Horsens Amatør Cykleklub 02.21,07
9 Bo Boi Elite Cycling Snejbjerg 02.21,07
10 Flemming Nielsen Give Cykelklub (elite) s.t.
11 Morten B. Andersen Fredericia Cycle Club s.t.
12 Jan Christoffersen Cykling Odense s.t.
13 Thomas Petersen Hedensted CK s.t.
14 Morten Moltesen Kristensen Esbjerg Cykle Ring Sport af 1919 s.t.
Klasse: Herre Veteran 50
Distance: 72 km.
1 jimmy havmøller Cykle Klubben Aarhus 01.48,14
2 Henrik Roland Cykle Klubben Aarhus s.t.
3 Hans Kristian Hoffmann Hedensted Cykel Klub s.t.
4 Lars Aagaard Hansen Fremad Odense Cykelklub s.t.
5 Lars Fogtmann Cykle Klubben Aarhus s.t.
6 Jørn Nielsen Sønderborg Cykle Klub s.t.
7 Peter Faldt Jensen Fredericia Cycle Club s.t.
8 Peter Holm Nielsen Cykle Klubben Aarhus 01.49,41
9 Brian Jacobsen Aarhus MTB s.t.
10 Alex Madsen Randers Cykleklub af 1910 01.49,55
11 Per Schøler Nyborg Cykle Klub 01.50,00
12 Claus Wårsøe Cykling Odense 01.50,05
13 Kim Skytte Brædstrup Cykel Klub s.t.
14 Jens Pape Hedensted Cykel Klub s.t.
15 majid nazar moghadam Nyborg Cykle Klub s.t.
Klasse: Herre Veteran 60
Distance: 72 km.
1 Finn Koldste Vejle Cykel Klub 01.57,18
2 Helmuth Gram Fredericia Cycle Club 02.07,10
3 Benny Jensen Elite Cycling Snejbjerg s.t.
4 Peter Kondrup Fredericia Cycle Club s.t.
Klasse: Herrer Veteran 70
Distance: 72 km.
1 Søren Vagtholm Cykling Odense 02.07,11
Klasse: Drenge Ungdom
Distance: 72 km.
1 Anders Lilliendal Cykling Odense 01.46,34
2 sebastian Kolze Changizi Silkeborg I.F. Cykling 01.46,34
3 Lauritz Aarslev Cykel Klubben Djurs s.t.
4 Frederik Thomsen Cykling Odense s.t.
5 Niklas Spilcker Jacobsen Silkeborg I.F. Cykling s.t.
6 Morten Andreas Stampe Cykle Klubben Aarhus s.t.
7 Robin Juel Skivild Cykling Odense s.t.
8 Mads Fenneberg Horsens Amatør Cykleklub s.t.
9 Jakob Bødker Nr. Søby Cykel Klub s.t.
10 Mads Andersen Horsens Amatør Cykleklub s.t.
11 Anders Foldager Hammel Cykle Klub s.t.
12 Frederik Nybo Eriksen Silkeborg I.F. Cykling s.t.
13 Jonas Tanski Kristensen Silkeborg I.F. Cykling s.t.
14 Daniel Guld Cykle Klubben Aarhus s.t.
15 Ian Millennium SV Kirchzarten s.t.
16 Jacob Hindsgaul Middelfart Cykel Club 01.46,40
17 Jonas Haugsted Gemmer Horsens Amatør Cykleklub 01.52,17
Klasse: Piger U16
Distance: 48 km.
1 Mette Egtoft Jensen Aalborg Cykle-Ring 01.26,31
2 Fie Pedersen Horsens Amatør Cykleklub 01.31,32
3 Sine Johansen Silkeborg I.F. Cykling 01.37,16
Klasse: Drenge U15
Distance: 48 km.
1 Jacob Christensen Horsens Amatør Cykleklub 01.20,11
2 Anders Toft Nielsen Esbjerg Cykle Ring Sport af 1919 s.t.
3 Jeppe Andreasen Odder Cykel Klub s.t.
4 Julius Skovmand Lomholt Cykle Clubben Hjørring 01.22,07
5 Julius Gulmann Herning Cykle Klub 01.22,16
6 Mathias Møller Jørgensen Herning Cykle Klub 01.22,57
7 Oliver Friis Odder Cykel Klub 01.23,03
8 Aksel Klinge Cykling Odense 01.23,03
9 Christian Spang Kjeldsen Silkeborg I.F. Cykling s.t.
10 Rasmus Madsen Herning Cykle Klub s.t.
11 Andreas Læssø Unger Give Cykelklub (elite) s.t.
Klasse: Drenge U13
Distance: 24 km.
1 Andreas Johansen Silkeborg I.F. Cykling 00.46,35
2 Oliver Fallahpour Søholm Horsens Amatør Cykleklub s.t.
3 Tore Troelsen Herning Cykle Klub s.t.
4 Malte Hellerup Aalborg Cykle-Ring s.t.
5 Kevin Biehl Esbjerg Cykle Ring Sport af 1919 s.t.
6 Tobias Breiner Nr. Søby Cykel Klub s.t.
7 Sebastian B. Søndergaard Silkeborg I.F. Cykling s.t.
Klasse: Piger U13
Distance: 24 km.
1 Astrid Marie Bjørn Sørensen Cykle Klubben Aarhus 00.47,24
2 Kathrine Møller Jørgensen Herning Cykle Klub s.t.
Klasse: Drenge U11
Distance: 11 km.
1 Nikolaj Ankerstjerne Klausen Herning Cykle Klub 00.43,32
2 Noah Bøge Holstebro Cycleclub af 1960 s.t.
Klasse: Alle MK uden licens
Distance: 72 km.
1 Benny Berritsgaard Rkcc 01.57,10
2 Michael Dvinge 01.57,34
3 Morten Pedersen Tønder 01.58,00
Annonce
Annonce
Tour de Suisse(2.UWT) 09/06-16/06
Tour de Suisse Women(2.WWT) 15/06-18/06
La Route d'Occitanie(2.1) 15/06-16/06
Annonce
Annonce
Alpecin-Deceuninck |
Arkéa - B&B Hotels |
Astana Qazaqstan |
Bahrain Victorious |
Bora-Hansgrohe |
Cofidis |
Decathlon AG2R La Mondiale |
EF Education - EasyPost |
Groupama-FDJ |
INEOS Grenadiers |
Intermarché - Wanty |
Lidl - Trek |
Movistar Team |
Soudal - Quick Step |
Team DSM-Firmenich PostNL |
Team Jayco AlUla |
Team Visma | Lease a Bike |
UAE Team Emirates |
Annonce