Vi er dog knap så glade for at se, at du blokerer for annoncer, som gør det muligt for os at tilbyde vores indhold – helt GRATIS. Hvis du tillader annoncer fra Feltet.dk, kan vi blive ved med at servere dig gratis nyheder. Måske værd at overveje en ekstra gang?
På forhånd tak!
Feltet.dk
I søndags blev der kørt licensløb i Esbjerg, hvor Team WeBike-CK Aarhus tog en dobbeltsejr i A-klassen.
Annonce
A
1 Nicklas Overgaard Amdi Pedersen - Team WeBike-CK Aarhus 03.15,52
2 Torkil Veyhe - Team WeBike-CK Aarhus 03.16,04
3 Marius Therkildsen - Team Giant Scatto U23 03.16,06
4 Jes Steengaard - Team WeBike-CK Aarhus 03.16,56
5 Aske Louring Vorre - coloQuick - CULT 03.17,16
6 Mathias Bregnhøj - Herning Cykle Klub 03.18,27
7 Steffen Munk Christiansen - Riwal Platform Cycling Team 03.18,29
8 Anders Krogh Jensen - Odder Cykel Klub 03.18,32
9 Mathias Skjold - Kristiansand Cykleklubb 03.18,48
10 Thomas Edemann Jensen - Team Giant Scatto U23 03.18,52
11 Nils Lau Nyborg Broge - Team WeBike-CK Aarhus 03.24,10
12 Jannik Hyldtoft Hansen - Team Almeborg-Bornholm s.t.
13 Jesper Bundgård Vinkel - Riwal Platform Cycling Team s.t.
14 Jakob Frandsen - Team WeBike-CK Aarhus s.t.
15 Rasmus Esmann Ginnerup - Team Soigneur - Copenhagen Pro Cycling s.t.
16 Frederik Rosenbæk - Odder Cykel Klub s.t.
17 Jesper Odgaard Nielsen - coloQuick - CULT s.t.
18 Mads Baadgaard Rahbek - Team Virtu PRO - VéloCONCEPT 03.24,13
19 Anders Hardahl - Team Virtu PRO - VéloCONCEPT s.t.
20 Martin Fatnes - Sandnes Sykleklubb s.t.
21 Jacob Kruse Jensen - Herning Cykle Klub s.t.
22 Joakim Johnsen - Kristiansand Cykleklubb s.t.
23 Frederik Muff - Team WeBike-CK Aarhus s.t.
24 Søren Malling Siggaard - Team Soigneur - Copenhagen Pro Cycling 03.24,21
25 Christian Nyvang Lund - coloQuick - CULT 03.24,23
26 Peter Kjær Nielsen - Herning Cykle Klub 03.24,25
27 August Mors Poulsen - Team WeBike-CK Aarhus 03.24,33
28 Kristian Arnth Sørensen - Herning Cykle Klub 03.24,38
29 Jacob Gye Madsen - coloQuick - CULT s.t.
30 Mikkel Skjellerup - Odder Cykel Klub 03.25,36
31 Nikolaj Henning - Odder Cykel Klub 03.28,56
B
1 Nikolaj Friis - Esbjerg Cykle Ring Sport af 1919 02.53,15
2 Rasmus Wulff Nørholm Gøtke - Cykling Odense s.t.
3 Kim Kristoffer Aabjerg - Herning Cykle Klub s.t.
4 Nicolaj Schou Andersen - Cykling Odense s.t.
5 Jeppe Tolbøll - Haderslev Starup Cykelklub 02.53,19
6 Viktor Kodal - Herning Cykle Klub 02.53,42
7 Michael Damm Kohberg - Haderslev Starup Cykelklub 02.53,56
8 Anders Bruun - Give Cykelklub (elite) 02.53,58
9 Anders Hørslev - Cykel Klubben Djurs 03.00,17
10 Rasmus Klinkgaard - Cykling Odense 03.00,17
11 Mads Søgaard Mondrup - Herning Cykle Klub s.t.
12 Ole Martin Hagland - Sandnes Sykleklubb s.t.
13 Thomas Albertsen - Holstebro Cycleclub af 1960 s.t.
14 Stefan Ryom - Odder Cykel Klub s.t.
15 Sebastian Bisgaard Sauer Mikkelsen - Aalborg Cykle-Ring 03.00,21
16 Bjørn Thomas Vatnedal - Kristiansand Cykleklubb 03.01,00
C
1 Asger Kolding - Aalborg Cykle-Ring 02.20,44
2 Nicolai Bue - Holstebro Cycleclub af 1960 02.22,14
3 Casper Skov Pedersen - Holstebro Cycleclub af 1960 02.22,14
4 Martin Thusgaard - Cykle Klubben Aarhus 02.22,14
5 Niclas Kjærhus - Horsens Amatør Cykleklub 02.22,42
6 Jannik Schütz Roungkvist - Horsens Amatør Cykleklub s.t.
7 Nicolai Nørfelt Nielsen - Herning Cykle Klub s.t.
8 Martin Laurits Nielsen - Cykling Odense s.t.
9 Casper Skaarup - Fredericia Cycle Club s.t.
10 Adam Nygård Nielsen - Herning Cykle Klub s.t.
11 Danny Bak Pedersen - Cykle Klubben Aarhus s.t.
12 Christian Wilkens - Haderslev Starup Cykelklub s.t.
13 Kim Ternstrøm - Tønder Amatør Cykle Ring s.t.
14 Jesper Moltke Sørensen - Esbjerg Cykle Ring Sport af 1919 s.t.
15 Lars Damgaard - Thy Cykle Ring s.t.
16 Flemming Damgaard Andersen - Holstebro Cycleclub af 1960 s.t.
17 Simon Knudsen - Hammel Cykle Klub s.t.
18 Morten Valgren Andersen - Thy Cykle Ring s.t.
19 Simon Romey - SG Athletico Büdelsdorf s.t.
20 Jonas Andersen - Odder Cykel Klub 02.22,50
21 Daniel Svingel - Horsens Amatør Cykleklub 02.22,52
22 Karsten Kousgaard - Randers Cykleklub af 1910 02.30,37
23 Patrick L. von Wildenradt - Sønderborg Cykle Klub 02.32,34
D
1 Jacob Brændgaard - Cykle Klubben Aarhus 02.27,26
2 Christoffer Tidemand - Kolding Bicycle Club s.t.
3 Karl Magnus Larsen - Randers Cykleklub af 1910 02.29,11
4 Rasmus Kristensen - Varde Cykelklub s.t.
5 Rasmus Højsgaard - Hobro Cykle Club af 1938 02.29,14
6 thomas wetter - Hobro Cykle Club af 1938 02.29,14
7 Peder Roungkvist - Hedensted Cykel Klub 02.29,18
8 Andreas Merrild Rasmussen - Herning Cykle Klub 02.29,25
9 Jesper Larsen - Cykle Klubben Aarhus 02.29,36
10 Simon Andrup - Cykle Klubben Aarhus 02.29,54
11 Nicolai Pedersen - Cykling Odense 02.30,02
12 Johnny Hessellund Iversen - Vejen Bicykle Club 02.30,50
13 Stefan Holm Frederiksen - Uldum CM 02.30,55
14 Jon Gaarsmand - Haderslev Starup Cykelklub 02.39,19
15 Thomas Jepsen - Sønderborg Cykle Klub 02.42,46
U19 - Junior
1 Alexander Salby - Climacell Xtreme Odense 02.18,46
2 Anthon Charmig - Team Børkop cykler - Carl Ras Roskilde Junior 02.18,47
3 Jonas Frederik Banke - Pythonprocom - Velowear s.t.
4 Christian Bahr - Climacell Xtreme Odense s.t.
5 Emil Ims Svendsbø - Sandnes Sykleklubb s.t.
6 Mathias Mortensen - Team BH Fabin Sport-Slagelse U19 s.t.
7 Sindre Kulset - Ringerike SK s.t.
8 Carl Christian Møller Thiesen - Silkeborg I.F. Cykling s.t.
9 Jeppe Klein Jensen - Haderslev Starup Cykelklub s.t.
10 Frederik Rosenmeyer - Climacell Xtreme Odense 02.18,51
11 Nicolai Clausen - Team BH Fabin Sport-Slagelse U19 02.18,51
12 Magnus Tofte - Kristiansand Cykleklubb s.t.
13 Martin Andersen - Hammel Cykle Klub 02.18,51
14 Rasmus Rauch Jensen - Climacell Xtreme Odense s.t.
15 Nicklas Korsager Elkjær - Hammel Cykle Klub s.t.
16 Alf Vidar Vetrhus - Kristiansand Cykleklubb s.t.
17 Frederik Uhre - Esbjerg Cykle Ring Sport af 1919 s.t.
18 Sebastian Ryttersgaard - Aalborg Cykle-Ring s.t.
19 Oliver Farving - Hammel Cykle Klub s.t.
20 Arne Kalland Olsen - Bokn Sykkelklubb s.t.
21 Aleksander Halvorsen - Kristiansand Cykleklubb s.t.
22 Simon N Svendsen - Tønsberg CK s.t.
23 Jon Anders Bekken - Tønsberg CK 02.19,21
24 Thomas Bilde - Hammel Cykle Klub 02.21,41
25 Christian Lerche Hansen - Esbjerg Cykle Ring Sport af 1919 02.44,03
Dame A
1 Simone Eg - Team BMS BIRN 02.57,55
Dame B
1 Siri Strand - Cykle Klubben Aarhus 02.06,22
2 Fie Østerby - Horsens Amatør Cykleklub 02.06,25
3 Sandra Wichmann - SG Athletico Büdelsdorf s.t.
Dame Junior
1 Julie Fatnes - Sandnes Sykleklubb 02.12,04
Veteran H40
1 Torben Damsgaard Johansen - Hammel Cykle Klub 02.22,47
2 Jesper Sloth Hansen - Vejen Bicykle Club 02.23,18
3 Anders Krebs Ovesen - Silkeborg I.F. Cykling s.t.
4 Flemming Nielsen - Give Cykelklub (elite) s.t.
5 Flemming Steen - Horsens Amatør Cykleklub s.t.
6 Torleif Røberg - Fredericia Cycle Club s.t.
7 Bjarne Kingo Andersen - Nyborg Cykle Klub s.t.
8 John Papsø - Silkeborg I.F. Cykling s.t.
9 Niels-Jørgen Jensen - Cykling Odense s.t.
10 Martin Bjerregaard Jensen - Svendborg Cykle Club - Sydfyn s.t.
11 Carsten Jensen - Esbjerg Cykle Ring Sport af 1919 s.t.
12 Morten B. Andersen - Fredericia Cycle Club s.t.
13 Kim Lambæk - Vejen Bicykle Club s.t.
14 Jens Høiberg - Odder Cykel Klub s.t.
15 Hans Christian Iversen - Haderslev Starup Cykelklub s.t.
16 Michael Jørgensen - Holstebro Cycleclub af 1960 s.t.
17 Dennis Boje Nissen - Tønder Amatør Cykle Ring s.t.
18 henrik dam hansen - Silkeborg I.F. Cykling s.t.
19 Karsten Andersen - Sønderborg Cykle Klub 02.23,25
20 kim olesen - Hedensted Cykel Klub 02.23,26
21 Bjarne Olsen - Silkeborg I.F. Cykling 02.23,34
22 Azael Larsen - Sønderborg Cykle Klub 02.35,37
Veteran H50
1 Lars Aagaard Hansen - Fremad Odense Cykelklub 01.48,38
2 Henrik Nielsen - Cycling West 01.49,37
3 Niels Peter Heiby - Cykle Klubben Aarhus s.t.
4 Bo Kruse - Silkeborg I.F. Cykling s.t.
5 Niels Blaaholm Nielsen - Esbjerg Cykle Ring Sport af 1919 s.t.
6 Dennis Bay - Hammel Cykle Klub s.t.
7 Henrik Rasmussen - Vejen Bicykle Club s.t.
8 Peter Holm Nielsen - Cykle Klubben Aarhus s.t.
9 Lars Julin - Aarhus MTB s.t.
10 Søren Kjærås - Middelfart Cykel Club 01.49,41
11 Peter Faldt Jensen - Fredericia Cycle Club s.t.
12 Poul Madsen - Elite Cycling Snejbjerg s.t.
13 Carsten Lindstrøm Nielsen - Herning Cykle Klub s.t.
14 Hans Jørgen Christensen - Silkeborg I.F. Cykling s.t.
15 Søren Lambert Andersen - Give CK s.t.
16 Bo Sommer - Elite Cycling Snejbjerg 01.50,05
Veteran H60
1 Helmuth Gram - Fredericia Cycle Club 02.06,20
2 Svend E. Hansen - Svendborg Cykle Club - Sydfyn s.t.
3 Benny Jensen - Elite Cycling Snejbjerg 02.06,21
4 Tommy Fugleberg - Esbjerg Cykle Ring Sport af 1919 s.t.
5 Svend Christensen - Elite Cycling Snejbjerg s.t.
Veteran H70
1 bjarne brøndum - Fredericia Cycle Club 02.16,51
U17
1 Thomas Koldkjær Decker - Aalborg Cykle-Ring 01.48,41
2 Mads Andersen - Horsens Amatør Cykleklub 01.49,36
3 Søren Vosgerau - Cykle Klubben Aarhus s.t.
4 Sebastian Theodor Millinge Petersen - Herning Cykle Klub s.t.
5 Jonas Nygaard Perto - Cykle Klubben Aarhus s.t.
6 Daniel Guld - Cykle Klubben Aarhus s.t.
7 Lucas Wulff - Cykle Klubben Aarhus s.t.
8 Magnus Kulset - Ringerike SK s.t.
9 Mads Bak Bjerregaard - Cykle Klubben Aarhus s.t.
10 Kristian Mundbjerg - Herning Cykle Klub s.t.
11 Mikkel Skovgaard - Cykle Klubben Aarhus s.t.
12 Anders Foldager - Hammel Cykle Klub s.t.
13 Tue Larsen - Slagelse Cykle Ring s.t.
14 Lauritz Aarslev - Cykel Klubben Djurs 01.49,44
15 Aksel Bech Skot-Hansen - Cykel Klubben Djurs 01.49,58
16 Anders Lilliendal - Cykling Odense 01.50,58
17 Niklas Spilcker Jacobsen - Silkeborg I.F. Cykling 01.52,09
18 sebastian Kolze Changizi - Silkeborg I.F. Cykling 01.52,47
19 oliver nielsen - Cykling Odense 01.57,46
20 Jonathan Damsgaard Hald - Vejle Cykel Klub 01.58,03
21 Anders Stubberup - Holstebro Cycleclub af 1960 s.t.
22 Casper Veth Jensen - Silkeborg I.F. Cykling 01.58,11
23 Mads Tygesen - Esbjerg Cykle Ring Sport af 1919 01.58,25
24 Mathias Hansen - Svendborg CK 02.11,30
U16 piger
1 Sine Johansen - Silkeborg I.F. Cykling 01.19,02
2 Mille Troelsen - Herning Cykle Klub 01.24,30
3 Celina Mygdam Mikkelsen - Cykle Klubben Aarhus 01.25,07
4 Tenna Røberg - Fredericia Cycle Club s.t.
5 maja Lundtoft Lindbjerg - Give Cykelklub (elite) s.t.
U15 drenge
1 Andreas Vejlin - Silkeborg I.F. Cykling 01.06,56
2 Jacob Christensen - Horsens Amatør Cykleklub s.t.
3 Casper Kaysen - Hammel Cykle Klub s.t.
4 Alfred Rasmussen - Odder Cykel Klub s.t.
5 Anders Toft Nielsen - Esbjerg Cykle Ring Sport af 1919 s.t.
6 Jeppe Andreasen - Odder Cykel Klub s.t.
7 Mathias Møller Jørgensen - Herning Cykle Klub s.t.
8 Oliver Friis - Odder Cykel Klub 01.06,59
9 Frederik Bjørn Sørensen - Cykle Klubben Aarhus s.t.
10 Rasmus Madsen - Herning Cykle Klub 01.07,01
11 Tobias Wedel Kold - Herning Cykle Klub 01.14,25
12 Anders Bjørn Jørgensen - Esbjerg Cykle Ring Sport af 1919 s.t.
13 Boxuan Yang - Esbjerg Cykle Ring Sport af 1919 s.t.
14 Christian Spang Kjeldsen - Silkeborg I.F. Cykling 01.14,27
15 Andreas Læssø Unger - Give Cykelklub (elite) 01.14,30
16 Dan Jin Melgaard - Skive Cykle Klub 01.17,17
17 Mads Jensby - Silkeborg I.F. Cykling 01.17,19
18 Oscar Munk-Olsen - Cykle Klubben Aarhus s.t.
19 Peter Rod Ibsen - Silkeborg I.F. Cykling 01.17,20
20 Emil Andersen - Horsens Amatør Cykleklub 01.17,31
21 Tue Holm - Esbjerg CR 01.18,15
22 Gustav Stigaard Topp Lauridsen - Holstebro Cycleclub af 1960 01.18,30
23 Mathias Gram Skriver Petersen - Tønder Amatør Cykle Ring 01.24,19
24 Alfred Schultz Jølving - Middelfart Cykel Club s.t.
25 Mathias Tang Jensen - Esbjerg Cykle Ring Sport af 1919 s.t.
26 Oskar Tjørnelund Betzer - Esbjerg Cykle Ring Sport af 1919 01.25,08
U13 drenge
1 Lasse Svoldgaard Andersen - Silkeborg I.F. Cykling 00.38,05
2 Kevin Biehl - Esbjerg Cykle Ring Sport af 1919 00.38,06
3 Rasmus Perto - Cykle Klubben Aarhus s.t.
4 Tore Troelsen - Herning Cykle Klub s.t.
5 Andreas Johansen - Silkeborg I.F. Cykling 00.38,10
6 Oliver Fallahpour Søholm - Horsens Amatør Cykleklub 00.39,23
7 Henrik Pedersen - Herning Cykle Klub 00.40,08
8 Oscar Holm Lauridsen - Horsens Amatør Cykleklub 00.43,27
9 Jens Otto Møller Rauch - Haderslev Starup Cykelklub 00.44,20
10 Mathias Michaelsen - Herning Cykle Klub s.t.
11 Oliver Mortensen - Cykling Odense s.t.
12 Magnus Oquot;Conner - Esbjerg CR 00.47,58
U13 piger
1 Gullborg Guttesen - Herning Cykle Klub 00.38,32
2 Astrid Marie Bjørn Sørensen - Cykle Klubben Aarhus 00.38,34
3 Julie Uhre - Esbjerg Cykle Ring Sport af 1919 00.43,28
4 Claudia Mygdam Mikkelsen - Cykle Klubben Aarhus 00.44,26
5 Kathrine Møller Jørgensen - Herning Cykle Klub 00.49,16
6 Mette Kristine Tygesen - Esbjerg Cykle Ring Sport af 1919 00.50,33
U11 drenge
1 Karl-Aksel Tilly - Herning Cykle Klub 00.24,06
2 Noah Bøge - Holstebro Cycleclub af 1960 00.24,34
3 Jacob Kvistgaard - Give Cykelklub (elite) 00.24,38
4 Alexander Nedergaard - Middelfart Cykel Club 00.28,21
5 Emil Pedersen - Esbjerg Cykle Ring Sport af 1919 s.t.
U11 piger
1 Lærke Michaelsen - HCK 00.33,36
Annonce
Annonce
Tour de Suisse(2.UWT) 09/06-16/06
Tour de Suisse Women(2.WWT) 15/06-18/06
La Route d'Occitanie(2.1) 15/06-16/06
Annonce
Annonce
Alpecin-Deceuninck |
Arkéa - B&B Hotels |
Astana Qazaqstan |
Bahrain Victorious |
Bora-Hansgrohe |
Cofidis |
Decathlon AG2R La Mondiale |
EF Education - EasyPost |
Groupama-FDJ |
INEOS Grenadiers |
Intermarché - Wanty |
Lidl - Trek |
Movistar Team |
Soudal - Quick Step |
Team DSM-Firmenich PostNL |
Team Jayco AlUla |
Team Visma | Lease a Bike |
UAE Team Emirates |
Annonce