Vi er dog knap så glade for at se, at du blokerer for annoncer, som gør det muligt for os at tilbyde vores indhold – helt GRATIS. Hvis du tillader annoncer fra Feltet.dk, kan vi blive ved med at servere dig gratis nyheder. Måske værd at overveje en ekstra gang?
På forhånd tak!
Feltet.dk
Lørdag blev der afviklet licensløb i København, hvor Anders Krogh Jensen sejrede i A-klassen hos herrerne, mens Iben Bohé sejrede hos kvinderne.
Annonce
A
1 Anders Krogh Jensen Odder Cykel Klub 02:46:08.307
2 Nils Eigil Bradtberg Arbejdernes Bicykle Club (Abc) s.t.
3 Tim Vang Cronqvist Team Giant Scatto U23 02:46:40.654
4 Frederik Rosenbæk Odder Cykel Klub s.t.
5 Jesper Juul Andreasen Team Almeborg-Bornholm 02:47:08.868
6 Mikkel Skjellerup Odder Cykel Klub s.t.
7 Christian Nykvist Larsen Team Giant Scatto U23 s.t.
8 Rasmus Byriel Iversen Team Giant Scatto U23 02:48:17.969
9 Emil Dam Sørensen Team Soigneur - Copenhagen Pro Cycling 02:48:28.556
10 Frederik Lund Odder Cykel Klub 02:50:35.961
11 Sergio Tu Team Giant Scatto U23 s.t.
12 Søren Aronoff-Jensen Team Soigneur - Copenhagen Pro Cycling s.t.
13 Anders Dreyer Frost Team NBC Elite s.t.
14 Jonas Rernböck Odder Cykel Klub 02:50:43.05
15 Nikolaj Henning Odder Cykel Klub 02:50:54.626
B
1 Henrik Buhl Ordrup Cykle Club 02:46:40.324
2 Dávur Magnussen Torshavn Cykelklub (Tórshavnar Súkklefelag) s.t.
3 Nicolaj Schou Andersen Cykling Odense s.t.
4 Andreas Tvermoes Noe Team Cycling Ringsted s.t.
5 Marcus Persson CK Ringen s.t.
6 Anton Elfarsson Amager Cykle Ring s.t.
7 Victor Skousgaard Odder Cykel Klub 02:46:45
8 Alexander Bojsen Amager Cykle Ring 02:47:09.246
9 Nichlas Eberhardt Sørensen Hvidovre Cykle Klub s.t.
10 Sebastian Baldtzar Rasmussen Hammel Cykle Klub s.t.
11 Jeppe Aaskov Pallesen Hammel Cykle Klub s.t.
12 Keld Fjord Holte Cykel Klub s.t.
13 Rasmus Brochstedt Olsen Cycling Club Hillerød (CC Hillerød) 02:47:17.309
14 Rashid F. Elkott Frederiksberg Bane-& Landevejsklub 02:47:25.471
15 Anders Hørslev Cykel Klubben Djurs 02:50:36.125
16 Anders Bjerremand Jensen Hvidovre Cykle Klub s.t.
17 Andreas Nielsen Nyborg Cykle Klub s.t.
18 Tore Thøgersen Cykling Odense s.t.
19 Patrik Löfving CK Ringen s.t.
20 søren nilsson Amager Cykle Ring s.t.
21 Filip Domagala Amager Cykle Ring 02:50:41.233
22 Morten Ellegaard Andersen Cycling Club Hillerød (CC Hillerød) 02:50:47.357
23 Peter Nielsen Frederiksberg Bane-& Landevejsklub 02:50:49.694
24 claus holm Holte Cykel Klub 02:51:42.021
25 Mads Bugge Andersen Hvidovre Cykle Klub 02:53:26.4
26 Peter Buhl Hvidovre Cykle Klub 02:53:41.438
27 Kenneth Stolten Ordrup Cykle Club 03:04:25.936
C
1 Kim Lindhardt Jensen Holbæk Cykelsport 02:30:26.391
2 Johan Lindvall CK Lunedi 02:32:22.749
3 Peter Lindkvist Dansk Bicycle Club s.t.
4 Nikolaj Køster Frederiksberg Bane-& Landevejsklub s.t.
5 Nathan Smith Frederiksberg Bane-& Landevejsklub s.t.
6 Thomas Maaløe Greve Cykle Club s.t.
7 Daniel Stampe Frederiksberg Bane-& Landevejsklub s.t.
8 Mikkel Henningsen Arbejdernes Bicykle Club (Abc) s.t.
9 Christian Berg-Larsen Amager Cykle Ring s.t.
10 Anders Alminde Midtbyens CC - MCC s.t.
11 Sebastian Giese Klubben Cyklisten (Malmø) s.t.
12 Rasmus Mønnike Team BH Fabin Sport-Slagelse U23 s.t.
13 Mark Frederiksen Cycling Club Hillerød (CC Hillerød) s.t.
14 Simon Knudsen Hammel Cykle Klub s.t.
15 Jacob Dornan Cycling Club Hillerød (CC Hillerød) s.t.
16 Lasse Kjær Hansen Hammel Cykle Klub s.t.
17 Jonathan Larsson CK Ringen s.t.
18 Emil Jørgensen Team BH Fabin Sport-Slagelse U23 s.t.
19 Jacob Krogh Keldsen Arbejdernes Bicykle Club (Abc) s.t.
20 Morten Rytgaard Lyngby Cycle Club s.t.
21 Anders Aarkrog Jepsen Amager Cykle Ring s.t.
22 Louis Jacobi Frederiksberg Bane-& Landevejsklub s.t.
23 Dan Hermansson Sydkystens Cycling s.t.
24 Patrick L von Wildenradt Sønderborg Cykle Klub s.t.
25 Ask Nørgaard Svendborg Cykle Club - Sydfyn s.t.
26 Martin Thusgaard Cykle Klubben Aarhus s.t.
27 Robert Ekelund Klubben Cyklisten (Malmø) s.t.
28 Gustav Haislund Sydkystens Cycling s.t.
29 niclas lau Frederiksberg Bane-& Landevejsklub s.t.
30 Philippe René Guichard Frederiksberg Bane-& Landevejsklub 02:32:35.925
31 Glenn Nilsson CK Ringen 02:32:38.099
32 Morten Poder Frederiksberg Bane-& Landevejsklub 02:32:54.423
33 Simon Hedman CK Ringen s.t.
34 Nicki Hirsvang Lyngby Cycle Club 02:51:20.644
D
1 Anders kjølby Frederiksberg Bane-& Landevejsklub 02:07:56.964
2 Michel Bach Pedersen Ordrup Cykle Club s.t.
3 Christopher Wallin Holbæk Cykelsport s.t.
4 Morten Brøns Malmø CK s.t.
5 Oscar Svane Frederiksberg Bane-& Landevejsklub s.t.
6 Martin Henriksen Frederiksberg Bane-& Landevejsklub s.t.
7 Leo Marcello Polack TCA s.t.
8 Nicolai Ravn Sydkystens Cycling s.t.
9 Jens Christian Dichie TCA s.t.
10 Martin Thimes Frederiksberg Bane-& Landevejsklub s.t.
11 Mads Ecklon Birkerød Bicykel Club s.t.
12 Michael Kirkeby Salbo Arbejdernes Bicykle Club (Abc) s.t.
13 Torben Bartholin Brædstrup Cykel Klub s.t.
14 bjarke bonke Frederiksberg Bane-& Landevejsklub 02:08:00.203
15 Christian Kure Hamborg Holbæk Cykelsport 02:08:01.267
16 Mikael Jalving Arbejdernes Bicykle Club (Abc) s.t.
17 Henrik Stenberg Jensen Roskilde Cykle Ring s.t.
18 lars gregersen Frederiksberg Bane-& Landevejsklub 02:08:04.58
19 Martin Bang Svendborg Cykle Club - Sydfyn 02:08:07.123
20 Anders Tvede Hellerup Cykelklub 02:08:09.613
21 Brian Ahmt Larsen Sydkystens Cycling 02:08:10.849
22 Eske Nielsen Amager Cykle Ring s.t.
23 Thomas Strabo Hummelshøj Faaborg Ski- og Motionsklub Elite 02:08:12.209
24 Rasmus Kehler Hvidovre Cykle Klub 02:08:14.955
25 Frederik Schurizek-Antonsen Frederiksberg Bane-& Landevejsklub s.t.
26 Jannik Jensen Nakskov Cykle Club s.t.
27 Thomas Schou Frederiksberg Bane-& Landevejsklub 02:08:21.611
28 Thomas Edgran Malmø CK s.t.
29 Kenneth Lycik Frederiksberg Bane-& Landevejsklub 02:08:31.577
30 Christian Hove Sørensen Roskilde Cykle Ring s.t.
31 Heine Melgaard Ordrup Cykle Club 02:08:41.182
32 Martin Schønemann Jørgensen Sorø Bicycle Club 02:09:28.839
33 Miha Rescic CK Ringen 02:09:30.045
34 René Allan Nielsen Lolland-Falster Cykle Klub s.t.
35 Thorstein Bergersen Malmø CK 02:09:35.817
36 Jon Vedsted Jørgensen TCA 02:12:03.732
37 anders friis Ordrup Cykle Club 02:13:05.696
38 Ulrik Hjorth Ordrup Cykle Club 02:13:08.233
39 Frederik Mathias Kold Thomsen Næstved Bicycle Club 02:15:10.286
40 Martin Rasmussen Lolland-Falster Cykle Klub s.t.
41 Finn Achilles Amager Cykle Ring 02:20:53.075
H40
1 Martin Hammer Larsen Sydkystens Cycling 02:29:54.305
2 søren skytte-petersen Frederiksberg Bane-& Landevejsklub 02:30:00.463
3 Jesper Jensen Holte Cykel Klub 02:31:37.718
4 Nikolaj Richardt Jørgensen Cycling Club Hillerød (CC Hillerød) s.t.
5 Gunnar Gudnason Frederiksberg Bane-& Landevejsklub s.t.
6 Danny Jonasson Hvidovre Cykle Klub s.t.
7 Anders Dellien CK Ringen s.t.
8 Henrik Dann Andersen Hammel Cykle Klub 02:31:42.102
9 Kenneth Iversen K C K Herlev 02:31:49.221
10 Jesper Falden Offersgaard DCR - Ballerup s.t.
11 Tommy Hass DCR - Ballerup s.t.
12 Michael Vig Larsen Ordrup Cykle Club s.t.
13 Flemming Steen Horsens Amatør Cykleklub s.t.
14 Jan Hansen Lyngby Cycle Club s.t.
15 Carsten Nielsen Skive Cykle Klub s.t.
16 Morten B Andersen Fredericia Cycle Club s.t.
17 Henrik Frederiksen Holte Cykel Klub s.t.
18 Jesper Havn Cykleklubben Fix Rødovre s.t.
19 Christian Kouyoumdjian Hvidovre Cykle Klub s.t.
20 Søren Svenningsen Holte Cykel Klub s.t.
21 Carsten Leth Lundh Cycling Club Hillerød (CC Hillerød) s.t.
22 Erik Zoega Nyborg Cykle Klub s.t.
23 Bjarne Kingo Andersen Nyborg Cykle Klub s.t.
24 René Nielsen Hvidovre Cykle Klub s.t.
25 Martyn Lloyd Davies Sydkystens Cycling s.t.
26 Anders Moustgaard JC Cykelklub s.t.
27 Filip Tefke Klein Sydkystens Cycling s.t.
28 Martin Uhre Mandrup Frederiksberg Bane-& Landevejsklub s.t.
29 Magnus Gilljam CK Ringen s.t.
30 Claus Birk Greve Cykle Club s.t.
31 Jens Fournais Ordrup Cykle Club s.t.
32 Franz Gliese Sorø Bicycle Club s.t.
33 Christian Flindt-Larsen Politiets IF Kbh-Cykling s.t.
34 Nikolaj Egsgaard DCR - Ballerup s.t.
35 Jan Lindberg Birkerød Bicykel Club s.t.
36 Charles-René Madsen Midtbyens CC - MCC s.t.
37 Janne Österman Malmø CK s.t.
38 Frank Hansen Dansk Bicycle Club s.t.
39 Jesper Scharling Sørensen Ordrup Cykle Club s.t.
40 Thomas Kofod Hvidovre Cykle Klub s.t.
41 Niels H Leist Ordrup Cykle Club s.t.
42 Henrik Bjarne Jensen Frederiksberg Bane-& Landevejsklub 02:32:03.187
43 Michael allan Hansen Ordrup Cykle Club s.t.
44 kim olesen Hedensted Cykel Klub 02:32:07.566
45 Morten Tillquist Nielsen Sorø Bicycle Club 02:32:08.724
46 Fredrik Bengtsson CK Ringen s.t.
47 Philip Moe Ordrup Cykle Club s.t.
48 Bjarne Olsen Silkeborg IF Cykling s.t.
49 Stefan Svensson Passionista s.t.
H50
1 Christopher Ouzman Hvidovre Cykle Klub 02:08:36.972
2 Erik Madsen Arbejdernes Bicykle Club (Abc) 02:08:38.613
3 Henrik Olsen Cycling Club Hillerød (CC Hillerød) s.t.
4 Morten Møller Thomsen Cycling Club Hillerød (CC Hillerød) s.t.
5 Jan Roesgarth Sydkystens Cycling s.t.
6 Ole Thøgersen Nyborg Cykle Klub s.t.
7 Christian Oldenborg Ordrup Cykle Club 02:08:48.909
8 Claus Wårsøe Cykling Odense 02:09:21.011
9 Svend-Erik Meulengracht Cycling Club Hillerød (CC Hillerød) s.t.
10 Stig Christensen Ordrup Cykle Club s.t.
11 Henrik Zachariassen Arbejdernes Bicykle Club (Abc) s.t.
12 Jesper Andersen Cykling Odense s.t.
13 Steffen Sørensen Holte MTB Klub s.t.
14 Melker Ekelund CK Ringen s.t.
15 Claus Larsen Arbejdernes Bicykle Club (Abc) s.t.
16 Jimmi Johansen Lyngby Cycle Club s.t.
17 Michael Thomsen Cycling Club Hillerød (CC Hillerød) s.t.
18 Thomas Ege Sydkystens Cycling s.t.
19 Jan Bo Pedersen Køge Cykel Ring s.t.
20 Lars Bang Jensen Holbæk Cykelsport s.t.
21 Frank Larsen Ordrup Cykle Club s.t.
22 Jens Kasler Cycling Club Hillerød (CC Hillerød) s.t.
23 Christian Skram Ordrup Cykle Club s.t.
24 Bo Hein Dansk Bicycle Club s.t.
25 Uffe Marsk Lauridsen Frederiksberg Bane-& Landevejsklub s.t.
26 karsten jørgensen Hvidovre Cykle Klub s.t.
27 Thomas Roeder Dansk Bicycle Club s.t.
28 Henrik Lehmann Køge Cykel Ring s.t.
29 Morten Nebelong Hvidovre Cykle Klub s.t.
30 Anders Jellhede CK Ringen s.t.
31 Kenneth Kierbyholm Holbæk Cykelsport s.t.
32 John Bo Christensen Arbejdernes Bicykle Club (Abc) s.t.
33 Keld Nielsen Hvidovre Cykle Klub s.t.
34 Allan Duvier Stærmose K C K Herlev s.t.
35 jens Bjerregaard Cycling Club Hillerød (CC Hillerød) s.t.
36 Leo Hav Arbejdernes Bicykle Club (Abc) s.t.
37 Hasse Larsen Arbejdernes Bicykle Club (Abc) s.t.
38 Mikael Haislund Sydkystens Cycling s.t.
39 Henrik Larsen Køge Cykel Ring s.t.
40 Michael Bornak Cycling Club Hillerød (CC Hillerød) s.t.
41 Torsten Bak Amager Cykle Ring 02:09:31.301
42 Lars Schmidt Sydkystens Cycling 02:09:32.78
43 Per Schøler Nyborg Cykle Klub 02:09:34.345
H60
1 Henrik Ahrenst Hareskov Cykelklub 01:51:33.496
2 Steen Poulsen Sorø Bicycle Club 01:51:43.209
3 Torben NIELSEN Politiets IF Kbh-Cykling 01:51:59.397
4 jan høegh Politiets IF Kbh-Cykling s.t.
5 Svend Erik Pedersen Greve Cykle Club s.t.
6 John Busk Politiets IF Kbh-Cykling 01:52:01.332
7 Frank Kofoed Cycling Club Hillerød (CC Hillerød) s.t.
8 Carsten Borup Jensen Politiets IF Kbh-Cykling 01:52:02.569
9 Bjerne Kjær Rasmussen Cykleklubben Fix Rødovre 01:52:04.291
10 kell wohlert Greve Cykle Club 01:56:27.009
11 kurt jespersen Frederiksberg Bane-& Landevejsklub 01:57:07.467
12 Jan Jensen Cycling Club Hillerød (CC Hillerød) s.t.
13 Theis Passer Amager Cykle Ring 01:57:09.598
U19
1 Nikolaj Vejby Møller Team Mascot WorkWear 02:23:36.783
2 Peter Haslund Pythonprocom - Velowear s.t.
3 Frederik Irgens Jensen Team BH Fabin Sport-Slagelse U19 s.t.
4 Johan Price-Pejtersen Team CK FIX Junior Elite Rødovre s.t.
5 Sander Andersen Team ABC Junior s.t.
6 August Nygaard Bodilsen Team Børkop cykler - Carl Ras Roskilde Junior s.t.
7 Rasmus Stigaard Team BH Fabin Sport-Slagelse U19 02:23:54.815
8 Eigil Nikolajsen Team ABC Junior 02:24:13.08
9 Sebastian Rathje Andersen Pythonprocom - Velowear s.t.
10 Mathias Bundsgaard Matz Team ABC Junior 02:24:27.112
11 Nicolai Clausen Team Herning CK Junior s.t.
12 Nicolai Clausen Team BH Fabin Sport-Slagelse U19 s.t.
13 Adam Toftemark Pythonprocom - Velowear 02:24:30.153
14 Mathias Mortensen Team BH Fabin Sport-Slagelse U19 02:24:31.753
15 Lucas Aleksander Ulletved Hjælm Nørregaard Team Cycling Elite Copenhagen 02:24:34.687
16 Arne Birkemose Team Mascot WorkWear 02:25:06.186
17 Christian Bahr Climacell Xtreme Odense 02:25:31.765
18 Alexander Salby Climacell Xtreme Odense 02:25:41.528
19 Joakim Lisson Team BH Fabin Sport-Slagelse U19 02:25:42.612
20 Mathias Larsen Team Børkop cykler - Carl Ras Roskilde Junior s.t.
21 Sebastian Ryttersgaard Aalborg Cykle-Ring s.t.
22 Andreas Lorentz Kron Pythonprocom - Velowear 02:25:58.268
23 Carl Erik Schoulgin Sørensen Pythonprocom - Velowear 02:25:59.988
24 Andreas Sulaj Kloppenborg Team CK FIX Junior Elite Rødovre s.t.
25 Phillip Christian Vejre Team Cycling Elite Copenhagen s.t.
26 Kasper Ellegaard Vejen Roskilde Cykle Ring s.t.
27 Asbjørn Hellemose Hammel Cykle Klub 02:26:02.9
28 Marcus Olsen Team ABC Junior 02:26:07.404
29 Nicolai Luthmann Team CK FIX Junior Elite Rødovre 02:27:27.583
30 christoffer sloth Team Cycling Elite Copenhagen 02:29:36.473
31 Jakob Olsen Team Mascot WorkWear 02:29:56.049
32 Mads Schelde Berg Team BH Fabin Sport-Slagelse U19 02:31:45.704
33 Martin Omarsson Mollerup Team BH Fabin Sport-Slagelse U19 s.t.
34 Mads Lundh Pythonprocom - Velowear 02:35:46.537
Dame A
1 Iben Bohé Cycling Club Hillerød (CC Hillerød) 02:32:24.646
2 Betina Cramer Sydkystens Cycling s.t.
3 Marie Schousboe Vilmann Team BMS BIRN s.t.
4 Johanne Marcher Team NBC Elite s.t.
Dame B
1 Kirsten Søvang Ordrup Cykle Club 01:57:05.981
2 Tine Rishøj Arbejdernes Bicykle Club (Abc) s.t.
3 Siri Strand Cykle Klubben Aarhus s.t.
4 Mette Andersen Cycling Club Hillerød (CC Hillerød) s.t.
5 Else Lund Hammel Cykle Klub 01:57:07.227
6 Heidi Gabriel Roskilde Cykle Ring s.t.
7 Charlotte Nobel Arbejdernes Bicykle Club (Abc) s.t.
8 Annette Liebst Roskilde Cykle Ring 01:57:10.905
9 Laila Hünersen Arbejdernes Bicykle Club (Abc) 01:57:12.063
U19 piger
1 Nanna Warming Amager Cykle Ring 01:57:07.035
Para
1 Michael Jensen Dansk Håndcykelklub 01:04:45.592
2 Jan Friis Jørgensen Dansk Håndcykelklub 01:16:25.727
H70
1 Preben Dalsgaard Hansen Politiets IF Kbh-Cykling 01:57:05.301
2 bjarne brøndum Fredericia Cycle Club 01:57:07.218
3 Per Jess Arbejdernes Bicykle Club (Abc) 02:04:27.616
Annonce
Annonce
Critérium du Dauphiné(2.UWT) 02/06-09/06
Classica Andorra Pirineus(1.1) 02/06
Heylen Vastgoed Heistse Pijl(1.1) 01/06
Course de la Paix GP Jese...(2.NCUP) 30/05-02/06
Critérium du Dauphiné(2.UWT) 02/06-09/06
Classica Andorra Pirineus(1.1) 02/06
Women's Tour(2.WWT) 04/06-09/06
Tour de Korea(2.1) 05/06-09/06
ZLM Tour(2.1) 05/06-09/06
Grosser Preis des Kantons...(1.1) 07/06
Tour de Suisse(2.UWT) 09/06-16/06
Annonce
Annonce
Alpecin-Deceuninck |
Arkéa - B&B Hotels |
Astana Qazaqstan |
Bahrain Victorious |
Bora-Hansgrohe |
Cofidis |
Decathlon AG2R La Mondiale |
EF Education - EasyPost |
Groupama-FDJ |
INEOS Grenadiers |
Intermarché - Wanty |
Lidl - Trek |
Movistar Team |
Soudal - Quick Step |
Team DSM-Firmenich PostNL |
Team Jayco AlUla |
Team Visma | Lease a Bike |
UAE Team Emirates |
Annonce