Vi er dog knap så glade for at se, at du blokerer for annoncer, som gør det muligt for os at tilbyde vores indhold – helt GRATIS. Hvis du tillader annoncer fra Feltet.dk, kan vi blive ved med at servere dig gratis nyheder. Måske værd at overveje en ekstra gang?
På forhånd tak!
Feltet.dk
Søndag blev Skoda-Amager-løbet kørt, og det gav følgende resultater. Løbet var iøvrigt den tredje afdeling af Dame Cuppen, som du kan læse mere om lidt senere i dag på Feltet.dk.
Annonce
B - 128,0 km
1 August Mors Poulsen - Team Jutlander Bank 03:07:32
2 Mads Bugge Andersen - Arbejdernes Bicykle Club (Abc)
3 Mark Petersen - Lyngby Cycle Club
4 Benjamin Hansson - Amager Cykle Ring
5 Peder Jacobsen - Cycling Club Hillerød (CC Hillerød)
6 Kristoffer Stampe - Frederiksberg Bane-& Landevejsklub
7 Anders Dreyer Frost - Roskilde Cykle Ring +00:06
8 Nicolai Stegmann - Næstved Bicycle Club +00:11
9 Kenneth Iversen - K C K Herlev +02:20
10 Christian Finnerup - Frederiksberg Bane-& Landevejsklub
11 Jens Frøslev-Nielsen - Værløse-Farum Cykelklub
12 Frederik Muff - Cykle Klubben Aarhus +03:34
13 Oskar Karlsson - CK Ringen +03:38
14 Kristian Flagstad - Cykle Klubben Aarhus
15 Nikolaj Richardt Jørgensen - Cycling Club Hillerød (CC Hillerød) +03:47
16 Tim Bendtsen - Holbæk Cykelsport +03:50
17 Henrik Bunde - Frederiksberg Bane-& Landevejsklub
18 bjarne kingo andersen - Nyborg Cykle Klub
19 Jesper Dünweber Darre - Arbejdernes Bicykle Club (Abc)
20 Mads G Nicolaysen - Holte Cykel Klub
21 Kim Sørensen - Frederiksberg Bane-& Landevejsklub
22 Nikolaj Rønhede - Cykleklubben Fix Rødovre
23 Mads Bang Andersen - D.C.R. - Ballerup
24 Patrick Seemann - Hvidovre Cykle Klub +04:16
25 Anders Winsløw - Hvidovre Cykle Klub
C - 100,0 km
1 Rashid F. Elkott - Frederiksberg Bane-& Landevejsklub 02:33:15
2 Mark Ellegaard - Arbejdernes Bicykle Club (Abc)
3 Morten Ib Nielsen - Ordrup Cykle Club
4 Rasmus Brochstedt Olsen - Cycling Club Hillerød (CC Hillerød)
5 Emil Christophersen - Tissø Cykle Ring
6 Lars Skovgaard - Frederiksberg Bane-& Landevejsklub
7 Tommy Cramer - Sydkystens Cycling +00:05
8 Peter Lindkvist - DK 3650 Cycling +00:44
9 Dan Hermansson - CK Fix Helsingborg
10 Jakob Rasmussen - Bornholms Cycle Club
11 Ask Nørgaard - Svendborg Cykle Club
12 Daniel Nihlen - CK Ringen
13 Michael Vandborg - Amager Cykle Ring
14 Morten Rytgaard - Lyngby Cycle Club
15 Per Frederik Bengtson - CK Ringen +00:55
D - 85,0 km
1 Søren Nilsson - Amager Cykle Ring 02:10:28
2 Mikkel Henningsen - Arbejdernes Bicykle Club (Abc)
3 Tommy Hass - D.C.R. - Ballerup
4 Nicolai Ravn - Sydkystens Cycling
5 Christian Berg-Larsen - Amager Cykle Ring
6 Martin Holmbo Ørneholm - Arbejdernes Bicykle Club (Abc)
7 Nicklas Hammerstrand - Bornholms Cycle Club
8 Dan Backhausen - Birkerød Bicykel Club
9 Bo Hein - Dansk Bicycle Club
10 Torben Bartholin - Brædstrup Cykel Klub
11 Christian Graver Larsen - SemiProTour
12 Till Lehmann Christiansen - Amager Cykle Ring
13 Kean Bang-Sørensen - fbl
14 Jacob Zeeberg - TRI4 Triathlon Klub
15 Jakob David Jensen - Birkerød Bicykel Club
16 Peter Nielsen - Frederiksberg Bane-& Landevejsklub
17 Thomas Frandsen - Frederiksberg Bane-& Landevejsklub
18 Søren Bak Jepsen - Birkerød Bicykel Club
19 Jan Engel Jensen - Ordrup Cykle Club
20 Steen Petersen - Frederiksberg Bane-& Landevejsklub
21 Mårten Persson - CK Ringen
22 Niclas lau - D.C.R. - Ballerup
23 Søren Christiansen - Frederiksberg Bane-& Landevejsklub +00:11
24 Rasmus Hastrup - Frederiksberg Bane-& Landevejsklub +01:07
25 Lars Nielsen - Arbejdernes Bicykle Club (Abc) +16:38
H40 - 100,0 km
1 Keld Fjord - Holte Cykel Klub 02:29:54
2 Kristian Israelsen Olsen - Arbejdernes Bicykle Club (Abc)
3 Christian Østergaard - Sydkystens Cycling
4 Rasmus Bøg - K C K Herlev Motion +00:07
5 Torkil Høg - Ordrup Cykle Club +00:20
6 Henrik Frederiksen - Amager Cykle Ring +00:25
7 Henrik Zachariassen - Arbejdernes Bicykle Club (Abc)
8 Jesper Jensen - Holte Cykel Klub
9 Thomas Schlüter - Roskilde Cykle Ring
10 Carsten Nielsen - Skive Cykle Klub
11 Jan Bender Nielsen - Nyborg Cykle Klub
12 jan hansen - Hareskov Cykelklub
13 Michael buck Kesby - D.C.R. - Ballerup
14 Martin Rump Rask - Frederiksberg Bane-& Landevejsklub
15 Morten Møller Thomsen - Cycling Club Hillerød (CC Hillerød)
16 niels marquard - Sorø Bicycle Club
17 Dean MacAulay - Ordrup Cykle Club
18 Páll S.Didriksen - Amager Cykle Ring
19 Søren Svenningsen - Holte Cykel Klub
20 Jesper Bødker Buchtrup - Team Cycling Ringsted
21 Peter Læssøe Jørgensen - Sydkystens Cycling
22 Franz Gliese - Sorø Bicycle Club
23 Michael allan Hansen - Ordrup Cykle Club
24 Stig Andersen - Sorø Bicycle Club
25 Claus Birk - Hvidovre Cykle Klub
26 Bjørn Oppermann - Hvidovre Cykle Klub +00:35
27 Torben Bo Knudsen - Hedehusene Fløng Cykle Klub +00:41
28 Martin Pedersen - Team Vivelo / IBT isolering
29 morten christensen - Sorø Bicycle Club +01:55
30 Henrik Bandsholm - Sydkystens Cycling +06:01
H50 - 85,0 km
1 Henrik Sass - Team Cycling Ringsted 02:10:55
2 Rene Lynge - K C K Herlev
3 Keld Pedersen - Hareskov Cykelklub
4 Sven Olav Lund - Globeteam - Siesta Homes Group
5 Jørn Christiansen - Ordrup Cykle Club
6 Morten Ryan Hansen - Dansk Bicycle Club
7 Stig Christensen - Ordrup Cykle Club
8 Jens Kasler - Cycling Club Hillerød (CC Hillerød)
9 Klaus Skjoldann Nielsen - Ordrup Cykle Club
10 Peter Godsk - Arbejdernes Bicykle Club (Abc)
11 Jørgen Staun Jensen - Hvidovre Cykle Klub
12 Henrik Juhl Pedersen - Cycling Club Hillerød (CC Hillerød) +00:21
13 Bo Simonsen - Køge Cykel Ring +03:34
14 Thomas Ege - Sydkystens Cycling
15 Jan Ryan Hansen - Dansk Bicycle Club +03:38
16 jan høegh - Politiets IF, Kbh-Cykling
17 Michael Juhl Pedersen - Cycling Club Hillerød (CC Hillerød)
18 Karl Poulsen - D.C.R. - Ballerup +03:49
19 John Marfelt - Bornholms Cycle Club +03:52
20 Michael Stockfleth - Frederiksberg Bane-& Landevejsklub +03:55
21 Hasse Larsen - Ordrup Cykle Club +04:18
22 Michael Thomsen - Cycling Club Hillerød (CC Hillerød) +04:21
23 Henrik Staal Larsen - KÆDEN, Nr. Lyndelse
24 preben hørby andersen - Cycling Club Hillerød (CC Hillerød)
25 Henrik Diepgen - K C K Herlev
26 Jan Geelmuyden - CK Kronborg
27 Svend-Erik Meulengracht - Cycling Club Hillerød (CC Hillerød)
28 Lars Dalgas - Odder Cykel Klub
29 Anders Christoffersen - Køge Cykel Ring
30 Frank Larsen - Ordrup Cykle Club
31 Jan Bo Pedersen - Køge Cykel Ring
H60 - 71,0 km
1 Thomas Kyng - Arbejdernes Bicykle Club (Abc) 01:58:18
2 Bjarne Brøndum - Cykling Nord Fyn +00:06
3 Henrik Rasmussen - Hedehusene Fløng Cykle Klub +01:22
4 Frank Kofoed - Cycling Club Hillerød (CC Hillerød)
5 Børge Bundgaard Sørensen - Greve Cykle Club
6 John Busk - Politiets IF, Kbh-Cykling
7 Lasse Timmermann - Arbejdernes Bicykle Club (Abc)
8 Torben William Petersen - Cycling Club Hillerød (CC Hillerød)
9 Gert Hansen - Politiets IF, Kbh-Cykling
10 Svend Erik Pedersen - Greve Cykle Club
11 Ib Malm - Team Cycling Ringsted
12 Henrik Ahrenst - Hareskov Cykelklub
13 Micael Becker - Politiets IF, Kbh-Cykling +03:14
14 Michael O. Andersen - Politiets IF, Kbh-Cykling
U17 - 71,0 km
1 Julius Johansen - Cycling Club Hillerød (CC Hillerød) 01:45:41
2 Kristian Kaimer Eriksen - Cykleklubben Fix Rødovre
3 Jeppe Hanssing - Amager Cykle Ring
4 Arne Birkemose - Cykling Odense
5 Espen Brett - Cycling Club Hillerød (CC Hillerød)
6 Sebastian Rathje Andersen - Næstved Bicycle Club
7 Sander Andersen - D.C.R. - Ballerup
8 Anders Mielke - Roskilde Cykle Ring
9 Malthe Munch - Cykleklubben Fix Rødovre +00:06
10 Mads Lundh - Cycling Club Hillerød (CC Hillerød) +02:04
11 Phillip Christian Vejre - Lyngby Cycle Club
12 Mathias Alexander Erik Larsen - Roskilde Cykle Ring +02:57
13 Rasmus Dahlmann - Greve Cykle Club
14 Christian Bahr - Cykling Odense
15 Kenneth Quistgaard - Køge Cykel Ring
16 Marcus Olsen - Hedehusene Fløng Cykle Klub
17 Frederik Irgens Jensen - Slagelse Cykle Ring
18 Matias Gunnar Malmberg - Cykleklubben Fix Rødovre
19 Lucas Aleksander Ulletved Hjælm Nørregaard - Team Cycling Ringsted
20 Rasmus Stigaard - Rødekro Cykle Club, RKCC
21 Johan Price-Pejtersen - Cykleklubben Fix Rødovre +03:02
22 Andreas Lund Andresen - Cykleklubben Fix Rødovre +03:50
23 Jens Raagaard - Roskilde Cykle Ring +07:56
24 Magnus Tuxen Rosing - Cykleklubben Fix Rødovre
25 Frederik Bæts Kristensen - Næstved Bicycle Club
26 Mads Pals Thomassen - Ordrup Cykle Club
27 Jonathan Sulbæk Skarving - Amager Cykle Ring +08:04
28 Mads Schmidt Jørgensen - Slagelse Cykle Ring +15:15
29 Nicolai Luthmann - Slagelse Cykle Ring +15:20
30 Lucas Norman Gude - K C K Herlev +16:12
U15 - 42,0 km
1 Frederik Carstensen - Slagelse Cykle Ring 01:14:51
2 Frederik Wandahl - Höllviken CK +00:03
3 Peter Busk - Køge Cykel Ring
4 Mattias Skjelmose Jensen - Amager Cykle Ring
5 Kresten Andersen - Næstved Bicycle Club
6 Marcus Sander Hansen - Greve Cykle Club
7 Magnus Fleron Juncker - Cykleklubben Fix Rødovre
8 Thorolf Rønhede - Cykleklubben Fix Rødovre
9 Sebastian Andreasson - D.C.R. - Ballerup
10 Casper Tougaard Toft - Greve Cykle Club
11 Jonas Zwisler - Roskilde Cykle Ring
12 Jeff Hudlebusch - K C K Herlev
13 Tobias Stieler - CK Kronborg
14 tobias Lund Andresen - Cykleklubben Fix Rødovre
15 Victor Fuhrmann Desimpelaere - Køge Cykel Ring
16 Andreas Toft Neldeberg - K C K Herlev
17 Kasper Andersen - Sydkystens Cycling +00:09
18 Malthe Jack Hansen - Roskilde Cykle Ring
19 Oliver Heine - Næstved Bicycle Club
20 Gustav Feddersen - Team Cycling Ringsted
21 Frederik Toft - Greve Cykle Club
22 Emil Nykjær Vædeled Roed - Cykling Odense
23 Frederik Erringsø - Roskilde Cykle Ring
24 Noah Austin - Roskilde Cykle Ring
25 Luis Carl Jørgensen - Næstved Bicycle Club
26 Emil Vad - Ordrup Cykle Club
27 Benjamin Hertz - Cykleklubben Fix Rødovre
28 Philip Bach - Amager Cykle Ring
29 Kasper Ellegaard Vejen - Roskilde Cykle Ring
30 Mads Høiberg Klinke - Roskilde Cykle Ring
31 Felix Clausen - Amager Cykle Ring +00:14
32 Ilannguaq Møller - Slagelse Cykle Ring
33 Jacob Maegaard Schebye - Køge Cykel Ring
34 Jakob Søndergaard - Sydkystens Cycling +00:21
35 August Danielsen - Køge Cykel Ring +00:38
36 Daniel Guld - Cykel Klubben Djurs +00:41
37 Tue Larsen - Slagelse Cykle Ring +03:28
38 Christian Amtsbiller - cc hillerød +06:39
39 Mikkel Christian Bærensen - Greve Cykle Club
40 Victor Malmqvist - K C K Herlev +08:48
41 Victor Dahl Saltoft - Holbæk Cykelsport
42 Marckus Njor - D.C.R. - Ballerup +13:47
U16 Piger - 42,0 km
1 Caroline Andersson - Halmstad CK 01:16:23
2 Tusnelda Svanholmer - Amager Cykle Ring
U13 - 28,0 km
1 Kasper Due Kaspersen - Slagelse Cykle Ring 54:15:00
2 Casper Petersen - Hedehusene Fløng Cykle Klub
3 Kalle Egelund Holm - Amager Cykle Ring
4 Carl-Frederik Bévort - Arbejdernes Bicykle Club (Abc)
5 Lucas Schrøder - Køge Cykel Ring
6 Frederik Bjørn Sørensen - Cykle Klubben Aarhus
7 Gustav Wang - Cykleklubben Fix Rødovre
8 Magnus Munch - Køge Cykel Ring
9 Felix Fog Holst Larsen - Sydkystens Cycling
10 Kasper Gylling - Roskilde Cykle Ring
11 Emil S. Iwersen - Amager Cykle Ring
12 Poul Holten Andersen - Amager Cykle Ring
13 Mads Christiansen - Roskilde Cykle Ring
14 Jacob Marott - Roskilde Cykle Ring
15 Mathias Daniel Hansen - Roskilde Cykle Ring
16 Philip Otte Mikkelsen - Ordrup Cykle Club
17 Søren Bruun Fejfer - Ordrup Cykle Club
18 Rasmus Bisgaard - Greve Cykle Club
19 Mathias Andresen - Arbejdernes Bicykle Club (Abc)
20 Elias Martin Modest - Sydkystens Cycling
21 Zacharias Ozairy - Amager Cykle Ring
22 Alexander Arnt Hansen - Værløse-Farum Cykelklub
23 Asger Hülsen Eriksen - Sydkystens Cycling
24 Adam Holm Jørgensen - Arbejdernes Bicykle Club (Abc) +00:23
25 Jacob Schmidt - Greve Cykle Club +05:19
26 Lukas Biil Juhl Andersen - Amager Cykle Ring
U13 Piger - 28,0 km
1 Celina Frank Pedersen - Amager Cykle Ring 54:25:00
U11 - 14,0 km
1 August Birk Hundt - Næstved Bicycle Club 27:35:00
2 Conrad Haugsted - Amager Cykle Ring
3 Martin Nadal - Holbæk Cykelsport +00:05
4 Tobias Bressendorff Jacobi - D.C.R. - Ballerup +00:11
5 Noah Nielsen - Cycling Club Hillerød (CC Hillerød) +00:15
6 Rasmus Blynov - Køge Cykel Ring +02:24
7 Lukas Andersen - Roskilde Cykle Ring +03:01
8 Niclas Christensen - amager cr +03:55
9 Magnus Petersen - sydkysten cykling
10 Magnus Tillquist Nielsen - Sorø Bicycle Club +07:30
U11 Piger - 14,0 km
1 Astrid Marie Bjørn Sørensen - Cykle Klubben Aarhus 27:47:00
2 Solbjørk Minke Anderson - Amager Cykle Ring +00:05
3 emma marie flindt hansen - Amager Cykle Ring +07:19
Dame - 100,1 km
1 Camilla Møllebro Pedersen - Team BMS Ladies 02:44:39
2 Anita Yvonne Stenberg - Amager Cykle Ring st.
3 Katrine Hein Bünger - Frederiksberg Bane-& Landevejsklub st.
4 Amalie Dideriksen - Amager Cykle Ring +09:47
5 Emma Cecilie Norsgaard Jørgensen - K C K Herlev st.
6 Iben Bohé - Team BMS Ladies st.
7 Helle Sommer Sahlholdt - Arbejdernes Bicykle Club (Abc) st.
8 Marie Schousboe Vilmann - Team BMS Ladies st.
9 Julia Karlsson - Fallskoping st.
10 Betina Cramer - Sydkystens Cycling st.
11 Mette Larsen - Arbejdernes Bicykle Club (Abc) st.
12 Pernille Mathiesen - Team Rytger st.
13 Kamilla Sofie Vallin - Team Rytger st.
14 Michelle Lauge - Amager Cykle Ring +09:52
15 Caroline Bohé - Cycling Club Hillerød (CC Hillerød) +10:03
Annonce
Annonce
Tour de Suisse(2.UWT) 09/06-16/06
Tour de Suisse Women(2.WWT) 15/06-18/06
La Route d'Occitanie(2.1) 15/06-16/06
Annonce
Annonce
Alpecin-Deceuninck |
Arkéa - B&B Hotels |
Astana Qazaqstan |
Bahrain Victorious |
Bora-Hansgrohe |
Cofidis |
Decathlon AG2R La Mondiale |
EF Education - EasyPost |
Groupama-FDJ |
INEOS Grenadiers |
Intermarché - Wanty |
Lidl - Trek |
Movistar Team |
Soudal - Quick Step |
Team DSM-Firmenich PostNL |
Team Jayco AlUla |
Team Visma | Lease a Bike |
UAE Team Emirates |
Annonce