Vi er dog knap så glade for at se, at du blokerer for annoncer, som gør det muligt for os at tilbyde vores indhold – helt GRATIS. Hvis du tillader annoncer fra Feltet.dk, kan vi blive ved med at servere dig gratis nyheder. Måske værd at overveje en ekstra gang?
På forhånd tak!
Feltet.dk
Michael Carbel (Véloconcept) viste international klasse på en kold dag i Nordjylland, da han vandt Sparekassen Vensyssel Løbet i Aalborg, mens Johanne Marcher (Team Rytger powered by CykeltøjOnline.dk) sejrede i damernes A-klasse. Vi har samlet resultaterne fra alle klasser herunder.
Annonce
Herre A
1 Michael Carbel Svendgaard - Team VéloCONCEPT 03:30:33
2 Jesper Odgaard Nielsen - coloQuick - CULT s.t.
3 Maximilian Hoffmann - Christina Jewelry-KUMA s.t.
4 Peter Kjær Nielsen - Herning Cykle Klub s.t.
5 Frederik Muff - Team AURA Energi - CK Aarhus s.t.
6 Morten Gadgaard - Christina Jewelry-KUMA 03:31:27
7 Kristoffer Ylven WESTGAARD - Asker CK Elite 03:31:31
8 Jakob Frandsen - Team AURA Energi - CK Aarhus s.t.
9 Michael Reihs - Team VéloCONCEPT s.t.
10 Mikkel Skjellerup - Team OK Kvickly Odder s.t.
11 Mads Baadsgaard Rahbek - Team VéloCONCEPT s.t.
12 Jon-Anders BEKKEN - Asker CK Elite s.t.
13 Kasper Thomsen - Team WasteApp - AVIS s.t.
14 Nicolaj Moltke Steen - Team VéloCONCEPT s.t.
15 Daniel Bligaard Lyhne - coloQuick - CULT s.t.
16 Rasmus Esmann Ginnerup - Thy Cykle Ring s.t.
17 Jacob Gye Madsen - Team AURA Energi - CK Aarhus 03:31:50
18 August Mors Poulsen - Team AURA Energi - CK Aarhus 03:37:09
19 Anders Dreyer Frost - Team IBT-Ridley Sydkysten Pro Cycling s.t.
20 Andreas Brandt Aidel - Hammel Cykle Klub 03:40:36
21 Nicolai Christensen - Team ACR-FBL Elite powered by Integra Advokater 03:40:50
22 Kristian Kulset - Uno-X Hydrogen Development Team 03:40:52
23 Vidar VIKESTAD - IL SVERRE SYKKEL 03:41:03
24 Silas Zacharias Clemmensen - Hammel Cykle Klub 03:41:07
25 Lars Saugstad - Uno-X Hydrogen Development Team 03:41:14
26 Adrian RIPS - elektroland24 Cycling Team s.t.
27 Andre Rahd BEKKEN - Asker CK Elite s.t.
28 Alexander Bojsen - Team ACR-FBL Elite powered by Integra Advokater 03:41:16
29 Jonas Nordkroggård - Christina Jewelry-KUMA s.t.
30 Karol Michalski - Pronghorn Racing 03:41:38
31 Anton Elfarsson - Team ACR-FBL Elite powered by Integra Advokater 03:47:30
32 Anders Krogh Jensen - Team OK Kvickly Odder s.t.
33 Erik Gellein Halvorsen - Sandefjord Sykleklubb 03:58:13
Herre B
1 Christian Gorm Albrechtsen - Herning Cykle Klub 03:14:41
2 Asbjørn Ravn Rasmussen - Hammel Cykle Klub s.t.
3 Mikkel Beck Olsen - Team AURA Energi - CK Aarhus 03:14:47
4 Alexandar Lander - Team IBT-Ridley Sydkysten Pro Cycling 03:18:25
5 Thor Mørup Prødel - Team ACR-FBL Elite powered by Integra Advokater 03:19:08
6 Mads Søgaard Mondrup - Herning Cykle Klub 03:20:55
7 Jorn Oerlemans - Team OK Kvickly Odder 03:21:03
8 Asbjørn Koop Dalgaard - Vejle Cykel Klub 03:29:50
9 Christian Berg-Larsen - Amager Cykle Ring 03:34:06
10 Thomas JANSEN - If Frøy s.t.
11 Nicolai Kjærstad - Bærum OCK 04:20:19
Herre C
1 Morten Christiansen - Horsens Amatør Cykleklub 02:49:46
2 Daniel Falk Andersen - Hammel Cykle Klub 02:49:55
3 Ole Emil Andersen - Cykle Klubben Aarhus 02:51:02
4 Simon Andrup - Cykle Klubben Aarhus s.t.
5 Daniel Vestergaard Villadsen - Herning Cykle Klub s.t.
6 Lasse Kjær Hansen - Hammel Cykle Klub 02:51:39
7 Jacob Krogh Keldsen - Arbejdernes Bicykle Club (Abc) 02:52:42
8 Lucas Aleksander Ulletved Hjælm Nørregaard - Amager Cykle Ring 02:55:19
9 Anders Aarkrog Jepsen - Amager Cykle Ring 02:56:28
10 Michael Styrk Andersen - Cykling Odense s.t.
11 Trine Schmidt - Lotto Soudal Ladies 02:56:50
12 Mathias Meldgård - Vejle Cykel Klub 03:01:43
13 Glenn Nilsson - CK Ringen 03:03:28
14 Marko WEBER - PSV90 Neubrandenburg 03:09:03
Herre D
1 Mads Larsen - Støvring Motion 01:55:25
2 Mathias Panduro Høgfeldt Pedersen - Skive Cykle Klub s.t.
3 Søren Bak Jepsen - Birkerød Bicycle Club 01:55:26
4 Nikolaj Hebsgaard - Aalborg Cykle-Ring s.t.
5 Kristian Kallesøe Bruun - Randers PI Cykelafdelingen 01:55:29
6 Poul Bentsen - Kolding Bicycle Club 01:55:39
7 Jesper Jensen - Vejen Bicycle Club 01:56:10
8 Martin Larsen - Vejen Bicycle Club s.t.
9 Stefan Holm Frederiksen - Uldum Cykel Motion s.t.
10 Kasper Thomsen - Herning Cykle Klub s.t.
11 Frank Eriksen - Randers Cykleklub af 1910 s.t.
12 Anders Thorup - Randers PI Cykelafdelingen s.t.
13 Allan Hareskov - Cykle Clubben Hjørring s.t.
14 Kristian Hald - Cykle Clubben Hjørring s.t.
15 Jesper Kannegaard - Hobro Cykle Club af 1938 s.t.
16 Momme Lassen - SG Athletico Büdelsdorf s.t.
17 Magnus Kristensen - Cykle Klubben Aarhus 01:57:19
18 Kim Ternstrøm - Tønder Amatør Cykle Ring 01:59:15
19 Rasmus Højsgaard - Hobro Cykle Club af 1938 02:00:19
20 Claus Nylander Hougaard - Randers PI Cykelafdelingen 02:01:15
21 Palle Obel - Cykelmotion Viborg 02:01:43
22 Robert Kvistgaard - Give Cykelklub s.t.
23 Mikael Aakmann Pedersen - Morsø Cykel Klub s.t.
24 dan christensen - Fredericia Cycle Club s.t.
25 Dan Koch - Hammel Cykle Klub 02:04:06
26 Steffen Sillesen - Esbjerg Cykle Ring Sport af 1919 02:04:08
27 John Poulsen - Hobro Cykle Club af 1938 02:05:38
28 Morten Korsgaard - Esbjerg Cykle Ring Sport af 1919 s.t.
29 Michael Skov - Odder Cykel Klub 02:22:36
30 Brian Johnsen - Silkeborg IF Cykling 02:24:03
Junior herrer
1 Valdemar Kure Krogh - Team Hechmann Cycling - Slagelse Junior 02:53:35
2 Oliver Knudsen - Team Mascot WorkWear s.t.
3 Andreas ANDERSSON - HalmstadCK s.t.
4 Gustav JOHANSSON - HalmstadCK s.t.
5 Casper Kjelgaard Ilsø - Team Herning CK Junior s.t.
6 Jeppe Klein Jensen - Team Hechmann Cycling - Slagelse Junior s.t.
7 Nicolai Clausen - Team Hechmann Cycling - Slagelse Junior s.t.
8 Morten Andreas Stampe - Team Herning CK Junior s.t.
9 Martin Omarsson Mollerup - Team Hechmann Cycling - Slagelse Junior 02:55:54
10 Sander Andersen - Team ABC Junior 02:55:58
11 Niklas Spilcker Jacobsen - Team Mascot WorkWear 02:56:02
12 Søren Vosgerau - Cykle Klubben Aarhus s.t.
13 Jannik Nedergaard Nielsen - Team Herning CK Junior s.t.
14 Aksel Bech Skot-Hansen - Team Mascot WorkWear s.t.
15 Jonas Nygaard Perto - Cykle Klubben Aarhus s.t.
16 Frederik Rosenmeyer - Team Vifra Kvickly Odder Junior s.t.
17 Sebastian Ryttersgaard - Team Vifra Kvickly Odder Junior s.t.
18 Peter Friis Løfstedt - Team Herning CK Junior 02:56:33
19 Niklas JAGERSTAL - HalmstadCK 02:56:58
20 Christoffer WALL - HalmstadCK 02:57:03
21 Thomas Koldkjær Decker - Team Vifra Kvickly Odder Junior 02:57:45
22 Jørgen CHRISTOFFERSEN - Fredrikstad sykkelklubb 02:58:29
23 Frederik Uhre - Esbjerg Cykle Ring Sport af 1919 02:59:35
24 Magnus Henneberg - Team Cycling Elite Copenhagen 03:00:50
25 sebastian Kolze Changizi - Team Mascot WorkWear 03:07:02
26 Casper Næsager Nielsen - Thy Cykle Ring 03:12:59
27 Mads Andersen - Team Vifra Kvickly Odder Junior 05:22:45
U17 drenge
1 Robin Juel Skivild - Cykling Odense 01:54:01
2 Jacob Christensen - Horsens Amatør Cykleklub s.t.
3 Frederik Wandahl - Roskilde Cykle Ring s.t.
4 Benjamin Hertz - Cykleklubben Fix Rødovre s.t.
5 William Blume Levy - Horsens Amatør Cykleklub s.t.
6 Emil Schandorff Iwersen - Cykleklubben Fix Rødovre s.t.
7 Julius Nowak Dalner - Holbæk Cykelsport 01:54:04
8 Alexander Mark - Næstved Bicycle Club 01:55:11
9 Frederik Erringsø - Roskilde Cykle Ring 01:55:18
10 Tue Larsen - Slagelse Cykle Ring s.t.
11 Alfred Rasmussen - Odder Cykel Klub s.t.
12 Oliver Friis - Odder Cykel Klub s.t.
13 Simon Høy - Cykleklubben Fix Rødovre s.t.
14 Sebastian Theodor Millinge Petersen - Herning Cykle Klub s.t.
15 Rasmus Madsen - Herning Cykle Klub s.t.
16 Kasper Viberg Søgaard - Lyngby Cycle Club s.t.
17 Magnus Rost - Slagelse Cykle Ring 01:55:31
18 Marckus Njor - Cykleklubben Fix Rødovre 01:56:23
19 Luis Carl Jørgensen - Roskilde Cykle Ring 01:58:49
20 Jeppe Andreasen - Odder Cykel Klub 02:00:03
21 Magnus SØRBØ - Gjerstad IL Sykkelgruppe s.t.
22 Emil Schmidt - Aalborg Cykle-Ring s.t.
23 Sebastian Roer Iversen - Cykleklubben Fix Rødovre s.t.
24 Kristian Mundbjerg - Herning Cykle Klub s.t.
25 Casper Skov Lodahl - Herning Cykle Klub 02:00:13
26 Tobias Pilegaard Pedersen - Aalborg Cykle-Ring 02:03:10
27 Morten Aalling Nørtoft - Give Cykelklub 02:10:18
28 Viktor Frost - Cykle Klubben Aarhus 02:11:48
29 Viktor Wiby Paulsen - Odder Cykel Klub 02:14:18
30 Tobias Wedel Kold - Herning Cykle Klub 02:15:58
31 Nicklas Koluda Jørgensen - Slagelse Cykle Ring 02:18:06
32 Cedar Hansen - Cykle Klubben Aarhus 02:25:20
33 Mikkel Vinding - Herning Cykle Klub 02:31:19
U15 drenge
1 Mads-Emil Dupont Hougaard - Randers Cykleklub af 1910 01:08:53
2 Henrik Mehammer BORGE - Horten og Omegn Cykleklubb 01:12:22
3 Mathias Møller Jørgensen - Herning Cykle Klub s.t.
4 Emil Andersen - Horsens Amatør Cykleklub 01:12:24
5 Oliver B. Søndergaard - Silkeborg IF Cykling s.t.
6 Niklas Strømsted - Køge Cykel Ring s.t.
7 0 Sørensen - Cykle Klubben Aarhus s.t.
8 Jonas Larsen - Haderslev Starup Cykelklub s.t.
9 Anders vos sørensen - Nr Søby Cykel Klub s.t.
10 Nicolai Wandahl - Höllviken CK - SE s.t.
11 Simon Dalby - Holstebro Cycleclub af 1960 s.t.
12 Casper RØNNING - Horten og Omegn Cykleklubb s.t.
13 Henrik Pedersen - Herning Cykle Klub s.t.
14 Jonas Birk Madsen - Cykle Klubben Aarhus s.t.
15 Oscar Munk-Olsen - Cykle Klubben Aarhus 01:12:28
16 Oliver Fallahpour Søholm - Horsens Amatør Cykleklub 01:12:30
17 Andreas Læssø Unger - Give Cykelklub 01:13:27
18 Martin Skytte Glerup - Silkeborg IF Cykling 01:13:28
19 Mads Bindzus - Aalborg Cykle-Ring 01:14:56
20 Nicklas Fonnesbech - Herning Cykle Klub 01:17:02
21 Tobias Breiner - Nr Søby Cykel Klub s.t.
22 Rasmus Perto - Cykle Klubben Aarhus 01:17:46
23 Gustav Stigaard Topp Lauridsen - Holstebro Cycleclub af 1960 01:18:36
24 Alfred Schultz Jølving - Middelfart Cykel Club s.t.
25 Magnus Lorents Nielsen - Silkeborg IF Cykling s.t.
26 Mads Nadhazi Almstrup - Cykle Klubben Aarhus s.t.
27 Joakim Tanski Kristensen - Silkeborg IF Cykling s.t.
28 Morthen Wang Baksaas - Tønsberg CK 01:19:34
29 Frederik Aalling Nørtoft - Give Cykelklub s.t.
30 Malte Ballegaard - Randers Cykleklub af 1910 01:23:41
31 Philip Steenbjerg - Herning Cykle Klub 01:23:56
32 Magnus Haugaard - Aalborg Cykle-Ring s.t.
33 Casper Blicher Nielsen - Middelfart Cykel Club 01:24:15
34 Jacob Degn Fryland - Vejle Cykel Klub s.t.
35 Tinus AARSTADBERG - Horten og Omegn Cykleklubb 01:27:41
36 mathias michaelsen - Herning Cykle Klub 01:29:00
37 Tobias Aaen - Herning Cykle Klub 01:29:48
U13 drenge
1 Tore Troelsen - Herning Cykle Klub 00:52:43
2 Jakob Falk Paarup - Amager Cykle Ring 00:55:29
3 Theodor August Clemmensen - Aalborg Cykle-Ring s.t.
4 Lasse Svoldgaard Andersen - Silkeborg IF Cykling 00:56:36
5 Noah Wulff - Cykle Klubben Aarhus 00:56:37
6 Sebastian B. Søndergaard - Silkeborg IF Cykling 00:59:57
7 Karl-Aksel Tilly - Herning Cykle Klub s.t.
8 Jens Bak Bjerregaard - Cykle Klubben Aarhus 01:01:56
9 Johannes Rørby Petersen - Aalborg Cykle-Ring s.t.
10 Oscar Holm Lauridsen - Horsens Amatør Cykleklub 01:01:58
11 benjamin Holtebo - Aalborg Cykle-Ring 01:02:08
12 Sebastian Lundtoft Lindbjerg - Herning Cykle Klub 01:04:14
13 Victor Johannsen - Silkeborg IF Cykling 01:05:21
14 Gustav Bakgaard - Aalborg Cykle-Ring 01:09:25
15 Matheus Wang Baksaas - Tønsberg CK 01:12:53
16 Bertel Hjorth pedersen - Thy Cykle Ring 01:26:22
U11 drenge
1 Asger Bak Jepsen - Cycling Club Hillerød (CC Hillerød) 00:36:17
2 Jacob Kvistgaard - Give Cykelklub 00:37:17
3 Malthe Obitsø Forsberg - Cykle Klubben Aarhus 00:43:17
4 Emil Pedersen - Esbjerg Cykle Ring Sport af 1919 00:43:21
5 Casper Johannsen - Silkeborg IF Cykling 00:43:30
6 Gustav Schlüter - Roskilde Cykle Ring 00:45:36
Dame A
1 Johanne Marcher - Team RYTGER powered by CYKELTØJ-ONLINEDK 03:03:25
2 Michelle Lauge Quaade - Team ACR-FBL Elite powered by Integra Advokater s.t.
3 Marlene Jakobsen - Racing89ers 03:08:36
4 Maria Julie Høiriis Nielsen - Scandic Thylander Powered by Orbea 03:12:38
5 Rikke Bak Dalgaard - Team ACR-FBL Elite powered by Integra Advokater s.t.
6 Mette Fischer Therkelsen - Cykling Odense s.t.
7 Josefine Huitfeldt - Team RYTGER powered by CYKELTØJ-ONLINEDK 03:20:02
8 Siri Strand - Cykle Klubben Aarhus 03:33:12
Dame B
1 Kirsten Søvang - Scandic Thylander Powered by Orbea 02:10:17
2 Helle Hygum - Holstebro Cycleclub af 1960 s.t.
3 Jenny Lassen - SG Athletico Büdelsdorf 02:10:20
4 Heidi Gabriel - Sydkystens Cycling 02:22:12
Junior damer
1 Thale Bjerk - Bærum OCK 02:09:23
2 Nanna Warming - Team RYTGER powered by CYKELTØJ-ONLINEDK 02:31:19
U17 piger
1 Elvine Margrethe Brun Gadeberg - Holstebro Cycleclub af 1960 01:17:32
2 Ida JOHANSSON - Mölndals CK Team Merida Sverige 01:18:26
3 Caroline Andersson - Team RYTGER powered by CYKELTØJ-ONLINEDK 01:19:38
4 Mie Saabye - Mountain Bike Klub Silkeborg 01:20:59
5 Hennie ENGEBRETSEN - Horten & Omegn Cykleklubb 01:21:00
6 Mille Troelsen - Herning Cykle Klub 01:26:59
U15 piger
1 Gullborg Guttesen - Herning Cykle Klub 01:15:35
2 Alma JOHANSSON - Mölndals CK Team Merida Sverige 01:21:01
3 Julie Uhre - Esbjerg Cykle Ring Sport af 1919 01:28:26
4 Celina Mygdam Mikkelsen - Cykle Klubben Aarhus 01:42:20
5 Claudia Mygdam Mikkelsen - Cykle Klubben Aarhus 01:44:16
U13 piger
1 Astrid Marie Bjørn Sørensen - Cykle Klubben Aarhus 00:59:59
2 Mette Kristine Tygesen - Esbjerg Cykle Ring Sport af 1919 01:15:00
3 Sofie Amalie Steen Pedersen - Esbjerg Cykle Ring Sport af 1919 01:17:58
4 Sofie Pedersen - Esbjerg Cykle Ring Sport af 1919 01:18:16
U11 piger
1 Klara Schlüter - Roskilde Cykle Ring 00:45:35
2 lærke michaelsen - Herning Cykle Klub 00:45:46
Herre veteran 40
1 claus holm - Holte Cykel Klub 02:49:02
2 søren nilsson - Amager Cykle Ring 02:49:09
3 Henrik Frederiksen - Holte Cykel Klub s.t.
4 Jesper Jensen - Holte Cykel Klub 02:51:19
5 Jesper Olsen - Viborg MTB s.t.
6 Carsten Jensen - Esbjerg Cykle Ring Sport af 1919 s.t.
7 Henrik Dann Andersen - Aarhus Cycling (AaC) s.t.
8 Kenneth Iversen - K C K Herlev 02:57:47
9 kim olesen - Vejle Cykel Klub 02:58:08
10 Dan Holtebo - Aalborg Cykle-Ring s.t.
11 Fredrik ROSTEDT - Jönköpings CK s.t.
12 Tommy Hass - DCR - Ballerup 03:02:04
13 Per Holst Menander - Thy Cykle Ring 03:23:21
Herre veteran 50
1 Bjarne Olsen - Silkeborg IF Cykling 01:56:51
2 Flemming Steen - Horsens Amatør Cykleklub s.t.
3 Kim Hørslev - Cykel Klubben Djurs s.t.
4 Torleif Røberg - Fredericia Cycle Club s.t.
5 Peter Holm Nielsen - Aarhus Cycling (AaC) s.t.
6 Finn Yding Sørensen - Horsens Amatør Cykleklub s.t.
7 Jens Høiberg - Odder Cykel Klub s.t.
8 Kim Lambæk - Vejen Bicycle Club 01:57:09
9 Bo Sommer - Elite Cycling Snejbjerg 01:57:38
10 Dennis Bay - Hammel Cykle Klub 02:00:08
11 Kenneth Christensen - Cykelmotion Viborg 02:00:22
12 Jens Kasler - Cycling Club Hillerød (CC Hillerød) s.t.
13 Peter Isager - Cykel Klubben Djurs s.t.
14 Christopher Ouzman - Hvidovre Cykle Klub 02:00:29
15 Thomas Schlüter - Roskilde Cykle Ring s.t.
16 kenneth nielsen reinholdt - Næstved Bicycle Club 02:09:17
17 Søren Lambert Andersen - Give Cykelklub s.t.
18 martin young - Fredericia Cycle Club 02:09:21
19 Claus Boe Jensen - Viborg MTB 02:10:40
Herre veteran 60
1 Kai Pedersen - Randers Cykleklub af 1910 02:10:16
2 Jochen Keiler - SGAthletico Büdelsdorf s.t.
3 Henrik Jensen - Randers Cykleklub af 1910 s.t.
4 klaus peter petersen - Aalborg Cykle-Ring s.t.
5 Manfred Bartsch - SGAthletico Büdelsdorf s.t.
6 Vagn Skærlund Frandsen - Odder Cykel Klub 02:12:56
Annonce
Annonce
Tour de Suisse(2.UWT) 09/06-16/06
Tour de Suisse Women(2.WWT) 15/06-18/06
La Route d'Occitanie(2.1) 15/06-16/06
Annonce
Annonce
Alpecin-Deceuninck |
Arkéa - B&B Hotels |
Astana Qazaqstan |
Bahrain Victorious |
Bora-Hansgrohe |
Cofidis |
Decathlon AG2R La Mondiale |
EF Education - EasyPost |
Groupama-FDJ |
INEOS Grenadiers |
Intermarché - Wanty |
Lidl - Trek |
Movistar Team |
Soudal - Quick Step |
Team DSM-Firmenich PostNL |
Team Jayco AlUla |
Team Visma | Lease a Bike |
UAE Team Emirates |
Annonce