Vi er dog knap så glade for at se, at du blokerer for annoncer, som gør det muligt for os at tilbyde vores indhold – helt GRATIS. Hvis du tillader annoncer fra Feltet.dk, kan vi blive ved med at servere dig gratis nyheder. Måske værd at overveje en ekstra gang?
På forhånd tak!
Feltet.dk
Efter 150 mm regn natten til søndag lykkedes det alligevel JC Cykelklub at stable en super lækker rute på benene.
Annonce
I herre A kom der hurtigt udskilning hvor Benjamin og Jonas hurtigt trak fra og ud på anden omgang kørte Benjamin Justesen (Team T-bikes) alene og holdt hjem men Jonas Pedersen (HMTBK) på anden pladsen og Casper Saltoft (Team T-Bikes) på en tredjeplads.
I dame A kørte en suveræn Kristine Nørgaard en sikker førsteplads hjem.
Det var det sidste MTB XCO løb inden DM den 16-17 Juli i Silkeborg
Resultater Herre A
1 Benjamin Justesen Team T-Bikes
2 Jonas Pedersen HMTBK
3 Casper Saltoft Team T-Bikes
4 Jens Gorm Hansen HMTBK
5 Morten Laustsen DMK
6 Simon Tarp Jensen Hareskov Cykelklub
7 Kasper Overgaard Nielsen DMK
8 Martin Larsen DMK
9 Kari Brynjufsson DMK
10 Jens Frey Halling Hareskov Cykelklub
11 Anders Kunze Juul-Dam HMTBK
DNF Rasmus Jessing Team T-bikes
DNS Henrik Kirk Aarhus 1900 MTB
DNS Johnni Junker Daugaard Nielsen Team T-bikes
DNS Lasse Olsen HMTBK
Resultater Herre B
1 Martin Måberg Hansen DMK
2 Michael Styrk Andersen DMK
3 Martin Weiss Hansen Cycling Nord
4 Bjarke Refslund Aarhus 1900 MTB
5 Henrik Veiergang JCC
6 Peter Thidemann Cycling Nord
7 Jan Jensen DMK
8 Rasmus E. Andersen Rungsted CK
DNF Mikkel Hvalsøe RMK
DNF Andreas Rasmussen RCR
DNF Mads Herschend HMTBK
DNS Jesper Kamstrup Slagelse MTB
DNS Claus Fredenslund Mortensen HMTBK
DNS Steven Olesen Kolding BC
DNS Lars Isaksen Kolding BC
Resultater Herre C
1 Nicolaj Amping cykling odense
2 Jesper Thomsen CK Kronborg
3 Ole Iversen DMK
4 Niels Hansen Åmk
5 Esge Andersen HMTBK
6 Rasmus Bjørn DMK
7 Mikkel Sommer DMK
8 Tom Folkmann DMK
9 Jannik Kryger Jørgensen DMK
10 Jesper Dollerup Slagelse mtb
11 Morten Roland DMK
DNF Frank Hjorth DMK
DNF Thomas Strengsholt Cycling Nord
DNF Andreas Malmgren Jensen Hareskov Cykelklub
DNF Henrik Friis-Madsen ABC
DNS Asger Yding Nielsen Endags
DNS Torben Krog Varde Cykelklub
DNS Henning Nielsen Varde Cykelklub
DNS Kristian Egholm DMK
Resultater Dame A
1 Kristine Nørgaard HMTBK
2 Tine Vogt DMK
3 Vanessa Salinas DMK
4 Nikoline Hansen Bov CC
5 Sanne Svendsen Rold Skov MTB
6 Ditte Clausen ABC
DNF Britt Lauenborg ABC
DNF Carol Rasmussen HMTBK
DNF Cathrine Grage ingen
DNF Doris Roth DMK
Resultater Herre U 19
1 Kasper Svendsen Roldskov MTB
2 Niklas Petersen DMK
DNF Joachim Thrane DMK
DNF Gustav Krarup DMK
DNS Rune Marseen Jensen Næstved BC
Resultater Herre H50
1 Jens Kjærgaard HareTri
2 Jørn Sørensen Rolddkov MTB
DNF Holger Damgaard FBL
Resultater Herre H40
1 Mads Bødker JCC
2 Esben Elung-Jensen Hareskov Cykelklub
3 Lars Andersen Hareskov Cykelklub
4 Thomas Vester Hareskov Cykelklub
DNF Kenneth Davidsen ingen
DNF Rune Rasmussen HMTBK
DNF Keld Pedersen Hareskov Cykelklub
DNS Rener Engel Kristiansen Hareskov Cyklklub
DNS Kaj Pedersen Varde Cykelklub
DNS Anders Bruun DMK
DNS Jan J. Rasmussen Varde Cykelklub
DNS Hans Heide Iversen HMTBK
DNS Martin Hansen Hareskov Cykelklub
Resultat Herre U17
1 Louis Bendixen DMK
2 Sebastian Fini DMK
3 Christian Bach Svendsen Rold Skov Mtb
4 Snorre Magnus Larsen DMK
5 Mikkel Berg Skarsteen HMTBK
Lapped Thomas Wisbech Skov HMTBK
Lapped Daniel Alø Berthelsen Slagelse MTB
DNF Lucas Malthe Mikkelsen DMK
DNF Magnus Rahbek Vestergaard Petersen HMTBK
DNS Oliver Friis Sørensen Grenaa Cykle Club
Resultat Pige U16
1 Malene Degn HMTBK
2 Anne-Sofie Ringheim HMTBK
3 Annemette Katarina Kærsgaard Hansen Varde CK
Resultat Herre U15
1 Emil Oliver Falck Giraldi HMTBK
2 Johan Kristian Holtze Rosholm DMK
3 Ketil Lehm Nordestgaard Varde CK
4 Jakob Egholm HMTBK
5 Anton Bødker HMTBK
6 Gustav Als HMTBK
7 Jonas Heide Rasmussen Rold Skov MTB
DNF Andreas Lund Andresen CK Fix
DNF Mads Taul Hansen SIF Cykling
DNS Jonas Lindberg GL.Rye MTB
Resultat Herre U13
1 Niklas Letholm Patino HMTBK
2 Oliver Emil Errebo CK Fix
3 Gustav Lund Kristiansen Hareskov Cykelklub
Lapped Magnus Emil Villemoes Hareskov Cykelklub
Lapped Lukas Roland
Lapped Magnus Guldberg Pedersen
Resultat Herre U11
1 Mathias Duus DMK
Resultater Herre U9
1 Alexander Arnt Hansen DMK
Resultater Herre Motion
1 Lars Peter Jensen ingen
2 Jan Henriksen Ingen
3 Henrik Holdt RMK
4 Søren Skov HMTBK SRAM
5 Casper Kibsgaard Ingen
6 Rasmus Kluver Ingen
DNF Torben Arnt Hansen DMK
DNF Jesper Roth JCC
DNF Henrik Guldberg Pedersen ingen
DNF Henrik Schoubye ingen
DNF Frank Bidstrup DMK SRAM
DNF Hans Kiilerich DMK SRAM
DNF Michael Lassen KCC
DNF Stefan Lezuik JCC
DNF Jakob Bentzen JCC
DNF Carsten Mortensen
Resultater Dame Motion
1 Lykke Mulvad Jeppesen
2 Sofie Irgens ingen
Annonce
Annonce
Tour de Suisse(2.UWT) 09/06-16/06
Tour de Suisse Women(2.WWT) 15/06-18/06
La Route d'Occitanie(2.1) 15/06-16/06
Annonce
Annonce
Alpecin-Deceuninck |
Arkéa - B&B Hotels |
Astana Qazaqstan |
Bahrain Victorious |
Bora-Hansgrohe |
Cofidis |
Decathlon AG2R La Mondiale |
EF Education - EasyPost |
Groupama-FDJ |
INEOS Grenadiers |
Intermarché - Wanty |
Lidl - Trek |
Movistar Team |
Soudal - Quick Step |
Team DSM-Firmenich PostNL |
Team Jayco AlUla |
Team Visma | Lease a Bike |
UAE Team Emirates |
Annonce