Vi er dog knap så glade for at se, at du blokerer for annoncer, som gør det muligt for os at tilbyde vores indhold – helt GRATIS. Hvis du tillader annoncer fra Feltet.dk, kan vi blive ved med at servere dig gratis nyheder. Måske værd at overveje en ekstra gang?
På forhånd tak!
Feltet.dk
De første herre junior-ryttere er netop sendt ud på enkeltstartsruten for at fordele guld, sølv og bronze imellem sig
Annonce
114 juniorryttere skal ud på den 27,8 kilometer lange enkeltstartsrute, og de første er allerede sendt af sted. Den sidste på ruten er den forsvarende danmarksmester, Anthon Charmig, der lægger fra land klokken 17.07.
Du kan følge enkeltstarten live på feltet.dk/live netop nu. Læs Feltet.dks optakt til DM i enkeltstart her - vi ser Julius Johansen som dagens favorit til DM-guldet.
Husk, at du kan spille på udfaldet af herre elitens DM på Fanpicks.dk!
Startliste til DM i enkeltstart - herre junior
15:04 Magnus Skov Jensen - Slagelse Cykle Ring
15:05 Oliver Wulff Frederiksen - Greve Cykle Club
15:06 Matias Gunnar Malmberg - Roskilde Cykle Ring
15:07 Frederik Rosenmeyer - Climacell Xtreme Odense
15:08 Jannik Nedergaard Nielsen - Team Herning CK Junior
15:09 Benjamin Schjøtt Irving - Aalborg Cykle-Ring
15:10 Gustav Heyn - Cycling Club Hillerød (CC Hillerød)
15:11 Mads Andersen - Horsens Amatør Cykleklub
15:12 Lasse Krejberg - Hammel Cykle Klub
15:13 Andreas Handberg Madsen - Team Herning CK Junior
15:14 Andreas Sulaj Kloppenborg - Team CK FIX Junior Elite Rødovre
15:15 Jannik Ljungdahl - Team Cycling Elite Copenhagen
15:16 Mads Lundh - Pythonpro.com - Velowear
15:17 Oliver Boel - Team BH Fabin Sport-Slagelse U19
15:18 Lucas Norman Gude - Greve Cykle Club
15:19 Mathias Bundsgaard Matz - Team ABC Junior
15:20 Malthe Munch - Greve Cykle Club
15:21 Thomas Rald Kaspersen - K C K Herlev
15:22 Rasmus Rauch Jensen - Climacell Xtreme Odense
15:23 Sebastian Kolze Changizi - Silkeborg I.F. Cykling
15:24 Oliver Farving - Hammel Cykle Klub
15:25 Christian Damgaard - Team Cycling Elite Copenhagen
15:26 Tobias Dalsgaard - Holstebro Cycleclub af 1960
15:27 Nicklas Korsager Elkjær - Hammel Cykle Klub
15:28 Frederik Bendix Carstensen - Slagelse Cykle Ring
15:29 Peter Friis Løfstedt - Herning Cykle Klub
15:30 Morten Andreas Stampe - Cykle Klubben Aarhus
15:31 Absalon Billehøj - Team Cycling Elite Copenhagen
15:32 Markus Kramer - Holbæk Cykelsport
15:33 Niklas Spilcker Jacobsen - Silkeborg I.F. Cykling
15:34 Thomas Koldkjær Decker - Aalborg Cykle-Ring
15:35 Marcus Holm - Herning Cykle Klub
15:36 Phillip Christian Vejre - Team Cycling Elite Copenhagen
15:37 Eigil Nikolajsen - Team ABC Junior
15:38 Tobias Wallin Hjortshøj - Hammel Cykle Klub
15:39 Valdemar Kure Krogh - Team BH Fabin Sport-Slagelse U19
15:40 Oliver Knudsen - Team Mascot WorkWear
15:41 Nicolai Luthmann - Team CK FIX Junior Elite Rødovre
15:42 Mikkel Feldtmann Hansen - Hammel Cykle Klub
15:43 Mads Pals Thomassen - Team CK FIX Junior Elite Rødovre
15:44 Mads Schelde Berg - Team BH Fabin Sport-Slagelse U19
15:45 Casper Kjelgaard Ilsø - Team Herning CK Junior
15:46 Eskild Rønhede - Team CK FIX Junior Elite Rødovre
15:47 Jonathan Sulbæk Skarving - Team Cycling Elite Copenhagen
15:48 Martin Andersen - Hammel Cykle Klub
15:49 Nicolai Clausen - Team BH Fabin Sport-Slagelse U19
15:50 Sebastian Ryttersgaard - Aalborg Cykle-Ring
15:51 Daniel Guld - Cykle Klubben Aarhus
15:52 Christian Gorm Albrechtsen - Team Herning CK Junior
15:53 Lucas Aleksander Ulletved Hjælm Nørregaard - Tesm Cycling Elite Copenhagen
15:54 Andreas Lund Andresen - Team ABC Junior
15:55 Nikolaj Vejby Møller - Team Mascot WorkWear
15:56 Jonas Frederik Banke - Pythonpro.com - Velowear
15:57 Christian Bahr - Climacell Xtreme Odense
15:58 Sander Andersen - Team ABC Junior
15:59 Daniel Vestergaard Villadsen - Team Herning CK Junior
16:00 Mads Due Kristensen - Climacell Xtreme Odense
16:01 Frederik Irgens Jensen - Team BH Fabin Sport-Slagelse U19
16:02 Mikkel Beck Olsen - Team Mascot WorkWear
16:03 Sebastian Rathje Andersen - Pythonpro.com - Velowear
16:04 Mathias Mortensen - Team BH Fabin Sport-Slagelse U19
16:05 Oliver Emil Errebo - Team CK FIX Junior Elite Rødovre
16:06 Andreas Knudsen - Team Mascot WorkWear
16:07 Rasmus Stigaard - Team BH Fabin Sport-Slagelse U19
16:08 Lucas Rishøj Nielsen - Team ABC Junior
16:09 Jakob Olsen - Team Mascot WorkWear
16:10 Alexander Salby - Climacell Xtreme Odense
16:11 August Nygaard Bodilsen - Team Børkop cykler - Carl Ras Roskilde Junior
16:12 Chris Norman Larsen - Lolland-Falster Cykle Klub
16:13 Jacob Hindsgaul - Middelfart Cykel Klub
16:14 Martin Omarsson Mollerup - Team BH Fabin Sport-Slagelse U19
16:15 Toke Anshøj - Pythonpro.com - Velowear
16:16 Gustav Bøgvad Levå - Næstved Bicycle Club
16:17 Anders Peter Ellingsøe - Team Herning CK Junior
16:18 Adam Toftemark - Pythonpro.com - Velowear
16:19 Arne Birkemose - Team Mascot WorkWear
16:20 Carl Erik Schoulgin Sørensen - Pythonpro.com - Velowear
16:21 Mads-Emil Gaardsvig Christensen - Climacell Xtreme Odense
16:22 Andreas Hougaard Holst-Kruse - Team CK FIX Junior Elite Rødovre
16:23 Asbjørn Hellemose - Hammel Cykle Klub
16:24 Lucas Wulff - Cykle Klubben Aarhus
16:25 Mikkel Bertelsen - Herning Cykle Klub
16:26 Ludvig Anton Wacker - Roskilde Cykle Ring
16:27 Oliver Nielsen - Team CK FIX Junior Elite Rødovre
16:28 Frederik Thomsen - Cykling Odense
16:29 Frederik Egehus - Lyngby Cycle Club
16:30 Jonas Nygaard Perto - Cykle Klubben Aarhus
16:31 Kresten Andersen - Næstved Bicycle Club
16:32 Christoffer Sloth - Team Cycling Elite Copenhagen
16:33 Marcus Sander Hansen - Greve Cykle Club
16:34 Anders Mielke - Team Børkop cykler - Carl Ras Roskilde Junior
16:35 Karl Klinge - Team Mascot WorkWear
16:36 Kristian Kaimer Eriksen - Team ABC Junior
16:37 Frederik Nybo Eriksen - Silkeborg I.F. Cykling
16:38 Marcus Olsen - Team ABC Junior
16:39 Mattias Skjelmose Jensen - Amager Cykle Ring
16:40 Nicolai Clausen - Team Herning CK Junior
16:41 Johan Price-Pejtersen - Team CK FIX Junior Elite Rødovre
16:42 Joakim Lisson - Team BH Fabin Sport-Slagelse U19
16:43 Kristian Siig Hessel - Team Cycling Elite Copenhagen
16:44 Peter Haslund - Pythonpro.com - Velowear
16:45 Rasmus Lund Pedersen - Team Børkop cykler - Carl Ras Roskilde Junior
16:46 Asbjørn Ravn Rasmussen - Hammel Cykle Klub
16:47 Mathias Larsen - Team Børkop cykler - Carl Ras Roskilde Junior
16:49 Jeppe Hanssing - Amager Cykle Ring
16:51 Frederik Rodenberg Madsen - Team Børkop cykler - Carl Ras Roskilde Junior
16:53 Johan Tiedemann Langballe - Team Herning CK Junior
16:55 Julius Johansen - Team Børkop cykler - Carl Ras Roskilde Junior
16:57 Andreas Lorentz Kron - Pythonpro.com - Velowear
16:59 Mikkel Bjerg - Team Børkop cykler - Carl Ras Roskilde Junior
17:01 Mads Østergaard Kristensen - Team Herning CK Junior
17:03 Jakob Egholm - Team Børkop cykler - Carl Ras Roskilde Junior
17:05 Morten Hulgaard - Team ABC Junior
17:07 Anthon Charmig - Team Børkop cykler - Carl Ras Roskilde Junior
Annonce
Annonce
Giro d'Italia(2.UWT) 04/05-26/05
Circuit de Wallonie(1.1) 09/05
Itzulia Women(2.WWT) 10/05-12/05
Tour du Finistère(1.1) 11/05
Boucles de l'Aulne - Châ...(1.1) 12/05
Tour of Hellas(2.1) 15/05-19/05
Orlen Nations GP(2.NCUP) 15/05-19/05
Vuelta a Burgos Feminas(2.WWT) 16/05-19/05
Annonce
Annonce
Alpecin-Deceuninck |
Arkéa - B&B Hotels |
Astana Qazaqstan |
Bahrain Victorious |
Bora-Hansgrohe |
Cofidis |
Decathlon AG2R La Mondiale |
EF Education - EasyPost |
Groupama-FDJ |
INEOS Grenadiers |
Intermarché - Wanty |
Lidl - Trek |
Movistar Team |
Soudal - Quick Step |
Team DSM-Firmenich PostNL |
Team Jayco AlUla |
Team Visma | Lease a Bike |
UAE Team Emirates |
Annonce