I dag blev Handy Print Løbet kørt i Skive. I herrernes A-klasse sejrede
Michael Mørkøv (Team GLS) foran Allan Bo Andresen (Team Designa Køkken) og Jacob Kodrup (Team Kvickly Odder).
Hos juniorerne blev det også til sejr – faktisk en dobbeltsejr til Team GLS, da Niki Østergaard kørte alene i mål med over to minutter ned til forfølgerne. I forfølgernesspurt sejrede Nicolaj F. Olesen foran Vejle CKs Jannik Hyldtoft Hansen.
Hos kvindernes blev 2. afdeling af Vittoria Cuppen kørt. Ikke overraskende angreb Team Mermaid, men denne gang var det ikke Mie Bekker Lacota eller Trine Schmidt, der var i den offensive rolle. Det var derimod holdets to andre ryttere Annette Berg og Kamilla Arensbach, som kørte solo og afgjorde løbet imellem sig. Annette Berg vandt foran Kamilla Ahrensbach, og da Trine Schmidt tog sig af 3. pladsen og Mie Bekker Lacota af 4. pladsen, så blev 2. afdeling af Vittoria Cuppen altså en kæmpe triumf for Team Mermaid.
Klasse: A1 Michael Mørkøv Team GLS 4.14,36
2 Allan Bo Andresen Team Designa Køkken s.t.
3 Jacob Kodrup Team Kvickly Odder 4.14,38
4 Michael S. Larsen Herning CK - Elite s.t.
5 Jonas Fredborg Pedersen Team Python Pro Næstved 4.14,39
6 Kim M. Nielsen Glud & Marstrand Horsens 4.14,41
7 Michael Reihs Team Designa Køkken s.t.
8 Christian Alex Hansen Team Designa Køkken 4.14,44
9 Nicki Hjort Olsen Herning CK - Elite 4.14,46
10 Morten Meisner CK Aarhus 4.14,49
11 Max Sloth Nielsen Farsø CK 4.16,51
12 Michael Skelde Glud & Marstrand Horsens s.t.
13 Morten Knudsen CC Diffedange s.t.
14 Jarle Frederiksen BOC s.t.
15 Andreas Frisch Team Designa Køkken 4.17,01
16 Daniel Holm Foder Team Designa Køkken s.t.
17 Michael Larsen Team Designa Køkken 4.24,56
18 Rasmus Fjordside Lehrmann Team GLS 4.25,02
19 Jesper Laustsen
Randers CK10 s.t.
20 Thomas Just Farsø CK s.t.
Klasse: B1 Keld Fjord CK Kronborg 3.38,29
2 Søren Pugdahl Pedersen Odder CK s.t.
3 Christian Poulsen Kolding BC 3.38,40
4 Mads Strange Rydicher Ordrup CC 3.40,22
5 Simon Jul Andreasen Herning CK s.t.
6 Anders Hilligsøe Holstebro CC 3.42,37
7 Kalle K. Corneliussen
Esbjerg CR 3.43,50
8 Jan Birk Oxlund
Vejen BC s.t.
9 Christian Moberg Jørgensen Odder CK s.t.
10 Lars Ejaas CK Aarhus s.t.
11 Rasmus Mejldal Cykling
Odense 3.43,53
12 Ulrik Vestergaard Jensen Hedensted Licens CK s.t.
13 Martin Tom Hansen
Hammel CK 3.44,00
14 Martin Nielsen Cykling Odense 3.46,43
Klasse: C1 Kennet Nielsen Cycling Langeland 2.48,55
2 Thomas Munk Veirum Randers CK10 s.t.
3 Jacob Holk Cykling Odense 2.48,59
4 Anders Krebs Ovesen
Silkeborg IF Cykling 2.49,01
5 Dannie Lindved Jensen Hedensted Licens CK 2.50,28
6 Rasmus Daugaard Kristensen Horsens AC s.t.
7 Niels-Jørgen Jensen Cykling Odense 2.50,39
8 Søren Pedersen Odder CK 2.50,45
9 Thomas Gøhns Cykling Odense 2.50,48
10 Peter Adrian Brouer Horsens AC 2.50,59
11 Leon Vibholm Horsens AC 2.51,05
12 Erling John Olsen Horsens AC s.t.
13 Henrik Dam Nielsen Cykling Odense 2.52,04
14 Henrik Jensen Odder CK s.t.
15 Jesper Bruun Hansen Grenaa CC 2.52,53
Klasse: Junior1 Niki Østergaard Team GLS 2.46,11
2 Nicolaj F. Olesen Team GLS 2.48,46
3 Jannik Hyldtoft Hansen Vejle CK s.t.
4 Guytan Lilholt Hvidovre CK s.t.
5 Charlie Hultgreen Køhler Odder CK s.t.
6 Jakob Bering Randers CK10 2.48,54
7 Morten Høberg Nielsen Team GLS 2.49,09
8 Ricky Jørgensen Vejle CK s.t.
9 Christopher Juul-Jensen Odder CK s.t.
10 Rasmus Guldhammer Vejle CK s.t.
11 Martin Stenger Føhns Herning CK s.t.
12 Jacob Gye Madsen Odder CK s.t.
13 Jesper Hansen Odder CK s.t.
14 Mattias Friis Odder CK 2.49,14
15 Mikkel Lund Team GLS 2.50,08
Klasse: Vittoria Cup1 Anette Berg Team Mermaid 3.10,12
2 Kamilla Ahrensbach Team Mermaid 3.10,14
3 Trine Schmidt Team Mermaid 3.11,18
4 Mie Bekker Lacota Team Mermaid 3.12,03
5 Annette Dam Team Odense Energi 3.12,14
6 Jannie Schöne Schmidt Team Odense Energi 3.20,30
7 Maria Helena Bornak Team Odense Energi 3.21,05
8 Karina Hegelund Nielsen Esbjerg CR s.t.
9 Sisse Hermansen Team Mermaid 3.21,06
Klasse: Begynder1 Jacob Holme Randers CK10 2.53,55
2 Rasmus Hvarre Randers CK10 s.t.
3 Steffen Sillesen
Varde CK s.t.
4 Jesper Jensen Fredericia CC s.t.
5 Thomas Sass Lyman Hammel CK s.t.
6 Peter Jacobsen Aalborg CR s.t.
7 Rolf
Nyborg Broge Hammel CK s.t.
8 Orla Momme Lund Agerskov CK91 s.t.
9 Per Juel Jensen Odder CK s.t.
10 Kurt Myhlert Olsen CK Aarhus s.t.
11 Carsten Ebbesen Herning CK s.t.
12 Michael Mejdal Nielsen Holstebro CC s.t.
13 Daniel Garne Jensen Hammel CK s.t.
14 Lasse Lyhne Iversen Herning CK 2.54,01
15 Thomas Kenneth Sørensen CK Aarhus s.t.
Klasse: Veteran H401 Poul Sand Herning CK 2.47,04
2 Hans Kristian Hoffmann Hedensted Licens CK s.t.
3 Lars Christensen Aalborg CR s.t.
4 Roy Andersen Grenaa CC s.t.
5 Henrik Elstrøm Jensen Hedensted Licens CK s.t.
6 Per Christensen Skanderborg CK s.t.
7 Peter Christensen Lyngby CC s.t.
8 Danner Vedel Friis Kirkel Horsens AC 2.47,11
9 Poul Kjær Overgaard Herning CK 2.47,20
10 Brian Jacobsen Århus MTB 2.49,33
11 Hans Jørgen Christensen Silkeborg IF Cykling 2.52,11
12 Peter Konggaard Jørgensen Svendborg CC s.t.
13 Kent Jensen Vejen BC 2.55,44
Klasse: Veteran H501 Benny Petersen Skive CK 3.04,10
2 Hans-Jørgen Pedersen Thorsager Motion Cykling 3.06,04
3 Kurt Bredahl Nielsen Thorsager Motion Cykling s.t.
4 Tommy Vibholm Horsens AC s.t.
5 Ib Jørgensen Svendborg CC s.t.
6 Svend Erik Hansen Svendborg CC s.t.
Klasse: Veteran H601 Villy Christensen Hammel CK 2.03,43
2 Allan Søndergaard Hammel CK s.t.
Klasse: Ungdom1 Niels Hedekær Olsen Roskilde CR 1.52,46
2 Thomas Esmarch Kousgaard Herning CK s.t.
3 Lars F. E. Jensen DCR Ballerup 1.52,47
4 Mathias Frostholm Kristensen Hobro CK38 1.52,57
5 Simon Tange Hansen Esbjerg CR 1.53,29
6 Martin Lind Aalborg CR s.t.
7 Jeppe Lykke Hartvig Nielsen Esbjerg CR 1.57,27
8 Samuel Rytter Ravn Roskilde CR s.t.
9 Kristian Abildgaard Aalborg CR s.t.
10 Mathias Gade Jakobsen Hobro CK38 s.t.
11 Lenni Helleskov Busk DCR Ballerup s.t.
12 Sebastian T. E. Buchardt Odder CK s.t.
13 Christian Mathiesen Holstebro CC s.t.
14 Kasper Kirch Gade Thy CR s.t.
15 Kasper Sørensen Horsens AC s.t.
16 Niki Byrgesen DCR Ballerup s.t.
17 Anders Eltzholtz Hobro CK38 s.t.
18 Kristian Haugaard Jensen Odder CK s.t.
19 Morten Dyrkilde Kristiansen Roskilde CR s.t.
20 Karl Magnus Larsen Randers CK10 s.t.
21 Mikkel Grønlund
ABC s.t.
22 Kasper Andreassen Svendborg CC s.t.
23 Simon Larsen
Sønderborg CK s.t.
24 Mathias Mylle Dige Bach KCK Herlev s.t.
25 Jesper Stjernholm Olesen Horsens AC s.t.
Klasse: Ældste- Drenge1 Ronnie Bang Pedersen Silkeborg IF Cykling 1.14,51
2 Steffen Schneider Jakobsen CCH Hjørring 1.14,53
3 Jesper Herbæk Kousgaard Herning CK s.t.
4 Casper Degn Larsen Herning CK s.t.
5 Matias Greve Cykling Odense s.t.
6 Jonas Mustafa Awad Grenaa CC s.t.
7 Kasper Svingel Jensen Silkeborg IF Cykling s.t.
8 Simon Bigum Svendborg CC s.t.
9 Oliver Holm Christensen Kalundborg CC s.t.
10 Lasse Zink Mortensen Rødekro CC s.t.
11 Nicklas Møller Mikkelsen Silkeborg IF Cykling s.t.
12 Mads Gregersen Varde CK s.t.
13 Martin Dyreborg Hansen Herning CK s.t.
14 Nicolai Christensen Randers CK10 s.t.
15 Michael Valgren Andersen Thy CR s.t.
16 Alexander Mørk Nr. - Søby CK s.t.
17 Jacob Østergaard Markussen Horsens AC s.t.
18 Carsten Friis Kragh Hobro CK38 s.t.
19 Mads Prangsgaard Odder CK s.t.
20 Christian Sommer Jensen Hobro CK38 1.14,58
Klasse: Ældste-Piger1 Fie Degn Larsen Herning CK 1.14,54
2 Nina Schultz Nielsen Herning CK 1.22,15
Klasse: Mellemste1 Mikkel Refshøj Andersen Nr. - Søby CK 0.58,05
2 Elias Helleskov Busk DCR Ballerup s.t.
3 Mads Würtz Schmidt Randers CK10 s.t.
4 Jonas Nordkroggaard Kalundborg CC s.t.
5 Mathias Tholstrup Silkeborg IF Cykling s.t.
6 Niklas Vestergaard Eg Herning CK s.t.
7 Jon van Dijk Nielsen DCR Ballerup s.t.
8 Peter Mathiesen Holstebro CC s.t.
9 Kenni H.S. Hansen Silkeborg IF Cykling 0.58,11
10 Kasper Würtz Schmidt Randers CK10 s.t.
11 Tobias Kjær Skannerup Ringkøbing CC s.t.
12 Jakob Røberg Frandsen Thorsager Motion Cykling s.t.
Klasse: Yngste1 Patrick Leth Odder CK 0.29,45
2 Jacob Kruse Jensen Haderslev CK75 s.t.
3 Mathias Norsgaard Jørgensen Silkeborg IF Cykling s.t.
4 Nina Krebs Ovesen Silkeborg IF Cykling 0.29,52
5 Lasse Rangstrup Nielsen Varde CK 0.29,56